Προς το περιεχόμενο

Σκεφτομουν ποσο κοστιζει στο ΚΤΕΛ το πηγαινε-ελα Αθηνα-Θεσσαλονικη


koulouri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αδερφε καπου το χανεις το θεμα...

1ον οτι ψαχνω ΤΖΑΜΠΑ εισητηριο το γραφω τερμα κατω δεν το ειδες;;

2ον να πληρωσω για να κανω 1200χλμ να παω να ψηφισω; Δε Νομιζω Τακη..

δεν εχω λεφτα να φαω θα πληρωσω να παω να ψηφισω;;

3ον Αθηνα - Θεσσαλονικη την κανω εδω και 10 χρονια την διαδρομη και ΠΑΝΤΑ οτι ωρα και να ταξιδεψω ειναι τεντα το λεωφορειο..

4ον ΟΛΑ ΑΥΤΑ που ειπες ναι συμφωνω... ΑΛΛΑ αν το πας ετσι, βαλε την διαδρομη * 10 δρομολογια την μερα να δεις ποσο βγαζει το ΚΤΕΛ..

5ον ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ και βγαζει, επιχειρηση ειναι, αν δεν εβγαζε θα εκλεινε..ΤΟ κομμα ομως παει να βγαλει κι αυτο!

Τον οδηγο δεν του κολλαει ενσημα το κομμα, δε νομιζω οτι ο τεχνικος ελεγχει το λεωφορειο μετα απο καθε διαδρομη ( ισως ξερεις εσυ καλυτερα για να το λες ), οι υπαλληλοι που σηκωνουν τηλεφωνα, κοβουν εισητηρια, κανουν σπαγκατο μεχρι να μπεις εσυ στο λεωφορειο

ΕΙΝΑΙ του κομματος προφανως και απλα κανουν μια εξτρα αγγαρεια εκεινη την μερα, "Τους φόρους που πληρώνει η επιχείρηση, νοίκια, πάγια κτλ κτλ δεν τα υπολογίζεις" στο απανταω παραπανω κλπ κλπ κλπ

 

** Μπας και εισαι λεωφοριατζης και θιχτηκες;!

 

1ον, ξαναπόσταρα λέγοντας ότι το διάβασα καλύτερα το μήνυμά σου και επεξήγησα

2ον, επειδή ακριβώς δεν έχεις να φας πρέπει να πας να ψηφίσεις. Αν δεν έχεις καταλάβει ακόμα σε τι κατάσταση βρίσκεται η χώρα. Δεν θα φας για δύο μέρες και θα προτιμήσεις να πας να ψηφίσεις. Αλλιώς, εκλογές είχε και πριν ένα μήνα, δεν ήξερες πριν ένα μήνα ότι δεν έχεις να φας άρα δεν έχεις να πληρώσεις για εισιτήρια, να κάνεις το κουμάντο σου να μεταφέρεις τα δικαιώματά σου;

3ον, αν την διαδρομή την κάνεις 10 χρόνια γνωρίζεις πολύ καλά ότι με ΚΤΕΛ χρειάζεσαι πάνω από 40 ευρώ για νας πας και να γυρίσεις.

4ον, βάλε και εσύ τα 10 λεωφορεία πόσο κοστίζει η αγορά τους και πόσα δρομολόγια πρέπει να κάνουν για να κάνουν απόσβεση, που στο μεταξύ θα έχουν παρουσιάσει πόσα προβλήματα και θα πρέπει να επιδιορθωθούν. Χώρια ασφάλειες, φορολογίες, πληρωμές παγίων και υπαλλήλων, κτλ

5ον, έχει δικά του λεωφορεία το κόμμα; Από πού νομίζεις ότι τα βρίσκει το κόμμα; Τα νοικιάζει από τουριστικά γραφεία και ιδιώτες και εταιρίες. Αυτοί αποφασίζουν για την τιμή, όχι το κόμμα. Και να σου πω και κάτι άλλο; Γιατί δηλαδή να μην βγάλει και 5 ευρώ από εσένα, και με αυτά τα 5 ευρώ που θα βγάλει στο κάθε άτομο με λεωφορείο, να πληρώσει και κανά αεροπορικό για κάποιον άλλον που δεν έχει την πολυτέλεια του λεωφορείου που έχεις εσύ. Αν το πάμε έτσι δηλαδή.

