Προς το περιεχόμενο

Αιμοροϊδες


arianos16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδιά έχω μια απορία
οι αιμορροΐδες δεν γιατρεύονται απότι λέτε και σας πιστεύω
είχα την εντύπωση μια εποχή που είχα αποκτήσει για κανα μηνα δυσκοιλιότητα λόγο μιας διατροφής (και σα μαλάκας δεν το φρόντισα έγκαιρα) πως είχα βγάλει αν και αίμα δεν είχα δει , ένιωθα όμως λες και πεταγόταν μια φλέβα . anyway 
έβαλα ενα γιατροσόφι που λειτουργεί καλά (βαλσαμόλαδο) για να σταματάνε αιμορραγίες και για πληγές και είχα πάρει και κάτι για να μου φύγει μπαμ μπαμ η δυσκοιλιότητα.

Εχω χρόνια τώρα που δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα , ακόμα και στο στρατό που με έπιασε δυσκοιλιότητα για κανα 5ρι μέρες και μου έφυγε η μαγκιά στην τουαλέτα δεν εμφανίστηκε κάποιο πρόβλημα (που αν είχα αιμορροΐδες θα εμφανιζόντουσαν εκεί , είχα δώσει τρελό πόνο λέμε...)

λέτε να το είχα προλάβει έγκαιρα? ή δεν ηταν καν αιμορροΐδες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 367
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

φίλε για αυτό το πράγμα μόνο γιατρός μπορεί να σου δώσει εμπεριστατωμένη άποψη, από τη στιγμή πάντως που δε σε ξαναενόχλησε δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι να ασχοληθείς και προφανώς υπάρχουν και διάφορα επίπεδα της πάθησης

 

πάντως και ο πατέρας μου είχε θέμα στα 30 του περίπου (όχι ιδιαίτερα σοβαρό,όμως υπήρξε διάγνωση από γιατρό για αιμορροϊδοπάθεια, ακολούθησε αγωγή  ) και τον ξαναενόχλησε κοντά στα 60 για ένα μικρό διάστημα και αυτή τη στιγμή από όσο λέει  δεν έχει/δεν τον ενοχλεί κάτι 

δηλαδή επί 30 χρόνια ουσιαστικά ήταν σα να μην είχε τίποτα και πάλι είναι σα να μην έχει τίποτα 

αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν έχει τίποτα απολύτως, απλά είναι ανάξιο αναφοράς 

 

από όσο φαντάζομαι πρέπει να είναι πολλοί οι άνθρωποι που να έχουν το θέμα σε ένα μικρό βαθμό και να μην ασχολούνται επειδή δε τους ενοχλεί και δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθούν

 

απαξ και σε ενοχλήσει όμως πας και κοιτιέσαι και ανάλογα τη σοβαρότητα της κατάστασης γίνονται και οι ανάλογες ενέργειες 

 

από το παράδειγμα του πατέρα μου πάντως φαντάζομαι ότι σε πολλές περιπτώσεις η κατάσταση δε προχωράει/χειροτερεύει και αν δεν είναι σε πολύ ενοχλητικό σημείο το αφήνεις ως έχει 

 

κι εγώ δηλαδή τώρα που το σκέφτομαι είμαι σε σταθερή φάση για αυτό και δεν ασχολούμαι περισσότερο με το ζήτημα 

 

ΥΓ

επίσης με 5 μέρες σφίξιμο δε νομίζω να εμφανίζεις πρόβλημα, αυτό θέλει μια πιο μεγάλη σε διάρκεια περίοδο δυσκοιλιότητας και στο στρατό συγκεκριμένα καλύτερα να τρέξεις να ζητήσεις duphalac που το μοιράζουν με το κιλό στα στεπ , παρά να κάθεσαι να σκίζεσαι στη χέστρα χωρίς λόγο , γιατί έτσι γίνονται οι μαλακίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάς πολλά χωρίς να σε έχει δει γιατρός. Αφού έχεις αίμα μπορεί να είναι από αιμορροιδοπάθεια μέχρι καρκίνος. Αιμορροιδοπάθεια θα είναι δηλαδή κατά 99,999% αλλά πρέπει να το κοιτάξεις.

Εγχείρηση συνήθως χρειάζεται όταν φτάνουν να είναι 4ου βαθμού οπότε και ο ασθενής δεν την παλεύει, οπότε ψάξτο για να προλάβεις ίσως ενδεχόμενη επιδείνωση.

