Προς το περιεχόμενο

φροντιστήριο αγγλικών για ενήλικες στην Θεσσαλονίκη


cancer_X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φίλοι μου γειά σας,

 

αν και στα γεράματα αποφάσισα να δώσω το lower, θα ήθελα οποιός μπορεί και γνωρίζει να με ενημερώσει για κανένα καλό φροντιστήριο για ενήλικες στην θεσσαλονίκη περιοχές κέντρο θεσσαλονίκης και τούμπα(κάτω).

Καθώς και τόσα Lower που έχουνε κυκλοφορήσει ποιό να δώσω.

 

Να σημειώσω ότι είχα δώσει Lower το 2004 και μετά ποτέ ξανά. Ασχολούμαι με αγγλικά είμαι σε καλό επίπεδο, όχι βέβαια για να δώσω αμέσως cambridge. Είμαι 25 χρονών.

 

ευχαριστώ

Επεξ/σία από cancer_X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θες για χρήση στην Ελλάδα, δε συνιστώ Cambridge. Είναι το δυσκολότερο και δεν έχει κάποια επιπλέον αξία. Είναι το παλαιότερο και πιο γνωστό, γι αυτό και σου ήρθε αυτόματα στο μυαλό. Ωστόσο, είναι καμιά 15αριά που αναγνωρίζει το ελληνικό δημόσιο, βρες αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλοι μου γειά σας,

 

αν και στα γεράματα αποφάσησα να δώσω το lower, θα ήθελα οποιός μπορεί και γνωρίζει να με ενημερώσει για κανένα καλό φροντιστήριο για ενήλικες στην θεσσαλονίκη περιοχές κέντρο θεσσαλονίκης και τούμπα(κάτω).

Καθώς και τόσα Lower που έχουνε κυκλοφορήσει ποιό να δώσω.

 

Να σημειώσω ότι είχα δώσει Lower το 2004 και μετά ποτέ ξανά. Ασχολούμαι με αγγλικά είμαι σε καλό επίπεδο, όχι βέβαια για να δώσω αμέσως cambridge. Είμαι 25 χρονών.

 

ευχαριστώ

 

Να πας για 2 τουλάχιστον.Έτσι και αλλιώς εκτός από το caimbridge(και ίσως με πολύ ζόρι το Michigan)έχουν πάνω κάτω την ίδια αξία.Εγώ έδωσα 3 ταυτόχρονα για σιγουριά(proficiency).

Πολύ εύκολα πάντως είναι τα Palso,Michigan,εθνικό πτυχίο( ; ).

 

Αν το θες για χρήση στην Ελλάδα, δε συνιστώ Cambridge. Είναι το δυσκολότερο και δεν έχει κάποια επιπλέον αξία.

Στην ελλάδα όχι,αλλά πολλά ξένα πανεπιστήμια αναγνωρίζουν μόνο το caimbridge.Τα λοιπά(κάτι palso κ.τ.λ.) είναι μόνο για την ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ελλάδα όχι,αλλά πολλά ξένα πανεπιστήμια αναγνωρίζουν μόνο το caimbridge.Τα λοιπά(κάτι palso κ.τ.λ.) είναι μόνο για την ελλάδα.

 

Τα πανεπιστήμια δέχονται μόνο το IELTS και το TOEFL και δεν πρέπει να έχει παρερθει το χρονικό διάστημα των 2 ετών απο την αποκτηση τους. Κάποια ίσως δεχτουν και το proficiency, αλλα είναι ελάχιστα... Lower ούτε για πλάκα..., εκτός και αν το uni είναι της πλάκας... ;)

 

Υ.Γ. Μιλάω για UK unis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πανεπιστήμια δέχονται μόνο το IELTS και το TOEFL και δεν πρέπει να έχει παρερθει το χρονικό διάστημα των 2 ετών απο την αποκτηση τους. Κάποια ίσως δεχτουν και το proficiency, αλλα είναι ελάχιστα... Lower ούτε για πλάκα..., εκτός και αν το uni είναι της πλάκας... ;)

 

Υ.Γ. Μιλάω για UK unis

Τουλάχιστον στην Σουηδία ισχύει

Link και δεν τα λες πανεπιστήμια της πλάκας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Spash μιλούσε για πανεπιστήμια της αγγλίας. Για ευρωπαϊκά πανεπιστήμια, εξαρτάται από το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο, δεν υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας. Φίλος μου σπούδασε στην αγγλία και δεν είχε καν Lower. Αφού είχε να τους πληρώσει τα διδάκτρα...

