Προς το περιεχόμενο

Mikeius


johnrock1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Βασικά τι σχέση έχει ο Mikeius με σειρές όπως South Park, Family Guy κλπ; Θα σας πω εγώ : πέρα από μια δόση καφρίλας και κάποιες αναφορές στη pop κουλτούρα, καμία. Απ' τη μία έχουμε έναν τύπο που ξεκίνησε γράφοντας άρθρα σε ένα blog και στη συνέχεια το πήγε σε videos με παρόμοια θεματολογία (τα περισσότερα ήταν enchanted μορφές παλαιότερων άρθρων του έτσι κι αλλιώς), απ' την άλλη έχουμε ένα τηλεοπτικό προϊόν με όλα τα στοιχεία που προϋποθέτει το συγκεκριμένο format, όπως χαρακτήρες, σενάριο, διάλογοι κλπ. Αν υπάρχει κάποια αντιγραφή (ή "αντιγραφή") του South Park ας πούμε, αυτή είναι το Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος.

 

 

Δυστυχώς δεν θυμάμαι από έξω κομμάτια που είπε γιατί έχω αρκετό καιρό να δω... την επομενη φορα που θα τύχει να κοιτάξω κομμάτι θα σου πω λέξη προς λέξη ατάκες που πήρε από αυτές τις σειρές

 

 

επίσης ok παρατήρησα ότι δεν αντιγραφει 100% (αλλα το κάνει ΚΑΙ αυτό) απλά καμια φορα αντιγραφει το ύφος δηλαδή την στρατηγική που εφαρμόζουν οι δημιουργοί των παραπάνω σειρών στο να σκάσουν το punch line...

 

ειδικά αυτά τα μικρά slide που έβγαζε στο τέλος σχετικά με αυτούς που δεν τους αρέσει η εκπομπή κτλ είναι πολύ american dad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι πραγματικα ασχετος με την κωμοδια. Εχει αντιγραψει λεξη προς λεξη bits απο ξενους κωμικους. Απλα χωνει καμια βρισια στην μεση για να γελανε τα ασχετα παιδακια σαν εσενα.

 

 

wBMxz.png

 

 

 

ΗΑΗΑ βρισιες = comedy genius.

 

δεν το ήξερα :mellow:

νιώθω προδομένος ακροατής <_<

καλα , δεν ήμουν και fan αλλα λέμε τρ..

 

 

έχω το fb σου τώρα :devil: :devil: :devil:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης άνθρωπος που μένει στην ελλάδα (έχουν πει κάποιοι πριν ότι είναι στο εμπ) και κατά πασα πιθανότητα μεγάλωσε ελλάδα

 

και αποκρίνεται και μάλιστα σε έλληνα στα ελληνικά ξεκινώντας με την λέξη dude... φαίνεται ότι έχει μπει το μυαλό του μέσα στην όλη αυτή κουλτούρα και φυσικό είναι να την αντιγραφει... άκου εκεί dude.... (south park)

 

 

Υ.Γ:

 

 

και φυσικά το dude δεν είναι ιδιαιτερα διαδεδομένο στην αμερική όπως πχ το μαλακα στην ελλάδα... κάποιοι έφηβοι αμερικανοι το χρησιμοποιούσαν κυρίως και έγινε hit phrase από τότε που το χώνανε στο south park πολύ (κυρίως επειδή και εκεί ήταν παιδάκια και ήθελαν να σατιρίσουν αυτή την λέξη που χρησιμοποιούν τα παιδάκια)

 

 

βεβαια έπαιξε και παλιότερα σε ταινίες με τον keanu reeves.. αλλα και πάλι τότε έπαιζε αυτός η τον καθυστερημένο η τον πιτσιρικα ροκά τον χασισα και πάει λέγοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης άνθρωπος που μένει στην ελλάδα (έχουν πει κάποιοι πριν ότι είναι στο εμπ) και κατά πασα πιθανότητα μεγάλωσε ελλάδα

 

και αποκρίνεται και μάλιστα σε έλληνα στα ελληνικά ξεκινώντας με την λέξη dude... φαίνεται ότι έχει μπει το μυαλό του μέσα στην όλη αυτή κουλτούρα και φυσικό είναι να την αντιγραφει... άκου εκεί dude.... (south park)

 

 

Υ.Γ:

 

 

και φυσικά το dude δεν είναι ιδιαιτερα διαδεδομένο στην αμερική όπως πχ το μαλακα στην ελλάδα... κάποιοι έφηβοι αμερικανοι το χρησιμοποιούσαν κυρίως και έγινε hit phrase από τότε που το χώνανε στο south park πολύ (κυρίως επειδή και εκεί ήταν παιδάκια και ήθελαν να σατιρίσουν αυτή την λέξη που χρησιμοποιούν τα παιδάκια)

 

 

βεβαια έπαιξε και παλιότερα σε ταινίες με τον keanu reeves.. αλλα και πάλι τότε έπαιζε αυτός η τον καθυστερημένο η τον πιτσιρικα ροκά τον χασισα και πάει λέγοντας

 

 

it's time to stop posting.

