Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Ταινιες για το πασχα

• Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 απαντήσεις σ'αυτό το θέμα

#1 star12

star12

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 97 μηνύματα

Δημοσίευση 04 April 2012 - 02:44 AM

Μιας και ερχεται σιγα σιγα η μεγαλη βδομαδα ποιες ταινιες προτιματε να βλεπετε με αυτο το θεμα; εγω παντως απο μικρος παντα οι αγαπημενες μου ηταν ο χιτων ιστορικη ταινια,ο βαραβας με αντονι κουιν ,Η κλεοπατρα οχι ακριβως θρυσκευτικη αλλα τη βαζουν τα καναλια παντα καθε πασχα και εστω και με 3 και κατι ωρες την απολαμβανω.εχει και ενα συγκηνιτικο φιναλε και ποτε δε καταλαβα πως αυτη η ταινια πατωσε εκεινη την εποχη στα μποξ οφις... :whistle:
Επισης η αγαπημενη μου οι 10 εντολες με τον τσαρλτον ιστον απλα αριστουργημα και η κυβωτος της νωε παραγωγης 1999 με τον τζων βοιτ τον πατερα της αντζελινα :rolleyes: και αν και διαφοροποει αρκετα την ιστορια ετσι τουλαχιστον πως την περιεγραφε η βιβλος ειναι εντυπωσιακη
Και ο ΙΣΟΥΣ απο τη ναζαρετ δε ξερω καθε χρονο παιζει. καθε χρονο κατι με ψιλοενοχλει σε αυτη τη κλασσικη τωρα βερσιον.

#2 Σούπαφλαϊ Τζίμμι Σνούκα

Σούπαφλαϊ Τζίμμι Σνούκα

Senior Member

• Banned
  • 100 μηνύματα
  • LocationΛεμπέτ

Δημοσίευση 04 April 2012 - 11:47 AM

Η κλεοπατρα οχι ακριβως θρυσκευτικη αλλα τη βαζουν τα καναλια παντα καθε πασχα και εστω και με 3 και κατι ωρες την απολαμβανω.εχει και ενα συγκηνιτικο φιναλε και ποτε δε καταλαβα πως αυτη η ταινια πατωσε εκεινη την εποχη στα μποξ οφις... :whistle:

ε όχι και πάτωσε, μια από της μεγαλύτερες επιτυχίες της εποχής της ήταν

#3 gatokoritso

gatokoritso

Senior Member

• Members
  • 544 μηνύματα

Δημοσίευση 04 April 2012 - 01:00 PM

δεν πατωσε αλλα νομιζω οι κριτικοι δεν τη πολυγουσταραν.τεσπα και εμενα μου αρεσουν πολυ αυτες οι ταινιες.εχουν αλλη αισθηση.ο ιησους της ναζαρετ ειναι must.

#4 Σούπαφλαϊ Τζίμμι Σνούκα

Σούπαφλαϊ Τζίμμι Σνούκα

Senior Member

• Banned
  • 100 μηνύματα
  • LocationΛεμπέτ

Δημοσίευση 04 April 2012 - 01:43 PM

ουφ, τα θρησκευτικά έργα τα βαριέμαι, αλλά της χλαμυδο- και σανδαλοταινίες της γουστάρω!!

για να κάνω καμιά καλή λίστα:

το μαστ έργο είναι βέβαια Ο Τελευταίος Πειρασμός το Σκορσέζε. Να λοιπόν κι ένα θρησκευτικό!

Μετά πάμε στην καλύτερη σανδαλοταινία έβαρ τον Σπάρτακο

Όταν ήμουν πιτσιρικάς μ' άρεζε πολύ το Σαμψών και Δαλιδά. Ο Σαμψών ήταν ένας απ τους ήρωές μου, και η Δαλιδά μεγάλη γκ@&#@...

Ο μεγαλύτερος μου ήρωας ήταν βέβαια ο Ηρακλής, και όλα τα b-movies τα έβλεπα εμ το στόμα ανοιχτό. Το καλύτερο απ' όλα: Ηρακλής εναντίον γιγαντιαίων ρομπότ!!! απλά απίστευτο!

λίγο εκτός κλίματος, αλλά επειδή είναι πολύ αγαπημένη προτείνω και τον Ιάσονα και τους Αργοναύτες

Και βέβαια η γαμηστερή κωμωδία Η ζωή του Μπράιαν για την ανάσταση! χαχα

#5 taroutatsou

taroutatsou

Junior Member

• Members
  • PipPipPip
  • 51 μηνύματα

Δημοσίευση 04 April 2012 - 04:15 PM

Jesus from Nazareth by Franco Zeffirelli, starring Robert Powell. Αλήθεια χρειάζεται περαιτέρω συζήτηση;

Κολλάω κάθε χρόνο. Μικρός δεν πήγαινα στην εκκλησία το βράδυ για να το δω.

#6 argirisparxas

argirisparxas

Senior Member

• Members
  • 421 μηνύματα

Δημοσίευση 04 April 2012 - 05:26 PM

Κάθε χρόνο τις ίδιες βάζουν.Η αγαπημένη μου βέβαια είναι Βαραβάς του μεγάλου Kubrick.Αυτή και ο βαραβάς πιστεύω έχουν σπάσει όλα τα ρεκόρ προβολή κάθε πάσχα. :-D

#7 KilliK

KilliK

Senior Member

• Members
  • 6542 μηνύματα

Δημοσίευση 04 April 2012 - 06:54 PM

Κάθε χρόνο τις ίδιες βάζουν.Η αγαπημένη μου βέβαια είναι Βαραβάς του μεγάλου Kubrick.Αυτή και ο βαραβάς πιστεύω έχουν σπάσει όλα τα ρεκόρ προβολή κάθε πάσχα. :-D

Γκουχ Σπαρτακος θες να πεις Γκουχ Γκουχ...

#8 TheELF

TheELF

Senior Member

• Members
  • 16864 μηνύματα

Δημοσίευση 08 April 2012 - 12:45 AM

Δυο είναι οι ταινιάρες που πρέπει να δει κανείς αυτήν την εποχή(εκτός από όλες της κλασσικούρες) ^_^
Δημοσιευμένη Εικόνα
Jesus Christ Superstar

Δημοσιευμένη Εικόνα
Dogma

#9 nikos21aek

nikos21aek

Senior Member

• Members
  • 4016 μηνύματα

Δημοσίευση 08 April 2012 - 01:02 AM

Η σιωπή των αμνών.:troll:

Ο τελευταίος πειρασμός είναι πιο πολύ Καζαντζάκης από ότι Σκορτσέζε.:P Με λίγα λόγια είναι αντιθρησκευτικό έργο.

#10 Praetorian

Praetorian

Senior Member

• Moderators
  • 5457 μηνύματα
  • LocationArstotzka

Δημοσίευση 08 April 2012 - 01:11 AM

Για κάποιο λόγο μου άρεσε που κάποια κανάλια διάλεγαν το Πάσχα για να προβάλλουν τη μίνι-σειρά "The Thorn Birds" :mrgreen:
Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί κανείς να το παρακολουθήσει αυτό πάνω από μια φορά. Αλλά ειδικά τα σκάνδαλα στα πρώτα επεισόδια ήταν σκέτη απόλαυση για Μεγάλη Εβδομάδα.