 

Και τέλος, όχι, λεωφοριατζής δεν είμαι αλλά γνωρίζω αρκετά καλά τι έξοδα έχει το να έχει κάποιος λεωφορείο και να οργανώνει εκδρομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Οπως και να χει στα παίρνουν. Τουλάχιστον ας τα πληρώσουν στα εισιτήρια του κοσμάκι.

 

Ξέρεις τι ειναι να πληρώνεις υποστήριξη στα κόμματα??

ναι αλλά αυτά τα έξοδα μαζί με πολλά άλλα έφτιαξαν αυτό που ζούμε σημέρα

αυτά τα λεφτά είναι από την κρατική χρηματοδότηση που έχουν τα χρεωμένα στο κράτος κόμματα(γαμάτο; ),για τα οποία μάντεψε ποιός θα λάβει το λογαριασμό στο τέλος

πέρα απο το ανήθικο της ιστορίας (εμπορευματοποίηση της ψήφου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον οκ ναι το ειδα!

2ον Ο χρονος που δωσαν για τους ετεροδημοτες ηταν ελαχιστος και στην ουσια μεχρι να παγειωσουν την ημερομηνια ειχε κλεισει και το θεμα με τους ετεροδημοτες..Τωρα δεν δωσαν το δικαιωμα να κανουμε αιτηση ( οκ και με αυτο φανταζομαι! )

τα 80€ που χρειαζομαι εγω για να ανεβω με δικα μου εξοδα να παω να ψηφισω ειναι το φαγητο μου για 2 βδομαδες ή το μισο μου νοικι........

3ον "Εγω εντωμεταξυ κοβω μισο και πληρωνω 40€ πηγαινε-ελα.." μισο κοβουν οι αναπηροι ( εγω δηλαδη ) και νομιζω πολιτεκνοι κλπ..

4ον+5ον Το κομμα τα νοικιαζει ή κανει καποιον διακανονισμο με το ΚΤΕΛ..

( δεν ειπα εγω οτι εχει αγορασει λεωφορεια καποιο κομμα! )

Τα λεωφορεια που εχουμε ειναι σχεδον ΟΛΑ αγορασμενα απο δευτερο χερι απο Ευρωπη ( γνωριζω απο οικογενειακο φιλο που δουλευει τελωνης! )

και τα κραταμε αλλα 30 χρονια στην Ελλαδα..οποτε ΣΙΓΟΥΡΑ εχουν κανει αποσβεση...

5ον Οχι και πολιτελεια να ταξιδευψω ( 8 ωρες καραβι + 2 ωρες αναμονη + 6 ωρες λεωφορειο ) 16 ωρες ( + του οτι ειμαι αναπηρος! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ειπες οτι εισαι 10 χρονια μακρια.

 

Που μπερδευτηκες;

Κανω 10 χρονια αυτη τη διαδρομη..

Διακοπες, επισκεψεις σε φιλους κλπ κλπ

Ειμαι 28 και απο 18 χρονων πηγαινω καθε καλοκαιρι στην Κρητη ( τουλαχιστον 1 φορα τον χρονο αυτη η διαδρομη, αλλες φορες και 2 ).

Πλεον εργαζομαι κι εδω!

 

Σιγά ρε τούφα, από εθνική θα πάει.

 

ειρωνεια;

moderator και κανω οτι θελω φαση..εξουσια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον οκ ναι το ειδα!

