Προς το περιεχόμενο

το δικό μου ρεύμα


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να φτιάξω στην ταράτσα μου ένα μικρό σύστημα παραγωγής ρεύματος με τη χρήση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, κυρίως αναφέρομαι σε αιολική ενέργεια, κάποια ανεμογεννήτρια δηλαδή. Θα ήθελα αυτό το σύστημα, να μπορεί να καλύπτει ενεργειακά τις ανάγκες μου ώστε να είμαι αυτόνομος όσον αφορά το ρεύμα. Τι θα χρειαστώ; Έχει ασχοληθεί κανείς να μου πεί την εμπειρία του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα θα χρειαστείς 4-5 ταράτσες αλλά θα το ψάξω λίγο και θα σου πω. Βασικά πας σε φωτοβολταϊκά σε συνδυασμό με την παροχή της ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα χρειαστώ;

 

Για να καλύψεις τις ανάγκες σου όπως λες θα χριεαστείς ....

 

1. Πολλά λεφτά για εξοπλισμό (μα πολλά λεφτά)

2. Αρκετό χώρο για να μπουν οι ανεμογεννήτριες

3. Να κατεδαφίσεις τα γειτονικά κτίρια που παρεμποδίζουν τον άνεμο

4. Ένα συμβόλαιο με τον θεό για να φυσάει αρκετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να φτιάξω στην ταράτσα μου ένα μικρό σύστημα παραγωγής ρεύματος με τη χρήση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, κυρίως αναφέρομαι σε αιολική ενέργεια, κάποια ανεμογεννήτρια δηλαδή. Θα ήθελα αυτό το σύστημα, να μπορεί να καλύπτει ενεργειακά τις ανάγκες μου ώστε να είμαι αυτόνομος όσον αφορά το ρεύμα. Τι θα χρειαστώ; Έχει ασχοληθεί κανείς να μου πεί την εμπειρία του;

 

ανεμογεννήτρια για να καλύπτεις τις ανάγκες σου;

 

Πρώτον σε ποιά περιοχή μένεις,

δεύτερον ποιό το budget και τρίτο πόσο κοντά είναι ο πιο κοντινός γείτονας.

 

Πράγματα που πρέπει να αναλογιστείς είναι: ο θόρυβος που θα κάνει η ανεμογεννήτρια, το κόστος μιας καλή γεννήτριας ακόμα και αν την κατασκευάσεις μόνος (δεν το συνιστώ), το κόστος των μπαταριών, η έκθεση της ταράτσας σου σε ανέμους, πόσο ηλεκτρικό καταναλώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δεις εδώ

http://www.instructables.com/id/DIY-1000-watt-wind-turbine/

και εδώ

http://www.instructables.com/id/How-I-built-an-electricity-producing-wind-turbine/

 

κάτι παρόμοιο με το δεύτερο είχαμε σε κτήμα έξω από την Θεσσαλονίκη για την αντλία όμβριων υδάτων. Αλλά δεν θα φτάνει για όλο το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

======

 

http://www.smart-cover.gr/product_info.php?products_id=593&ref=bestprice.gr

 

για να πάρεις μια ιδέα η παραπάνω εχει ονμαστική ισχύ 1000W ...

 

- ... στα 9 m/s

- το ΕΜΠ μετρά τώρα 1,6 m/s (η μείωση ισχύος δεν είναι αναλογικη, είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερη)

- Επίσης πρέπει να υπολογίσεις κόστη για μπαταρίες, φορτιστές, ανορθωτές κλπ κλπ

- Η παραπάνω ανεμογεννήτρια έχει διάμετρο 2,7 m

- θες ένα μικρό αιολικό πάρκο

- λάβε υπόψη σου πολεοδομικά θέματα...

 

=> δε γίνεται (εκτός αν βάλεις κάτι μόνο και μόνο για να λες ότι το έβαλες0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζοραν, εμείς στο σπίτι κάνουνε πετάλι για ο,τι χρησιμοποιούμε. Σκέψου το σαν λύση ;).

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Καλά και εμείς κάναμε μετατροπή στα βαράκια του τηλεμάρκετινγκ για να μην πάει χαμένη η μ@λακία. Τρεις άντρες είμαστε στο σπίτι, πολύ τζάμπα ενέργεια.

 

http://www.youtube.com/watch?v=xbsSeVr5NSI

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να φτιάξω στην ταράτσα μου ένα μικρό σύστημα παραγωγής ρεύματος με τη χρήση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, κυρίως αναφέρομαι σε αιολική ενέργεια, κάποια ανεμογεννήτρια δηλαδή. Θα ήθελα αυτό το σύστημα, να μπορεί να καλύπτει ενεργειακά τις ανάγκες μου ώστε να είμαι αυτόνομος όσον αφορά το ρεύμα. Τι θα χρειαστώ; Έχει ασχοληθεί κανείς να μου πεί την εμπειρία του;

Βασισμενο στην Αιολικη ενεργεια? Ξεχασε το. Τελεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...