Προς το περιεχόμενο

Αιμοροϊδες


arianos16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηταν 3 βαθμου και τις εραψαν για να μην αιματωνονται. Η επεμβαση εγινε σε κλινικη της Θεσσαλονικης με γενικη αναισθησια.σε 2 εβδομαδες ηρθαν στο κανονικο τους μεγεθος. Ο πονος ηταν μηδαμινος σε σχεση με αυτο που τραβουσα τοσα χρονια. Την επεμβαση την εκανε ενας καταπληκτικος χειρουργος. Οπως μου ειπε τα πραγματα ετσι ακριβως εγιναν απο την αρχη μεχρι και το τελος. Μπορει καποια στιγμη να ξαναβγουν οπως μου ειπε γιατι με αυτην την τεχνικη τις επαναφερει στην κανονικη τους κατασταση. Αν καποιος θελει να τις βγαλει ειναι αλλο πραγμα με πολυ πονο. Προσοχη παντως στον τυπο επεμβασης που θα διαλεξει ο καθενας γιατι αργοτερα σε περιπτωση καρκινου του εκτερου ισως υπαρξει θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 367
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η λυση ειναι αλοιφη Fitoroid + να πινεις αλόη..

παθων και μαθων!

 

Εντυπωσιακό που σου έκανε δουλειά φυτική αλοιφή.

Συνήθως αυτές δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Έχω δοκιμάσει 1-2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν 3 βαθμου και τις εραψαν για να μην αιματωνονται. Η επεμβαση εγινε σε κλινικη της Θεσσαλονικης με γενικη αναισθησια.σε 2 εβδομαδες ηρθαν στο κανονικο τους μεγεθος. Ο πονος ηταν μηδαμινος σε σχεση με αυτο που τραβουσα τοσα χρονια. Την επεμβαση την εκανε ενας καταπληκτικος χειρουργος. Οπως μου ειπε τα πραγματα ετσι ακριβως εγιναν απο την αρχη μεχρι και το τελος. Μπορει καποια στιγμη να ξαναβγουν οπως μου ειπε γιατι με αυτην την τεχνικη τις επαναφερει στην κανονικη τους κατασταση. Αν καποιος θελει να τις βγαλει ειναι αλλο πραγμα με πολυ πονο. Προσοχη παντως στον τυπο επεμβασης που θα διαλεξει ο καθενας γιατι αργοτερα σε περιπτωση καρκινου του εκτερου ισως υπαρξει θεμα.

Καρκίνο του εντέρου μήπως εννοείς;

Ηταν 3 βαθμου και τις εραψαν για να μην αιματωνονται. Η επεμβαση εγινε σε κλινικη της Θεσσαλονικης με γενικη αναισθησια.σε 2 εβδομαδες ηρθαν στο κανονικο τους μεγεθος. Ο πονος ηταν μηδαμινος σε σχεση με αυτο που τραβουσα τοσα χρονια. Την επεμβαση την εκανε ενας καταπληκτικος χειρουργος. Οπως μου ειπε τα πραγματα ετσι ακριβως εγιναν απο την αρχη μεχρι και το τελος. Μπορει καποια στιγμη να ξαναβγουν οπως μου ειπε γιατι με αυτην την τεχνικη τις επαναφερει στην κανονικη τους κατασταση. Αν καποιος θελει να τις βγαλει ειναι αλλο πραγμα με πολυ πονο. Προσοχη παντως στον τυπο επεμβασης που θα διαλεξει ο καθενας γιατι αργοτερα σε περιπτωση καρκινου του εκτερου ισως υπαρξει θεμα.

Καρκίνο του εντέρου μήπως εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το post είναι παλιό δείτε το παρακάτω. Ολόκληρο blog που ασχολείται με το θέμα

 

Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΕ ΕΣΩΣΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΙΜΟΡΡΟΙΔΕΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

παιδιά εγώ θεωρώ ότι τις αιμοροϊδες πρέπει να τις αντιμετωπίζουμε σοβαρά και όχι με κάθε "εύκολο" τρόπο που μας παρουσιάζουν στο διαδίκτυο. Γίνονται θαύματα στη ζωή; Πως να γίνουν και σε αυτό το θέμα;

 

Είναι θέμα σύνθετο και πρέπει να συμβουλευόμαστε γιατρό κι αν ο γιατρός θέλει να μας κάνει χειρουργείο και δεύτερο γιατρό για να σιγουρευτούμε ότι όντως χρειάζεται. 

 

Επίσης αλλιώς είναι να έχουμε ένα παροδικό πρόβλημα κι αλλιώς μια φορά. Πρέπει να κοιτάξουμε τη διατροφή μας και να αφεθούμε στην επιστήμη κι όχι στα γιατροσόφια και τα άλλα "κολπατζίδικα" που προσπαθούν πολλοί να πλασάρουν. 

