Προς το περιεχόμενο

RyanAir


newtech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην ανησυχείς δεν θα σε αφήνουν να ηρεμήσεις και το μυαλό σου θα είναι συνεχώς απασχολημένο. Αγοράστε καφε, παίξτε λοττο (ένα δικό τους), αγοράστε αρώματα, ξανα-αγοράστε καφε, κλπ. Φρόντισε να κανονισεις τις ημερομηνίες και κλείσε τα εισιτήρια το συντομότερο δυνατό.

 

Να εισαι καλα φιλος...

Γενικα εχω χαζη φοβια ξερω.. αλλα αφου μου λετε ολοι οτι ειναι κ καλη εταιρια με συνχρονα αεροσκαφη.. γιατι οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπέρα, γράφω εδώ για να μη ανοίγω νέο θέμα .

 

λοιπόν, έκλεισα εισιτήριο με την ryanair.

κανονικά μου ήρθε ένα μαιλ με την επιβεβάιωση που μου έλεγε να κάνω online chek-in.

πάτησα να κάνω chek-in και με έβγαλε σε μια σελίδα που είχε μια φωτογραφία του αεροπλάνου στο πάνω μέρος

και από κάτω τις θέσεις χρωματισμένες (κίτρινο-πράσινο-κόκκινο).

από ότι κατάλαβα είναι πτήση που χρεώνεται το chek in ....

αν και με τσάτισε αυτό συνέχισα την διαδικασία και χρεώθηκα άλλα 20 ευρώ για το πήγαινε έλα.

 

το θέμα μου είναι ότι δεν μου έχει έρθει ακόμα η κάρτα επιβίβασης....είναι μερικές ώρες τώρα που έκανα την διαδικασία.

 

τι να κάνω βρε παιδιά ...περιμένω..? επικοινωνώ? (και αν ναι που?)

 

αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, έκλεισα εισιτήριο με την ryanair.

κανονικά μου ήρθε ένα μαιλ με την επιβεβάιωση που μου έλεγε να κάνω online chek-in.

πάτησα να κάνω chek-in και με έβγαλε σε μια σελίδα που είχε μια φωτογραφία του αεροπλάνου στο πάνω μέρος

και από κάτω τις θέσεις χρωματισμένες (κίτρινο-πράσινο-κόκκινο).

από ότι κατάλαβα είναι πτήση που χρεώνεται το chek in ....

αν και με τσάτισε αυτό συνέχισα την διαδικασία και χρεώθηκα άλλα 20 ευρώ για το πήγαινε έλα.

Κατάλαβες λάθος. Το check in ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ extra αλλά θα σου εξηγήσω που την πάτησες. Στην RA δεν υπάρχουν θέσεις στην κάρτα επιβίβασης. Μπαίνεις και κάθεσαι όπου σε βολεύει. Αν όμως θές να προεπιλέξεις που θα κάτσεις (και καλά να κάνεις reserve τις θέσεις) τότε θα πληρώσεις. Στην περίπτωση σου, το σύστημα σε ρώτησε αν θες να διαλέξεις που θα κάτσεις (με την ανάλογη χρέωση) και εσύ απαντησες θετικά. Ελπίζω τουλάχιστον να διάλεξες θέσεις με extra χώρο για τα πόδια και να μην πλήρωσες για κλασσικές θέσεις. Όταν λοιπον πας στο αεροδρόμιο εσυ να πας στην ουρά priority (συνήθως είναι η αριστερή) και οχι με το τσούρμο.

 

 

 

το θέμα μου είναι ότι δεν μου έχει έρθει ακόμα η κάρτα επιβίβασης....είναι μερικές ώρες τώρα που έκανα την διαδικασία.

 

τι να κάνω βρε παιδιά ...περιμένω..? επικοινωνώ? (και αν ναι που?)

 

αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει...

