Προς το περιεχόμενο

Αιμοροϊδες


arianos16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σε ρωτησω κατι, φρουτα γενικα καθε ποτε τρως?

 

Ξινο θα ελεγα το μανγκο, δε μπορω να το φαω.

 

προσπαθω να τρωω καθε μερα σε γενικες γραμμες αλλα τυχαινουν μερες που δεν εχω, λαχανικα σιγουρα καθε μερα. στα 3 φρουτα ειμαι νεκρη παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 367
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ παραλίγω να βγάλω αιμορροΐδες παλιότερα που έκανα μια διατροφή και πήγα και πήρα κάτι κάψουλες "Psylium husk" της NOW που ειναι φυτικές ίνες και έφτιαξε το θέμα.  

http://www.iherb.com/Now-Foods-100-Certified-Organic-Psyllium-Husk-Powder-12-oz-340-g/21116

πάντως πρέπει να έχει σχέση το πως τρεφόμαστε για να βγάλουμε, σωστά? γιατι τώρα πχ πάω κάθε πρωί και κάθε βράδυ τουαλέτα (συγκεκριμένες ώρες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καυτερα επηρεαζουν παρα πολυ..

 

Πρεπει να τρωμε τροφες με φυτικες ινες πχ βρωμη και πολυ νερο ..

 

Να εχουμε μια συχνοτητα στις επισκεψεις μας στην τουαλετα και να μην ειμαστε δυσκειλιοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την έπαθα στο στρατόπεδο...

ΜΑΛΛΟΝ χαλασμένο κρέας, πήγα το ίδιο βράδυ καμια 20αριά φορές τουαλέτα.. Από τότε ξεκίνησε το πρόβλημα αλλά ευτυχώς σπάνια το αντιμετωπίζω...

 

Η λύση για μένα είναι ΠΟΛΥ νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ έχω εδώ και λίγο καιρό το πρόβλημα, έχω δοκιμάσει διάφορες θεραπείες αλλά δεν γίνεται ΤΙΠΟΤΑ και δεν ξέρω τι να κάνω.
 
Αυτό ήταν το πρόβλημά μου που ξεκίνησε πριν κάτι μήνες:
 

Εδώ και κανά 2μηνο αντιμετωπίζω ελαφρύ πρόβλημα. Κατά το χέσιμο δηλαδή άλλες φορές λίγος πόνος άλλες περισσότερος αλλά υποφερτός σε κάθε περίπτωση. Επίσης παρατηρώ εξωτερική ερυθρότητα στην γύρω περιοχή και ενίοτε φαγούρα αλλά όχι έντονη.

  • Δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα δυσκοιλιότητας
  • Γυμνάζομαι καθημερινά
  • Τρώω υγιεινά
  • Καθαριοτητα σε βαθμό αηδίας και χρήση μωρομάντηλων
  • Έχω χρόνιο στρες τους τελευταίους μήνες
Στην αρχή υπέθετα πως θα φύγει αλλά η κατάσταση είναι σταθερή όλο αυτό τον καιρό και αρχίζω να προβληματίζομαι.
 
Αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να πάω σε γιατρό.
Αν πάω σε κολογιατρό (ποια είναι η ειδικότητα του κώλου??)  [...]

 

Πήγα λοιπόν σε γαστρεντερολόγο. Διαπίστωσε πως δεν έχω εξωτερικές αιμορροίδες και γι αυτό χρειάστηκε να καταφύγουμε σε ορθοσκόπηση για να δούμε τι συμβαίνει.

 

Μου έδωσε λοιπόν προσωρινά μια αλοιφη Preparation-H και έκλεισα ραντεβού για ορθοσκόπηση.

Η εμπειρία της ορθοσκόπησης ήταν πολύ πιο εύκολη απ όσο φανταζόμουν φρικαρισμένος αρχικά και η διάγνωση ήταν ήπια εσωτερική αιμορροιδοπάθεια.

Επομένως δεν είχα καρκίνο ή κάτι σοβαρό τέλος πάντων και το πρόβλημα θα αντιμετωπιζόταν εύκολα με θεραπεία:

 

Μου έδωσε να πάρω υπόθετα Cicatridina τα οποία εχουν αποκλειστικά επουλωτική δράση. Δεν χορηγούνται και στοιχίζουν 30 ευρώ η δεκάδα. Μετά από θεραπεία 10 ημερών δεν έγινει τίποτα και ξαναπηγα.

 

Παραξενεύτηκε που δεν θεραπεύτηκε το πρόβλημα μιας και έλεγε πως ήταν σχετικά ήπιο και μου έδωσε άλλα 10 υπόθετα Cicatridina και επιπλέον υπόθετα Asacol (χορηγούνται και κοστίζουν λίγο).

Μετά το πέρας των 10 ημερών δεν έγινε τίποτα πάλι και ξαναπήγα.

