Προς το περιεχόμενο

Αιμοροϊδες


arianos16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 367
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει και η αλοιφή "preperation κατι "

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Preparation H, έχει λάδι από καρχαρία και μυρίζει αηδιαστικά σαν ψάρι. Είναι κυρίως για εξωτερικές, για εσωτερικές έχει ειδική συσκευή για να το εισάγεις και μέσα όμως γενικότερα συνιστώνται περισσότερο υπόθετα που είναι πανάκριβα (30 ευρώ τα 10) και δεν συνταγογραφούνται.

 

Και εδώ ανοίγω ένα θέμα:

 

Γιατί να μην συνταγογραφείται από το 2011 και μετά ΚΑΝΕΝΑ σκεύασμα για τις αιμορροίδες? Πρόκειται δηλαδή για πρόβλημα ή πόνο δευτερεύουσας σημασίας? Ή μήπως θεωρούν πως είναι πρόβλημα του κώλου και μεταφορικά εκτός από κυριολεκτικά? Η γρίπη π.χ. είναι πιο σημαντική από το να πονάς? Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική.

Δεν βρίκω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Υπάρχει και η αλοιφή "preperation κατι "

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Preparation H, έχει λάδι από καρχαρία και μυρίζει αηδιαστικά σαν ψάρι. Είναι κυρίως για εξωτερικές, για εσωτερικές έχει ειδική συσκευή για να το εισάγεις και μέσα όμως γενικότερα συνιστώνται περισσότερο υπόθετα που είναι πανάκριβα (30 ευρώ τα 10) και δεν συνταγογραφούνται.

 

Και εδώ ανοίγω ένα θέμα:

 

Γιατί να μην συνταγογραφείται από το 2011 και μετά ΚΑΝΕΝΑ σκεύασμα για τις αιμορροίδες? Πρόκειται δηλαδή για πρόβλημα ή πόνο δευτερεύουσας σημασίας? Ή μήπως θεωρούν πως είναι πρόβλημα του κώλου και μεταφορικά εκτός από κυριολεκτικά? Η γρίπη π.χ. είναι πιο σημαντική από το να πονάς? Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική.

Δεν βρίκω

Η γρίπη είναι λοιμώδες νόσημα , ιός την προκαλει , που όπως όλοι ξέρουμε είναι μεταδοτική και επομένως υφίσταται θέμα Δημόσιας Υγείας ( δημόσια υγεία δεν είναι μονο η Βρουκέλλα , η Λύσσα , η Λεπτοσπείρωση ή η Υδατίδωση κλπ αλλά και η αθώα γριπούλα ειδικα για τους ηλικιωμένους , οπότε ας μην το γελάμε ).Για το θέμα της μη συνταγογράφησης δεν ξέρω να σ πω . Ίσως να είναι ενα μέτρο για την σπατάλη των ταμείων με ανούσιες συνταγογραφήσεις ; Δεν ξέρω. Αλλα σε καθε περίπτωση , είναι πόνοςSent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γρίπη είναι λοιμώδες νόσημα , ιός την προκαλει , που όπως όλοι ξέρουμε είναι μεταδοτική και επομένως υφίσταται θέμα Δημόσιας Υγείας ( δημόσια υγεία δεν είναι μονο η Βρουκέλλα , η Λύσσα , η Λεπτοσπείρωση ή η Υδατίδωση κλπ αλλά και η αθώα γριπούλα ειδικα για τους ηλικιωμένους , οπότε ας μην το γελάμε ).Για το θέμα της μη συνταγογράφησης δεν ξέρω να σ πω . Ίσως να είναι ενα μέτρο για την σπατάλη των ταμείων με ανούσιες συνταγογραφήσεις ; Δεν ξέρω. Αλλα σε καθε περίπτωση , είναι πόνοςSent from my iPhone using Insomnia

 

Α δηλαδή η κρατική λογική είναι να συνταγογραφείται μόνο ότι είναι μεταδοτικό?

Δεν καταλαβαινω, εμένα μου φαίνεται σοβαρή ασθένεια η αιμορροιδοπάθεια και αρκετά επίπονη.

Δεν βρίσκω κάποια λογική στο γιατί έχει μείνει εκτός συνταγογράφισης. Δεν μιλάμε για καλλωπισμό, μιλάμε για φλεγμονή ενός οργάνου. Επειδή είναι στον κώλο δηλαδή υποτιμούν την ασθένεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, εσεις τα ακτινιδια τα εχετε μονο για το χεσιμο?...

Εγω τρωω ετσι κι αλλιως, συνηθως 2 την ημερα, παρεα με τα υπολοιπα φρουτα(μηλα πορτοκαλια αβοκαντο αχλαδια ροδι κερασια κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δηλαδή η κρατική λογική είναι να συνταγογραφείται μόνο ότι είναι μεταδοτικό?

Δεν καταλαβαινω, εμένα μου φαίνεται σοβαρή ασθένεια η αιμορροιδοπάθεια και αρκετά επίπονη.

Δεν βρίσκω κάποια λογική στο γιατί έχει μείνει εκτός συνταγογράφισης. Δεν μιλάμε για καλλωπισμό, μιλάμε για φλεγμονή ενός οργάνου. Επειδή είναι στον κώλο δηλαδή υποτιμούν την ασθένεια?

