Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ZTE Router


Weiss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το ΖTE ZXV10 H108L Router της Wind. Eχω συνδεσει στη θυρα LAN1 pc με Windows 7, το οποιο συνδεεται κανονικα.

Eχω προβλημα οταν θελω συνδεσω δευτερο pc με windows xp. Με ethernet καλωδιο δεν μπορω να μπω στο router

Δοκιμασα να βαλω manual ip και δειχνει οτι εχει κανει συνδεση αλλα παλι δε μπορω να μπω στο router.

Το ιδιο προβλημα εχω και στο wifi , δηλαδη ενω μου δειχνει οτι συνδεθηκε στο ασυρματο, δεν εχω internet ουτε μπορω

να συνδεθω στο router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν κατάλαβα στο pc με τα 7 εχεις κανονικά internet και το πρόβλημα ειναι αν συνδέσεις επάνω και αλλο pc αυτο το pc (xp) δεν εχει internet ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως τα αλλα δεν παιρνουν ip για καποιο λογο, γιατι αν ηταν χαλασμενο το router δεν θα επαιζε ουτε στα windows 7 ....

 

πιθανον να ειναι OFF ο dhcp server και απλα το pc με τα 7 εχει ρυθμιστει να παιρνει μια συγκεκριμενη ip οποτε δεν εχει αναγκη τον dhcp server.

 

οπως και να εχει μπες απο το pc με τα 7 στη διευθυνση 192.168.1.254 ( ειναι η default ip του ΖΤΕ) και δες τι συμβαινει.

 

Εναλλακτικα αν δεν πολυασχολησαι με routers και settings απλα πατα με μια καρφιτσα ή ενα μολυβι με μακρυα μυτη το κουμπακι "reset" που ειναι διπλα ακριβως απο την τρυπα που μπαινει το τροφοδοτικο και ολα θα φτιαξουν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην

απο το pc που παιζει κανε ipconfig και πες μας τι γραφει.

μετα κανε Ipconfig απο το Pc που δεν παιζει και πες μας παλι τι γραφει.

β.στο pc Που δεν παιζει κλεισε firewall και ναμην εχεις Proxy και οι ip στο αυτοματο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...