 

Με συγχωρείτε όσοι το προωθείτε αλλά εγώ δεν πιστεύω ότι ούτε το Anurex κάνει τίποτα (κοιτάξτε τι γράφουν για το Anurex), ούτε οι συμβουλές της γιαγιάς, ούτε τα βότανα αν έχεις ένα χρόνιο πρόβλημα. Όλα αυτά δεν πολεμάνε το κακό στη ρίζα του και γι'αυτό θεωρώ ότι δεν πρέπει να τα εμπιστεύεστε. Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι θεωρεί καλύτερο για την υγεία του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή!!! βέβαια από μια ηλικία και μετά (δυστυχώς τη δική μας πλέον), το έντερο δεν λειτουργεί καλά (όπως άλλωστε και τα γόνατα, η μέση, τα μάτια κλπ) οπότε αρχίζουν οι παρενέργειες και οι αιμοροιδες είναι μία από αυτές. Νερό πίνω, φρούτα τρώω, δαμάσκηνα, αλλά άμα το μηχάνημα παλιώνει, δεν θέλει επισκευή, πέταμα θέλει :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με βοηθαει η rectanal aid που ειναι φυτικη αλλα αν την σταματησω επανερχεται το προβλημα. Εχω λιγους μηνες που εβγαλα ομως και δεν ειναι τραγικη η κατασταση οποτε βολευομαι προς το παρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Παιδιά επειδή ταλαιπωρεί πολύ κόσμο η αιμορροϊδοπάθεια βρήκα ένα άρθρο με πολύ καλές συμβουλές.

 

Οι αιμορροΐδες μπορεί να είναι μία καλοήθης πάθηση αλλά προκαλούν συμπτώματα κάποιες φορές είναι ανυπόφορα.

Απλοί τρόποι ανακούφισης των συμπτωμάτων της αιμορροϊδοπάθειας είναι οι ακόλουθοι: 
1. Εδρόλουτρα (πλύσιμο της περιπρωκτικής περιοχής με χλιαρό νερό για 5 έως 10 λεπτά). Το παραπάνω μέτρο τις περισσότερες φορές ανακουφίζει σημαντικά τα συμπτώματα της αιμορροϊδοπάθειας. 
2. Τοποθέτηση στην περιπρωκτική περιοχή πάγου, ο οποίος μπορεί να μειώσει το πρήξιμο και τον πόνο.
3. Gel ξυλοκαΐνης, η επάλειψη του οποίου αρκετές φορές την ημέρα μπορεί να ανακουφίσει την αιμορροϊδοπάθεια. 
4. Άφθονα υγρά και κατανάλωση τροφίμων πλούσιων σε φυτικές ίνες έτσι ώστε τα κόπρανα να είναι μαλακά και να μην ερεθίζουν τις αιμορροΐδες. 
5. Η αποφυγή χαρτιού τουαλέτας και η αντικατάσταση του με πλύσιμο της περιοχής ή υγρά μωρομάντηλα βοηθάει στην αποφυγή του ερεθισμού.
6. Χρήση απλών αναλγητικών (παρακεταμόλη) μπορεί να βοηθήσει στην ελάττωση του πόνου ιδιαίτερα αν ληφθεί νωρίς με την έναρξη των συμπτωμάτων. 
Παρόλα αυτά τα συμπτώματα της αιμορροϊδοπάθειας δεν υποχωρούν και η πάθηση πρέπει να αντιμετωπιστεί πιο δραστικά. Ευτυχώς υπάρχουν καινοτόμες χειρουργικές προσεγγίσεις που λύνουν το πρόβλημα άμεσα μόνιμα με νοσηλεία λίγων ωρών και άμεση επιστροφή στις καθημερινές δραστηριότητες.

 

Δρ. Αναστάσιος Παπαδόπουλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή ταλαιπωρεί πολύ κόσμο η αιμορροϊδοπάθεια βρήκα ένα άρθρο με πολύ καλές συμβουλές.

 

Οι αιμορροΐδες μπορεί να είναι μία καλοήθης πάθηση αλλά προκαλούν συμπτώματα κάποιες φορές είναι ανυπόφορα.

Απλοί τρόποι ανακούφισης των συμπτωμάτων της αιμορροϊδοπάθειας είναι οι ακόλουθοι: 

1. Εδρόλουτρα (πλύσιμο της περιπρωκτικής περιοχής με χλιαρό νερό για 5 έως 10 λεπτά). Το παραπάνω μέτρο τις περισσότερες φορές ανακουφίζει σημαντικά τα συμπτώματα της αιμορροϊδοπάθειας. 

2. Τοποθέτηση στην περιπρωκτική περιοχή πάγου, ο οποίος μπορεί να μειώσει το πρήξιμο και τον πόνο.

3. Gel ξυλοκαΐνης, η επάλειψη του οποίου αρκετές φορές την ημέρα μπορεί να ανακουφίσει την αιμορροϊδοπάθεια. 

4. Άφθονα υγρά και κατανάλωση τροφίμων πλούσιων σε φυτικές ίνες έτσι ώστε τα κόπρανα να είναι μαλακά και να μην ερεθίζουν τις αιμορροΐδες. 