 

Εδώ το κάνεις το λάθος. Υποθέτεις εκ προοιμίου ατεκμηρίωτα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Kαι αν οι αιμοροιδες ως ασθενεια επιτρεπουν τετοιου τυπου αποριες και αστεισμους, υπαρχουν παθησεις-αρρωστιες στις οποιες θα δεχεσαι πολυ πιο επωδυνες επεμβασεις τοσο σε "κωλο" οσο και στο υπολοιπο σωμα*** κι οχι μονο δε θα υπαρχουν αποριες σχετικα με το τι θα στησεις, αλλα θα παρακαλας κι απο πανω...Ευχομαι φυσικα, να μην χρειαστει ποτε τετοιο πραγμα σε σενα, αλλα αναφεορμαι γενικα.***Αληθεια αναρωτιεμαι ποση βαση μπορει να εχει το "μα να στησω κωλο για να γινω καλα?" οταν αλλους τους ανοιγουν στα 2 για να τους κανουν επεμβαση ανοιχτης καρδιας, αλλους τους κανουν μεταμοσχευσεις, αλλους τους ανοιγουν κεφαλια για εγχειρηση, αλλους τους ακρωτηριαζουν για να μην πεθανουν, αλλους τους αφαιρουνε το ενα απτα 2 νεφρα, αλλους τους κανουν τακτικη θεραπεια με δαχτυλο (προστατιτιδα και σια) κλπ κλπ και οχι μονο δεν εχουν αποριες περι ευτελισμου κλπ(δεν εχουν χρονο για τετοιες) αλλα μπαινουν με τσαμπουκα και θεληση στο γιατρο/χειρουργο γιατι ειναι αποφασισμενοι να ζησουν. Anyway.

 

Παιδες καλημερα..

Πριν μια βδομαδα εκανα επεμβαση αιμορροιδων με την μεθοδο longo ,τωρα ειμαι σπιτι σε φαση αναρρωσης με ενεσεις και παυσιπονα

Αξιζε τον κοπο και τα χρηματα γιατι ειχα φτασει στο ΑΜΗΝ

ειναι αρκετα δυσκολο το μετεγχειριτικο σταδιο,λογω του πονου μετα την αφοδευση,αλλα ξενιαζεις μια και καλη?..

Οτι θελετε να ρωτησετε ειμαι στην διαθεση σας

Υπομονη και σωστη ενημερωση ...και καλη υπομονη σε οσους υποφερουν?.!!

 

Παιδες καλημερα..

Πριν μια βδομαδα εκανα επεμβαση αιμορροιδων με την μεθοδο longo ,τωρα ειμαι σπιτι σε φαση αναρρωσης με ενεσεις και παυσιπονα

Αξιζε τον κοπο και τα χρηματα γιατι ειχα φτασει στο ΑΜΗΝ

ειναι αρκετα δυσκολο το μετεγχειριτικο σταδιο,λογω του πονου μετα την αφοδευση,αλλα ξενιαζεις μια και καλη?..

Οτι θελετε να ρωτησετε ειμαι στην διαθεση σας

Υπομονη και σωστη ενημερωση ...και καλη υπομονη σε οσους υποφερουν?.!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, εσεις τα ακτινιδια τα εχετε μονο για το χεσιμο?...

Εγω τρωω ετσι κι αλλιως, συνηθως 2 την ημερα, παρεα με τα υπολοιπα φρουτα(μηλα πορτοκαλια αβοκαντο αχλαδια ροδι κερασια κλπ)

 

μετα απ ολα αυτα εξακολουθεις να χεσεις σε στερεη μορφη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απ ολα αυτα εξακολουθεις να χεσεις σε στερεη μορφη;

Μπορεί ενδιάμεσα να ρίχνει και καμια κούπα ριζάκι στον καταπιώνα του.

 

btw,ακόμα και χωρίς τπτ,έτσι που έχουν σφίξει οι κώλοι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλημερα..

Πριν μια βδομαδα εκανα επεμβαση αιμορροιδων με την μεθοδο longo ,τωρα ειμαι σπιτι σε φαση αναρρωσης με ενεσεις και παυσιπονα

Αξιζε τον κοπο και τα χρηματα γιατι ειχα φτασει στο ΑΜΗΝ

ειναι αρκετα δυσκολο το μετεγχειριτικο σταδιο,λογω του πονου μετα την αφοδευση,αλλα ξενιαζεις μια και καλη?..

Οτι θελετε να ρωτησετε ειμαι στην διαθεση σας

Υπομονη και σωστη ενημερωση ...και καλη υπομονη σε οσους υποφερουν?.!!

Πάλι καλά που είπες ότι έχεις αυτό το πρόβλημα, γιατί κανένας δεν θα το καταλάβαινε με τέτοιο nickname!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απ ολα αυτα εξακολουθεις να χεσεις σε στερεη μορφη;

 

Δεν επηρεαζεται το χεσιμο μου :lol:

 

Tα ακτινιδια ειναι ωφελιμο φρουτο που, μαζι με τα υπολοιπα, πρεπει να καταναλώνεται πολυ συχνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επηρεαζεται το χεσιμο μου :lol:

 

Tα ακτινιδια ειναι ωφελιμο φρουτο που, μαζι με τα υπολοιπα, πρεπει να καταναλώνεται πολυ συχνα.

 

ειναι ξινα τα ριμαδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...