Προς το περιεχόμενο

Τα Windows Phone ξεπέρασαν το iPhone στην Κίνα σύμφωνα με την Microsoft


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα Windows phone μπορεί να ξεκίνησαν τον ντεμπούτο τους στην Κίνα πριν 2 μήνες,ωστόσο συμφωνα με πληροφορίες από την Microsoft ήδη έφτασαν το 7% μερίδιο ξεπερνώντας το iPhone της Apple το οποίο φτάνει το 6%.Ο υπεύθυνος της Microsoft υποστηρίζει ότι με την έλευση των Windows PC tablets σε συνδυασμό με τα smartphones σκοπεύουν να αυξήσουν ακόμα περισσότερο το ποσοστό τους στη Κίνα.

 

Ωστόσο μην ξεχνάμε και το Android το οποίο καταλαμβάνει μερίδιο 69% καθώς επίσης το windows phone market είναι αρκετά πίσω σε σχέση με αυτό του android (πρόσφατα έφτασε τις 90.000 όπως θυμόμαστε).Η Κίνα απασχολεί ήδη 2.500 υπαλλήλους στο τμήμα R&D και όπως αναφέρεται σκοπεύουν να επενδύσουν περισσότερα στην χώρα.

 

Source.png Πηγή: itechgreek.com

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και στους υπολογιστές τα Windows ξεπερνάνε τα Mac στις πωλήσεις (κατά πολύ μάλιστα), χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως είναι καλύτερα... Είναι απλώς αριθμοί πωλήσεων που δεν αντιπροσωπεύουν απαραίτητα & τη ποιότητα, πόσο μάλλον όταν η διαφορά είναι τόσο μικρή & αφορά μόνο μία χώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στους υπολογιστές τα Windows ξεπερνάνε τα Mac στις πωλήσεις (κατά πολύ μάλιστα), χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως είναι καλύτερα... Είναι απλώς αριθμοί πωλήσεων που δεν αντιπροσωπεύουν απαραίτητα & τη ποιότητα, πόσο μάλλον όταν η διαφορά είναι τόσο μικρή & αφορά μόνο μία χώρα!

Τα Γουιντοουζ δεν ειναι καλυτερα απο Μακ; 1 φαουλ

Συγκρινεις την ποιοτητα των ανλαγκ-σουπερ σμουθ γουιντοουζ με το κινητο μηλο που πουλαει μονο επειδη ειναι μοδα; 2 φαουλ

Κοκκινη καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Γουιντοουζ δεν ειναι καλυτερα απο Μακ; 1 φαουλ

Συγκρινεις την ποιοτητα των ανλαγκ-σουπερ σμουθ γουιντοουζ με το κινητο μηλο που πουλαει μονο επειδη ειναι μοδα; 2 φαουλ

Κοκκινη καρτα.

 

Όχι, δε θεωρώ τα windows καλύτερα από τα mac & μάλιστα το λέω ως χρήστης windows αυτό, κι όχι ως χρήστης mac. Δε συγκρίνονται ούτε από άποψη σταθερότητας, ούτε των δεκάδων κολλημάτων που τρώνε τα windows, ούτε στη ταχύτητα, ούτε καν στην ασφάλεια! Στο μοναδικό πράγμα που συγκρίνονται είναι στις τιμές "έτοιμων υπολογιστών" που θεωρώ την Apple απαράδεκτη να φουσκώνει τόσο πολύ τις τιμές... Σε τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δε θεωρώ τα windows καλύτερα από τα mac & μάλιστα το λέω ως χρήστης windows αυτό, κι όχι ως χρήστης mac. Δε συγκρίνονται ούτε από άποψη σταθερότητας, ούτε των δεκάδων κολλημάτων που τρώνε τα windows, ούτε στη ταχύτητα, ούτε καν στην ασφάλεια! Στο μοναδικό πράγμα που συγκρίνονται είναι στις τιμές "έτοιμων υπολογιστών" που θεωρώ την Apple απαράδεκτη να φουσκώνει τόσο πολύ τις τιμές... Σε τίποτα άλλο.

