Προς το περιεχόμενο

Τι κάνουμε με τους ελεγκτές στο λεωφορείο


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν σε πιάνω ρε συ tsakonas.

 

Η ηλικία είναι το θέμα ή η συγκεκριμένη παράβαση? Το ίδιο περιστατικό με 30χρονο θα ήταν κατακριτέο για παράδειγμα?

 

Ζούμε σε μια χώρα που είναι τίγκα στους χαμηλομισθους μεταπτυχιακούς. Μην καλλιεργήσουμε όμως στους έφηβους ότι για κάθε παρανομία που θα κάνουν πάντα θα βρεθεί ένας αδικημένος άνεργος μεταπτυχιακός που για να νιώσει καλύτερα θα κάνει και αυτός μια αδικία εις βάρος άλλων. (Γιατί κακά τα ψέμματα, οι υπόλοιποι γιατί πληρώνουμε το λεωφορείο?)

 

ΕΔΙΤ: Επίσης καλή και χρυσή η απαξιωτική στάση στον λόγο, ανεβάζει και το τουπέ μας, αλλά πες και κανενα σοβαρό επιχείρημα της άποψης σου, να καταλάβω κι εγώ ότι αξίζει που κάθομαι και γράφω και ότι δεν με τρολλάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 755
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

''οδηγέ, κλείσε τις πόρτες''. Και φυσικά την είπε. Και τότε μίλησα: '' σας ενημερώνω ότι μόλις πράξατε το αδίκημα της παράνομης κατακράτησης. Το αδίκημα διώκεται αυτεπάγγελτα και όχι μετά από μήνυση. Στο αστυνομικό τμήμα θα έρθω και εγώ μαζί με τα παιδιά για να ζητήσω την ποινική σας δίωξη από τις αρμόδιες αρχές.'' Μου απάντησε: '' δεν είπα να κλείσει τις πόρτες, είπα να κατέβουν οι παραβάτες στην επόμενη στάση και να ειδοποιηθεί η αστυνομία''. Εγώ συνέχισα: ''θα διαπράξετε και το αδίκημα της ψευδούς κατάθεσης, αφού οι επιβάτες θα δηλώσουν απερίφραστα ότι τους εγκλωβίσατε στο λεωφορείο. Προσωπικά θα σας καταθέσω μήνυση για το αδίκημα αυτό και χαλάλι το κατοστάρικο του παραβόλου''.

....

αφού αν έκοβε 7 κλήσεις, προς 80 πάνω-κάτω ευρώ η καθεμία, σύνολο 560 ευρώ, βάσει κανονισμού θα καρπωνόταν το 50% του ποσού, ήτοι 280 ευρώ.

αν δεν εχει δικαιωμα κρατησης τοτε ποιος ο ρολος τους?το ιδιο και στο μετρο ή εκει ειναι ιδιωτικος χωρος?

χλωμο να βγαζει λεφτα απο καθε κληση

 

Θα το πω μια ακομα φορά πριν σχολιάσω το παραπάνω.

 

Το κείμενο είναι ψεύτικο και κατασκευασμένο απο δημοσιογράφο.

 

Ο σχολιασμός. Οι δημόσιες μεταφορές ως κοινωνικό αγαθό πρέπει να ειναι οικονομικές, παραγωγικές και φιλικές προς ευπαθείς κοινωνικές ομάδες. Αυτό ειναι απολυτα ηθικό. Στις ευπαθείς κοινωνικες ομάδες πρέπει να παρέχονται πολύ φθηνά ή και δωρεαν κατα περίπτωση εισιτήρια. Επισης απολυτα ηθικό ειναι να πληρώνουμε εισιτήριο και πληρώνουμε το πρόστιμο όταν μας κάνουν τσακωτούς. Ο λαθρεπιβάτης που δεν ανήκει σε ευπαθή κοινωνική ομάδα, ειναι κλασσικό παράσιτο (ζει απο τον κόπο άλλων).

ποιον δημοσιογραφο και γιατι?

+1 για τον σχολιασμο

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σημασία έχει αυτό ρε;

 

εμείς σχολιαρόπαιδα ρημάζαμε το σούπερμάρκετ, κλέβαμε τον περιπτερά και παίζαμε πετροπόλεμο, εκτός από την λαθρεπιβίβαση. Αν δω ένα τσογλάνι να κάνει κάτι απ' τα παραπάνω δε θα το πιάσω απ' τ' αφτί;

 

δεν είπαμε να τους βάλουν στην ηλεκτρική καρέκλα, αλλά αφού τους έπιασαν θα κοπεί το πρόστιμο...

 

 

σημασία καμια....

για σένα το ίδιο είναι το ρήμαγμα που λες που κόστισε 50-100-200 ξέρω γω ευρώ, με το 1 ευρώ ποσο έχει το "κωλοεισητιριο".

 

κλεψιά το ένα , κλεψιά το άλλο.....

χρωστάς εκατομμύρια στη δεη? ρεύμα ok

χρωστάς 10 ευρώ? ρεύμα κομμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημασία καμια....

για σένα το ίδιο είναι το ρήμαγμα που λες που κόστισε 50-100-200 ξέρω γω ευρώ, με το 1 ευρώ ποσο έχει το "κωλοεισητιριο".

 

κλεψιά το ένα , κλεψιά το άλλο.....

