Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη για όλους η έκδοση των Windows 8 Release Preview


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νωρίτερα του αναμενομένου η Microsoft κυκλοφόρησε σήμερα την έκδοση Release Preview των Windows 8, τα οποία είναι ήδη διαθέσιμα για μεταφόρτωση στο σύνδεσμο που βρίσκεται παρακάτω. Η νέα (δοκιμαστική) έκδοση της επερχόμενης γενιάς των Windows φέρει αρκετές βελτιώσεις ασφαλείας και επιδιορθώσεις διαφόρων κενών, προσφέροντας παράλληλα μεγαλύτερη σταθερότητα καθώς πλησιάζουμε ολοένα και πιο κοντά στην τελική τους κυκλοφορία. Ακόμη η έκδοση Release Preview φέρει μεγαλύτερη συμβατότητα με τις εφαρμογές του νέου γραφικού περιβάλλοντος της Microsoft, το Metro UI.

 

Επιπλέον ενσωματώνονται ορισμένες νέες λειτουργίες στην έκδοση του Internet Explorer για το Metro, ενώ ξεχωρίζει η νέα χειρονομία Flip ahead, για εύκολη εναλλαγή μεταξύ των ανοιχτών ιστοσελίδων. Υπάρχει επίσης υποστήριξη Flash, η οποία έχει υλοποιηθεί με τη βοήθεια της Adobe επικεντρώνοντας στην κατανάλωση ενέργειας και έχουν εμπλουτιστεί οι επιλογές για τη λειτουργία των Windows 8 με πολλαπλές οθόνες για μεγαλύτερη ευκολία στη χρήση τους. Εμβαθύνοντας περισσότερο στο γραφικό περιβάλλον Metro παρατηρούμε ότι έχουν προστεθεί τρεις νέες εφαρμογές για αθλητικά, ταξίδια και ειδησεογραφία. Η λειτουργία του Multitasking στο Metro έχει επίσης βελτιωθεί καθώς επιτρέπεται πλέον η παράλληλη εκτέλεση δύο εφαρμογών με την οθόνη να χωρίζεται στα δύο. Σίγουρα η δυνατότητα αυτή δε μπορεί να ανταγωνιστεί την ευκολία της desktop έκδοσης όπου υπάρχει η δυνατότητα παράλληλης εκτέλεσης πολλαπλών εφαρμογών, αποτελεί όπως μια πρώτη γεύση εκτέλεσης πολλαπλών εφαρμογών στο νέο γραφικό περιβάλλον της Microsoft.

 

windows8_U3C7415-660x440.jpg

Τα Windows Release Preview κυκλοφορούν σε 13 γλώσσες χωρίς όμως ακόμη να υποστηρίζεται η Ελληνική γλώσσα. Σύμφωνα με πληροφορίες, η Microsoft θα ολοκληρώσει την ανάπτυξη των Windows 8 την 1η Αυγούστου με την κυκλοφορία της έκδοσης RTM.

 

File.png Download: Windows 8 Release Preview

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ρε παιδια εχω μια ερωτηση,τα 8 λενε οτι δεν θα ειναι αποκλειστικα για PC αλλα και για ταμπλετ,αυτο ομως δεν ειναι κακο σε ενα λογισμικο να ειναι multiplatform?οσο ποιο καλα ειναι γραμμενο για συγκεκριμενα συστηματα τοσο το καλυτερο δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εχω μια ερωτηση,τα 8 λενε οτι δεν θα ειναι αποκλειστικα για PC αλλα και για ταμπλετ,αυτο ομως δεν ειναι κακο σε ενα λογισμικο να ειναι multiplatform?οσο ποιο καλα ειναι γραμμενο για συγκεκριμενα συστηματα τοσο το καλυτερο δεν ειναι?

 

Multiplatform σημαίνει σε πολούς επεξεργαστές διαφορετικής αρχιτεκτονικής :P

 

Για αυτό που λες πάντως, θα δείξει... δεν το έχει ξανακάνει και κανείς, με touch-first interface σε pc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εχω μια ερωτηση,τα 8 λενε οτι δεν θα ειναι αποκλειστικα για PC αλλα και για ταμπλετ,αυτο ομως δεν ειναι κακο σε ενα λογισμικο να ειναι multiplatform?οσο ποιο καλα ειναι γραμμενο για συγκεκριμενα συστηματα τοσο το καλυτερο δεν ειναι?

Υπάρχουν δυο κατηγορίες tablet ήδη στην αγορά ως προς τους επεξεργαστές. Αυτά που έχουν αρχιτεκτονική intel και αυτά που έχουν arm.

Τα πρώτα, ως προς τον επεξεργαστή είναι όμοια με ένα απλό laptop ή desktop, οπότε οι εφαρμογές θα τρέχουν κανονικά ως έχουν (προεραιτικά, ανάλογα με την εφαρμογή, ίσως οι κατασκευαστές λογισμικού να θέλουν να τις κάνουν περισσότερο touch friendly).

Τα tablet με arm αποτελούν διαφορετική πλατφόρμα. Εδώ δεν είναι 100% σίγουρα τα πράγματα αλλά είναι ήδη γνωστό ότι σε αυτά θα τρέχει μια ειδική έκδοση των Windows 8 που θα λέγεται Windows RT. Σε αυτά δεν θα μπορούν να τρέχει οποιαδήποτε εφαρμογή. Μάλλον όμως θα τρέχουν κανονικά οι εφαρμογές για το metro UI. Επίσης τα Windows RT θα έρχονται μάλλον με προεγκατεστημένη έκδοση του Office τροποποιημένη για να τρέχει σε arm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ να περιμένω την final έκδοση απο το να γίνω το πειραματόζωο της microsoft.

 

κατέβασε vmware και στήσε τα εκεί..

 

Μια χαρά δουλεύουν ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε και στην επομενη εκδοση να καταργηθει τελειως το desktop ή να ενεργοποιειται με registry key

 

:lol: :lol:

γιατί γελάς? στην ανακοίνωσή τους σε ένα συνέδριο αυτό ανακοίνωσαν........

 

δοκίμασα και βλέπω δεν βάλανε επιλογή για απενεργοποίηση του METRO + ασχιμνεινε κάπως το λειτουργικό από εμφάνιση..

 

βλέπω πολύ κόσμο να παραμένει στα 7 :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γουστάρω ... πειραματόζωο της Microsoft ...... (λες και δεν είμαστε all ready)

 

Απλά έχω 1-2 κολλήματα ......

Τι θα πει Release Preview ; ........... "Η νέα (δοκιμαστική) έκδοση.... "

 

Είναι μια κανονική, πρώτη έκδοση-εκδοχή των windows 8 ....... ;

ή είναι απλά δωρεάν δοκιμαστική ...... και ενδέχεται να μην λειτουργεί κάποια στιγμή ;

 

Αν είναι κανονική .... και απλά μπορεί να έχει κάποια ελαττωματάκια ή προβληματάκια ..... εγώ είμαι μέσα.

 

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...