Δεν εχεις ιδεα για το τι μιλας, και το παιζεις ειδικος (σαν την σαγια ενα πραμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

it's time to stop posting.

Δεν εχεις ιδεα για το τι μιλας, και το παιζεις ειδικος (σαν την σαγια ενα πραμα)

 

 

Για πες μου ακριβώς γιατί το παίζω ειδικός???

 

και σε ποιο θέμα το παίζω ειδικός γιατί δεν μου φάνηκε να δηλώνω η να υπαινίσσομαι κάτι τέτοιο...

 

 

εγώ απλά τις παρατηρήσεις μου γράφω (εκτος αν απαγορεύεται αυτό από κάποιον ειδήμονα)

 

αν διαφωνείς με συγκεκριμένη παρατήρηση μπορείς να το πεις...

 

 

 

το θέμα όμως ξέρεις ποιο είναι? (γιατί το συγκεκριμένο πάτερν συμπεριφοράς το έχω συναντήσει αρκετές φορες και υποψιάζομαι ότι μάλλον αυτό συμβαίνει)

 

Ότι θεωρείς εσύ τον εαυτό σου ειδικό και κάτι θα ανέφερα τώρα που δεν συμφωνείς η δεν σου άρεσε και ετσι μου την βγαίνεις με αυτό τον τρόπο...

 

συγγνώμη σπεσιαλίστα αν σε στεναχώρησα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες μου ακριβώς γιατί το παίζω ειδικός???

 

και σε ποιο θέμα το παίζω ειδικός γιατί δεν μου φάνηκε να δηλώνω η να υπαινίσσομαι κάτι τέτοιο...

 

 

εγώ απλά τις παρατηρήσεις μου γράφω αν διαφωνείς με συγκεκριμένη παρατήρηση μπορείς να το πεις...

 

 

 

το θέμα όμως ξέρεις ποιο είναι? (γιατί το συγκεκριμένο πάτερν συμπεριφοράς το έχω συναντήσει αρκετές φορες και υποψιάζομαι ότι μάλλον αυτό συμβαίνει)

 

Ότι θεωρείς εσύ τον εαυτό σου ειδικό και κάτι θα ανέφερα τώρα που δεν συμφωνείς η δεν σου άρεσε και ετσι μου την βγαίνεις με αυτό τον τρόπο...

 

συγγνώμη σπεσιαλίστα αν σε στεναχώρησα :D

 

 

οταν λες οτι κωμικοι που εχουν πει/γραψει πραγματα εδω και χρονια... αντιγραφουν απο το family guy τι ακριβως θες να πω?

δεν εχεις ιδεα απο stand up. Γιατι να γραψεις μια αερολογια για αυτο?

 

Και οπως ειχε πει και ο φιλτατος Τιτκωβ, "ο κανακης, και ενα βιβλιο με ανεκδοτα για ποντιους ειναι αυτο που νομιζουν οι πιο πολλοι για κωμοδια, αρα ειναι λογικο να τους αρεσει ο mikeius"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν θυμάμαι από έξω κομμάτια που είπε γιατί έχω αρκετό καιρό να δω... την επομενη φορα που θα τύχει να κοιτάξω κομμάτι θα σου πω λέξη προς λέξη ατάκες που πήρε από αυτές τις σειρές

 

επίσης ok παρατήρησα ότι δεν αντιγραφει 100% (αλλα το κάνει ΚΑΙ αυτό) απλά καμια φορα αντιγραφει το ύφος δηλαδή την στρατηγική που εφαρμόζουν οι δημιουργοί των παραπάνω σειρών στο να σκάσουν το punch line...

 

ειδικά αυτά τα μικρά slide που έβγαζε στο τέλος σχετικά με αυτούς που δεν τους αρέσει η εκπομπή κτλ είναι πολύ american dad.

