Προς το περιεχόμενο

το δικό μου ρεύμα


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ είχα ακούσει κάτι άλλο και παραξενεύτηκα πολύ. Μιλούσε για ενεργειακές κουζίνες και φούρνους που θα ψήνουν το φαγητό με ηλιακή ενέργεια στο σπίτι μας. Πέραν του οτι οι φούρνοι απαιτούν πολύ μεγάλα φορτία, το αστείο είναι πως θα μπεί η ηλιακή ακτινοβολία που πρέπει μέσα στο σπίτι για να λειτουργήσει ο φούρνος ? Ή μήπως θα πρέπει όλοι μας να ανεβάζουμε στις ταράτσες τις κουζίνες και να φτιάχνουμε εκεί τα φαγητά μας.......

 

Ο ηλιακός φούρνος ήταν το μόνο που είχε μια δόση αλήθειας (έστω και αν το είχε τραβήξει από τα μαλιά) από όλα όσα έλεγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα ακούσει κάτι άλλο και παραξενεύτηκα πολύ. Μιλούσε για ενεργειακές κουζίνες και φούρνους που θα ψήνουν το φαγητό με ηλιακή ενέργεια στο σπίτι μας. Πέραν του οτι οι φούρνοι απαιτούν πολύ μεγάλα φορτία, το αστείο είναι πως θα μπεί η ηλιακή ακτινοβολία που πρέπει μέσα στο σπίτι για να λειτουργήσει ο φούρνος ? Ή μήπως θα πρέπει όλοι μας να ανεβάζουμε στις ταράτσες τις κουζίνες και να φτιάχνουμε εκεί τα φαγητά μας.......

 

Η ισχύς ενός απλού φούρνου όπως αυτός που έχουν οι οικιακές ηλεκτρικές κουζίνες είναι 2 kW. Ως μέτρο σύγκρισης, η ισχύς ενός θερμοσιφώνου 80lt είναι 4 kW...

Δεν ξέρω τι χαζομάρες λέει ο καθένας στην tv, αλλά δεν μου φαίνεται και τόσο απίθανο από αποψη ισχύος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δει τη συγκεκριμενη διαφημιση, αλλα μηπως δεν εχει καμμια σχεση με το ρευμα των φ/β και την κλασικη κουζινα, αλλα απευθειας μετατροπη της ηλιακης σε θερμικη ενεργεια;

Κανοντας ενα γογγλαρισμα για solar oven βρισκω παρα πολλα project για τετοιες "ιδιοκατασκευες".

 

https://www.google.gr/search?hl=el&sugexp=frgbld&gs_nf=1&pq=%CF%86%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BD%CF%82%CE%BF%CE%BF&cp=12&gs_id=3m&xhr=t&q=solar+power+oven&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&biw=1280&bih=909&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=9FtoT-WSCIeWhQe0sYCnCg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο pournaras παίζει.

 

αλλα απευθειας μετατροπη της ηλιακης σε θερμικη ενεργεια;

Ούτε καν, δε μετατρέπει την ενέργεια με μειωμένη απόδοση κτλ, απλά εστιάζει τις υπέρυθρες που στέλνει έτοιμες ο ήλιος. Η μόνη απώλεια της απόδοσης προέρχεται από τις αντανακλάσεις του υλικού της κατσαρόλας (προφανώς αν δεν είανι βαμμένη μαύρη και είναι με το χρώμα του inox θα αντανακλά το μεγαλύτερο μέρος της θερμότητας και δε θα ζεσταίνεται).

 

Εδώ και καιρό σε κινέζικα wholesale έχω δει τεράστια κάτοπτρα που έχουν σκοπό... το μαγείρεμα. Αν ψάξετε λίγο θα τα δείτε με μία μαύρη κατσαρόλα στη μέση. Ολυμπιακή φλόγα και καλά, χαχαχαχα.

http://www.alibaba.com/product-gs/538827995/solar_cooking.html

http://www.alibaba.com/product-gs/532975223/PLT_1180G_Solar_Cooking.html

 

Πετυχαίνει άνετα η φάση με το κάτοπτρο, αλλά, ε, αν δείτε τις φωτό νομίιιιζω πως είναι ολίγον τί γελοία η φωτό και μόνο (κι άντε να πιάσει τους 3-4 πιο ζεστούς μήνες που ο ήλιος είναι σε φουλ «ισχύ»).

 

Τα φωτοβολταικά χοντρικά έχουν τελική απόδοση όχι πάνω από 11-12% (14-15% τα φωτοβολταϊκά αλλά υπάρχουν απώλειες στα καλώδια + αναγκαστικά μεσολαβούν οι inverters που αν είναι pure sine έχουν τυπική απόδοση 80%). Ο ήλιος στις καλύτερές του πετάει ας πούμε περίπου 1400 W/m2 σε ένα μέσο γεωγραφικό πλάτος του ελλαδικού χώρου. Δηλαδή το κατακαλόκαιρο παίρνεις περίπου 170 W/m2 best case (τελείως θεωρητικό, μόνο αν έχεις φοβερή πρόβλεψη για τις απώλειες και ειδικό μηχανισμό που διατηρεί τα πάνελ συνεχώς φάτσα στη θέση του Ήλιου). Έχετε υπόψη πόσο καίει μια αντίσταση για μία κατσαρόλα; Για να φτιάξεις 2000W για μεγάλη κατσαρόλα θες 11 m2 φωτοβολταϊκά. Μόνο για μία κατσαρόλα με το φαϊ της ημέρας, μόνο ντάλα καλοκαίρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

 

 

lembat9.jpg

 

 

 

προσοχή μη συνδέσεις ανάποδα τα καλώδια και καεί το led...

 

[/offtopic]

 

Χρειάζονται πολλά λεφτά για να έχεις πλήρη αυτονομία. Νομίζω οτι δε συνίσταται ακόμα εναλλακτικός τρόπος παραγωγής ενέργειας αποκλειστικά. Μέσω ΔΕΗ μπορείς να γλιτώσεις κάποια χρήματα βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...