Στην ίδια σελίδα που έκανες check-in στο τέλος της διαδικασίας σου δίνει pdf που ειναι οι κάρτες επιβίβασης. Πρέπει να κατεβάσεις τα pdf και να τα τυπώσεις. Δεν στα στέλνει με email. Οπότε μπες στην σελίδα της RA κατέβασε τα boarding passes και τύπωσε τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ ...

κατάλαβα την πάτησα δηλαδή ....

τι να γίνει...

το πάθημα ας γίνει μάθημα.

έτσι για την κουβέντα έκανα κράτηση για την θέση 1C πηγαινε - έλα ...εύχομαι να μην είναι στενά τουλάχιστον....γιατι διαθέτω και κάποια

κυβικά εξτρά ...

 

πάντως είναι λίγο παραπλάνητικό το όλο θέμα.

ξεκινάει ένα εισητήριο με 65 ευρώ και κάτι τσάντες , ασφάλειες , θέσεις , χρεώσεις για την κράτηση , χρεώση για ειδοποίση ...στο φτάνουνε 125.

πάλι όμως είναι φθηνότερο από άλλα.

 

να πάμε και να έρθουμε καλά είναι το θέμα.

 

καλημέρα και πάλι σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πάθημα ας γίνει μάθημα.

Μαθαίνουμε απο τα λάθη μας.

 

 

έτσι για την κουβέντα έκανα κράτηση για την θέση 1C πηγαινε - έλα ...εύχομαι να μην είναι στενά τουλάχιστον....γιατι διαθέτω και κάποια

κυβικά εξτρά ...

Αν είχες κλείσει την 1Α θα ήταν τέλειο. Η σειρά 1 εχει το τεράστιο πλεονέκτημα της γρήγορης αποβίβασης όταν φτάσεις στον προορισμό σου. Η 1C σου δίνει την άνεση του χώρου στα πόδια ΑΛΛΑ ΔΕΝ θα μπορείς να τα έχεις πάντα τεντωμένα γιατί η 1C ειναι γωνία και ο χώρος εκεί μπροστά είναι πάντα ενεργός (απέναντι σου ειναι ο πίνακας ελέγχου ανακοινώσεων, η τουαλέτα και διαγώνια ο χώρος προετοιμασίας φαγητού/αναψυκτικών/κλπ. Δες την παρακάτω εικόνα και θα καταλάβεις τι εννοώ.

http://www.seatguru.com/airlines/Ryanair/Ryanair_Boeing_737-800.php

Βέβαια έχει και άλλα έμμεσα πλεονεκτήματα. Αν πχ δεν θες να κοιμηθείς, πάντα θα εχεις κάτι να χαζεύεις (όλο και κάτι γίνεται) και αν είσαι τυχερός ίσως πετυχεις καποια όμορφη αεροσυνοδό. Οι καλύτερες θέσεις imho είναι η 1Α (μακράν η καλύτερη) και μετά όλες οι θέσεις των σειρών 17 και 18. Ακόμα κι όταν πετώ με άλλες εταιρείες που πρέπει να κάνω checkin στο αεροδρόμιο, ζητώ τις σειρές στις εξόδους φτερών γιατί (και καλά) φοβάμαι τις πτήσεις.

 

 

πάντως είναι λίγο παραπλάνητικό το όλο θέμα.

ξεκινάει ένα εισητήριο με 65 ευρώ και κάτι τσάντες , ασφάλειες , θέσεις , χρεώσεις για την κράτηση , χρεώση για ειδοποίση ...στο φτάνουνε 125.

πάλι όμως είναι φθηνότερο από άλλα.