5. Η αποφυγή χαρτιού τουαλέτας και η αντικατάσταση του με πλύσιμο της περιοχής ή υγρά μωρομάντηλα βοηθάει στην αποφυγή του ερεθισμού.

6. Χρήση απλών αναλγητικών (παρακεταμόλη) μπορεί να βοηθήσει στην ελάττωση του πόνου ιδιαίτερα αν ληφθεί νωρίς με την έναρξη των συμπτωμάτων. 

Παρόλα αυτά τα συμπτώματα της αιμορροϊδοπάθειας δεν υποχωρούν και η πάθηση πρέπει να αντιμετωπιστεί πιο δραστικά. Ευτυχώς υπάρχουν καινοτόμες χειρουργικές προσεγγίσεις που λύνουν το πρόβλημα άμεσα μόνιμα με νοσηλεία λίγων ωρών και άμεση επιστροφή στις καθημερινές δραστηριότητες.

 

Δρ. Αναστάσιος Παπαδόπουλος

 

Προσοχή παιδιά μην πάνε στο σφαγείο με το παραμικρό.

 

Αυτός ο Παπαδόπουλος, αν είναι από Θεσσαλονίκη, ήθελε να με στείλει για χειρουργείο έχοντας, όπως αποδείχθηκε απ την πορεία, πρόβλημα που λυνόταν συντηρητικά.

Δεν έκανα την επέμβαση γιατί πρόσεξα και δεν παρασύρθηκα. Αντιθέτως πήγα και πήρα γνώμες από 6 συνολικά γιατρούς.

Όσοι ήταν ιδιώτες με προέτρεπαν άμεσα σε επέμβαση. Όσοι ήταν στο δημόσιο μου έλεγαν ότι το πρόβλημα είναι πολύ ελαφρύ και η επέμβαση για τέτοια έκταση προβλήματος είναι το λιγότερο αστεία.

 

Τελικά σήμερα είμαι μια χαρά, το πρόβλημα υποχώρησε εδώ και πάρα πολύ καιρό.

Θεωρώ εν δυνάμει εγκληματίες τους γιατρούς που θέλουν να σε στείλουν στο χειρουργείο ενώ δεν χρειάζεται μόνο και μόνο για να πάρουν το 3χίλιαρό τους. Και το λέω αυτό γιατί μια επέμβαση όσο ακίνδυνη και να είναι έχει πάντα ένα ποσοστό επιπλοκών ή αποτυχίας. Ακόμη και 1/100.000 να είναι αυτή η πιθανότητα, θεωρώ έγκλημα να με παίζει στα ζάρια για να βγάλει λεφτά διακινδυνεύοντας να μου μείνει κάποιο πρόβλημα για πάντα. Αυτά μου τα είπαν και οι άλλοι γιατροί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Well, why the fuck not...

Παθών κι εγώ εδώ και λίγες μέρες, το πρόβλημα είναι σχεδόν ανεπαίσθητο. Δεν υπάρχει πόνος ή αίμα, αλλά μόνο ελάχιστη ενόχληση, ούτε καν την καταλαβαίνω εκτός θρόνου. Είναι εξωτερική, μικρούλα, μάλλον από το σ/κ που με πήγε τρεις και μια σε συνδυασμό με απανωτά ξενύχτια. Πρέπει να είχα ξαναπάθει πιο παλιά, πάλι στα ίδια πλαίσια αν θυμάμαι από τα συμπτώματα, αλλά τότε δεν είχα καν ασχοληθεί και είχε φύγει μόνη της.
 
Θα προγραμματίσω επίσκεψη σε γιατρό σύντομα, και μέχρι τότε συντηρητική θεραπεία. Να υποθέσω πως λόγω έμ, "μεγέθους" και ηπιοτητας θα υποχωρήσει, έστω και με λίγη αλοιφούλα; :D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα φυγει μονη της και χωρις να πας φτιαξε και λιγο τη διατροφη σου και ολα κομπλε. 

γιατρο σε χειροτερες καταστασεις imo..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι κι αλλιώς θα πάω προληπτικά μωρέ, μέχρι τότε αλοιφή και όσο μπορώ διατροφή, ακτινίδια είπαμε ε; Ευκαιρία είναι :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΛ μη φας ακτινίδια και σε παει αιμα (Στη κυριολεξια). οταν εχουμε βγάλει το ακαταδάμαστο οι φυτικες ινες δε βοηθάνε ιδιαίτερα ισως κανουν χειρότερη τη κατάσταση γιατί το ζορίζεις περισσότερο , κοψε απλα λιγο τα τηγανιτά τα καυτερά ,αν τρως, και τα μπαχαρικά και ολα κομπλε θα μπει στη θεση της :P 

 

γενικά οσα λένε ειναι προληπτικά  πριν το βγάλεις αν βγάλεις και μετά αλοιφουλα και υπομονή .  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...