Προς το περιεχόμενο

Η Apple τροποποιεί τα διαφημιστικά της μηνύματα για την ασφάλεια του OS X


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ύστερα από τη μεγάλη έκταση που έλαβε το θέμα σχετικά με τον ιό Flashback botnet που είχε μολύνει χιλιάδες υπολογιστές Mac, η Apple αφαίρεσε από την ιστοσελίδα της μερικούς ισχυρισμούς για την ασφάλεια του λειτουργικού συστήματος του OS X όσον αφορά την ευπάθειά του σε ιούς.Συγκεκριμένα αφαιρέθηκαν οι φράσεις “Δεν κολλάει τους ιούς των PC” η οποία αντικαταστάθηκε με “είναι κατασκευασμένο να είναι ασφαλές” και η φράση “ασφάλεια για τα δεδομένα σας χωρίς να κάνετε τίποτα” με το “Ασφάλεια που είναι ενσωματωμένη στο λειτουργικό σύστημα”. Σύμφωνα εκπρόσωπο της εταιρείας Sophos πρόκειται για ένα σημάδι του ότι η Apple λαμβάνει πλέον το θέμα της ασφάλειας σοβαρότερα από ποτέ. Μια συγκριτική φωτογραφία που απεικονίζει τη διαφημιστική καμπάνια του OS X πριν και μετά τις τελευταίες τροποποιήσεις μπορείτε να δείτε παρακάτω.

 

Πέρα από τις τροποποιήσεις στα διαφημιστικά της η Apple πρόσφατα κυκλοφόρησε έναν οδηγό για την ασφάλεια στο iOS, ενώ ενσωματώνει στη νέα έκδοση του λειτουργικού της συστήματος Mountain Lion, τη λειτουργία Gatekeeper για μεγαλύτερη προστασία από εγκατάσταση με ασφαλών εφαρμογών. Δεν είναι η πρώτη φορά που εταιρείες ασφαλείας σχολιάζουν την προστασία του OS X, καθώς σε πρόσφατη συνέντευξή του ο συνιδρυτής της Kaspersky τόνισε την ανάγκη υποστήριξης παλαιότερων εκδόσεων, αναφέροντας ως παράδειγμα τον τερματισμό υποστήριξης του του OS X 10.5 (Leopard) με την κυκλοφορία του Lion.

 

Link.png Site: pcworld.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ειχα δει και πριν 2 χρονια εδω στην Ελλαδα διαφημίσεις σε στασεις λεωφορειων και στο ΜΕΤΡΟ που εγραφαν αυτους τους ισχυρισμους και γελουσα με την ψυχη μου. Πραγματικα κατι τετοια δειχνουν οτι η Apple απευθυνετε κυριως σε fashion victims που δεν εχουν σχεση με τον χωρο των υπολογιστων γιατι πολυ απλα ολοι οι σχετικοι ξερουν οτι πραγματικα ασφαλες λειτουργικο δεν υπαρχει και απλα τα δημοφιλεστερα λειτουργικα ειναι ο πρωτος στοχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένα αφαιρέθηκαν οι φράσεις “Δεν κολλάει τους ιούς των PC” η οποία αντικαταστάθηκε με “είναι κατασκευασμένο να είναι ασφαλές” και η φράση “ασφάλεια για τα δεδομένα σας χωρίς να κάνετε τίποτα” με το “Ασφάλεια που είναι ενσωματωμένη στο λειτουργικό σύστημα”.

 

Σύμφωνα εκπρόσωπο της εταιρείας Sophos πρόκειται για ένα σημάδι του ότι η Apple λαμβάνει πλέον το θέμα της ασφάλειας σοβαρότερα από ποτέ.

 

Επειδη αλλαξε 2 φρασεις στις διαφημισεις, παιρνει σοβαρα το θεμα της ασφαλειας??? :blink:

Στην πραξη πρεπει να φανει, οχι στα λογια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apple απευθυνετε κυριως σε fashion victims που δεν εχουν σχεση με τον χωρο των υπολογιστων γιατι πολυ απλα ολοι οι σχετικοι ξερουν οτι πραγματικα ασφαλες λειτουργικο δεν υπαρχει και απλα τα δημοφιλεστερα λειτουργικα ειναι ο πρωτος στοχος.

Αυτο που λες ειναι τοσο απλο και τοσο δυσκολο να το καταλαβει αρκετος κοσμος δηστυχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες ειναι τοσο απλο και τοσο δυσκολο να το καταλαβει αρκετος κοσμος δηστυχως

 

 

Χαλαρώστε παιδιά βγήκε και ένας Ίος μετά από 20 χρόνια και κάτι τρέχει στα γύφτικα...

 

Βάλτε κάνα antivirus anti trojan anti anti anti anti και firewall αφού κάνετε ανασυγκρότηση και refresh το desktop και format επειδή βαρύνατε το pc με προγράμματα..