2ον Ο χρονος που δωσαν για τους ετεροδημοτες ηταν ελαχιστος και στην ουσια μεχρι να παγειωσουν την ημερομηνια ειχε κλεισει και το θεμα με τους ετεροδημοτες..Τωρα δεν δωσαν το δικαιωμα να κανουμε αιτηση ( οκ και με αυτο φανταζομαι! )

τα 80€ που χρειαζομαι εγω για να ανεβω με δικα μου εξοδα να παω να ψηφισω ειναι το φαγητο μου για 2 βδομαδες ή το μισο μου νοικι........

3ον "Εγω εντωμεταξυ κοβω μισο και πληρωνω 40€ πηγαινε-ελα.." μισο κοβουν οι αναπηροι ( εγω δηλαδη ) και νομιζω πολιτεκνοι κλπ..

4ον+5ον Το κομμα τα νοικιαζει ή κανει καποιον διακανονισμο με το ΚΤΕΛ..

( δεν ειπα εγω οτι εχει αγορασει λεωφορεια καποιο κομμα! )

Τα λεωφορεια που εχουμε ειναι σχεδον ΟΛΑ αγορασμενα απο δευτερο χερι απο Ευρωπη ( γνωριζω απο οικογενειακο φιλο που δουλευει τελωνης! )

και τα κραταμε αλλα 30 χρονια στην Ελλαδα..οποτε ΣΙΓΟΥΡΑ εχουν κανει αποσβεση...

5ον Οχι και πολιτελεια να ταξιδευψω ( 8 ωρες καραβι + 2 ωρες αναμονη + 6 ωρες λεωφορειο ) 16 ωρες ( + του οτι ειμαι αναπηρος! )

1ον, οκ

2ον, εγώ από τον Δεκέμβρη γνωρίζω ότι η χώρα θα πάει σε εκλογές, εσύ το ενημερώθηκες τελευταία στιγμή; Πάλι καλά που το έμαθες δηλαδή.

Για ενοικίαση ή για διακανομισμό, λεφτά χρειάζονται, όχι καραμελίτσες. Μέχρι τώρα αυτά τα πλήρωναν τα κόμματα από τις επιχορηγήσεις που έπαιρναν από το κράτος, που με τη σειρά του τα έπαιρνε από τους πολίτες. Επειδή όμως έχει αλλάξει η πολιτική κατάσταση τώρα, ΠΑΣΟΚ και ΝΔ δεν είναι πια τα 2 πρώτα κόμματα και άρα δεν δικαιούνται τις επιχορηγήσεις που πήραν και πολύ πιθανόν να βγουν και χρωστούμενοι στο τέλος. Και με την κατάσταση που επικρατεί επίσης στην οικονομία, αυτά τώρα κόπηκαν, δηλαδή τα δωρεάν ταξιδάκια στον τόπο μας, και με την ευκαιρία μωρέ ας περάσουμε και από την κάλπη, αν δεν έχει ουρά ψηφίζουμε κιόλας...

Δηλαδή ένα λεωφορείο για να κάνει απόσβεση πρέπει να μην είναι καινούργιο. Τα μεταχειρισμένα χαρίζονται και δίνονται τζάμπα στους καινούργιους ιδιοκτήτες. Δεν μου το έλεγες τόσο καιρό να πάρω καμιά 10ρια να έχω να μοιράζω; Απόσβεση δεν πρέπει να κάνει ο 2ος ή 3ος στη σειρά ιδιοκτήτης τα λεφτά που έδωσε για να αγοράσει το μεταχειρισμένο;

5ον, την κατάστασή σου και το πόσο θα ταλαιπωρηθείς δεν το γνώριζες όταν παραιτήθηκε ο Παπανδρέου και η χώρα μπήκε σε προεκλογική περίοδο σιγά σιγά; Όταν ο Σαμαράς συμφώνησε να υποστηρίξει την νέα κυβέρνηση με την προυπόθεση να πάμε σε εκλογές το συντομότερο δυνατόν; Φυσικά και την ήξερες, αλλά βααίστηκες στο τζάμπα να κάνεις το ταξιδάκι σου να δεις τους δικούς σου, αλλιώς αν ήθελες τόσο πολύ να ψηφίσεις θα είχες μεταφέρει τα δικαιώματά σου.

