Προς το περιεχόμενο

το δικό μου ρεύμα


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ανεμογεννήτρια για να καλύπτεις τις ανάγκες σου;

 

Πρώτον σε ποιά περιοχή μένεις,

δεύτερον ποιό το budget και τρίτο πόσο κοντά είναι ο πιο κοντινός γείτονας.

 

Πράγματα που πρέπει να αναλογιστείς είναι: ο θόρυβος που θα κάνει η ανεμογεννήτρια, το κόστος μιας καλή γεννήτριας ακόμα και αν την κατασκευάσεις μόνος (δεν το συνιστώ), το κόστος των μπαταριών, η έκθεση της ταράτσας σου σε ανέμους, πόσο ηλεκτρικό καταναλώνεις.

 

1. η ανεμογεννήτρια θα μπεί σε νησί των κυκλάδων οπότε υπάρχει πολύς αέρας

2. καταναλώνω περίπου 20KWh την ημέρα το χειμώνα

3. το budget δεν το έχω σκεφτεί, αλλά είμαι ανοιχτός εάν είναι να γίνει κάτι σωστό

4. ο γείτονας είναι δίπλα

 

επίσης υπάρχουν πράγματα που δεν γνωρίζω

5. το πώς θα υπολογίσω το πόση ενέργεια χρειάζομαι ώστε να ξέρω τι ανεμογεννήτρια πρέπει να βάλω.

6. αθόρυβες ανεμογεννήτριες υπάρχουν; γιατί οι γείτονες είναι δίπλα! αυτή που βλέπω στο video του IOSTEFO είναι αθόρυβη; δεν έχω δεί αντίστοιχη για να είμαι ειλικρινής

7. τι μειονεκτήματα έχει μια μικρής ισχύος ανεμογεννήτρια; εάν φορτίζω μπαταρίες απλώς θα καθυστερεί στο να τις φορτίσει ολοκληρωτικά, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1. η ανεμογεννήτρια θα μπεί σε νησί των κυκλάδων οπότε υπάρχει πολύς αέρας

2. καταναλώνω περίπου 20KWh την ημέρα το χειμώνα

3. το budget δεν το έχω σκεφτεί, αλλά είμαι ανοιχτός εάν είναι να γίνει κάτι σωστό

4. ο γείτονας είναι δίπλα

 

επίσης υπάρχουν πράγματα που δεν γνωρίζω

5. το πώς θα υπολογίσω το πόση ενέργεια χρειάζομαι ώστε να ξέρω τι ανεμογεννήτρια πρέπει να βάλω.

6. αθόρυβες ανεμογεννήτριες υπάρχουν; γιατί οι γείτονες είναι δίπλα! αυτή που βλέπω στο video του IOSTEFO είναι αθόρυβη; δεν έχω δεί αντίστοιχη για να είμαι ειλικρινής

7. τι μειονεκτήματα έχει μια μικρής ισχύος ανεμογεννήτρια; εάν φορτίζω μπαταρίες απλώς θα καθυστερεί στο να τις φορτίσει ολοκληρωτικά, έτσι δεν είναι;

 

1. από αέρα άρα είσαι πολύ καλά

2. δεν είναι και λίγα

3. το budget διαφέρει δραστικά σε diy και έτοιμες λύσεις, δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στην απόδοση, απλά υπάρχουν θέματα αξιοπιστίας αν δεν την κατασκευάσεις σωστά

4. ο γείτονας θα γκρινιάξει αν χρειαστεί να βάλεις 2/3?

5. αυτό είναι συνάρτηση του μέσου ανέμου, των μπαταριών και της κατανάλωσης

6. εμάς τόσο η diy όσο και η αγορασμένη έκανε ένα συνεχή έντονο θόρυβο σαν βουητό. Μπορεί να ήταν και δικό μου θέμα όμως. Λογικά όμως θα υπάρχουν και σχετικά πιο αθόρυβες θα πρέπει να το ψάξεις

7. πρέπει να καταλάβεις ότι η ενέργεια δεν έχει γραμμική σχέση με την ταχύτητα του ανέμου (αυτό διαπίστωνα εγώ, δεν είμαι ειδικός-κάθε άλλο μάλιστα). Συνεπώς θέλεις μια μεγάλης απόδοσης για να εκμεταλεύεσαι και τους μικρής έντασης ανέμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή τύχη με την πολεοδομία.

