Προς το περιεχόμενο

αγορα βασης για λαπτοπ


koularasss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειχα 25 με a/c στο δωματιο.μηπως αν βαλω παγακια κατω απο την βαση μου κρυωνει πιο αποτελεσματικα το λαπτοπ?

αγωρασε κανιστρο και πολλα λιτρα ln2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα!

Ψάχνω κ εγώ για καινούρια βάση γιατί αυτή που έχω είναι για τα πανηγύρια!Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια καλή??? (Μια που να μην έχει 1-2 μικρά ανεμιστηράκια γιατί δεν κάνουν τίποτα)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Σου προτείνω την Enermax Aeolus Premium.

Μην την ψάξεις σε Πλαίσιο' date=' Multirama κλπ όμως, γιατί πιθανότατα, δεν την έχουν...[/quote']

 

Πολυ καλη! Την εχεισ δουλεψει;

Απο θεμα θορυβου;;; ( ρωταω γιατι εχει μεγαλο ανεμιστηρα)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Επεξ/σία από jay_D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν έχω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

 

Ο θόρυβος που κάνει, δεν ενοχλεί, ακόμα και τις νυχτερινές, με πολλή ησυχία, ώρες, αλλά σε περίπτωση που κάποιος έχει πιο ευαίσθητα ώτα, μπορεί πάντα, να μειώσει τις στροφές στο ελάχιστο, από το παρεχόμενο ποτενσιόμετρο, ώστε να μην ακούγεται, πρακτικά τίποτα...

 

Άλλο ένα "μειονέκτημα", είναι ότι δεν μπορείς να τοποθετήσεις τη βάση στα γόνατά σου π.χ. ή πάνω σε κουβέρτες, διότι παρά τις γρίλιες, βρίσκει από κάτω ο ανεμιστήρας, αλλά σχεδόν όλες οι βάσεις είναι σχεδιασμένες για να λειτουργούν αποκλειστικά, σε επίπεδες ακίνητες επιφάνειες, οπότε αυτό προσωπικά δεν το θεωρώ μειονέκτημα.

 

Την θερμοκρασία, στο δικό μου Laptop, την είδα να κατεβαίνει, έως και 10C, σε idle...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν έχω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

 

Ο θόρυβος που κάνει, δεν ενοχλεί, ακόμα και τις νυχτερινές, με πολλή ησυχία, ώρες, αλλά σε περίπτωση που κάποιος έχει πιο ευαίσθητα ώτα, μπορεί πάντα, να μειώσει τις στροφές στο ελάχιστο, από το παρεχόμενο ποτενσιόμετρο, ώστε να μην ακούγεται, πρακτικά τίποτα...

 

Άλλο ένα "μειονέκτημα", είναι ότι δεν μπορείς να τοποθετήσεις τη βάση στα γόνατά σου π.χ. ή πάνω σε κουβέρτες, διότι παρά τις γρίλιες, βρίσκει από κάτω ο ανεμιστήρας, αλλά σχεδόν όλες οι βάσεις είναι σχεδιασμένες για να λειτουργούν αποκλειστικά, σε επίπεδες ακίνητες επιφάνειες, οπότε αυτό προσωπικά δεν το θεωρώ μειονέκτημα.

 

Την θερμοκρασία, στο δικό μου Laptop, την είδα να κατεβαίνει, έως και 10C, σε idle...

 

Πολύ καλά μου ακούγονται όλα όσα είπες!!!!Μάλλον αυτή θα πάρω!

Το λαπτοπ το έχω πάντα σε επίπεδη επιφάνεια οπότε ούτε εγώ το βλέπω σαν μειονέκτημα!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η aeolus enermax premium που προτείνετε είναι για 15άρια ή για 17άρια laptop;

 

Η CP003-B που έχω είναι για 15.6" και με δυσκολία ανέχεται 16.4". Για 17" τα βλέπω λίγο σκούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο επειδή δε γνωρίζω.Υπάρχει πρόβλημα να είναι συνεχώς ανοιχτό το ανεμιστηράκι ή πρέπει να ανοίγει μόνο όταν γίνεται χρήση που ανεβάζει τη θερμοκρασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο επειδή δε γνωρίζω.Υπάρχει πρόβλημα να είναι συνεχώς ανοιχτό το ανεμιστηράκι ή πρέπει να ανοίγει μόνο όταν γίνεται χρήση που ανεβάζει τη θερμοκρασία;

