Προς το περιεχόμενο

Οι πιο συχνές χρήσεις των smartphones σύμφωνα τα τελευταία στατιστικά


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια νέα έρευνα επιβεβαιώνει τα στατιστικά που ίσως υποψιαζόμασταν ότι ισχύουν όσον αφορά τη χρήση των smartphones: οι τηλεφωνικές κλήσεις είναι μία από τις λειτουργίες που χρησιμοποιεί πιο σπάνια ένας χρήστης έξυπνου τηλεφώνου.Η έρευνα πραγματοποιήθηκε από τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας Ο2 και αναφέρει ότι ξοδεύουμε κατά μέσο όρο 24 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα για πλοήγηση στο Internet καθημερινά μέσα από το κινητό μας τηλέφωνο, ενώ το χρησιμοποιούμε για να πραγματοποιήσουμε τηλεφωνικές κλήσεις μόλις 12 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα την ημέρα.

 

Για την ακρίβεια, οι τηλεφωνικές κλήσεις αποτελούν την πέμπτη κατά σειρά πιο χρησιμοποιούμενη λειτουργία ενός smartphone, ενώ προηγείται η πλοήγηση στο Internet, η χρήση κοινωνικών δικτύων (17’), η μουσική (15’) και τα παιχνίδια (14’). Πιο κάτω από τις τηλεφωνικές κλήσεις έρχεται η αποστολή email (11’), τα sms μηνύματα (10’) και η παρακολούθηση τηλεόρασης και το ραδιόφωνο (μαζί 9’). Στο τέλος της λίστας βρίσκεται η χρήση της φωτογραφικής μηχανής (3’).

 

Ορισμένα ακόμη ενδιαφέροντα στατιστικά είναι το γεγονός ότι το 54% των χρηστών κινητών τηλεφώνων νέας τεχνολογίας χρησιμοποιεί τις συσκευές του για ξυπνητήρι, ενώ το 46% δηλώνει ότι είναι η μόνη συσκευή που χρησιμοποιεί για να ενημερώνεται για την ώρα και όλες τις διαδικασίες που σχετίζονται με αυτή. “Τα smartphones είναι πλέον ο σύγχρονος Ελβετικός σουγιάς, αντικαθιστώντας αντικείμενα όπως το ρολόι, την φωτογραφική μηχανή, τα βιβλία ή ακόμη και τους φορητούς υπολογιστές” αναφέρει ο David Johnson γενικός διευθυντής της Ο2.

 

Link.png Site: techradar.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μήπως όμως στην Ελλάδα που είναι διαφορετικές οι χρεώσεις να αντιστρέφονται τα πράγματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν χωρίσουμε σε μια μέρα τι χρήσεις κάνω το smartphone

 

1. 30+ min μουσική (αν είμαι σε δρόμο το έχω για mp3 player)

2. 10+ min internet (να δω κάναν καιρό κλπ κλπ ) 60 mb μήνα αρκούν για αυτά

3. 10+ min phone calls

4. 5+ min sms (να μην στείλουμε κάνα 2 3 sms μέρα?)

5. 1+ min social (θα μπω μια φορά την ημέρα να δω αν έχω κάποιο μήνυμα)

6. 1+ min email (μερικές φόρες κάνα mail την ήμερα)

7. 0 min games (ειπαμε..... όχι και παιχνίδια στο κινητό)

8. 0 min movies (εδώ σε 27' full hd δεν μπορώ καλά καλά να δω ταινία τι να δω εκεί σε 4 - 4+ ίντσες.....)

 

 

+ να προσθέσω.. κάτι γνωστοί μου πήραν iphone και πάνε σε καφετεριες το βάζουν στο τραπεζάκι σε ποιο φανερό σημείο και προσπαθούν να αναδείξουν.......... :-( αυτοί χαλάνε κάνα 4 ώρες μόνο για την πόζα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα βιβλία δεν συμφωνώ. Τα κινητά είναι αναπόφευκτα πολύ μικρά για να αντικαταστήσουν το πολύωρο διάβασμα e-books.

 

Για την φωτογραφική μηχανή σίγουρα τα ακριβά μοντέλα βγάζουν επαρκείς φωτογραφίες με καλό φωτισμό . Με εξαίρεση το αναμενόμενο Nokia 808 Pureview , με 41MPixels. Το πρώτο κινητό ικανό για καλές νυχτερινές φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Galaxy note το χρησιμοποιώ για:

 

-τηλέφωνα/SMS

-αναγνωση/αποστολή email

-ξυπνητήρι

-mp3 player

-media player

-συσκευή gps

-φορητό πολυλεξικό και μεταφραστή

-ανγνώστη ebook

-πλοήγηση στο ίντερνετ

-φωτογραφική μηχανή

-φακό

-για να κρατάω σημειώσεις

-music recognition

-κατέβασμα μουσικής

-πλήρες επιστημονικό κομπιουτεράκι

-παρακολούθηση βίντεο από YouTube

 

και οι δυνατότητές του απλά δεν έχουν τελειωμό. Περίμενα ένα τέτοιο εργαλείο 4-5 χρόνια γιατί έβλεπα προς τα πού βάδιζε η τεχνολογία (και σιγά το δύσκολο πράγμα), όπως και τώρα περιμένω σε 2-3 χρόνια μικρές έξυπνες συσκευές "άλλου" επιπέδου. Τα smartphones και τα tablets δεν είναι "μόδα" όπως ήταν τα netbooks, είναι το μέλλον και ήρθαν για να μείνουν για τα καλά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να μπει και μία κατηγορία για την πόζα .... νομίζω ότι είναι η κύρια χρήση ακριβών smartphones στην Ελλάδα.

 

Δε θα μπορουσα να το θεσω καλητερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να μπει και μία κατηγορία για την πόζα .... νομίζω ότι είναι η κύρια χρήση ακριβών smartphones στην Ελλάδα.

 

 

αχχχ ποσο δικιο εχεις!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω οταν μιλαω με καποιον στο τηλεφωνο με το iPhone φαινεται πολλες φορες το μηλο και το βλεπουν αρα αυτο ειναι ποζα; για συνερθεται λιγο και αφηστε τον αλλον να χαιρεται την ζωη του και εσεις κοιταξτε την δικη σας. εδω στην ελλαδα πολλοι εχουν ενα συνδρομο της φοβιας της διαφορετικοτητας, μετο που βλεπουν κατι διαφορετικο το κατακρινουν. ενας κυριος πιο πανω μας ειπε τι κανουν οι φιλοι του που ουτε μ ενδιαφερει εμενα προσωπικα αλλα περα απο αυτο κατακρινει καποιους ανθρωπους οι οποιοι κανουν κατι που δεν θα εκανε ο ιδιος. αν κανω λαθος θα το δεχτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι να μην είναι πρώτες οι κλήσεις και τα μηνύματα. Αυτά δεν αυξήθηκαν με τη χρήση smartphones. Ίσως να έπεσαν κιόλας (ειδικά τα sms). Αντίθετα οτι έχει να κάνει με το internet ανέβηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...