Προς το περιεχόμενο

Ατομική Επιχείρηση στην Βουλγαρία


Kapetanakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Έχω ήδη πελάτη που κάνει την ίδια δουλειά με εσένα.

 

Η εταιρία που θα ανοίξεις στη Βουλγαρία, δε θα έχει καμία σχέση με την Ελληνική. Ανοίγοντας την εταιρία στη Βουλγαρία, μπορείς να επιλέξεις σε την χώρα που θα είσαι ασφαλισμένος (3 μήνες μετά για την ακρίβεια).

Ιατροφαρμακευτική περίθαλψη θα έχεις στη Βουλγαρία, καθώς επίσης και σύνταξη. Στην ελλάδα θα σε καλύπτει η πανευρωπαική κάρτα ασφάλισης μόνο για τα έκτακτα. Η σύνταξή σου φυσικά θα είναι Βουλγάρικη... δηλαδή 200 με 250€. Εδω θα πρέπει να υπολογίσεις και να αποφασίσεις μόνος σου, αν τα χρήματα που θα γλιτώσεις από την ασφάλιση αξίζουν ώστε να μπορείς να πληρώνεις μόνος σου τα φάρμακα και ότι άλλο χρειαστείς ή αν σε παίρνει να κάνεις μια ιδιωτική ασφάλιση και να εξακολουθείς να έχεις κέρδος.

 

Το Βουλγάρικο κράτος σου δίνει τη δυνατότητα να ελέγχεις ότι η εισφορές σου πληρώνονται, πολύ εύκολα. Όσο για το ποιοι είμαστε εμείς, έχουμε έδρα στο Πετρίτσι, μπορείς να επισκευθείς τα γραφεία μας και να μας γνωρίσεις. Δεν δουλεύουμε από το σπίτι και το internet.

 

Θα μπορείς να εκδίδεις τιμολόγια οπουδήποτε θέλεις και εφ όσον τα τιμολόγια απευθύνονται σε εταιρίες, τότε δε θα πληρώνει κανείς από τους δύο σας ΦΠΑ. Θα φορολογήσε στην Βουλγαρία με 10% και αν αποφασίσεις να δηλώσεις τα κέρδη στην Ελλάδα θα πληρώσεις επιπλέον 5%.

 

Δε μπορώ να σου δώσω τιμή για όλη τη διαδικασία, μπορώ όμως να σου πω ότι μπορεί να ξεκινήσει από 450€ και να φτάσει έως 1000€ για την ίδρυση.

 

Το κέρδος σου ανοίγοντας μια εταιρία δεν είναι μόνο ότι θα γλιτώσεις το ΤΕΒΕ.

 

Σίγουρα ο κόσμος έχει γεμίσει "λαμόγια" όπως λες, γι'αυτό ο καθένας θα πρέπει να κάνει μια καλή έρευνα πριν αποφασίσει με ποιον θα συνεργαστεί.

 

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, στη διάθεσή σου.

 

Κοιτα εγω νομιζω πως συμφερει διοτι οταν εχεις πανω απο 20 χρονια ΤΕΒΕ και εχεις ακομα καμια 10αρια με 15αρια χρονια ακομα να συνταξιοδοτηθεις συμφερει.Συμψυφιζεις Ελληνικη με Βουλγαρικη και μπορει να τσεπωνεις ενα 800αρακι ψιλα χοντρα.Οχι και ασχημα.Πρωτον κανεις δεν σου εγγυαται στην Ελλαδα οτι θα παρεις συνταξη απο το ΤΕΒΕ.Ξερω κοσμο που κανει να παρει λεφτα απο 2 εως 3 χρονια!!Πως θα ζησεις μεχρι τοτε?Με τα λεφτα που κερδιζεις καθε μηνα απο τα κερατιατικα απο το ΤΕΒΕ και την Εφορια μπορεις να κανεις μια καλη μπαζα και να επενδυσεις καπου?η να τα κρατησεις για να ζησεις.

