Προς το περιεχόμενο

Αιμοροϊδες


arianos16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 367
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

θα το δοκιμασω αλλα οντας δυσκοιλιος δεν με κοβω να ανακουφιζομαι tongue.gif

αν εχεις τετοιο θεμα το πρωτο που φροντιζεις ειναι η διατροφη σου 

 

 

 

ΜΑΚΡΥΑ απο οτιδήποτε καυτερό, τύπου Μεξικανικα, Κινέζικα, ακόμα και πατατάκια μπάρμπεκιου, ποτά τύπου τεκύλα. Κόψε ακόμα και το πιπέρι στο φαγητό.

 

εμενα παραδοξως τα καυτερα δε με πειραζουν καθολου στο συγκεκριμενο θεμα 

 

ουτε και το αλκοολ , το χειροτερο ειναι η αφυδατωση 

 

Όσοι έχετε πρόβλημα με σκληρά κόπρανα, υπάρχει φάρμακο ονόματι duphalac. Ρωτήστε τον γιατρό σας....

ναι ειναι καλο αυτο και δεν ειναι ακριβως φαρμακο ή τεσπα ειναι το λιγοτερο φαρμακο γιατι υπαρχουν και πιο δραστικες λυσεις 

 

εγω παντως γενικα δεν ειμαι καθολου δυσκοιλιος , θα παω τουλαχιστον μια φορα τη μερα τουαλετα 

το προβλημα εμενα εμφανιστηκε στο στρατο και μεχρι να παρω χαμπαρι το dupha το κακο ειχε γινει 

 

πλεον απλα εχω μαθει να ζω με αυτο.. και βλεπουμε.. 

 

την πάλεψε κανένας με θεραπεία χωρίς εγχείριση;

δεν υπαρχει θεραπεια χωρις επεμβαση 

 

Μας εφτιαξες την μερα με την περιγραφικοτητα σου :shifty:

θα γινομουν κι εγω περιγραφικος αν σου ελεγα πώς μου εκαναν σχαση θρομβου σε στρατιωτικο νοσοκομειο ενω φορουσα ακομα τη παραλλαγη και τα αρβυλα χωρις καμια απολυτως αναισθησια (νυστερι στο κωλαρακι χωρις πολλα πολλα.. )  , παρα μονο λιγο μπεταντιν αλλα καλυτερα αστο... 

 

μπεταντιν και μετα απο 2 μερες ΕΥ με εστειλαν σε φυλακιο για να προσεχω καλυτερα τη πληγη μου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και κανά 2μηνο αντιμετωπίζω ελαφρύ πρόβλημα. Κατά το χέσιμο δηλαδή άλλες φορές λίγος πόνος άλλες περισσότερος αλλά υποφερτός σε κάθε περίπτωση. Επίσης παρατηρώ εξωτερική ερυθρότητα στην γύρω περιοχή και ενίοτε φαγούρα αλλά όχι έντονη.

 

  • Δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα δυσκοιλιότητας
  • Γυμνάζομαι καθημερινά
  • Τρώω υγιεινά
  • Καθαριοτητα σε βαθμό αηδίας και χρήση μωρομάντηλων
  • Έχω χρόνιο στρες τους τελευταίους μήνες

Στην αρχή υπέθετα πως θα φύγει αλλά η κατάσταση είναι σταθερή όλο αυτό τον καιρό και αρχίζω να προβληματίζομαι.

 

Αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να πάω σε γιατρό.

Αν πάω σε κολογιατρό (ποια είναι η ειδικότητα του κώλου??) θα πρέπει να στήσω κώλο για να με εξετάσει?

Δεν είναι τελείως εξευτελιστικό? Απ την άλλη σκέφτομαι μήπως είναι και τίποτα πιο σοβαρό και είναι στην αρχή του.

Αλλά να στήσεις κώλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα σε βιάσει σε κοινή θέα, θα σε εξετάσει ενώ εσύ θα είσαι ξαπλωμένος στο πλάι. Δεν καταλαβαίνω για ποιό εξευτελισμό μιλάς. Για την υγεία σου πρόκειται. Έχεις και απώλεια αίματος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάω σε κολογιατρό (ποια είναι η ειδικότητα του κώλου??) θα πρέπει να στήσω κώλο για να με εξετάσει?

Δεν είναι τελείως εξευτελιστικό? Απ την άλλη σκέφτομαι μήπως είναι και τίποτα πιο σοβαρό και είναι στην αρχή του.

Αλλά να στήσεις κώλο?

Kαι αν οι αιμοροιδες ως ασθενεια επιτρεπουν τετοιου τυπου αποριες και αστεισμους, υπαρχουν παθησεις-αρρωστιες στις οποιες θα δεχεσαι πολυ πιο επωδυνες επεμβασεις τοσο σε "κωλο" οσο και στο υπολοιπο σωμα*** κι οχι μονο δε θα υπαρχουν αποριες σχετικα με το τι θα στησεις, αλλα θα παρακαλας κι απο πανω...Ευχομαι φυσικα, να μην χρειαστει ποτε τετοιο πραγμα σε σενα, αλλα αναφεορμαι γενικα.