Εγω ενα πραγμα ξερω, αν ξερεις απο υπολογιστες και το χειροτερο λογισμικο στον γαλαξια να εχεις δεν τρωει κολληματα.

Τα 7αρια οπως και τα 8αρια μου δεν κολλανε ουτε για πλακα, ειναι αρκετα γρηγορα (ειδικα τα 8) οσο για την ασφαλεια υπαρχουν τα αντιβαιρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι πριν είχα mac (& δε τα είχα για το μήλο πίσω απ'την οθόνη τους) & τώρα που χρησιμοποιώ windows, η διαφορά είναι πολύ μεγάλη! Δεν είπα σαφώς ότι τα mac θυμίζουν Blu-Ray & τα windows βιντεοκασέτες, αλλά δε συγκρίνονται.

 

Επίσης μη βάζεις το χέρι σου στη φωτιά ότι αρκούνε μόνο οι γνώσεις, διότι από την ιστορία της microsoft πέρασαν κάποτε τα Millenium & στη συνέχεια τα Vista, που αναίρεσαν τη συγκεκριμένη άποψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά μην πάτε να συγκρίνεται τα windows με τα mac..απλα δεν υπάρχει σύγκριση...καθώς επίσης και τα linux με τα άλλα OS... Το καθε ενα εχει πολλά καλα όπως και πολλά κακά...

 

Ξεχνάω τα άπειρα format Που έχω κάνει σε windows?? Ή μήπως ξεχνάω τα άπειρα κολλήματα που έχει το Lion, και με αναγκάζει ακόμα να μένω στο OSx Snow Leopard στο Macbook Pro μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά μην πάτε να συγκρίνεται τα windows με τα mac..απλα δεν υπάρχει σύγκριση...καθώς επίσης και τα linux με τα άλλα OS... Το καθε ενα εχει πολλά καλα όπως και πολλά κακά...

 

Ξεχνάω τα άπειρα format Που έχω κάνει σε windows?? Ή μήπως ξεχνάω τα άπειρα κολλήματα που έχει το Lion, και με αναγκάζει ακόμα να μένω στο OSx Snow Leopard στο Macbook Pro μου!

 

Κάνε format, κατέβασε ενημερώσεις, κατέβασε service packs, περίμενε (μερικούς αιώνες) να εγκατασταθούν αν τα windows δε κυκλοφόρησαν πρόσφατα & έχουν κάνα χρόνο στην αγορά (με ένα κάρο διορθώσεις για να στρωθούν), αν κάνεις system recovery σε XP χωρίς service pack περίμενε μια μέρα να εγκατασταθούν όλα από την αρχή, αν κάνεις το ίδιο με Vista χωρίς SP θα'χεις στρωμένο υπολογιστή μετά από 2-3 μέρες, αφού μόνο τα microsoft.net framework απαιτούνε στο συγκεκριμένο λειτουργικό ΩΡΕΣ εγκατάστασης ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ,

κατέβασε antivirus/ρύθμισε το, ψάξε antimalmware πρόγραμμα, ρύθμισε τοίχο προστασίας, βρες προγράμματα διαγραφής άχρηστων αρχείων που πετάνε τα windows μέσα στον υπολογιστή (στυλ ccleaner),

o microsoft IE δε λειτουργεί σωστά/κατέβασε άλλον browser, o Windows Media Player κάνει ό,τι να'ναι/βρες codecs, vobsub, κατέβασε άλλον player, βρες σπασμένα office (καθότι κοστίζουν & μία περιουσία) για να ανοίγεις έγγραφα,