 

Δεν ασχολούμαι άλλο γιατί έχω ανάπηρο πατέρα και ειλικρινά ντρέπομαι που χρησιμοποιείς την αναπηρία σου για να δικαιολογήσεις την στάση σου. Το ίδιο θα ντρεπόμουν και για τον πατέρα μου αν χρησιμοποιούσε την ίδια δικαιολογία μ'εσένα. Αλλά ακριβώς επειδή είναι ανάπηρος, μετέφερε τα δικαιώματά του εκεί που μένει, για να μην πρέπει ν'αγγαρεύει τα παιδιά του να τον πηγαινοφέρνουν με το αυτοκίνητο (για τζάμπα ούτε λόγος ποτέ του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κωλοστρημούρα είναι αυτή που σας έχει πιάσει? Καλά θα κάνει το παλικάρι να πάρει το εισιτήριο και αν μπορεί τσάμπα και να μην τους ψηφίσει κιόλας.

 

Κάθονται και κριτικάρουν άτομα που έρχονται ελλάδα 2 φορές το χρόνο για 10 μέρες και νομίζουν οτι εχουν και άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κωλοστρημούρα είναι αυτή που σας έχει πιάσει? Καλά θα κάνει το παλικάρι να πάρει το εισιτήριο και αν μπορεί τσάμπα και να μην τους ψηφίσει κιόλας.

 

Κάθονται και κριτικάρουν άτομα που έρχονται ελλάδα 2 φορές το χρόνο για 10 μέρες και νομίζουν οτι εχουν και άποψη.

Και πολύ καλά θα κάνει, το θέμα είναι ότι ανοίγει θέμα και παραπονιέται που δεν βρίσκει τζάμπα εισιτήριο και μας λέει ότι τα κόμματα βγάζουν λεφτά από τα λεωφορεία που βάζουν, το ακούσαμε και αυτό το κουφό.

 

Και όσον αφορά την τελευταία σου πρόταση, ας μην την σχολιάσω γιατί θα βγούμε πολύ off topic και δεν έχω καμιά όρεξη να μαλώνω νυχτιάτικα στο ίντερνετ με έναν άγνωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπερδευτηκες;

Κανω 10 χρονια αυτη τη διαδρομη..

Διακοπες, επισκεψεις σε φιλους κλπ κλπ

Ειμαι 28 και απο 18 χρονων πηγαινω καθε καλοκαιρι στην Κρητη ( τουλαχιστον 1 φορα τον χρονο αυτη η διαδρομη, αλλες φορες και 2 ).

Πλεον εργαζομαι κι εδω!

 

 

 

ειρωνεια;

moderator και κανω οτι θελω φαση..εξουσια!

Στο οτι αν εισαι καιρο εκει, θα επρεπε να το εχεις κανει πιο νωρις (την μεταφορα δικαιωματων σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον, οκ

2ον, εγώ από τον Δεκέμβρη γνωρίζω ότι η χώρα θα πάει σε εκλογές, εσύ το ενημερώθηκες τελευταία στιγμή; Πάλι καλά που το έμαθες δηλαδή.

Για ενοικίαση ή για διακανομισμό, λεφτά χρειάζονται, όχι καραμελίτσες. Μέχρι τώρα αυτά τα πλήρωναν τα κόμματα από τις επιχορηγήσεις που έπαιρναν από το κράτος, που με τη σειρά του τα έπαιρνε από τους πολίτες. Επειδή όμως έχει αλλάξει η πολιτική κατάσταση τώρα, ΠΑΣΟΚ και ΝΔ δεν είναι πια τα 2 πρώτα κόμματα και άρα δεν δικαιούνται τις επιχορηγήσεις που πήραν και πολύ πιθανόν να βγουν και χρωστούμενοι στο τέλος. Και με την κατάσταση που επικρατεί επίσης στην οικονομία, αυτά τώρα κόπηκαν, δηλαδή τα δωρεάν ταξιδάκια στον τόπο μας, και με την ευκαιρία μωρέ ας περάσουμε και από την κάλπη, αν δεν έχει ουρά ψηφίζουμε κιόλας...

