Προς το περιεχόμενο

Firefox 14 για Android με βελτιώσεις στην ταχύτητα και υποστήριξη HTML5, Flash Player


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ιδιαίτερα σημαντική είναι η τελευταία αναβάθμιση του Mozilla Firefox browser για τους χρήστες Android συσκευών, με αισθητά βελτιωμένη ταχύτητα και επιδόσεις. Οι πρώτες αναφορές μάλιστα κάνουν λόγο για μεγαλύτερη ταχύτητα όχι μόνο σε σύγκριση με τον προεπιλεγμένο browser του Android αλλά και από όλες τις υπόλοιπες λύσεις της πλατφόρμας. Εκτός από τη βελτίωση των χρόνων σχεδιασμού των ιστοσελίδων και του χρόνου φόρτωσής τους, η Mozilla ισχυρίζεται ότι έχει μειώσει ακόμη την απόκριση του ζουμ, της περιήγησης των sites αλλά και τον χρόνο εκκίνησης της εφαρμογής.Έχει ενσωματωθεί μια νέα οθόνη η οποία ονομάζεται “awesome screen¨ η οποία εμφανίζει όλες τα αγαπημένα site του χρήστη, το ιστορικό, τα δεδομένα φορμών και passwords των άλλων συσκευών. Πρόκειται για μια λειτουργία παραπλήσια με αυτή του Chrome browser αλλά και του Safari στο επερχόμενο iOS 6. Σε αντίθεση με τους δύο τελευταίους στην mobile εκδοχή τους, ο Firefox 14 υποστηρίζει πλέον αναπαραγωγή Flash περιεχομένου. Επίσης υπάρχει υποστήριξη τεχνολογιών HTML5, ενώ η οθόνη εκκίνησης είναι ίδια με αυτή της έκδοσης για επιτραπέζιους υπολογιστές, η οποία προβάλλει ορισμένες συντομεύσεις της εφαρμογής.

 

Η τελευταία έκδοση του Firefox για Android είναι διαθέσιμη για κατέβασμα μέσα από το κατάστημα εφαρμογών Google Play. Είναι συμβατή προς το παρόν αποκλειστικά με συσκευές smartphones, καθώς η Mozilla ετοιμάζει σύντομα την κυκλοφορία μιας ανανεωμένης έκδοσης του δημοφιλούς browser για Android tablets.

 

Link.png Site: theverge.com

File.png Download: Firefox 14 για Android (Google Play)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφη εμφάνιση, αλλά σε πρώτη φάση δεν μου φαίνεται ιδιαίτερο πιο γρήγορος. Σίγουρα, η διαφορά με την προηγούμενη έκδοση είναι εμφανής, αλλά συγκριτικά με άλλους browsers, δεν βλέπω κάποια εμφανή διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εμφανιση ειναι βελτιωμένο αλλά εξακολουθει να είναι πολύ βαρυς browser..δεν ειναι τυχαιο που εχει χαμηλη βαθμολογία στο market..εκτος και αν απευθευνεται μονο σε τετραπυρηνα κινητα με 1 giga ραμ :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου έκανε καμία εντύπωση.

 

Προτιμώ να πω την αληθεια μου τον stock ICS και μετά τον Οpera Mini (για 3G, αλλα ενίοτε και σε wifi)

 

Επίσης καλός ειναι και ο Maxthon (!!) για Android. Σε desktop απλά *δεν*, εδώ όμως μου φαινεται αρκετά "συμπαθητικός".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ με τον 13.0.1 αγανάκτησα. Σε όλους τους υπολογιστές μου, ακόμα και στους high end, έχω lags, microfreezes, προβλήματα με το flash και καθυστέρηση στη πληκτρολόγηση.

 

Έβαλα τον Chrome για πρώτη φορά και ησύχασα.

 

Τώρα να δοκιμάσω τον Firefox 14 μπάς και λυθήκαν τα προβλήματα.

 

Α, η έκδοση είναι μόνο για Android......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ με τον 13.0.1 αγανάκτησα. Σε όλους τους υπολογιστές μου, ακόμα και στους high end, έχω lags, microfreezes, προβλήματα με το flash και καθυστέρηση στη πληκτρολόγηση.

 

Έβαλα τον Chrome για πρώτη φορά και ησύχασα.

 

επαναφορά του profile στην αρχική του κατάσταση δοκίμασες ? (firefox->βοηθεια->αντιμετώπιση προβλημάτων->επαναφορά firefox, μετά την επαναφορά δεν κρατάει τα add-on αλλά κρατάει ιστορικό,σελιδοδείκτες,cookies)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...