Προς το περιεχόμενο

Καλωδιο του τηλεφωνου πως το συνδεουμε με την πηγη?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι λογικα απο τον οτε θα σου πουν εκτος αν το δεις με το αλλο ρουτερ.αλλα κατα 99 τις 100 σε interleave σε εχουν ηδη.λογικα μπορει να μην φταιει η καλωδιωση απλα σε τσακιζει το μεγαλο attenuation.αν βρεις κανα Thomson θα ειναι καλη φαση για δοκιμη.ειναι ποολυ σταθερα σε μεγαλα attenuation

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετα απο μερικες ωρες δοκιμων χωρις τηλεφωνο χωρις τιποτα οι αποσυνδεσεις παραμενουν.Ξενερα..

Thomson οπως λες ισως ειναι μια λυση,δεν ξερω!Απο δω και περα μπορω να κανω κατι η οχι?Εννοω ο οτε μπορει να κανει κατι για μενα?Ο γειτονας μου εχει hol και ειναι σταθερος.Λες να παω και εγω απο κει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω οτι εχει να κανει τι Provider εχεις.α.αν εχεις Thomson κανεις δοκιμη με Τhomston..β.το δινεις βλαβη σε οτε για αποσυνδεσεις και τουλαχιστον μηπως σου αλλαξουν το snr αν και η ταχυτητα ισως πεσει για να εισαι πιο σταθερος.που δεν ξερω αν θα σε ριξουν κατω απο τα 2 η οχι.και μαθε αν εισαι fast η interleave.γενικα τα thomson παιζουν πολυ σταθερα σε χαλια γραμμες.αν βρεις κανενα για δοκιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρηκα κανεναν με τομπσον @#%@%.. παντως πως εξηγεις πως ο γειτονας ειναι σταθερος με ΗΟL?Θα παρω τηλ αυριο τον ΟΤΕ να δουμε τι μπορει να γινει και θα σε πω.Ας με ρηξουν σε ταχυτητα οκ αρκει να ειμαι σταθερος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο γειτονας μπορει να παιζει με καλυτερο καλωδιο απο το δικο σου οποτε να ειναι πιο σταθερος.μπορει να τον εχουν ριξει και κατω απο τα 2 και να ειναι σταθερος.αν ο οτε σου αλλαξει απερχομενο η κεντρικο και παιξεις τοτε οκ αστο το Thomson αλλα ελπιζω να φτιαξει κατι στην γραμμη σου.εκτος αν εχει προβλημα η καρτα στο αστικο κεντρο.πιο σπανιο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα σημερα τις βλαβες του οτε και το δηλωσα.Μου απαντησε ενας ευγενικος Κυριος που του εξηγησα την κατασταση και τι εχω κανει ολον αυτον τον καιρο.Μου ειπε πως το προφιλ της συνδεσης μου ειναι αυτο που προσαρμοζουν σε συνδεσεις με προβληματα αποσυνδεσεων οπως εγω.Μου ειπε οπως και εσυ πως το attenuation ειναι υπερβολικο και πως με εχουν interleave.Περιμενω τηλεφωνο τους να δουμε αν μπορουμε να κανουμε τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ειναι καποιο προβλημα στην καρτα τοτε το μονο που γινεται ειναι κανα ποιο σταθερο ρουτερ και αλλαγη απερχομενου η κεντρικου απο τον οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τον Οτε με περνουν τηλεφωνο ωρες που δεν μπορω να απαντησω.Θα παρουν μια φορα και αν δεν απαντησεις...κακως.Θα δω μετα τις διακοπες του πασχα τι θα κανω,σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια ηταν πολυτιμη,να εισαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τον Οτε με περνουν τηλεφωνο ωρες που δεν μπορω να απαντησω.Θα παρουν μια φορα και αν δεν απαντησεις...κακως.Θα δω μετα τις διακοπες του πασχα τι θα κανω,σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια ηταν πολυτιμη,να εισαι καλα.