με ειδε γιατρος  εκανα και κολωνοσκοπιση, απο εκει με ειπανε οτι ειναι αιμοραϊδες  2ου βαθμου, και οτι δεν εχω τιποτα, επι ενα μηνα ειχα δοιαρια παντος και γι αυτο εκανα και την εξεταση αυτην

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ειδε γιατρος  εκανα και κολωνοσκοπιση, απο εκει με ειπανε οτι ειναι αιμοραϊδες  2ου βαθμου, και οτι δεν εχω τιποτα, επι ενα μηνα ειχα δοιαρια παντος και γι αυτο εκανα και την εξεταση αυτην

 

Εσωτερικές η εξωτερικές?

Με τι θεραπεία σου πέρασε?

Γιατί κι εγώ το ίδιο έχω (εσωτερικές) και δεν περνάει μέχρι τώρα με καμία θεραπεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου εδωσε καμια θεραπεια ολα καλα λεει, αιμα δεν εχω αν και ειμαι δυσκιλιος, (εσωτερικες)  οποτε παει απο το καλο προς το καλυτερο, μακαρι να γλυτωσουμε και την εγχυρηση οχι τιποτ' αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου εδωσε καμια θεραπεια ολα καλα λεει, αιμα δεν εχω αν και ειμαι δυσκιλιος, (εσωτερικες)  οποτε παει απο το καλο προς το καλυτερο, μακαρι να γλυτωσουμε και την εγχυρηση οχι τιποτ' αλλο

 

Και πώς πέρασαν? Έκανες κάποια διατροφή ή κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εκανα τιποτα, δεν ειπα οτι εφυγαν, ειναι ακομα,  μονο απο καμια φορα στον υπνο μου με πιανει εντονος πονος, αλλα το αιμα σταματησε δεν εχω καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εκανα τιποτα, δεν ειπα οτι εφυγαν, ειναι ακομα,  μονο απο καμια φορα στον υπνο μου με πιανει εντονος πονος, αλλα το αιμα σταματησε δεν εχω καθολου

 

Στον ύπνο? Παράξενο. Κατά την κατάθεση δηλαδή δεν πονάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εκει με πιανει, πολλες φορες, αλλα και στον υπνο, ευτηχως τωρα εχει κανενα τριμηνο δεν εχει πονο, τα αίματα σταματησαν και ετσι παω καλυτερα, θα ενημερωσω και τον γιατρο γι αυτα τα συμπτωματα ομως καλο ειναι να ξερει μηπως υπαρχει καμια θεραπεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από 800 δοκιμές θεραπειών σε γαστρεντερολόγο δεν περνάει και μου είπε να πάω σε χειρουργό.

Πως θα βρω τώρα γαστρεντερολόγο που να ξέρω πως είναι και χειρούργος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Από πολύ παλιά σου έλεγα ότι ο χειρουργός είναι αυτό που θες.

 

Τεσπα, η ραγαδα δεν είναι κάτι σοβαρό από όσο ξέρω, απλά μπορεί να είναι πολύ επίπονο σύμφωνα με γνωστό μου που είχε, αλλά δε χρειάστηκε τελικά να κάνει κάτι για αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πολύ παλιά σου έλεγα ότι ο χειρουργός είναι αυτό που θες.

 

Τεσπα, η ραγαδα δεν είναι κάτι σοβαρό από όσο ξέρω, απλά μπορεί να είναι πολύ επίπονο σύμφωνα με γνωστό μου που είχε, αλλά δε χρειάστηκε τελικά να κάνει κάτι για αυτό

 

Ναι και είχες απόλυτο δίκιο αλλά ο μαλάκας ο γαστρεντερολόγος που πήγα δεν με παρέπεμψε άμεσα σε χειρούργο αλλά επιδίωξε συντηρητική θεραπεία για τις αιμορροίδες και ραγάδα δεν εντόπισε καν.

Για την ακρίβεια εγώ έχω και εσωτερική αιμορροιδοπάθεια 1-2ου βαθμού αλλά έδωσε έμφαση στην ραγάδα που μου είπε πως θέλει χειρουργείο και θα συνδυαζόταν καλά και με μια longo για τις αιμορροίδες για να μην μου ξαναβγάλουν πρόβλημα.

 

  1. Είχε κανείς εμπειρία χειρουργίου για ραγάδα?
  2. Με την longo τί παίζει?
  3. Με την ασφαλιστική κάλυψη αυτών τι παίζει?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αιμορροϊδες αντιμετώπιση - http://gr.hemapro.com Παρέλαβα την παραγγελία, εγκαίρως και τα χάπια λειτούργησαν θαυμάσια.

 

Πόσο τρελαίνομαι με την παραπλανητική διαφήμιση στον χώρο της υγείας.

Μεγάλε, βάλτα εκεί που ξέρεις να σου περάσουν μόνιμα.

 

Επαναφέρτε το dislike επιτέλους!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...