 

Μετά κάντε update τους drivers βρείτε το patch του crack εφόσον πατήσετε ctrl+alt+del για να τερματίσετε το πρόγραμμα που κόλλησε ένα restart για να είστε σίγουροι και μετά update το bios για να είστε οκ ....Βαλτε προγράμματα τυπου cc cleaner και defragment tools και ένα καλο unistaller διότι των windows δε λέει βαλτε unzip , pdf reader , unrar και dvd player , και το τελευταίο direct X...

 

Ε μετά χαλαρώστε και σκεφτείτε τι άλλο μπορεί να ξεχάσατε για να δουλέψει σωστά το computer....ααααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

post-199871-0-12205800-1340646315_thumb.jpg

 

no offence... :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρώστε παιδιά βγήκε και ένας Ίος μετά από 20 χρόνια και κάτι τρέχει στα γύφτικα...

 

Βάλτε κάνα antivirus anti trojan anti anti anti anti και firewall αφού κάνετε ανασυγκρότηση και refresh το desktop και format επειδή βαρύνατε το pc με προγράμματα..

 

Μετά κάντε update τους drivers βρείτε το patch του crack εφόσον πατήσετε ctrl+alt+del για να τερματίσετε το πρόγραμμα που κόλλησε ένα restart για να είστε σίγουροι και μετά update το bios για να είστε οκ ....Βαλτε προγράμματα τυπου cc cleaner και defragment tools και ένα καλο unistaller διότι των windows δε λέει βαλτε unzip , pdf reader , unrar και dvd player , και το τελευταίο direct X...

 

Ε μετά χαλαρώστε και σκεφτείτε τι άλλο μπορεί να ξεχάσατε για να δουλέψει σωστά το computer....ααααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

post-199871-0-12205800-1340646315_thumb.jpg

 

no offence... :X

Αυτο τωρα που κολλαει αλλο λεμε εμεις αλλο εσυ.Ξερεις cc cleaner υπαρχει και στο Mac επισης το unistaller των mac που ειναι?ααα ναι πρεπει να εχεις το appzapper η αντιστοιχο,κοιτα μπορουμε να το παμε μεχρι χιλιομετρα αυτο τι εχει ο καθενας κ τη δεν εχει μονο που αυτο που ειπες δεν τεκμιριωνει οτι τα μακ εχουν προβλημα πλεον λογω virus και αλλαζει η ιδια εταιρια το site.

 

Επιχειρήματα λες κ μιλάμε με πιτσιρίκια 10 χρονών... :rolleyes:

Ο μπαμπας μου ειναι δικηγορος,ο δικος μου ειναι γιατρος,ο δικος μου εχει bmw και παει λεγοντας :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ειχα δει και πριν 2 χρονια εδω στην Ελλαδα διαφημίσεις σε στασεις λεωφορειων και στο ΜΕΤΡΟ που εγραφαν αυτους τους ισχυρισμους και γελουσα με την ψυχη μου. Πραγματικα κατι τετοια δειχνουν οτι η Apple απευθυνετε κυριως σε fashion victims που δεν εχουν σχεση με τον χωρο των υπολογιστων γιατι πολυ απλα ολοι οι σχετικοι ξερουν οτι πραγματικα ασφαλες λειτουργικο δεν υπαρχει και απλα τα δημοφιλεστερα λειτουργικα ειναι ο πρωτος στοχος.

 

 

Και τι με νοιάζει εμένα ποιος είναι ο λόγος που δεν κολλάνε ιούς τα Mac; Εμένα το μόνο που με ενδιαφέρει, είναι ότι κυκλοφορούν γύρω μου τουλάχιστον 10 μηχανήματα Mac, όλα χωρίς antivirus, χωρίς firewalls, χωρίς τίποτα, και κανένα δεν έχει κολλήσει τίποτα.

 

Τι σχέση έχει το fashion τώρα... ο θεός και η ψυχή του.

 

Αν η κατάσταση αλλάξει, ναι, θα σκεφτώ κι εγώ σοβαρά το ενδεχόμενο να γυρίσω σε Windows (αν και έχω ακόμη πολλούς λόγους να έχω Mac, εκτός από τους ιούς, αλλά ας μην βγούμε εκτός κουβέντας, είναι επικίνδυνα τα πράγματα).

 

Η κατάσταση, όμως, δεν έχει αλλάξει σε καμία περίπτωση, όσο και αν το επιθυμείτε τόσο πολύ, που πραγματικά δεν καταλαβαίνω το λόγο που ψοφάτε όλοι από τη χαρά σας μόλις βγαίνει ιός για Mac. Μέχρι να βγούνε χίλιοι μαζεμένοι, το πρόβλημα είναι ουσιαστικά ανύπαρκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....τα μακ εχουν προβλημα πλεον λογω virus και αλλαζει η ιδια εταιρια το site.

 

 

 

ναι τεράστιο πρόβλημα...τι να σου πω...τρέχουμε πανικόβλιτοι

Εγώ δεν αντιμετώπισα ποτέ θέμα με τα mac ούτε με ιούς ούτε με κόρες...