 

 

α.δεν εχεις δωσει κινητο?

β.σε ξαναπερνουν μετα η δεν σε παιρνουν καθολου η την επομενη μερα??

γ.αν μπορεις βρες κανα Thomson.

δ.και επειδη σε εχασα λιγο με ολο το θεμα.δοκιμασες οσο θυμαμαι μονο καλωδιο απο τον οτε χωρις το υπολοιπο σπιτι πανω.δηλαδη απο ταρατσα μονο στο ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα δωσει κινητο ναι αλλα δεν μπορω να το σηκωνω τα μεσημερια.Αν δεν το σηκωσεις δεν παιρνουν δευτερη φορα,ΠΟΤΕ!Τομπσον θα παρω μαλλον αλλα απο τον αλλον μηνα.Δεν ξερω τιμες,και ναι οταν το ειχα συνδεση τα ειχα βγαλει ολα,μονο ρουτερ "επαιζε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μηπως κατεβαζεις torrents;Πολλα προβληματα ειναι απο εκει!Κολλαει το buffer του modem,oταν δεν εχουμε τις σωστες ρυθμισεις/καλο modem.Αλλο θα αντεξει ενα zyxel και αλλο ενα crypto.

 

Αν ναι μην κατεβαζεις-ανεβαζεις full.Μειωσε τα connections και ανοιξε port.Εχεις ανοικτο wifi και κλεβει κανεις;Παντως το 54db attenuation αν ειναι αληθινη τιμη και οχι προβλημα σε χαλκο,ειναι μεγαλη αποσταση.Καθετη δεν ειναι αν εχει τις ιδιες τιμες στη ταρατσα.

 

Και ο οτετζης μη νομιζεις θα κανει δουλεια.Θα βαλει 2 λεπτα να συγχρονισει και αν δεν δει ασταθεια snr δε θα κανει αλλαγη απερχομενου/κεντρικου.

 

Αν δεν ειναι αυτο με τα torrents κατσε 5 λεπτα και δες τα στατιστικα στο modem.Αν δεν κανει refresh μονο του,κανε εσυ.Βλεπεις να ανεβοκατεβαινει η τιμη στο snr;Πχ απο 11db να πηγαινει στο 7db;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα δωσει κινητο ναι αλλα δεν μπορω να το σηκωνω τα μεσημερια.Αν δεν το σηκωσεις δεν παιρνουν δευτερη φορα,ΠΟΤΕ!Τομπσον θα παρω μαλλον αλλα απο τον αλλον μηνα.Δεν ξερω τιμες,και ναι οταν το ειχα συνδεση τα ειχα βγαλει ολα,μονο ρουτερ "επαιζε".

προσπαθησε να το σηκωσεις αν σε παρουν μεσημερι η δωσε το τηλ κανενος φιλου η καντο προωθηση σε καποιον που ξερει το θεμα σου και μπορει να μιλησει στο τηλ εκεινη την ωρα για να μην τρεχεις να ξαναδινεις βλαβη και να σε παρουν παλι και γυρω γυρω ολοι.ναι το Thomson ειναι πολυ καλο σε χαλια γραμμες.απλα οταν το παρεις ριξτου και το τελευταιο firmware Πανω.η αν εχει κανας φιλος δανεισου απο αυτον να δεις πως θα παιξει.λογικαθα βρεις και μεταχειρισμενα εδω στις αγγελιες.καινουριο πρεπει να εχει καμια 50 αρα.

 

Φιλε μηπως κατεβαζεις torrents;Πολλα προβληματα ειναι απο εκει!Κολλαει το buffer του modem,oταν δεν εχουμε τις σωστες ρυθμισεις/καλο modem.Αλλο θα αντεξει ενα zyxel και αλλο ενα crypto.

