Προς το περιεχόμενο

Καλωδιο του τηλεφωνου πως το συνδεουμε με την πηγη?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισως αλλαξω πακετο αλλα μεινω στον Οτε,θα μηλισω μαζι τους και θα ζητησω τομσομ,ευχαριστω πολυ για την βοηθεια αν υπαρει κατι νεοτερο θα ποσταρω.Να ειστε καλα παιδια.

 

 

μερικες ερωτησεις ακομα.

α.τι πακετο θα αλλαξεις?

β.στον οτε εχεις ζητησει 24 αρι η 2mbit Πακετο?γιατι αυτο που βλεπω ειναι οτι εισαι σε 2mbit και οχι μεχρι 24.αν εισαι 2mbit τοτε κανε και μια αλλη αλλαγη μπας και παιξει καλυτερα.καπου στο ρουτερ θα σου εχει λογικα με tick(check boxes) να διαλεξεις τι mode(ΜΟDULATION ισως το αναφερει) το ρουτερ θα προσπαθει να συγχρονισει.πχ g.dmt,adsl2,adsl2+,annex m κτλ κτλ.

εκει ασε μονο τσεκαρισμενο η αν ειναι με επιλογες διαλεξε μονο το g.dmt και ξετσεκαρε ολα τα αλλα.επειδη δεν παιζεις ουτε μεχρι 24 που ετσι και αλλιως δεν γινεται λογω αποστασης ουτε παιζεις καν πανω απο 12 καλυτερα να βαλεις g.dmt να συγχρονισει παρα adsl2 η adsl2+ που ειναι το default.θα παιξει πιο σταθερα το g.dmt>τωρα βλεπω οτι για χ υ λογο εισαι με adsl2.b.δεν ξερω αν δινουν ακομα Thomson αλλιως ισως χρειαστει να το αγορασεις.πουλανε αρκετα ατομα μεταχειρισμενα διοτι καινουριο κανει κανα 40ευρω.αν εχει κανας φιλος σου για δοκιμη ζητησε σου το για καμια μερα να δεις πως θα παει.κατα 99,999999 τις 100 θα παιξει καλυτερα απο το crypto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαλημερα φιλε μου,θα βαλω μια προσφορα που εχει ο οτε το double play,ενα πακετα δηλαδη μου συμπεριλαμβανει ιντερνετ και τηλεφωνο με μια σταθερη τιμη.Υπαρχει περιπτωση και αφου εχω το μοντεμ τους τοσο καιρο με την αλλαγη αυτη να μου ωσουν ενα καινουργιο ρουτερ?To πακετο θα εχει παλι 2 ταχυτητα,αν και με ακομα 10 ευρω το 2μηνο μπορω να παρω 24 δεν το κανω για οικονομικους λογους,ειμαι ανεγρος και τα βγαζω τσιμα τσιμα :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα φιλε μου,θα βαλω μια προσφορα που εχει ο οτε το double play,ενα πακετα δηλαδη μου συμπεριλαμβανει ιντερνετ και τηλεφωνο με μια σταθερη τιμη.Υπαρχει περιπτωση και αφου εχω το μοντεμ τους τοσο καιρο με την αλλαγη αυτη να μου ωσουν ενα καινουργιο ρουτερ?To πακετο θα εχει παλι 2 ταχυτητα,αν και με ακομα 10 ευρω το 2μηνο μπορω να παρω 24 δεν το κανω για οικονομικους λογους,ειμαι ανεγρος και τα βγαζω τσιμα τσιμα :/

 

 

