Προς το περιεχόμενο

Αιμοροϊδες


arianos16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 367
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

λοιπόν, για να γουστάρεις

η εξέταση γίνεται με δάκτυλο

η θεραπεία που χρησιμοποιεί ο πιο έμπειρος γιατρός στην ελλάδα, και ένας από τους πιο έμπειρους του κόσμου, είναι διαστολή του έσω σφιγκτήρα (μέθοδος peter lord)

όταν πήγα, μου πε "δύο είναι οι λύσεις.. ή θα κάνουμε τη θεραπεία, ή θα αρχίσεις να τον παίρνεις"

στα άτομα με σεξουαλικές ιδιαιτερότητες είναι πολύ μικρότερη η εμφάνιση της πάθησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, για να γουστάρεις

η εξέταση γίνεται με δάκτυλο

η θεραπεία που χρησιμοποιεί ο πιο έμπειρος γιατρός στην ελλάδα, και ένας από τους πιο έμπειρους του κόσμου, είναι διαστολή του έσω σφιγκτήρα (μέθοδος peter lord)

όταν πήγα, μου πε "δύο είναι οι λύσεις.. ή θα κάνουμε τη θεραπεία, ή θα αρχίσεις να τον παίρνεις"

στα άτομα με σεξουαλικές ιδιαιτερότητες είναι πολύ μικρότερη η εμφάνιση της πάθησης

 

Με δουλεύεις έτσι?

Δηλαδή θα μου βάλει δάχτυλο? Νόμιζα πως θα ήταν οπτική απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Funbreaker το δάχτυλο δεν το γλιτώνεις ούτως ή άλλως.Αυτό που μένει να επιλέξεις είναι ποιος θέλεις να στο βάλει..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε είμαστε σοβαροί? Γ@μώ τον πολιτισμό και την τεχνολογικη εξέλιξη.

Καταφέραμε να πάμε στο φεγγάρι και για τις αιμορροίδες η λύση που έχουμε είναι το δαχτύλωμα για αρχή και ενδεχομένως και άλλα χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πολιτισμός μας φταίει για τις αιμορροΐδες

επειδή κρατιόμαστε και δεν τα αμολάμε όπου να ναι

σε αγροτικές περιοχές είναι πολύ μικρότερο το ποσοστό εμφάνισης

σε πρωτόγονες κοινωνίες της αφρικής, σχεδόν μηδενικό

στα ζώα δεν υπάρχει καν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και κανά 2μηνο αντιμετωπίζω ελαφρύ πρόβλημα. Κατά το χέσιμο δηλαδή άλλες φορές λίγος πόνος άλλες περισσότερος αλλά υποφερτός σε κάθε περίπτωση. Επίσης παρατηρώ εξωτερική ερυθρότητα στην γύρω περιοχή και ενίοτε φαγούρα αλλά όχι έντονη.

 

  • Δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα δυσκοιλιότητας
  • Γυμνάζομαι καθημερινά
  • Τρώω υγιεινά
  • Καθαριοτητα σε βαθμό αηδίας και χρήση μωρομάντηλων
  • Έχω χρόνιο στρες τους τελευταίους μήνες

Στην αρχή υπέθετα πως θα φύγει αλλά η κατάσταση είναι σταθερή όλο αυτό τον καιρό και αρχίζω να προβληματίζομαι.

 

Αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να πάω σε γιατρό.

Αν πάω σε κολογιατρό (ποια είναι η ειδικότητα του κώλου??) θα πρέπει να στήσω κώλο για να με εξετάσει?

Δεν είναι τελείως εξευτελιστικό? Απ την άλλη σκέφτομαι μήπως είναι και τίποτα πιο σοβαρό και είναι στην αρχή του.

Αλλά να στήσεις κώλο?

Καλά ρε φίλε, τι να πει και αυτός, τόσα χρόνια, Ιατρική, αγροτικό, ειδικότητα, για να βάζει κωλοδάκτυλα..Δεν σκέφτεστε τον άλλον, δεν τον σκέφτεστε..;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε φίλε, τι να πει και αυτός, τόσα χρόνια, Ιατρική, αγροτικό, ειδικότητα, για να βάζει κωλοδάκτυλα..Δεν σκέφτεστε τον άλλον, δεν τον σκέφτεστε..;ρ

 

Τουλάχιστον σε αυτόν αν πάει κανά γκομενάκι θα γουστάρει και λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον σε αυτόν αν πάει κανά γκομενάκι θα γουστάρει και λίγο.

 

Ρώτα τον Λουξ που πήγε γυναικολογία για τα μνια να σου πει πόσο γουστάρει.;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον σε αυτόν αν πάει κανά γκομενάκι θα γουστάρει και λίγο.

 

Φαντάσου όμως να γουστάρει όταν πας εσύ..   :-D

 

 

Γιατρός- Και τώρα στα 4

funbreaker-  :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαστρεντερολόγος μήπως?

Χειρουργός είναι η ειδικότητα που θες, αν αλλωστε χρειαστει αντιμετωπιση αυτος ειναι που θα σε σφαξει 

 

Με δουλεύεις έτσι?

Δηλαδή θα μου βάλει δάχτυλο? Νόμιζα πως θα ήταν οπτική απλά.