χρωστάς εκατομμύρια στη δεη? ρεύμα ok

χρωστάς 10 ευρώ? ρεύμα κομμένο.

δεν είπα να τους κόψουν τα πόδια και τα χέρια ρε άνθρωπε, ούτε να τους ρίξουν στο μπουντρούμι. Θα τους γράψουν ένα πρόστιμο (πόσο; 50-60 €υρώ; ) θα το πάνε στη μάνα τους θα φάνε μια σφαλιάρα και θα προσέχουν την επόμενη φορά...

 

Εμείς πως μάθαμε δηλαδή να μην κάνουμε μαλακίες; (εντάξει χοντρές μαλακίες εννοούσα...)

 

αν ήμουν εγώ ελεγκτής θα τους πετούσα έξω με μια κλωτσιά στον κώλο. Θα 'ταν καλύτερο μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε πιάνω ρε συ tsakonas.

 

Η ηλικία είναι το θέμα ή η συγκεκριμένη παράβαση? Το ίδιο περιστατικό με 30χρονο θα ήταν κατακριτέο για παράδειγμα?

 

Ζούμε σε μια χώρα που είναι τίγκα στους χαμηλομισθους μεταπτυχιακούς. Μην καλλιεργήσουμε όμως στους έφηβους ότι για κάθε παρανομία που θα κάνουν πάντα θα βρεθεί ένας αδικημένος άνεργος μεταπτυχιακός που για να νιώσει καλύτερα θα κάνει και αυτός μια αδικία εις βάρος άλλων. (Γιατί κακά τα ψέμματα, οι υπόλοιποι γιατί πληρώνουμε το λεωφορείο?)

 

ΕΔΙΤ: Επίσης καλή και χρυσή η απαξιωτική στάση στον λόγο, ανεβάζει και το τουπέ μας, αλλά πες και κανενα σοβαρό επιχείρημα της άποψης σου, να καταλάβω κι εγώ ότι αξίζει που κάθομαι και γράφω και ότι δεν με τρολλάρεις.

 

και τα δυο μαζί.

 

δεν είναι η ηλικία είναι η κατάσταση. εάν ο άλλος δεν έχει να πάρει ψωμί, θα το δώσει στο εισιτήριο? για κάποιους είναι αναγκαίο το λεωφορείο όπως το ψωμί. από τη στιγμή που δεν έχει λεφτά να κόψει εισιτήριο θα έχει για να πληρώσει το πρόστιμο?

μιλάω για αυτούς που πραγματικά δεν έχουν

 

 

δεν είπα να τους κόψουν τα πόδια και τα χέρια ρε άνθρωπε, ούτε να τους ρίξουν στο μπουντρούμι. Θα τους γράψουν ένα πρόστιμο (πόσο; 50-60 €υρώ; ) θα το πάνε στη μάνα τους θα φάνε μια σφαλιάρα και θα προσέχουν την επόμενη φορά...

 

Εμείς πως μάθαμε δηλαδή να μην κάνουμε μαλακίες; (εντάξει χοντρές μαλακίες εννοούσα...)

 

αν ήμουν εγώ ελεγκτής θα τους πετούσα έξω με μια κλωτσιά στον κώλο. Θα 'ταν καλύτερο μήπως;

 

 

όχι γιατί χειροδικείς...

μη το πας σε φάση bros γκρεμός και πίσω ρέμα.

απλό είναι, στην επομενη στάση τους κατεβάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις δει πολλές ληστείες χωρίς όπλο τελευταία?

είτε μαχαίρι είτε οτιδήποτε...

ένοπλες είναι. ακόμα και χωρίς όπλο, πάλι δε συγκρίνεται η παράβαση.

όπως και να χει, μούφα topic μούφα story.

 

Πριν σου πρότεινα να αρχίσεις να σκέφτεσαι αλλά δε το κάνεις μάλλον ...

 

Κλοπή δεν είναι μόνο η αυτό που έχεις στο μυαλό σου που κάποιον κάνει ντου σε ένα μαγαζί με όπλο/μαχαίρι ρίχνει και μερικές και αποσπά λεφτά/εμπόρευμα (άσε που τυπικά αυτό είναι ληστεία όχι κλοπή).

 

Κλοπή είναι και στο πλαίσιο πχ κάποιος να πάρει κάτι από το ράφι και να προσπαθήσει να βγει χωρίς να πληρώσει ...

 

Το αντίστοιχο θα ήταν να τον ακινητοποιήσει ή κατα όσα λες να τον παρακρατήσει παράνομα ο σεκιουριτάς ή ο υπάλληλος,

Ε αυτό σου πρότεινα μόνο, όταν σου τύχει πχ κάτι τέτοιο να πας να του πεις "τον παρακρατάς παράνομα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιες copy paste απόψεις μας οδήγησαν στη χρεωκοπία!

 

Καλά το ότι παίρνει 40Ε για κάθε κλήση που κόβει είναι θεϊκό αστείο

 

ναι γιατι το ελλειμα στο αστικο οδηγησε στον υπερδανεισμο του 81

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημασία καμια....

για σένα το ίδιο είναι το ρήμαγμα που λες που κόστισε 50-100-200 ξέρω γω ευρώ, με το 1 ευρώ ποσο έχει το "κωλοεισητιριο".

 

Με τη λογική ότι "για ένα ευρώ δε πιάνει" θα ήταν πχ ΟΚ να μη πληρώνει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...