 

Και παλι σας το λεω,μου εγγυαται το ΤΕΒΕ η το Κρατος οτι θα ζησω μεχρι τα 65 μου?Εχω καποια εγγυηση απο το Κρατος οτι θα παρω τα λεφτα μου?Και στην ωρα?Οταν εκανα αυτες τις ερωτησεις στο ΤΕΒΕ με εβλεπαν σαν ΟΥΦΟ.

 

Παιδια συμφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παροχη υπηρεσιων στην Ελλαδα απο εταρια στη βουλγαρια γίνετε?

Πχ, ειμαι ηλεκτρολογος εγκαταστατης ΤΕ. με αδεια σκησεως επαγγελματος εδω. Μπορω να "μεταφερθω" στη βουλγαρια και να παρεχω υπηρεσιες εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω , έχω μια εταιρία εγώ εδώ...

 

Και λογιστικά είναι στην Βουλγαρία?

 

Οι αποδείξεις που θα δίνω θα είναι βουλγάρικες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με ενδιαφέρει αν γλιτώνεις από τον ΚΒΣ της Ελλάδας ( που ξανακούστηκε να τρως πρόστιμο επειδή ξέχασες να βάλεις ένα λογαριασμό κινητού τηλεφώνου στα έξοδα σου , στα ΕΞΟΔΑ έτσι ). Δηλαδή αν οι συναλλαγές που κάνω είναι μόνο με επιχειρήσεις τα γλιτώνω αυτά ; Τι λογιστικά έχουν εκεί ;

 

Αν θέλω να έχω και πελάτες λιανικής από Ελλάδα πρέπει να κάνω υποκατάστημα εδώ και να υποστώ τον ΚΒΣ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ εμέ μην κάνετε αποδείξεις Ελλάδας.

Αποδείξεις Βουλγαρίας, είναι ακριβώς το ίδιο και ως ΕΕ εκπέφτει και το ΦΠΑ, μπαίνουν στο Intrastat αν έχουν να κάνουν με ήδη κλπ.

 

 

Εγώ κόβω τιμολόγια Αγγλίας όταν πέρνω καμμιά δουλειά από Ελλάδα ή άλλη χώρα της ΕΕ στην εταιρία μου.

Και δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα 7 χρόνια τώρα. Το αντίθετο μάλιστα. Πληρώνω τον νόμιμο φόρο επί των ΚΕΡΔΩΝ, και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Μιας και δεν υπάρχουν ούτε ΤΕΒΕ ούτε άλλες τέτοιες @@αριές εδώ.

 

Και μάλιστα στα έξοδα της εταιρίας, μπαίνουν το κινητό, ίντερνετ και το κόστος του ενός δωματίου που χρησιμοποιώ στην εταιρία μου, από το σύνολο του ποσού του στεγαστικού μου, καθώς επίσης και ρεύμα/γκάζι. Και εκπέφτει ο ΦΠΑ σε έξοδα που έχω για νέο PC, λογισμικό, ή από τα γενικά έξοδα αν κάνω τραπέζι σε πελάτες έξω.

 

Η πλάκα είναι ότι είναι τόσο απλά όλα, με ένα καλό πρόγραμμα όπως το Sage τα κάνω όλα μόνος μου (ΦΠΑ κλπ γίνονται ηλεκτρονικά επίσης μέσα από το πρόγραμμα), και το μόνο που χρειάζομαι είναι κάθε χρόνο θεώρηση από την γυναίκα ενός φίλου μου που είναι λογίστρια, μερικές δεκάδες λίρες τραπέζωμα σε ένα καλό εστιατόριο και είμαστε εντάξει. (και αυτό στα έξοδα της εταιρίας).

 

Ούτε έξοδα για κάποιον λογιστή να μου μαγειρεύει τα βιβλία, ούτε τίποτα.

 

Αυτός είναι ο βρωμερός καπιταλισμός.............................................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοιτάω και εγώ σοβαρά το θέμα. Σκοπεύω κάποια στιγμή στο 2013 ή 14 να κάνω έναρξη για παροχή υπηρησιών. Δεν είναι δυνατόν με το καλημέρα να σου ζητάει ένα σωρό χρήματα το ΟΑΕΕ 200ευρώ+ όταν δεν ξέρεις ακόμα αν θα έχεις πελάτες. Τώρα είναι και το 35% φόρος από το 1ο ευρώ και όλα αυτά. Έλεος δηλαδή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φίλε Βασίλη, γι αυτό έχει φτάσει η Ελλάδα σε αυτό το χάλι.