Δηλαδή ένα λεωφορείο για να κάνει απόσβεση πρέπει να μην είναι καινούργιο. Τα μεταχειρισμένα χαρίζονται και δίνονται τζάμπα στους καινούργιους ιδιοκτήτες. Δεν μου το έλεγες τόσο καιρό να πάρω καμιά 10ρια να έχω να μοιράζω; Απόσβεση δεν πρέπει να κάνει ο 2ος ή 3ος στη σειρά ιδιοκτήτης τα λεφτά που έδωσε για να αγοράσει το μεταχειρισμένο;

5ον, την κατάστασή σου και το πόσο θα ταλαιπωρηθείς δεν το γνώριζες όταν παραιτήθηκε ο Παπανδρέου και η χώρα μπήκε σε προεκλογική περίοδο σιγά σιγά; Όταν ο Σαμαράς συμφώνησε να υποστηρίξει την νέα κυβέρνηση με την προυπόθεση να πάμε σε εκλογές το συντομότερο δυνατόν; Φυσικά και την ήξερες, αλλά βααίστηκες στο τζάμπα να κάνεις το ταξιδάκι σου να δεις τους δικούς σου, αλλιώς αν ήθελες τόσο πολύ να ψηφίσεις θα είχες μεταφέρει τα δικαιώματά σου.

 

Δεν ασχολούμαι άλλο γιατί έχω ανάπηρο πατέρα και ειλικρινά ντρέπομαι που χρησιμοποιείς την αναπηρία σου για να δικαιολογήσεις την στάση σου. Το ίδιο θα ντρεπόμουν και για τον πατέρα μου αν χρησιμοποιούσε την ίδια δικαιολογία μ'εσένα. Αλλά ακριβώς επειδή είναι ανάπηρος, μετέφερε τα δικαιώματά του εκεί που μένει, για να μην πρέπει ν'αγγαρεύει τα παιδιά του να τον πηγαινοφέρνουν με το αυτοκίνητο (για τζάμπα ούτε λόγος ποτέ του).

 

Μαλλον ο πατερας σου ειναι αυτος που ψηφισε μια απο τις 2 κυβερνησεις που καναν την χωρα μπουρδελο και οχι εγω!

Και μου μιλας λες και εγω αποφασισα να κυβερνησει ο Παπανδρεου..πλακα εχεις αληθεια!

Θυμησε μου και σε ποιο σημειο ειπα οτι χαριζονται τα μεταχειρισμενα...;;;!!! " Δεν μου το έλεγες τόσο καιρό να πάρω καμιά 10ρια να έχω να μοιράζω; "

Αρα εχεις μεγαλη σχεση με το επαγγελμα οπως ρωτησα και πριν..Γι αυτο θιγεσαι τοσο!

Επισης η δουλεια μου στην Κρητη ειναι μεχρι Σεπτεμβρη!Τι θα κανω; Θα μεταφερω καθε 3 και λιγο τα εκλογικα μου δικαιωματα παντου;

"2ον, εγώ από τον Δεκέμβρη γνωρίζω ότι η χώρα θα πάει σε εκλογές, εσύ το ενημερώθηκες τελευταία στιγμή; Πάλι καλά που το έμαθες δηλαδή."

Ηξερες την ημερομηνια και δεν ελεγες κατι;

Ολοι ξεραμε οτι παει σε εκλογες το θεμα..