απενεργοποίησε το ένα/ενεργοποίησε το άλλο, ψάξε γιατί αργούν στην εκκίνηση, γιατί αργούν στην αποσύνδεση, φρόντισε να'χεις καλή κάρτα γραφικών αποκλειστικά για τα γραφικά της microsoft που σε κάθε νέα έκδοση είναι διαφορετικά, φρόντισε να έχεις αρκετή ram ώστε να μπορείς να τρέχεις πολλά προγράμματα μαζί & να μη σέρνονται, φρόντισε να βάλεις καλό επεξεργαστή για τον ίδιο λόγο & να υποστηρίζει 64bit windows ώστε να έχεις καλύτερες επιδόσεις, με έναν καλό σκληρό δίσκο θα έχεις απίστευτες επιδόσεις, με έναν μέτριο θα'χεις καθυστερήσεις και freezing, βρες και μέρος για τον πύργο (του Άιφελ) αν γουστάρεις pc και όχι φορητό, κι αν γουστάρεις να έχεις τη τελευταία έκδοση windows βάλε το χέρι βαθιά μέσα στη τσέπη, διότι κοστίζουν όσο ένας νέος υπολογιστής...

Τι συγκρίνουμε τώρα!

 

Anyway. Εν μέρει είμαστε off topic (και ευθύνομαι εγώ), ας επιστρέψουμε στο θέμα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε format, κατέβασε ενημερώσεις, κατέβασε service packs, περίμενε (μερικούς αιώνες) να εγκατασταθούν αν τα windows δε κυκλοφόρησαν πρόσφατα & έχουν κάνα χρόνο στην αγορά (με ένα κάρο διορθώσεις για να στρωθούν), αν κάνεις system recovery σε XP χωρίς service pack περίμενε μια μέρα να εγκατασταθούν όλα από την αρχή, αν κάνεις το ίδιο με Vista χωρίς SP θα'χεις στρωμένο υπολογιστή μετά από 2-3 μέρες, αφού μόνο τα microsoft.net framework απαιτούνε στο συγκεκριμένο λειτουργικό ΩΡΕΣ εγκατάστασης ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ,

κατέβασε antivirus/ρύθμισε το, ψάξε antimalmware πρόγραμμα, ρύθμισε τοίχο προστασίας, βρες προγράμματα διαγραφής άχρηστων αρχείων που πετάνε τα windows μέσα στον υπολογιστή (στυλ ccleaner),

o microsoft IE δε λειτουργεί σωστά/κατέβασε άλλον browser, o Windows Media Player κάνει ό,τι να'ναι/βρες codecs, vobsub, κατέβασε άλλον player, βρες σπασμένα office (καθότι κοστίζουν & μία περιουσία) για να ανοίγεις έγγραφα,

απενεργοποίησε το ένα/ενεργοποίησε το άλλο, ψάξε γιατί αργούν στην εκκίνηση, γιατί αργούν στην αποσύνδεση, φρόντισε να'χεις καλή κάρτα γραφικών αποκλειστικά για τα γραφικά της microsoft που σε κάθε νέα έκδοση είναι διαφορετικά, φρόντισε να έχεις αρκετή ram ώστε να μπορείς να τρέχεις πολλά προγράμματα μαζί & να μη σέρνονται, φρόντισε να βάλεις καλό επεξεργαστή για τον ίδιο λόγο & να υποστηρίζει 64bit windows ώστε να έχεις καλύτερες επιδόσεις, με έναν καλό σκληρό δίσκο θα έχεις απίστευτες επιδόσεις, με έναν μέτριο θα'χεις καθυστερήσεις και freezing, βρες και μέρος για τον πύργο (του Άιφελ) αν γουστάρεις pc και όχι φορητό, κι αν γουστάρεις να έχεις τη τελευταία έκδοση windows βάλε το χέρι βαθιά μέσα στη τσέπη, διότι κοστίζουν όσο ένας νέος υπολογιστής...

Τι συγκρίνουμε τώρα!

 

Anyway. Εν μέρει είμαστε off topic (και ευθύνομαι εγώ), ας επιστρέψουμε στο θέμα μας.