 

Παραξενεύτηκε και πάλι ο γιατρός και μου έδωσε χάπια daflon 500mg τα οποία διευκολυνουν την κυκλοφορία του αίματος στις φλέβες και παράλληλα μου έδωσε αλοιφή Cicatridina.

Μετά από 5-6 μέρες θεραπείας δεν έγινε τίποτα ως συνήθως.

 

Τον πήρα λοιπόν τηλέφωνο για νέο ραντεβού λέγοντας του πως δεν έγινε τίποτα και πάλι και απογοητευμένος μου είπε πως έχουμε χρησιμοποιήσει κάθε μέσον και δεν έχει κάτι άλλο να κάνει και να συνεχίσω αυτή την θεραπεία μέχρι να τελειώσει και να τον ξαναδώ σε κανα 2 βδομάδες.

 

Φυσικά: Πίνω πολύ νερό, τρώω υγιεινά σύμφωνα με τις συμβουλές του γιατρού και γενικά προσπαθώ να περιορίζω κάθε πιθανή αιτία του προβλήματος.

 

Όπως καταλαβαίνεται το ζήτημα έχει αρχίσει να με ανησυχεί, δεν θέλω ούτε καν να σκέφτομαι την περίπτωση εγχείρησης. Η μαλακία είναι πως αρχικά φαινόταν πολύ ήπια περίπτωση που θα περνούσε εύκολα αλλά δεν πιάνει καμιά θεραπεία.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γύρνα το σε vegan

 

Τί είναι αυτό? Κάποιο φάρμακο που δεν ξέρω ή εννοείς να το ρίξω στην χορτοφαγία?

Δεν νομίζω πως θα έλυνε το πρόβλημα κάτι τέτοιο καθώς δεν έχω ούτε είχα πρόβλημα δυσκοιλιότητας, απλά απεκτησα αυτό το πρόβλημα με μαγικό τρόπο (εννοώ πως δεν μπορώ να προσδιορίσω το αίτιο, ίσως είναι το άγχος) και δεν επουλώνεται με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vegan είναι οι χορτοφάγοι που όχι μόνο δεν τρώνε κρέατα , αλλά και οτιδήποτε προέρχεται απο ζωντανό οργανισμό . Πχ δεν τρώνε ούτε αυγά , ούτε πίνουν γάλα , κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά είμαστε σοβαροί τώρα? Δηλαδή η λύση στο πρόβλημα μου είναι να βόσκω?

ΟΚ είναι μια άποψη και ένας σεβαστός τρόπος ζωής αλλά δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα normal και δεν θα το ήθελα σε αυτή την φάση της ζωής μου. Εξάλλου η πηγή του προβλήματος νομίζω πως δεν είναι η δυσκοιλιότητα.

 

Εκεί που εστιάζω εγώ είναι στο γιατί δεν θεραπεύομαι με τις θεραπείες που περιέγραψα παραπάνω (παρά την σχετικά απλή και συνηθισμένη περίπτωση όπως διέγνωσε ο γιατρός) και αν κινδυνεύω να καταλήξω σε εγχείρηση.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πάντως πρέπει να έχει σχέση το πως τρεφόμαστε για να βγάλουμε, σωστά? γιατι τώρα πχ πάω κάθε πρωί και κάθε βράδυ τουαλέτα (συγκεκριμένες ώρες).

 

Δυο φορες την ημερα στανταρ, και μαλιστα συγκεκριμενες ωρες? Τοτε εισαι αψογος. Λιγοι τα καταφερνουν τοσο καλα.

 

Eκτος απο τη τροφη παιζουν κι αλλα ρολο, οπως η καθιστικη ζωη ή το αγχος. Και βεβαια η πλημμελης καθαριοτητα. Κανετε μπιντε ή ξεμπερδευετε με κωλοχαρτο?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@funbreaker

 

καλά σου είπε ο τύπος για θεραπεία; αυτά δεν κάνουν τίποτα απλά "ηρεμούν" τη κατάσταση 

 

το να πας σε επέμβαση εξαρτάται και πώς θα το δει ο γιατρός σου αλλά και από τη σοβαρότητα του πράγματος

 

είναι περιπτώσεις που θέλουν οπωσδήποτε επέμβαση, είναι και άλλες που απλά ζεις με αυτό και αν θες για ανακούφιση κάνεις επέμβαση 



Δυο φορες την ημερα στανταρ, και μαλιστα συγκεκριμενες ωρες? Τοτε εισαι αψογος. Λιγοι τα καταφερνουν τοσο καλα.

 

Eκτος απο τη τροφη παιζουν κι αλλα ρολο, οπως η καθιστικη ζωη ή το αγχος. Και βεβαια η πλημμελης καθαριοτητα. Κανετε μπιντε ή ξεμπερδευετε με κωλοχαρτο?...

η καθαριότητα παίζει ρόλο αφού σκάσει η αιμοροϊδοπάθεια για να μην ερεθίζεσαι 

 

ο τρόπος ζωής φυσικά και παίζει ρόλο, αλλά δεν είναι πάντα το θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...