τωρα τι εχεις?παλι το ιδιο προγραμμα?επειδη ειναι 2 mbit δεν ξερω αν θα σου δωσουν νεο εξοπλισμο αν και απλο εξοπλισμο να εχεις που ειναι μεχρι 8/1 θα παιξει κανονικα αφου εχεις 2mbit.απο την αλλη οταν ξανακανεις συμβολαιο για χρονο και δεν πας για υπηρεσια επ αοριστου τοτε πρεπει να σου δωσουν καποιο εξοπλισμο.λογικα ο παλιος σου δεν ειναι ασυρματος ε?μιλησε μαζι τους και ρωτα τους να εισαι σιγουρος και πες οτι το παλιο δεν εχει ασυρματο και θελω ασυρματο.ναι το 24 αρι ανεβαινει σε τιμη αν και ισως σε καποια αλλλη εταιρεια οχι στον οτε να εβρισκες με τα ιδια λεφτα και με εξοπλισμο δωρο πακετο εως 24 Mbit.δες για cyta ,Hol,wind,forthnet. .σιγουρα θα βρεις κατι πιο φτηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τηλεφωνο σημερα,και εκανα το προγραμμα μεσω τηλεφωνου,πριν ειχα 2 και τωρα παλι 2 θα εχω απλα δεν θα χρεωνομαι σταθερα.Μιλησα με μια κοπελια και την ρωτησα για νεο ρουτερ,μου ειπε πως αφου δεν κανω αναβαθμηση δεν μπορω να παρω μεο εξοπλησμο,ομως μετα,της ειπα πως το παλιο το εχω 4 χρονια και εχει κλαταρει.Τελικα θα μου στειλουν νεο εξοπλησμο,ηθελα εκεινη την ωρα να της πω αν γινεται να μου στειλουν ενα τομσον,και ρε φιλε ξερεις κατι?Ντραπηκα να το πω...τεσπα.Θα δουμε τι θα μου στειλουν,ισως φτιαξει λιγο ε?Τι λες?Για μενα εχει τεραστια σημασια,πραγματικα...τεσπα,ευχαριστω για το ενδιαφερον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα σε αγγελια εδω μεσα, ενα THOMSON TG585 V8 WiFi 22 ευρω,να το παρω?πισταυεις ως σιγουρα θα γινω σταθερος?Και αυτο που θα μου δωσουν απο τον οτε το χαριζω σε κανα φιλο.Αρκει να ειμαι σιγουρος που το προβλημα μου θα λυθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τηλεφωνο σημερα,και εκανα το προγραμμα μεσω τηλεφωνου,πριν ειχα 2 και τωρα παλι 2 θα εχω απλα δεν θα χρεωνομαι σταθερα.Μιλησα με μια κοπελια και την ρωτησα για νεο ρουτερ,μου ειπε πως αφου δεν κανω αναβαθμηση δεν μπορω να παρω μεο εξοπλησμο,ομως μετα,της ειπα πως το παλιο το εχω 4 χρονια και εχει κλαταρει.Τελικα θα μου στειλουν νεο εξοπλησμο,ηθελα εκεινη την ωρα να της πω αν γινεται να μου στειλουν ενα τομσον,και ρε φιλε ξερεις κατι?Ντραπηκα να το πω...τεσπα.Θα δουμε τι θα μου στειλουν,ισως φτιαξει λιγο ε?Τι λες?Για μενα εχει τεραστια σημασια,πραγματικα...τεσπα,ευχαριστω για το ενδιαφερον!

 

ναι πολλες φορες αμα δεν κανεις αναβαθμιση δεν σου δινουν γιατι υποτιθεται οτι σε καλυπτει αυτο που εχεις.εκτος αν σου κανουν συμβολαιο για χρονο οποτε εκει δινουν μερικες φορες.δεν ξερω αν ο οτε εχει πλεον Thomson να σου πω την αληθεια.παλια εδινε πλεον δεν νομιζω να εχει.

 

Βρηκα σε αγγελια εδω μεσα, ενα THOMSON TG585 V8 WiFi 22 ευρω,να το παρω?πισταυεις ως σιγουρα θα γινω σταθερος?Και αυτο που θα μου δωσουν απο τον οτε το χαριζω σε κανα φιλο.Αρκει να ειμαι σιγουρος που το προβλημα μου θα λυθει.