 

SG7TT.jpg

 

Εκτός από την τιμή σε PC που δεν έχει προεγκατεστημένα Windows (και χρειάζεσαι δηλαδή DSP, ή ακόμα χειρότερα, Retail), όλα τα άλλα έχουν βγει από σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Κανένα λειτουργικό δεν παίζει ΟΛΑ τα αρχεία χωρίς άλλο player, οι δωρεάν σουίτες Office είναι επισης δωρεάν για όλα τα λειτουργικά, το memory management των Windows είναι ισάξιο με του Linux/Mac, η ρύθμιση του τείχους προστασίας είναι πολύ πιο εύκολη σε σχέση με το Linux, και το antivirus κρίνεται προεραιτικό (εκτός κι αν τρέχεις όποιο εκτελέσιμο βρεις μπροστά σου. Αν ναι, πες μου να σου στείλω κάτι scriptάκια για Linux/Mac, να τα τρέξεις σαν root να μου πεις τι γίνεται :P ).

Για το χρόνο επανεγκατάστασης, υπάρχουν δωρεάν προγράμματα για να κρατάς image του δίσκου σου. Οπότε χρειάζεται ένα "δύσκολο" φορματ και μετά όλα τα άλλα restore.

Κι εγώ έχω ένα πάθος για το Linux, αλλά δεν μιλάω με παρωπίδες.

 

Εντός του θέματος πάντως, πάντα οι συγκρίσεις πωλήσεων Mac OS vs Windows, ή iOS vs WP/Android, είναι κάπως άδικες, μιας που η Apple έχει μόνο μια συσκευή, ενώ οι άλλοι δεκάδες (ή και εκατοντάδες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας έχει την άποψη του. Και είναι λογικό όταν οι 8 στους 10 χρήστες χρησιμοποιούνε Windows (λόγω προσιτής τιμής σαν συνολικό πακέτο μαζί με υπολογιστή), να υπάρχει μεγάλη αρνητικότητα απέναντι στα Mac.

Εγώ επειδή πέρασα ίσα χρονικά διαστήματα ανάμεσα στα 2 λειτουργικά, δε μπορώ να συγκρίνω την Apple με την Microsoft σε τίποτα! Απλά τα windows "βολεύουν" περισσότερο, επειδή τα βρίσκεις παντού. Από άποψη ταχύτητας και επιδόσεων τα windows ήταν και θα είναι για πολύ καιρό δεύτερα!

 

Τέλος πάντων. Ό,τι αφορά το topic, σωστός στο ότι η Apple λανσάρει μόνο μία συσκευή, ενώ οι άλλες εταιρείες δεκάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε format, κατέβασε ενημερώσεις, κατέβασε service packs, περίμενε (μερικούς αιώνες) να εγκατασταθούν αν τα windows δε κυκλοφόρησαν πρόσφατα & έχουν κάνα χρόνο στην αγορά (με ένα κάρο διορθώσεις για να στρωθούν), αν κάνεις system recovery σε XP χωρίς service pack περίμενε μια μέρα να εγκατασταθούν όλα από την αρχή, αν κάνεις το ίδιο με Vista χωρίς SP θα'χεις στρωμένο υπολογιστή μετά από 2-3 μέρες, αφού μόνο τα microsoft.net framework απαιτούνε στο συγκεκριμένο λειτουργικό ΩΡΕΣ εγκατάστασης ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ,

κατέβασε antivirus/ρύθμισε το, ψάξε antimalmware πρόγραμμα, ρύθμισε τοίχο προστασίας, βρες προγράμματα διαγραφής άχρηστων αρχείων που πετάνε τα windows μέσα στον υπολογιστή (στυλ ccleaner),

o microsoft IE δε λειτουργεί σωστά/κατέβασε άλλον browser, o Windows Media Player κάνει ό,τι να'ναι/βρες codecs, vobsub, κατέβασε άλλον player, βρες σπασμένα office (καθότι κοστίζουν & μία περιουσία) για να ανοίγεις έγγραφα,