 

 

***Αληθεια αναρωτιεμαι ποση βαση μπορει να εχει το "μα να στησω κωλο για να γινω καλα?" οταν αλλους τους ανοιγουν στα 2 για να τους κανουν επεμβαση ανοιχτης καρδιας, αλλους τους κανουν μεταμοσχευσεις, αλλους τους ανοιγουν κεφαλια για εγχειρηση, αλλους τους ακρωτηριαζουν για να μην πεθανουν, αλλους τους αφαιρουνε το ενα απτα 2 νεφρα, αλλους τους κανουν τακτικη θεραπεια με δαχτυλο (προστατιτιδα και σια) κλπ κλπ και οχι μονο δεν εχουν αποριες περι ευτελισμου κλπ(δεν εχουν χρονο για τετοιες) αλλα μπαινουν με τσαμπουκα και θεληση στο γιατρο/χειρουργο γιατι ειναι αποφασισμενοι να ζησουν. Anyway.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί στον ανδρολόγο δεν θα στήσεις πέος και στον γεναικολόγο μνι?

 

Ε ναι απάλευτο επίσης αν και προτιμώ ανδρολόγο από κωλολόγο.

 

Δε θα σε βιάσει σε κοινή θέα, θα σε εξετάσει ενώ εσύ θα είσαι ξαπλωμένος στο πλάι. Δεν καταλαβαίνω για ποιό εξευτελισμό μιλάς. Για την υγεία σου πρόκειται. Έχεις και απώλεια αίματος;

 

Ναι υπάρχει μια απώλεια, μικρή νομίζω, κατά την κατάθεση.

 

Εμένα μου φαίνεται εντελώς εξευτελιστικό και πως έπρεπε να γίνεται με κουρτίνα όπως η εξομολόγηση στους καθολικούς.

Δηλαδή οι υπολοιποι εδώ μέσα που πήγαν σε κολογιατρό δεν το σκέφτηκαν αυτό καθόλου?

(Εν τω μεταξύ ποιά είναι η ειδικότητα για να ξέρω που να πάω αν πάω?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι αν οι αιμοροιδες ως ασθενεια επιτρεπουν τετοιου τυπου αποριες και αστεισμους, υπαρχουν παθησεις-αρρωστιες στις οποιες θα δεχεσαι πολυ πιο επωδυνες επεμβασεις τοσο σε "κωλο" οσο και στο υπολοιπο σωμα*** κι οχι μονο δε θα υπαρχουν αποριες σχετικα με το τι θα στησεις, αλλα θα παρακαλας κι απο πανω...

 

 

***Αληθεια αναρωτιεμαι ποση βαση μπορει να εχει το "μα να στησω κωλο για να γινω καλα?" οταν αλλους τους ανοιγουν στα 2 για να τους κανουν επεμβαση ανοιχτης καρδιας, αλλους τους κανουν μεταμοσχευσεις, αλλους τους ανοιγουν κεφαλια για εγχειρηση, αλλους τους ακρωτηριαζουν για να μην πεθανουν, αλλους τους αφαιρουνε το ενα απτα 2 νεφρα, αλλους τους κανουν τακτικη θεραπεια με δαχτυλο (προστατιτιδα και σια) κλπ κλπ.

 

Ε προφανώς και δεν έχω ακόμα μεγάλο πρόβλημα και μάλλον αν πονούσα τρελά δεν θα κολούσα εκεί και φυσικά υπάρχουν χειρότερα προβλήματα και η περίπτωσή μου καθώς και ο προβληματισμός μου είναι αστείος και προφανώς δεν έχω σκοπό να γελοιοποιήσω ένα θέμα υγείας ή μια κατάσταση

 

αλλά επίσης παραμένει να είναι ένας προβληματισμός και εμμέσως ρωτώ πως γίνεται μια τέτοια εξέταση και αν είχαν παρόμοιο κόλλημα και άλλοι.

Επίσης εμμέσως ρωτώ και την επιτακτικότητα του να επισκεφθεί κανείς γιατρό σε μια πρώιμη τέτοια κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγενικό πρόσωπο, γυναίκα, κάτω των 40 έκανε προχθές αφαίρεση όγκου στο παχύ έντερο (όρθο). Θα έχει "σακουλάκι" (κολοστομία) για μια ζωή, αλλά ογκολογικά είναι πια καθαρή. Μήπως πρέπει να κλειστεί σε μοναστήρι από τη "ντροπή" της;

Untitled-10.gif

 

Να πας σε γιατρό ΧΘΕΣ!!! Το αίμα μπορεί να σημαίνει κάτι πολύ πιο σοβαρό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...