Προς το περιεχόμενο

Pirate Pay: Kαταπολέμηση της πειρατείας με τη συγχρηματοδότηση της Microsoft


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Pirate Pay είναι μια νέα επιχείρηση με έδρα τη Ρωσσία η οποία έχει σαν σκοπό την καταπολέμηση της πειρατείας, και συγκεκριμένα στοχεύει στη διακίνηση αρχείων που προστατεύονται με πνευματικά δικαιώματα μέσω torrents. Για την ανάπτυξη του Pirate Pay έχει συμβάλει και η Microsoft με χρηματοδότηση $100.000 δολαρίων, ενώ τα μεγαλύτερα κινηματογραφικά στούντιο του Walt Disney και η Sony Pictures έχουν δοκιμάσει τις υπηρεσίες του.Ουσιαστικά η “δράση” της υπηρεσίας παρεμβαίνει στο πρωτόκολλο BitTorrent που χρησιμοποιείται για την ανταλλαγή αρχείων μέσω torrents, και έχει τη δυνατότητα να καταγράφει γεγονότα αλλά και να “απενεργοποιεί” παράνομο υλικό. Η ιδέα γεννήθηκε πριν από περίπου τρία χρόνια όταν οι προγραμματιστές της εταιρείας ανέπτυξαν μια τεχνολογία διαχείρισης της online κίνησης για τους παρόχους Internet. Το εγχείρημα τελικά λειτούργησε όπως αναμενόταν, δίνοντας τη δυνατότητα τους προγραμματιστές να επεκτείνουν τη λειτουργία του με σκοπό την καταπολέμηση της πειρατείας.

 

Η ιδέα δεν είναι καινούργια καθώς με παρόμοιο τρόπο αντιμετωπίστηκαν στο παρελθόν οι υπηρεσίες του Napster και του LimeWire, όπου οι χρήστες τους τροφοδοτούνταν με εσφαλμένη πληροφορία. Η αρχή έγινε με την ταινία “Vysotsky. Thanks to God, I am Alive”, όπου απορρίφθηκαν συνολικά 45.000 προσπάθειες παράνομης μεταφόρτωσής της.

 

Link.png Site: thenextweb.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλέπω παλι οι videoclubakides να κυκλοφορουν με Mercedes με 2 ευρώ την ταινία...

 

αν γίνει κάτι τέτοιο ΜΟΝΟ απο itunes θα κατεβάζω περιεχόμενο, λεφτά σε κουραδοεπιχειρηματίες δε δίνω ποτέ ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γίνει κάτι τέτοιο ΜΟΝΟ απο itunes θα κατεβάζω περιεχόμενο, λεφτά σε κουραδοεπιχειρηματίες δε δίνω ποτέ ξανά.

 

Κουραδοεπιχειρηματιες?

Ποιος σου δινει το δικαιωμα να εκφραζεσαι ετσι για ελληνες επιχειριματιες που στήνουν κατι βαζοντας χρονο χρημα και προσωπικη εργασία?

Τραβα δωσε τα λεφτα σου στην apple κοροιδο στο πολλαπλασιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πηγή είναι το ίδιο τόπικ ; :unsure:

 

Επίσης, δεν κατάλαβα πως ακριβώς λειτουργεί. Αν μπορεί κάποιος, ας το εξηγήσει λίγο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γίνει κάτι τέτοιο ΜΟΝΟ απο itunes θα κατεβάζω περιεχόμενο, λεφτά σε κουραδοεπιχειρηματίες δε δίνω ποτέ ξανά.

εγώ καθόλου δεν θα κατεβάζω... (και δεν είμαι μόνο εγώ)στο τέλος αυτοί θα το βγάζουν αυτοί θα το ακούνε...... και στην τελική χίλιες φόρες καλύτερα στην apple πάρα στους κλέφτες εδώ.... (θα έχω 50++% κέρδος έστω)

 

Η πηγή είναι το ίδιο τόπικ ; :unsure:

 

Επίσης, δεν κατάλαβα πως ακριβώς λειτουργεί. Αν μπορεί κάποιος, ας το εξηγήσει λίγο καλύτερα.

προφανος ολοι η κινιση περανει απο καποια πανισχιρα servers και ολη η κινηση σαρονετε ετσι μπορουν να δουν τι στελενεις και τι περνεις να αποκλισουν αυτο που θελου...

 

το κακό είναι πώς τζάμπα παιδεύονται θα βγει κάνα torrent client που και στης δυο άκρες έχει κρυπτογράφηση και αδε για....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλη μια ειδηση καταλληλη για την εκπομπη της τατιανας

 

τι θα κανουν δλδ? θα σαρωνουν ολους τους isps παγκοσμια για διακινηση αρχειων μεσω torrents,τι υπολογιστικη δυναμη και bandwidth εχουν? και ολα αυτα αν δεν εχεις ενεργο το encryption στις συνδεσεις

 

ελεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβα θα κανουν seed και οποιος περνει απο αυτους θα χαλαει το αρχειο.

Εσυ που θα εχεις παρει απο αυτους θα seedαρεις χαλασμενο αρχειο επισης κοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβα θα κανουν seed και οποιος περνει απο αυτους θα χαλαει το αρχειο.

Εσυ που θα εχεις παρει απο αυτους θα seedαρεις χαλασμενο αρχειο επισης κοκ

 

αυτο γινεται εδω και πολυ καιρο απο θιγομενες εταιρειες κλπ ,βλεπουν ips επικοινωνουν με τους isps και παιρνουν ονοματα χρηστων και μετα σου στελνουν email αγαπης :)

 

Peer Gurdian

 

http://sourceforge.net/projects/peerguardian/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ καθόλου δεν θα κατεβάζω... (και δεν είμαι μόνο εγώ)στο τέλος αυτοί θα το βγάζουν αυτοί θα το ακούνε...... και στην τελική χίλιες φόρες καλύτερα στην apple πάρα στους κλέφτες εδώ.... (θα έχω 50++% κέρδος έστω)

 

 

προφανος ολοι η κινιση περανει απο καποια πανισχιρα servers και ολη η κινηση σαρονετε ετσι μπορουν να δουν τι στελενεις και τι περνεις να αποκλισουν αυτο που θελου...

 

το κακό είναι πώς τζάμπα παιδεύονται θα βγει κάνα torrent client που και στης δυο άκρες έχει κρυπτογράφηση και αδε για....

 

Τι εννοείς όταν λες όλη η κίνηση ; Βάζουν ενδιάμεσο στον ISP και εμένα ; (Δεν νομίζω τάκη :P)

 

Που θα πάει να καθίσει αυτή η υπηρεσία και θα βλέπει in/out κίνηση ;

 

* Όταν λέει "ανταλλαγή αρχείων μέσω torrents" είναι πολύ γενικό.

Πως προσδιορίζεται αυτό ;

 

@orlox

 

Δηλαδή τους private tracker δεν τους πιάνει, έτσι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τους private tracker δεν τους πιάνει, έτσι ;

Λογικά θα βρίσκουν απ'όπου μπορούν torrents (private και free), θα το κατεβάζουν, θα αλλοιώνουν το αρχείο και θα το ξαναμοιράζουν χαλασμένο. Απλά οι trackers θα τρέχουν να μπλοκάρουν τις ip τους.

 

edit:

Αναζήτηση στο google για "pirate pay":

Αυτόματη αλλαγή σε

"Εμφανίζονται αποτελέσματα για pirate bay"

 

Μου αρέσει που θα έκοβαν τα site με παράνομα torrents...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...