 

ας πάει πρώτα η πολεοδομία να τον βρει και μετά βλέπουμε. Αφού σχεδόν όλες τις ελεγκτικές αρχές τις έχουν αποδεκατίσει. Ο γείτονας μην πάει με c4 να του ρίξει τας γεννήτριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν έφτιαξες DIY ανεμογεννήτρια, είσαι ο άνθρωπός μου, εάν δεν καταλαβαίνεις τί εννοώ σε λίγο θα δείς πολλά posts που να το επιβεβαιώνουν αυτό από άλλους εδώ μέσα που τους έχω πρήξει με τα DIY :mrgreen:

 

σε παρακαλώ ενημέρωσέ με για όλες τις λεπτομέρειες μιας τέτοιας ανεμογεννήτριας, εάν μπορείς να ποστάρεις κ φωτός ακόμα καλύτερα!

 

τι πιστεύεις πως φταίει κ κάνει θόρυβο?

 

2/3? για αρχή σίγουρα θα βάλω μία και βλέπουμε, πόσο ρεύμα λες να μπορώ να πάρω μόνο από μια, κ όχι κανά τέρας ε! σε ταράτσα θα μπεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας πάει πρώτα η πολεοδομία να τον βρει και μετά βλέπουμε.

 

Σε φάση, θα στήσει ανεμογεννήτρια όχι απλώς χωρίς έγκριση μελέτης από πολεοδομία αλλά χωρίς καν μελέτη μηχανικού; Και σε αστική ζώνη;

Δις εις θάνατον το κόβω να βγαίνει το πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν έφτιαξες DIY ανεμογεννήτρια, είσαι ο άνθρωπός μου, εάν δεν καταλαβαίνεις τί εννοώ σε λίγο θα δείς πολλά posts που να το επιβεβαιώνουν αυτό από άλλους εδώ μέσα που τους έχω πρήξει με τα DIY :mrgreen:

 

σε παρακαλώ ενημέρωσέ με για όλες τις λεπτομέρειες μιας τέτοιας ανεμογεννήτριας, εάν μπορείς να ποστάρεις κ φωτός ακόμα καλύτερα!

 

τι πιστεύεις πως φταίει κ κάνει θόρυβο?

 

2/3? για αρχή σίγουρα θα βάλω μία και βλέπουμε, πόσο ρεύμα λες να μπορώ να πάρω μόνο από μια, κ όχι κανά τέρας ε! σε ταράτσα θα μπεί

 

DIY είχαμε κάνει με τον πατέρα μου όταν μέναμε εκτός Θεσσαλονίκης (κοντά στην Περιστερά). Πλέον εδώ και 4 χρόνια δεν μένουμε εκεί. Την είχαμε για 3 χρόνια μέχρι που μας χάλασε ο ηλεκτροκινητήρας/γεννήτρια και μετά βάλαμε μια ιταλική.

 

Δες εδώ http://www.windstuff.org/ και στα link που έστειλα πριν.

Εμείς τροφοδοτούσαμε μια αντλία με αυτήν και την είχαμε συνδέσει με μικρή μπαταρία.

 

Νομίζω είναι θέμα α. τριβών ο θόρυβος (στα ρουλεμάν) και β. του αέρα όπως φυσάει μέσα από την έλικα.

Δεν μπορώ δυστυχώς να σε βοηθήσω άλλο παρά να σου πω ότι πρέπει να την προσέξεις πολύ για να μην σου χαλάει η diy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φάση, θα στήσει ανεμογεννήτρια όχι απλώς χωρίς έγκριση μελέτης από πολεοδομία αλλά χωρίς καν μελέτη μηχανικού; Και σε αστική ζώνη;

Δις εις θάνατον το κόβω να βγαίνει το πρόστιμο.

 

οι μαύροι νίντζα της πολεοδομίας. Δεν ξέρω αν είναι σε αστική ζώνη. Από όσα μας έχει πει μπορεί και να αναφέρεται σε αυθαίρετο.

 

Arturrrr_kill_Mai.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Θόρυβο θα κάνει μια ανεμογεννήτρια έτσι κι αλλιως, δεν είναι θέμα μηχανικού θορύβου αλλά αεροδυναμικού

 

- Οι θόρυβοι από πολλαπλές ανεμογεννήτριες δεν προστίθεται. Δε θυμάμαι τον τύπο, υπάρχει κάπου στο net σελίδα που υπολογίζει χοντρά θόρυβο από 2 πηγές αλλά χοντρα-χοντρα από όσο θυμάμαι αν έχουν διαφορά στο θόρυβο απλά το σύνολο είναι ο θόρυβος της μεγάλης (η μεγάλη "πνίγει" την μικρή).

 

- Αυτόνομος ΔΕΝ θα είσαι εκτός αν μιλάμε για 2-3 λάμπες. Το θηρίο του video το είδες ... σε κάποιο σημείο δέιχνει έξοδο ~50 W => μια λάμπα!

 

- Με βάση ένα πρόχειρο πίνακα που βλέπω σε ένα βιβλίο μια 3m ανεμογεννήτρια στα 2,2 m/s θα βγάλει ~7watt και στα 10m/s ~280.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...