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Το εισιτήριο είναι ο εαυτός σου και μια χειραποσκευή και δεν περιλαμβάνονται οι φόροι αεροδρομίου. Είναι αρκετά ειλικρινείς σε αυτό. Ασφάλεια πτήσης δεν είναι ανάγκη να αγοράσεις. Επιλογη θέσεων το συζητήσαμε. Γρήγορη επιβίβαση την θεωρώ άχρηστη. Χρέωση για ειδοποίηση δεν την χρειάζεσαι καθόλου. Βαλίτσα εξαρτάται απο τον κάθε ένα και το ταξίδι. Το μόνο που θεωρώ πραγματικά κερατιάτικα ειναι η χρέωση για την online κράτηση του εισιτηρίου. Δεν απασχολείς προσωπικό, δεν τους υποχρεώνεις να εχουν ακριβές υποδομές (γραφεία, τηλέφωνα, κλπ) αλλά σε χρεώνουν 10-15 ευρώ κερατιάτικα. Για να είμαστε δίκαιοι το ίδιο κάνουν όλες οι εταιρίες, ακόμα και η aegean που υποτίθεται δεν είναι εταιρεία χαμηλού κόστους.

 

 

να πάμε και να έρθουμε καλά είναι το θέμα.

Μην φοβάσαι τίποτα. Μια χαρά θα πας και μια χαρά θα γυρίσεις.

 

Ένα ακόμα κόλπο. Στις budget airlines δεν σερβίρουν τίποτα δωρεάν. Ούτε νερό. Κουβάλα μαζί σου ένα άδειο μπουκαλάκι νερό, πέρνα τον έλεγχο ασφαλείας και μετά πήγαινε σε ένα απο τα μπαρ/καφετέριες και ζήτα να στο γεμίσουν νερό. Για καφέ, αγόρασε μέσα στο αεροπλάνο.

 

Μια πολύ καλή σελίδα για τις budget airlines ειναι η παρακάτω.

http://www.moneysavingexpert.com/travel/beat-budget-airline-charges

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

update λοιπόν ...

 

πήγαμε - ήρθαμε όλα καλά ....

 

δεν είχα ξαναπετάξει με ryanair και ομολογώ ότι είχα κάποιες επιφυλάξεις ...

 

νομίζω όμως ότι διαψεύστηκα ...

 

λίγο να μάθεις το όλο κόλπο το κλείσιμο εισητηρίων και είσαι εντάξει ...

 

α, και όντως η ντουντούκα όταν φτάνει στην ώρα του ή πριν από αυτήν είναι λίγο ενοχλητική , αλλά οκ ....

 

καλά μας ταξίδια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέταξα και εγώ πρώτη φορά με την ryanair. Μου βγήκε 55 ευρώ πήγαινε έλα για κύπρο απο άραξο. Το αεροπλάνο φάνηκε καλό (έχω και φοβία) τα καθήσματα είναι λίγο στενά όμως... Οι αεροσυνοδοί σου τα ψιλοπρήζουν αλλα ντάξει....

 

Δεν μας ζύγισαν την βαλίτσα, απλά να χώραγε στην υποδοχή, η μια πχ δικιά μου ήταν 12 κιλά αλλα όλα κομπλέ. Απλά θέλει προσοχή στο κλεισιμο των εισητηρίων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά πόσο αυστηροί είναι με το μέγεθος της αποσκευής που παίρνεις μαζί σου; Έχω μια βαλιτσούλα από μαλακό ύφασμα που είναι 52x38x23 (η ryanair λέει νομίζω 55x20x20). Υπάρχει περίπτωση να μην την επιτρέψουν και αν ναι πόσο πληρώνεις επιπλέον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν ένα μεταλλικό κουτί που πρέπει να την βάλεις μέσα και να χωρέσει, αν δεν μπεί πρέπει να πληρώσεις. Τώρα αν δεν την τιγκάρεις και την σφηνώσεις και μπεί είσαι ΟΚ. Εμένα πάντως απο Πάτρα μου είπαν να την δοκιμάσω. Απο Παφο που γύρναγα μου είπαν να περάσω έτσι χωρίς τσεκάρισμα. Για ζύγισμα για τα 10 κιλά ούτε λόγος. Και τις 2 φορές εμένα ήταν 12-13 κιλά.

 

Το κόστος πρέπει να είναι καμια 50άρα με 60αρα νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...