ούτε με firewall ούτε με unistallers ούτε με unzip ούτε με το να Διάβας ένα απλό pdf

ούτε να κάνω format(δεν υπάρχει σαν ορισμός αυτό) ούτε με ανασυγκρότηση ούτε με refresh ουτε ούτε ουτε ούτε 1000 ούτε μπορώ να πω...

 

Είμαι χρήστης και των δυο συστημάτων οπότε δεν μιλάω μόνο από την πλευρά του mac-aka...

 

Για να μην παρεξηγηθώ κιόλας...:)

 

Οι αλήθειες να λέγονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάσταση, όμως, δεν έχει αλλάξει σε καμία περίπτωση, όσο και αν το επιθυμείτε τόσο πολύ, που πραγματικά δεν καταλαβαίνω το λόγο που ψοφάτε όλοι από τη χαρά σας μόλις βγαίνει ιός για Mac. Μέχρι να βγούνε χίλιοι μαζεμένοι, το πρόβλημα είναι ουσιαστικά ανύπαρκτο.

Δεν χρειαζετε να βγουν χιλιοι για να ειναι προβλημα,ενας να ειναι κανει την δουλεια του αμα ειναι σωστα φτιαγμενος.Δεν το λεω αυτο για να αναψω τα αιματα απλα λεω οτι μια προστασια μπορει να μην εχει αποτελεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν χρειαζετε να βγουν χιλιοι για να ειναι προβλημα,ενας να ειναι κανει την δουλεια του αμα ειναι σωστα φτιαγμενος.Δεν το λεω αυτο για να αναψω τα αιματα απλα λεω οτι μια προστασια μπορει να μην εχει αποτελεσμα

 

 

Όσο καλός κι αν είναι ένας (1) ιός, με το που θα σκάσει μύτη, θα το μάθουμε όλοι αμέσως και το πρόβλημα θα λυθεί σε ελάχιστο χρόνο. Τα προβλήματα υπάρχουν όταν υπάρχει ολόκληρη βάση δεδομένων με πολλές πολλές χιλιάδες ιούς και δεν ξέρεις ποιον έχει κολλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο καλός κι αν είναι ένας (1) ιός, με το που θα σκάσει μύτη, θα το μάθουμε όλοι αμέσως και το πρόβλημα θα λυθεί σε ελάχιστο χρόνο. Τα προβλήματα υπάρχουν όταν υπάρχει ολόκληρη βάση δεδομένων με πολλές πολλές χιλιάδες ιούς και δεν ξέρεις ποιον έχει κολλήσει.

οχι παντα δυστηχως.Αλλα δεν διαφωνω σε αυτο που λες αναλογα πως θα δρασει ο ιος μπορει ηδη να εχεις ενα virus και να μην εχει ενεργοποιηθει ακομα,καπως τους λενε αυτους τους ιους δεν θυμαμαι

 

ναι τεράστιο πρόβλημα...τι να σου πω...τρέχουμε πανικόβλιτοι

Εγώ δεν αντιμετώπισα ποτέ θέμα με τα mac ούτε με ιούς ούτε με κόρες...

ούτε με firewall ούτε με unistallers ούτε με unzip ούτε με το να Διάβας ένα απλό pdf

ούτε να κάνω format(δεν υπάρχει σαν ορισμός αυτό) ούτε με ανασυγκρότηση ούτε με refresh ουτε ούτε ουτε ούτε 1000 ούτε μπορώ να πω...

 

Είμαι χρήστης και των δυο συστημάτων οπότε δεν μιλάω μόνο από την πλευρά του mac-aka...

 

Για να μην παρεξηγηθώ κιόλας...:)

 

Οι αλήθειες να λέγονται..

Δεν διαφωνισα μαζι σου απλα ειπα οτι εισουν σε λαθος θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο είναι πως δεν ασχολούνται οι χρήστες με το να βρουν λύση....

Κόλλησαν κάποιοι ιούς και αμέσως η apple έσπευσε να το διόρθωση το πρόβλημα...

 

Δεν χρειάζεται να αγχώνονται οι χρήστες η εταιρία τα λύνει αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
οχι παντα δυστηχως.Αλλα δεν διαφωνω σε αυτο που λες αναλογα πως θα δρασει ο ιος μπορει ηδη να εχεις ενα virus και να μην εχει ενεργοποιηθει ακομα,καπως τους λενε αυτους τους ιους δεν θυμαμαι

 

Ναι ρε συ, ΟΚ, υπάρχει κι αυτό. Αλλά πόσο πιθανό είναι να συμβεί κάτι τέτοιο; Και τέλος πάντων, όταν και άμα συμβεί, τότε να το ξανασυζητήσουμε. Εδώ το κάνουμε θέμα χωρίς να υπάρχει ακόμη πρόβλημα. Έτσι, από χόμπι.

 

Την τελευταία φορά που διάβασα για ιό, οι οδηγίες για να τον βγάλω ήταν "ανοίξτε τον τάδε φάκελο και δείτε μήπως είναι εκεί μέσα" ή στη χειρότερη "κάντε copy+paste αυτήν την εντολή στο Terminal". Βέβαια, δεν ήταν σε καμία από τις δύο περιπτώσεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...