 

22 ευρω???καλα αμα δεν παιξει αυτο που θα σου στελει ο οτε πες μου πριν το χτυπησεις ..γενικα το Thomson το εχω δει σαν το πιο σταθερο.δεν μπορει κανεις να εγγυηθει κατι γιατι υπαρχουν παντα τα παραξενα αλλα εχω το βλεπω ος το πιο σταθερο.σιγουρος δεν μπορεις να εισαι εκτος αν κανεις δοκιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον φιλε,σημερα μου εφεραν το ρουτερακι.Δεν το δοκιμασα καθολου,απλα πηγα σε εναν φιλο μου και το ανταλλαξα με ενα TG585v7 τομσον.Δουλευει ρολοι και δεν ειχα προβλημα στην συνδεση.Απλα δεν βρισκω την καρτελα που θα πηγαινω ωστε να βλεπω αν ειχα αποσυνδεση και γενικα πως θα ξερω αν ειμαι σταθερος η οχι. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον φιλε,σημερα μου εφεραν το ρουτερακι.Δεν το δοκιμασα καθολου,απλα πηγα σε εναν φιλο μου και το ανταλλαξα με ενα TG585v7 τομσον.Δουλευει ρολοι και δεν ειχα προβλημα στην συνδεση.Απλα δεν βρισκω την καρτελα που θα πηγαινω ωστε να βλεπω αν ειχα αποσυνδεση και γενικα πως θα ξερω αν ειμαι σταθερος η οχι.

 

 

στο τελος πρεπει να τα ετοιμασω τα κειμενα να τα εχω copy paste ετοιμα.

α.για μενα πρωτα κανε firmware update το thomson.

β.στην καρτελλα broadband connection σου λεει ποση ωρα ειναι Up το dsl πανω καρτελα και απο κατω ι ποση ωρα ειναι up το Ppp(internet)

στην καρτελλα Thomson gateway και configuration σου λεει ποση ωρα ειναι Uptime το ρουτερ σαν συσκευη.Time Since Power-on

απο τον οτε τι σου εδωσαν ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα στον φιλο μου πριν και μου ειπε πως εχει προβλημα με το ιντερνετ.Αυτος εχει το ρουτερ στο διπλα σπιτι(ειναι κολλητα) και παιρνει ασυρματα με ενα δεκτη που εχει βαλει.Ενω το το σημα ειναι καλο και γενικα δουλευει,το ιντερνετ αποσυνδεεται συνεεια και γενικος σερνεται.Και για να μην νομιζει πως του εδωσα σκαρτο πραγμα λεω να το παρω πισω και να του δωσω το τομσον,προτειμω να αγορασω ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παλι,τελικα ειχα κρατησει το τομσον και ολες αυτες τις μερες ολα ηταν οκ,εκανε κατι αποσυνδεσεις 3-6 δευτερολεπτων και ολα κομπλε.Σημερα ομως με @#%$@#%σε... καθε μιση ωρα πεφτει αυτα ειναι τα μηνυματα που βγαζει.Βασικα πηρα τον οτε και καναμε εναν καθαρισμο γιατι η ταχυτητα μου ειχε πεσει πολυ.Η ταχυτητα επανηλθε και μαζι της οι αποσυνδεσεις!!!!

 

PPP PAP Authenticate Request sent

 

 

 

xDSL linestate up (ITU-T G.992.3; downstream: 1651 kbit/s, upstream: 248 kbit/s; output Power Down: 17.0 dBm, Up: 11.5 dBm; line Attenuation Down: 54.0 dB, Up: 33.5 dB; snr Margin Down: 11.0 dB, Up: 24.5 dB)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παλι,τελικα ειχα κρατησει το τομσον και ολες αυτες τις μερες ολα ηταν οκ,εκανε κατι αποσυνδεσεις 3-6 δευτερολεπτων και ολα κομπλε.Σημερα ομως με @#%$@#%σε... καθε μιση ωρα πεφτει αυτα ειναι τα μηνυματα που βγαζει.Βασικα πηρα τον οτε και καναμε εναν καθαρισμο γιατι η ταχυτητα μου ειχε πεσει πολυ.Η ταχυτητα επανηλθε και μαζι της οι αποσυνδεσεις!!!!