 

Για Ελλάδα, όλα ίδια είναι. Το πιο απλό στη δομή του είναι το TOEIC που δεν έχει καν γραπτές και προφορικές εξετάσεις, μόνο Listening-Reading. Γενικά τα αμερικάνικα είναι πιο απλά στον τρόπο εξέτασης. Τα δε βρετανικά είναι εξαιρετικά σύνθετα, ειδικά στον γραπτό λόγο με τα πολλά είδη εκθέσεων (formal/informal letter, report, essay, article, story).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πανεπιστήμια δέχονται μόνο το IELTS και το TOEFL και δεν πρέπει να έχει παρερθει το χρονικό διάστημα των 2 ετών απο την αποκτηση τους. Κάποια ίσως δεχτουν και το proficiency, αλλα είναι ελάχιστα... Lower ούτε για πλάκα..., εκτός και αν το uni είναι της πλάκας... ;)

 

Υ.Γ. Μιλάω για UK unis

 

 

Το ielts και το toefl είναι επίπεδο Β1, το proficiency είναι επίπεδο B2, δηλαδή είναι ανώτερο. Εννοείτε πως εφόσον αναγνωρίζουν το ielts και το toefl τότες αναγνωρίζουν και το proficiency. Εγώ είχα δώσει 2 φορές το lower του cabridge αλλά και τις 2 φορές απέτυχα για πολύ λίγο. Η δασκάλα μου, μου είπε ότι επειδής τα πτυχία του cabridge είναι ποιό διαδεδομένα καθώς αυτά είχαν κάνει την εμφανισή τους πρώτα, οι μάγκες εκεί την είδαν κάπως και κόβανε επείτηδες άτομα που ήταν κοντά στην βάση για να ξαναπηγαίνουν να δώσουν και να τα οικονομάνε. Μετά όμως ήρθε και το Michigan. Εγώ αυτό έδωσα και μάλιστα το πήρα με πάρα πολύ καλό βαθμό, σκέφτομαι να δώσω και το pro κάποια στιγμή στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ για χρήση στην Ελλάδα το θέλω. σκεφτόμουνα για το city and guilds Β2 lower δηλαδή. αναγνωρίζεται απο τον ασεπ. και απο κάποια ξένα πανεπιστημια. κανένα φροντιστήριο καλό ενηλίκων παίζει σαλόνικα? τνχ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως ιδιοκτητης κεντρου ξενων γλωσσων κ πληροφορικης στην καλαματα ας σου πω την αποψη μου.

 

Υπαρχουν 15 ισοτιμα προς το δημοσιο πιστοποιητικα γλωσσομαθειας σε επιπεδο Β2 (lower).

 

Εγω θα σου ελεγα να πας σε κατι πιο απλο απο τα κλασσικα. Δεν θα σου ελεγα ΣΙΓΟΥΡΑ το city n guilds.

 

Εγω στους ενηλικες μαθητες προτεινω ειται bulats ειται tie.

 

Το πρωτο ειναι χωρις προφορικα κ χωρις εκθεση και ειναι του πανεπιστημιου του Cambridge και το listening παιζει δυο φορες.

 

Το δευτερο ειναι απο τό υπουργειο παιδειας της ιρλανδιας και εχει μονο προφορικα και εκθεση.

 

Αναλογως την εφεση σου διαλεξε.

 

Παντως το bulats ειναι κλασεις ανωτερο του toeic και πιανει και αναγνωρισμενα επιπεδο c2 (proficiency).

 

Και μιας μιλας για αγγλια εκει ξερουν ΜΟΝΟ ενα ονομα.... Cambridge..... ουτε Michigan ουτε ολα τα αλλα!

 

Οσο για την επιλογη της.σχολης δεν μπορω να βοηθησω για.σαλονικα. αν ησουν καλαματα θα σου εκανα προσφορα ;)

 

Sent from my android using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ielts και το toefl είναι επίπεδο Β1, το proficiency είναι επίπεδο B2, δηλαδή είναι ανώτερο. Εννοείτε πως εφόσον αναγνωρίζουν το ielts και το toefl τότες αναγνωρίζουν και το proficiency

Δεν ισχύει αυτό που λες ! Κάποια θα το δεκτουν (εντός 2 ετών), όμως τα top UK unis δεν το δεχονται. Το Ielts και το toefl είναι academic...

 

Τουλάχιστον στην Σουηδία ισχύει

Link και δεν τα λες πανεπιστήμια της πλάκας...