θα σου βαλει καλα δαχτυλακι :lol:

 

και τι εγινε, φοβασαι μη γινεις gay ; 

 

δε γινεσαι μην ανησυχεις 

οι περισσοτεροι αντρες αργα ή γρηγορα θα το περασουν αυτο για διαφορες εξετασεις 

 

Αναλογα για τι βαθμο μιλαμε νομιζω

στις ηπιες περιπτωσεις καταλληλη αλοιφη για 5-10 μερες κανει θαυματα

ναι μπορεις να ανακουφιστεις και να φτασεις σε σημειο που δε σε ενοχλει ,να μη χειροτερεψει,   αλλα το προβλημα παραμενει 

 

εχεις στην ουσια κιρσους στο κωλο, εχεις δει καμια φλεβα που εχει διασταλλει να ξαναμικραινει απο μονη της ; 

 

μακαρι να γινοταν.. 

 

Τελικά η εξέταση πώς γίνεται, πόσο κρατάει και τι ειδικότητα έχει ο γιατρός?

κραταει ελαχιστα . σε καθιζει σε κουλουριαστη-εμβρυακη σταση , εσυ σηκωνεις το κωλομερι σου και  κοιταζει για εξωτερικες που φαινονται ευκολα  και οπως ειπωθηκε σου βαζει δαχτυλακι (με γαντι και αλοιφη ξυλοκαινης για να γλιστραει :P που ειναι πολυ ανακουφιστικη btw αν θες να βαζεις και δαχτυλακι μονος σου ) για να δει αν εχεις και εσωτερικες αιμοροειδες 

 

μετα μπορει να σου δωσει τιποτα χαπακια για τη κυκλοφορια του αιματος (οχι απαραιτητα, αυτο νομιζω το δινουν σε περιπτωση που εχεις θρομβωμενο αιμα ) και κατα πασα πιθανοτητα procto synalar που ανακουφιζει αρκετα (βεβαια δεν ειμαι και πολυ υπερ του να τη χρησιμοποιεις για ψιλου πηδημα.. τεσπα)  και μετα θα σου πει να πινεις νερα να μη τρως καυτερα και αλκοολ με μετρο 

βεβαια αυτο με τις τροφες που σε ερεθιζουν ειναι σχετικο.. τα καυτερα και το αλκοολ (με μετρο) εμενα δε με ενοχλουν

το λαχανο που απο οτι μου ελεγε αλλος παθον μπορει να ερεθισει και εμενα πχ με ενοχλει και ετσι κι αλλιως το σιχαινομαι 

 

γενικα ο στοχος σου ειναι να μη βγαινουν πολυ σκληρα τα κοπρανα γιατι θα υποφερεις , το νερο να το θυμασαι ειναι η πιο καλη συμβουλη 

μην αφυδατωνεσαι γιατι δε σε παιρνει 

νερακια , χυμους ,χορταρικα,  ακτινιδια , γιαουρτια με μελια.. ακομα και mcdonalds θα σου πω εγω,  το θεμα ειναι να πηγαινεις τουαλετα γρηγορα και ευκολα 

επισης θα σου πει να βρεχεις το κωλο σου μετα απο καθε τουαλετα με δροσερο νερο  (και γενικα οποτε νιωθεις ενοχληση), αλλα επειδη αυτο ειναι και λιγο δυσκολο να το συνηθισεις απλα καταργησε το κωλοχαρτο και βρεχε μπολικα τα μωρομαντηλα 

ειναι more than ok 

επισης απεφευγε τη τριβη στο συγκεκριμενο σημειο και τη μανιακη καθαριοτητα γιατι μπορει να παθεις αυτο που ειχα παθει εγω, να ερεθισεις πολυ την επιδερμιδα σου και αυτη τη στιγμη η γυρω περιοχη ειναι ευαισθητη 

νερακι και τελος. 

ουτε σαπουνια, ουτε απορυπαντικα , ουτε ακουαφορτε και οχι τριβη 

 

απο κει και περα ο γιατρος θα κρινει αν πρεπει να γινει κατι παραπανω , συνηθως σε νορμαλ περιπτωσεις απλα μαθαινεις να ζεις με αυτο και προσεχεις τη διατροφη σου και τη τουαλετα σου (μην καθεσαι πολλη ωρα, μη σφιγγεσαι , να πηγαινεις σε σταθερη βαση κτλ..) 

 

για πιο εξτριμιες δε μπορω να σου πω και ελπιζω να μη χρειαστει να σου πω

εμενα ειχαν προθυμοποιηθει οι γιατροι στο στρατο (που το παθα) να με εγχειρισουν , αλλα δεν ηθελα να παιζω με τη τυχη μου 

 

ο οικογενειακος μας χειρουργος (εχει σφαξει ολο το σοι ) μου λεει οτι δε χρειαζεται και απο τη στιγμη που ξαναμπηκα σε ενα καλο προγραμμα με ενοχλουν αρκετα λιγοτερο πλεον 

δηλαδη με μια καλη τουαλετα καθε πρωι , ουτε που το σκεφτομαι την υπολοιπη μερα, απλα θελει ενα καλο προγραμματακι και λιγη σωστοτερη διατροφη 

 

επισης προσπαθησε να μη το σκεφτεσαι.. ισως δεν ειναι και πολυ επιστημονικο αυτο που λεω , αλλα εχω παρατηρησει οτι αναλογα με το αγχος μου, τον εκνευρισμο μου , τη διαθεση μου γενικα , αλλα και το ποσο καθομαι και το σκεφτομαι με ενοχλει περισσοτερο ή λιγοτερο

 

οσο δε καθομαι να το σκεφτομαι ειναι σα να μην υπαρχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...