Αν πηγαινα τον Δεκεμβρη να κανω τα χαρτια μου για ετεροδημοτης θα με κοιτουσαν σαν εξωγηινο..εσυ τι λες;

Μην ασχολεισαι γιατι το θεμα το πας αλλου και αρχισες να λες και σαχλαμαρες!

** Τοση ωρα λες οτι καλα κανουν και βγαζουν λεφτα με ολο αυτο το σκηνικο για να παει και κανεις με αεροπορικο ΤΖΑΜΠΑ.. Aρα μενεις εκτος Ελλαδας

 

Στο οτι αν εισαι καιρο εκει, θα επρεπε να το εχεις κανει πιο νωρις (την μεταφορα δικαιωματων σου)

 

μολις σου απαντησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κωλοστρημούρα είναι αυτή που σας έχει πιάσει? Καλά θα κάνει το παλικάρι να πάρει το εισιτήριο και αν μπορεί τσάμπα και να μην τους ψηφίσει κιόλας.

 

Κάθονται και κριτικάρουν άτομα που έρχονται ελλάδα 2 φορές το χρόνο για 10 μέρες και νομίζουν οτι εχουν και άποψη.

Το να κριτικαρεις το ποσο καραγκιοζηδες/κλεφτες ειναι οι ελληνες πολιτικοι και βολεβουν τους δικους τους και ολοι τρωνε κλπ κλπ ΚΑΙ συγχρονως να το παιζεις τσατσος για να φας και εσυ ειναι οτι πιο υποκριτικο υπαρχει. Πελατιακες σχεσεις κλπ κλπ.

Μηπως να παει να παρει και σημειωσεις απο τις κομματικες νεολερες των πανεπιστημιων?

 

Και καθολου να μην ερχομουν ελλαδα, παλι θα ειχα αποψη. Εδω εσυ εχεις για την αγγλια που την εχεις δει μονο οταν κανανε τα επεισοδια στο friends, να μην εχω εγω για την ελλαδα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κριτικαρεις το ποσο καραγκιοζηδες/κλεφτες ειναι οι ελληνες πολιτικοι και βολεβουν τους δικους τους και ολοι τρωνε κλπ κλπ ΚΑΙ συγχρονως να το παιζεις τσατσος για να φας και εσυ ειναι οτι πιο υποκριτικο υπαρχει. Πελατιακες σχεσεις κλπ κλπ.

Μηπως να παει να παρει και σημειωσεις απο τις κομματικες νεολερες των πανεπιστημιων?

 

Και καθολου να μην ερχομουν ελλαδα, παλι θα ειχα αποψη. Εδω εσυ εχεις για την αγγλια που την εχεις δει μονο οταν κανανε τα επεισοδια στο friends, να μην εχω εγω για την ελλαδα?

 

Δεν ειπε κατι για την Αγγλια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκια των λεωφορειουχων που βγαζουν λεφτα μαγκια και του φιλου που διαμαρτυρεται γιατι του φαινεται ακριβο το σκηνικο και ψαχνει να ταξιδεψει φτηνα. Ολοι οι ανοιχτοχερηδες πεσανε να τον φανε. Η μονη ανακριβεια του ειναι πως τα λεφτα δεν τα βγαζει το κομμα αλλα αυτοι απο το κομμα που κλεισαν την συμφωνια με τα γραφεια. Αυτοι μοιραζονται τα κερδη. Εχει πολλα μαυρα λεφτα στον χωρο αυτο. Και δεν πιστευω να λετε σοβαρα οτι τα μεταχειρισμενα λεωφορεια εισαγωγης που ερχονται στην Ελλαδα και δηλωνονται ως μικροτερης ηλικιας για να αποσυρθουν οσο γινεται αργοτερα εχουν εξοδα και αποσβεσεις μονο στα δρομολογια των εκλογων; Το καλοκαιρι τα τουριστικα κυριολεκτικα δεν σταματανε καθολου. Και σε οποια δρομολογια μπορουν βαζουν και καπελο στο εισιτηριο.

 

Αποστολή από το HTC Desire HD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...