το σημείωσα πως αναφέρομαι στα UK unis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο σχολη, εγω ειχα παει στην Βαφοπουλου για το Prof και εμεινα πολυ ικανοποιημενος. Και πολυ οργανομενο φροντιστηριο και εξαιρετικες οι καθηγητριες. Στα ++ του οτι ασχολειται περισσοτερο με ενηληκες παρα με παιδια σχολικης ηλικιας. Στην Προξενου κορομηλα ηταν τοτε, δεν ξερω αμα αλλαξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως ιδιοκτητης κεντρου ξενων γλωσσων κ πληροφορικης στην καλαματα ας σου πω την αποψη μου.

 

Υπαρχουν 15 ισοτιμα προς το δημοσιο πιστοποιητικα γλωσσομαθειας σε επιπεδο Β2 (lower).

 

Εγω θα σου ελεγα να πας σε κατι πιο απλο απο τα κλασσικα. Δεν θα σου ελεγα ΣΙΓΟΥΡΑ το city n guilds.

 

Εγω στους ενηλικες μαθητες προτεινω ειται bulats ειται tie.

 

Το πρωτο ειναι χωρις προφορικα κ χωρις εκθεση και ειναι του πανεπιστημιου του Cambridge και το listening παιζει δυο φορες.

 

Το δευτερο ειναι απο τό υπουργειο παιδειας της ιρλανδιας και εχει μονο προφορικα και εκθεση.

 

Αναλογως την εφεση σου διαλεξε.

 

Παντως το bulats ειναι κλασεις ανωτερο του toeic και πιανει και αναγνωρισμενα επιπεδο c2 (proficiency).

 

Και μιας μιλας για αγγλια εκει ξερουν ΜΟΝΟ ενα ονομα.... Cambridge..... ουτε Michigan ουτε ολα τα αλλα!

 

Οσο για την επιλογη της.σχολης δεν μπορω να βοηθησω για.σαλονικα. αν ησουν καλαματα θα σου εκανα προσφορα ;)

 

Sent from my android using Insomnia

 

ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση! θα τα ψάξω και τα δύο χθες βράδυ συγκεκριμένα είχα μια συζήτηση για το toeic και μπορώ να πώ είχα καταλήξει σε αυτό, θα κάνω μια έρευνα και για τα άλλα δύο που ανέφερες. Δεν ενδιαφέρομαι για εξωτερικό απλά για να έχω ένα χαρτί ότι γνωρίζω την γλώσσα.

 

Απο σχολη, εγω ειχα παει στην Βαφοπουλου για το Prof και εμεινα πολυ ικανοποιημενος. Και πολυ οργανομενο φροντιστηριο και εξαιρετικες οι καθηγητριες. Στα ++ του οτι ασχολειται περισσοτερο με ενηληκες παρα με παιδια σχολικης ηλικιας. Στην Προξενου κορομηλα ηταν τοτε, δεν ξερω αμα αλλαξε.

 

σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ielts και το toefl είναι επίπεδο Β1, το proficiency είναι επίπεδο B2,

 

Μην μπερδεύεσαι όμως. B1=κάτω από lower, B2=lower, C1=Advanced, C2=Proficiency. Τσέκαρε κι εδώ και αλλού ce_cefr_full_centres_rgb_72.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας πήγα σήμερα λοιπόν σε ένα φροντιστήριο και ρώτησα για το bulats μου είπαν ότι το προτείνουν για ενήλικες ότι από την ύλη που κάνουμε στα τεστ στο φροντιστήριο πέφτουν ακριβώς τα ίδια στις εξετάσεις ότι όσοι παν για Lower πέρνουν σίγουρα το advance lower ότι δεν χρειάζονται βιβλία ότι αν δίνω πχ για lower και πάρω το advance θα πληρώσω την διαφορά μετά +150 ευρώ αν θυμάμαι καλά. μου είπε εξέταστρα δίδακτρα 820 750+90 περιπου κ αν ξεκινήσω τώρα θα μπορώ να δώσω αρχές Ιουλίου να σημειώσω ότι η εξέταση είναι ανα 40 μέρες.

Θα ήθελα να ρωτήσω τον κύριο και όποιος άλλος ξέρει βέβαια αν ισχύουν όλα αυτά αν οι τιμές που μου είπε είναι κανονικές και αν αυτό το δίπλωμα δεν λήγει και έχει ισχύει για μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ στα Ελληνικά Πανεπιστήμια και στο Ανοιχτ. Πανεπιστήμιο Κύπρου????

 

plz help,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...