 

PPP PAP Authenticate Request sent

 

xDSL linestate up (ITU-T G.992.3; downstream: 1651 kbit/s, upstream: 248 kbit/s; output Power Down: 17.0 dBm, Up: 11.5 dBm; line Attenuation Down: 54.0 dB, Up: 33.5 dB; snr Margin Down: 11.0 dB, Up: 24.5 dB)

 

 

με 54 attenuation αστα να πανε.αμα σου αλλαζαν κανα ζευγαρι να δεις πως θα παιξει θα ηταν μια δοκιμη αλλα σιγα μην το κανουν.το πολυ να σου πουν οτι διεκοψε την γραμμη και τερμα επειδη εισαι μακρια.θα μπορουσες να οριζες το ρουτερ σε g.dmt για ισως λιγο καλυτερα αντι για adsl2 που εισαι τωρα.αλλα πρεπει να γινει η αλλαγη απο cli interface στο Thomson.και βεβαια το thomsoN κρατα στην γραμμη.ειναι οτι πιο σταθερο για αυτην την περιπτωση.απορω τι καθαρισμο εκανε ο οτε.κανα Reset θα εκανε μου φαινεται το port και τερμα.η κανα lock unlock.

το ppp pap authenticate απλα οταν ξαναβρισκει την γραμμη ξαναστελενει μεσα στον οτε το Username και το password τιποτα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου ριξουν την ταχυτητα υπαρχει περιπτωση να γινει σταθερος?Ας εχω 700κβ δεν με νιαζει.Παιζει τετοιο σεναριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου ριξουν την ταχυτητα υπαρχει περιπτωση να γινει σταθερος?Ας εχω 700κβ δεν με νιαζει.Παιζει τετοιο σεναριο?

 

 

εχεις ηδη 11 margin στο down οσο βλεπω κανονικα θα πρεπε να ησουν αρκετα σταθερος.

α.κανε ενα Reboot το ρουτερ και δες ποσο Margin εχεις.

β.δοκιμη σε κατανεμητη ειχες κανει οσο θυμαμαι αφου εχεις τραβηκει καλωδιο απο πανω θυμαμαι και μετα δινεις και στα τηλεφωνα.επισης ειχες κανει δοκιμη και χωρις τα τηλεφωνα νομιζω.χωρις καν την καλωδιωση που δινει στα τηλ.σωστα?ειχες μονο ενα καλωδιο απο οτε μεχρι ρουτερ και τερμα.σωστα?

γ.σιγουρεψου οτι ο οτε σε εχει σε interleave και οχι σε Fast.δεστο η μεσα απο το ρουτερ η με κανα dmt Η με κανα Orbmt>μιλα με οτε πες αν γινεται κατι για να παιξεις πιο σταθερα (δηλαδη μεγαλυτερο margin) οπως και εισαι fast να σε κανουν Interleave.

 

καλο θα ηταν να το βαλεις να κλειδωνει σε g.992.1 αντι για g.992.3 .δηλαδη να συγχρονιζεις g.dmt αντι για adsl2+.ισως παιξει πιο σταθερα.πρεπει να το κανεις απο command line.δεν ειναι σπιτι για να σου πω απεξω.αν θες να σου πω πως να το κανεις πριν παρεις καν τηλεφωνο τον οτε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2608ner.jpg

 

Aν τα εκανα ολα καλα αυτα ειναι τα αποτελεσματα.Κοιτα,σκοπευω να παρω ανταπτορα για να "κλεβω" ιντερνετ...ενω εχω...ειναι τραγικο αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω,ειναι κριμα!

Ναι τα εχω ολα απο πηγη μερχι το ρουτερ.Και εχω κανει τις δοκιμες χωρις τηλεφωνο.

Κοιτα τωρα τι παιζει,κουλο αλλα παιζει!Ειμαι χωρις αποσυνδεση 24 ωρες και 30 λεπτα ακριβως.Τι γινεται??Γιατι μια ετσι και την αλλη γιουβετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...