Υψηλή φορολογία στις επιχειρήσεις και νταβατζιλίκια του έμμεσου Δημοσίου.

 

Και με αυτά, δεν δημιουργούνται εταιρίες στην Ελλάδα, και φυσικά δεν δημιουργείται Ιδιωτικός Τομέας που είναι αυτός που θα παράγει το χρήμα και θα φέρει την ανάπτυξη.

 

Ανάπτυξη δεν είναι να πέρνει το κράτος δανεικά και να τα ξοδεύει. Ανάπτυξη δεν είναι να ανέβουν οι μισθοί των ΔΥ, ούτε να υποχρεώσουν τον ελάχιστον μισθό στα 2000 ευρώ σε όλους. Που θα βρεθούν τα λεφτά;

 

Coca Cola & ΦΑΓΕ την έκαναν από Ελλάδα μέσα σε αυτή την εβδομάδα. Πλέον θα πληρώνουν φόρους στο Λουξεμβούργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά που κάνουν ουσιαστικά αν δεν είσαι στα μεγάλια ψάρια δεν σου επιτρέπουν κάν να ρισκάρεις για κάτι. Και εγώ αυτό θα σου έλεγα για ΦΑΓΕ και coca, κατά τα άλλα, από ανάπτυξη σκίζουμε,,,,,,,,,,,, Όταν πάνε στην Ελλάδα οι μισθοί 200 και 300ευρώ τότε θα έρθουν οι επενδύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοιτάω και εγώ σοβαρά το θέμα. Σκοπεύω κάποια στιγμή στο 2013 ή 14 να κάνω έναρξη για παροχή υπηρησιών. Δεν είναι δυνατόν με το καλημέρα να σου ζητάει ένα σωρό χρήματα το ΟΑΕΕ 200ευρώ+ όταν δεν ξέρεις ακόμα αν θα έχεις πελάτες. Τώρα είναι και το 35% φόρος από το 1ο ευρώ και όλα αυτά. Έλεος δηλαδή.

 

Μα το τραγικό είναι ότι γενικά ζητάνε μπλοκάκι. Προσπαθούσα να βρω έστω για κάποιο έργο ορισμένου χρόνου και οι εταιρείες για να δουν το βιογραφικό σου θέλουν και μπλοκάκι αυτόματα ( για δουλειά στο σπίτι που θεωρητικά υπάρχει το εργόσημο ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δηλαδή δύσκολο είναι να δούνε πρώτα το βιογραφικό και μετά αν αποφασίσουν να σου αναθέσουν δουλειά να σου πούνε να κάνεις έναρξη? Καινούργιο και αυτό......,,,, και να πρέπει να πληρωθεί ΟΑΕΕ βρήκες δεν βρήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δηλαδή δύσκολο είναι να δούνε πρώτα το βιογραφικό και μετά αν αποφασίσουν να σου αναθέσουν δουλειά να σου πούνε να κάνεις έναρξη? Καινούργιο και αυτό......,,,, και να πρέπει να πληρωθεί ΟΑΕΕ βρήκες δεν βρήκες.

 

Ναι έχει τύχει να με πάρουν τηλ. και μόλις ακούνε ότι δεν έχω μπλοκάκι να μην κλείνουν συνέντευξη καν. Έχει τύχει να στείλω βιογραφικό και να βλέπω την επόμενη μέρα να έχουν βάλει την ίδια αγγελία προσθέτοντας " απαραίτητα με μπλοκάκι υπηρεσιών ". Καλά για γυναίκες δεν το συζητώ έχουμε και άλλο μείον, φοβούνται μη μείνουμε έγκυες , προσπαθούν γενικά να αποφύγουν τη μισθωτή απασχόληση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...