 

Αν ναι μην κατεβαζεις-ανεβαζεις full.Μειωσε τα connections και ανοιξε port.Εχεις ανοικτο wifi και κλεβει κανεις;Παντως το 54db attenuation αν ειναι αληθινη τιμη και οχι προβλημα σε χαλκο,ειναι μεγαλη αποσταση.Καθετη δεν ειναι αν εχει τις ιδιες τιμες στη ταρατσα.

 

Και ο οτετζης μη νομιζεις θα κανει δουλεια.Θα βαλει 2 λεπτα να συγχρονισει και αν δεν δει ασταθεια snr δε θα κανει αλλαγη απερχομενου/κεντρικου.

 

Αν δεν ειναι αυτο με τα torrents κατσε 5 λεπτα και δες τα στατιστικα στο modem.Αν δεν κανει refresh μονο του,κανε εσυ.Βλεπεις να ανεβοκατεβαινει η τιμη στο snr;Πχ απο 11db να πηγαινει στο 7db;

μπορει να το δοκιμασει και χωρις Torrents καθολου για να μην κατσει να μπλεξει με ρυθμισεις.λογικα αληθινη τιμη ειναι το 54.δυστυχως πολλοι παιζουν με τοσο.και εφοσον εχει τραβηξει καλωδιο και δεν υπαρχει η παλια καθετη τοτε δυσκολο να ειναι λαθος.απλα ελπιζω να ειχε αποσυνδεσει ολη την παλια καθετη καλωδιωση που εδινε τηλεφωνο στο σπιτι.του ειχα πει να το κανει για δοκιμη.ουτε τηλεφωνα πανω αλλα ουτε καν το καλωδιο.ταρατσα και το utp του μονο.και το καλωδιο το Utp μην περναει απο ρευματα κοντα και εχει θεμα με τιποτα τετοιο.καλα ναι ο οτε θα πει μεγαλο attenuation γεια σας.αν ανεβοκατεβαινει το margin που λογικα θα γινεται τοτε ειναι χαλκος οποτε αν ο οτε δεν κανει κατι μετα μονο μονο με ποιο σταθερο ρουτερ.και να τον εχουν σε interleave.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια,τα εκανα ακριβως οτι μου ειπε ο φιλος ο Πουλινος αλλα τιποτα,θα αλλαξω παροχο,οχι για το προβλημα αλλα γενικα...θα μου δωσουν και καινουργιο ρουτερ ελπιζω να ειναι τομσον.Τεσπα ευχαριστω και παλι,θα ποσταρω να πω αν με την Χολ θα συνεχισω να τραβαω τα μαλλια μου η οχι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,τα εκανα ακριβως οτι μου ειπε ο φιλος ο Πουλινος αλλα τιποτα,θα αλλαξω παροχο,οχι για το προβλημα αλλα γενικα...θα μου δωσουν και καινουργιο ρουτερ ελπιζω να ειναι τομσον.Τεσπα ευχαριστω και παλι,θα ποσταρω να πω αν με την Χολ θα συνεχισω να τραβαω τα μαλλια μου η οχι....

 

 

thomson εδινε ο οτε thomson δινει η forthnet ακομα,thomson εδινε η cyta με το voip.τωρα δεν ξερω αν αξιζει να πας σε αλλο παροχο με την ηδη υπαρχουσα γραμμη(χαλκο) που εχει τα προβληματα που εχει η να ζητησεις νεα γραμμη γιανα παρεις αλλο ζευγαρι χαλκου μπας και παιξει καλυτερα.

 

βεβαια το κακο ειναι οτι δεν εχεις δοκιμασει με thomson ως τωρα και δεν ξερω αν σε εχει βρει ο οτε στο τηλεφωνο για την βλαβη

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως αλλαξω πακετο αλλα μεινω στον Οτε,θα μηλισω μαζι τους και θα ζητησω τομσομ,ευχαριστω πολυ για την βοηθεια αν υπαρει κατι νεοτερο θα ποσταρω.Να ειστε καλα παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...