Προς το περιεχόμενο

Το YouTube μετατρέπει τα video υψηλής ανάλυσης σε 3D


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον περασμένο χρόνο το YouTube είχε παρουσιάσει μια δυνατότητα μετατροπής 2D video σε τρισδιάστατα με ένα μόλις κλικ. Καθώς η λειτουργία αυτή βρίσκεται ακόμη σε δοκιμαστική λειτουργία, η δημοφιλής ιστοσελίδα παρουσίασε σήμερα μια παραπλήσια λετουργία μετατροπής οποιουδήποτε video ποιότητας 1080p με μικρή σχετικά διάρκεια σε 3D. Πλέον κάθε τέτοιο video που θα μεταφορτώνεται στην υπηρεσία θα μετατρέπεται αυτόματα και σε τρισδιάστατο, ενώ στις επιλογές αναπαραγωγής θα προστίθεται η ανάλογη ρύθμιση.

 

Εκτός από την ανακοίνωση της νέας λειτουργίας, το YouTube περιέγραψε επίσης μέσα από ανάρτηση στο επίσημο blog του ορισμένες λεπτομέρειες σχετικά με την παραπάνω λειτουργία. Μέρος της διαδικασίας περιλαμβάνει τεχνικές μηχανικής μάθησης βασιζόμενες σε παρόμοια μοτίβα από πραγματικά τρισδιάστατα videoν ενώ αναλύονται επίσης τα χρώματα, η διάσταση του χώρου, η κίνηση καθώς και άλλα χαρακτηριστικά για την εκτίμηση του βάθους σε κάθε πλαίσιο του video.

 

 

Link.png Site: YouTube blog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2st post

Δεν γινεται να παρακολουθησουμε 3D σε συμβατικη τηλεοραση φορωντας μονο τα ειδηκα γυαλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την μεριά μου, είχα πάρει κάποτε τα Red-Cyan γυαλιά για να δω 3D αλλά δεν είδα διαφορά. Επιπλέον ήταν πολύ κουραστικό για τα μάτια. Για 3D TV Side by Side που έχω δοκιμάσει, με αντίστοιχα γυαλιά της TV, καταλαβαίνεις διαφορά.

To 3D without Glasses πως λειτουργεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την μεριά μου, είχα πάρει κάποτε τα Red-Cyan γυαλιά για να δω 3D αλλά δεν είδα διαφορά. Επιπλέον ήταν πολύ κουραστικό για τα μάτια. Για 3D TV Side by Side που έχω δοκιμάσει, με αντίστοιχα γυαλιά της TV, καταλαβαίνεις διαφορά.

To 3D without Glasses πως λειτουργεί?

 

Μια χαρα ειναι και με τα Red-Cyan αν θες απλα να δεις ενα μικρο βιντεο για 3D. Αλλα εχεις χρωματικες αλιωσεις σε μεγαλο βαθμο και κουραζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να δεις 3d πρέπει να έχεις Τιβι 3d με τα αντίστοιχα γυαλιά.για 3d χωρίς γυαλιά λίγο δύσκολο γτ αυτήν την τεχνολογίας τώρα την εφαρμόζουν.αλλα θα ειναι πολυ ακριβή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΝ περιμένεις πολλά πράγματα διότι πρόσφατα είχα πλάνα από αγώνα ποδοσφαίρου και πατώντας όπως υπέδειξε η σελίδα μια διόρθωση για τις κουνημένες σκηνές και τα έκανε μαντάρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την μεριά μου, είχα πάρει κάποτε τα Red-Cyan γυαλιά για να δω 3D αλλά δεν είδα διαφορά. Επιπλέον ήταν πολύ κουραστικό για τα μάτια. Για 3D TV Side by Side που έχω δοκιμάσει, με αντίστοιχα γυαλιά της TV, καταλαβαίνεις διαφορά.

To 3D without Glasses πως λειτουργεί?

 

δυο τροποι, ή tv που να υποστιριζει 3d χωρις γιαλια (π.χ. οπος το 3ds)

ή αλιθορίζοντας. (cross eye 3d)

θελει λιγο δουλεια μεχρι να το καταφερεις, αλλα πανω απο 5 λεπτα αρχιζουν και πονανε τα ματια σου..

bonus links

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...