 

Καλημέρα,

 

να σου πω την αλήθεια τον ανεμιστήρα τον χρησιμοποιώ πολύ σπάνια. Είναι ζήτημα αν τον έχω ανάψει 5 φορές στον ένα χρόνο που έχω τη βάση. Συνεχής χρήση του πιθανόν έχει μόνο τον κίνδυνο να σου χαλάσει λόγω σκόνης όπως όλοι οι ανεμιστήρες. Δε νομίζω ότι θα έπρεπε να σε απασχολεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μην περιμένεις να δεις τρελές διάφορες με την βάση. Η aeolus σε load, πάνω από 5 βαθμούς αν θυμάμαι καλά δεν μου έριξε την θερμοκρασία. Βασικό ρόλο παίζει επίσης που είναι τα ανοίγματα στο κάτω μέρος του λαπτοπ, καθώς και την φορά από τα ανεμιστηρακια. Μεγαλύτερη διάφορα θα δεις αν ανοιχτεί, καθαριστεί, και αλλαχτεί καμιά πάστα.

 

Αποστολή Android με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο επειδή δε γνωρίζω.Υπάρχει πρόβλημα να είναι συνεχώς ανοιχτό το ανεμιστηράκι ή πρέπει να ανοίγει μόνο όταν γίνεται χρήση που ανεβάζει τη θερμοκρασία;

 

Όχι, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αν είναι συνέχεια ανοιχτό το ανεμιστηράκι της βάσης, ακόμα και αν γυρνάει στις μέγιστες στροφές.

 

 

Βέβαια, όπως αναφέρει και ο hawkpilot, ο σχεδιασμός της βάσης αυτής, είναι τέτοιος, ώστε να παρέχει εξαερισμό, ακόμα και με κλειστό τον ανεμιστήρα, λόγω του αλουμινένιου πλέγματος, που αποτελεί το 90% της επιφάνειάς της και επιτρέπει την άνετη διέλευση του αέρα, από κάτω προς τα πάνω. Επιπλέον το αλουμίνιο, που είναι το κύριο υλικό κατασκευής της Aeolus, είναι γνωστό για τις θερμοαπαγωγικές του ιδιότητες.

 

Οι περισσότερες βάσεις της αγοράς, όμως, που θα πρέπει και να αποφεύγονται, είναι κατασκευασμένες εξ' ολοκλήρου από πλαστικό, που είναι κακός αγωγός της θερμότητας και δεν επιτρέπει την διάχυσή της στο περιβάλλον. Επιπλέον οι γρίλιες εξαερισμού, που διαθέτουν, περιορίζονται, ως επί το πλείστον, μόνο επάνω από τα ανεμιστηράκια τους, με αποτέλεσμα να μην επαρκούν, στην σωστή ψύξη του laptop.

 

 

Πολύ σωστή και η παρατήρηση του damastes, βέβαια, όσον αφορά τον καθαρισμό εσωτερικά και την αλλαγή πάστας ή thermal pads, σε CPU και GPU, που θα πρέπει να προηγούνται της αγοράς, οποιασδήποτε βάσης.

 

 

Τέλος, σε περίπτωση, που η CPU το υποστηρίζει, πολύ καλή λύση είναι και το undervolting, που δεν πρέπει να συγχέεται με το underclocking, δεν μειώνει τις επιδόσεις της CPU, αλλά μπορεί να μειώσει, κατά πολύ, την εκλυόμενη θερμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αυτό το λάπτοπ http://www.dell.com/gr/p/xps-l502x/pd και ενδιαφέρομαι για την aeolus enermax.Όμως είδα ότι οι διαστάσεις της είναι 25*22 cm.Δεν την έχω δει από κοντά,αλλά όπως διάβασα πιο πάνω από τον hawkpilot μπορεί να χωρέσει και 16,4".Μήπως φίλε βγαίνει έξω από δεξία και αριστερά το λάπτοπ;Ή μήπως εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι με τις διαστάσεις;Αν μπορείς hawkpilot επειδή την έχεις ή όποιος άλλος ξέρει ας με διαφωτίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...