απενεργοποίησε το ένα/ενεργοποίησε το άλλο, ψάξε γιατί αργούν στην εκκίνηση, γιατί αργούν στην αποσύνδεση, φρόντισε να'χεις καλή κάρτα γραφικών αποκλειστικά για τα γραφικά της microsoft που σε κάθε νέα έκδοση είναι διαφορετικά, φρόντισε να έχεις αρκετή ram ώστε να μπορείς να τρέχεις πολλά προγράμματα μαζί & να μη σέρνονται, φρόντισε να βάλεις καλό επεξεργαστή για τον ίδιο λόγο & να υποστηρίζει 64bit windows ώστε να έχεις καλύτερες επιδόσεις, με έναν καλό σκληρό δίσκο θα έχεις απίστευτες επιδόσεις, με έναν μέτριο θα'χεις καθυστερήσεις και freezing, βρες και μέρος για τον πύργο (του Άιφελ) αν γουστάρεις pc και όχι φορητό, κι αν γουστάρεις να έχεις τη τελευταία έκδοση windows βάλε το χέρι βαθιά μέσα στη τσέπη, διότι κοστίζουν όσο ένας νέος υπολογιστής...

Τι συγκρίνουμε τώρα!

 

Anyway. Εν μέρει είμαστε off topic (και ευθύνομαι εγώ), ας επιστρέψουμε στο θέμα μας.

 

 

Λοιπον ξεκιναμε :mrgreen: mac OS ανοιγεις φακελο με φωτος ανοιγεις την πρωτη φωτο πατας επομενη δεν υπαρχει επομενη πρεπει εξαρχης να τις επιλεξεις ολες(δεν θελουμε να γινεται οπως στα windows βρε αδερφε).

Quick time δεν παιζουμε οτι αρχειο θες κατεβασε το vlc.

Unistall ΜΠΑΑΑ κατεβασε το appzapper η καποιο αντιστοιχο.

Quit program ουτε κ εδω σε εχω πρεπει να πατησεις το κοκκινο κουμπακι κ μετα στην μπαρα κλεισιμο

Δουλευεις σουιτα στο μακ οκ οπως σε ολα τα συστηματα θες ram ειναι βαρια προγραμματα με εκατομμυρια υπολογισμους.

Tower γουσταρω γιατι το αναβαθμιζω σε κομματια.

Καρτες γραφικων ναι γιατι λιωνω σε καινουργια game και οχι με την προιστορικη 9400 του μακ μου.

Και δεν κοστιζουν τα win οσο ενας υπολογιστης μαλλον το μακ κοστιζει το μετριο να το πω ετσι οσο ενα hi end pc.

 

offtopic τελειως ομως φιλε μου.

 

Ο καθένας έχει την άποψη του. Και είναι λογικό όταν οι 8 στους 10 χρήστες χρησιμοποιούνε Windows (λόγω προσιτής τιμής σαν συνολικό πακέτο μαζί με υπολογιστή), να υπάρχει μεγάλη αρνητικότητα απέναντι στα Mac.

Εγώ επειδή πέρασα ίσα χρονικά διαστήματα ανάμεσα στα 2 λειτουργικά, δε μπορώ να συγκρίνω την Apple με την Microsoft σε τίποτα! Απλά τα windows "βολεύουν" περισσότερο, επειδή τα βρίσκεις παντού. Από άποψη ταχύτητας και επιδόσεων τα windows ήταν και θα είναι για πολύ καιρό δεύτερα!

 

Τέλος πάντων. Ό,τι αφορά το topic, σωστός στο ότι η Apple λανσάρει μόνο μία συσκευή, ενώ οι άλλες εταιρείες δεκάδες.

Μην ξεχνας ποιο ειναι unix-based και ποιο λειτουργικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...