 

Μπορεί και να 'χει χρησιμοποιήσει αυτούσια ατάκες απ' αυτές τις σειρές, δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ. Όσον αφορά το ύφος κατά την απόδοση του κειμένου και του punchline, υπάρχουν κάποιες γενικές αρχές που ακολουθούνται στην κωμωδία και που ο καθένας τις εφαρμόζει στο βαθμό που νομίζει. Δε σημαίνει απαραίτητα ότι αντιγράφει.

 

Όπως και να 'χει, αναφέρθηκα σκόπιμα σε κάποια χαρακτηριστικά των 2 "προϊόντων" και όχι στο επίπεδο χιούμορ τους ή στην αυθεντικότητα τους. Γιατί μπορεί να βρεθεί κάποιος που εντοπίζοντας κάποια κοινά χαρακτηριστικά, θα πει πως ο Mikeius είναι ο Έλληνας Matt Stone. Ε δεν είναι έτσι...

 

επίσης άνθρωπος που μένει στην ελλάδα (έχουν πει κάποιοι πριν ότι είναι στο εμπ) και κατά πασα πιθανότητα μεγάλωσε ελλάδα

 

και αποκρίνεται και μάλιστα σε έλληνα στα ελληνικά ξεκινώντας με την λέξη dude... φαίνεται ότι έχει μπει το μυαλό του μέσα στην όλη αυτή κουλτούρα και φυσικό είναι να την αντιγραφει... άκου εκεί dude.... (south park)

 

Καταρχάς το κοινό του Mikeius είναι αποκλειστικά διαδικτυακό και κατά βάση συγκεκριμένης ηλικίας. Λογικό είναι να έχουν συγκεκριμένα ερεθίσματα, όπως έχει και ο Mikeius. Από 'κει και πέρα, τι σχέση έχει το αν μένει κανείς στην Ελλάδα, το αν μεγάλωσε εδώ ή το ότι είναι φοιτητής στο ΕΜΠ με τις φράσεις που χρησιμοποιεί; Εγώ καμιά φορά όταν μιλάω με κάποιον γνωστό, λέω "man" ή και "my nigga". Αυτό τι σημαίνει, ότι την έχουμε δει gangsters και κυκλοφορούμε με uzis κάτω απ' το τζιν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες οτι κωμικοι που εχουν πει/γραψει πραγματα εδω και χρονια... αντιγραφουν απο το family guy τι ακριβως θες να πω?

δεν εχεις ιδεα απο stand up. Γιατι να γραψεις μια αερολογια για αυτο?

 

Και οπως ειχε πει και ο φιλτατος Τιτκωβ, "ο κανακης, και ενα βιβλιο με ανεκδοτα για ποντιους ειναι αυτο που νομιζουν οι πιο πολλοι για κωμοδια, αρα ειναι λογικο να τους αρεσει ο mikeius"

 

 

ΔΕΝ έχω πει κάτι τέτοιο!

 

Ισα ισα ξεκίνησα γράφοντας "Δεν το ήξερα" (άρα τώρα το έμαθα)..

 

και όλο αυτό το post φυσικά είχε χιουμοριστικό χαρακτήρα δεν ήταν καμια σοβαρή δήλωση της αποψης μου.

 

Εγώ απλά παρατήρησα ότι ο mikeious αντιγραφει πολύ κάποιες σειρές...

 

εσύ απόδειξες ότι αντιγραφει κωμικούς

 

and I just connected the dots.

 

 

γιατί δεν έβαλα τους κωμικούς πρώτους και τις σειρές μετά? γιατί συνήθως πολλά επεισόδια είναι κλασικά και η προβολή τους είναι παγκόσμια επίσης είναι και αρκετά παλιότερα οποτε έβαλα την πιθανότητα σε αυτά να ανήκει η πρωτιά/πρωτοτυπία

 

 

Όλα αυτά όμως θέλοντας να κάνω ένα ανάλαφρο post... όχι θέλοντας να εκφράσω την ιδεολογία μου πάνω σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

για το παλιο σου avatar:

DcuD5.jpg

 

 

και για αυτο που ειπες:

fc1QC.jpg

 

ΔΕΝ έχω πει κάτι τέτοιο!

 

Ισα ισα ξεκίνησα γράφοντας "Δεν το ήξερα" (άρα τώρα το έμαθα)..

 

και όλο αυτό το post φυσικά είχε χιουμοριστικό χαρακτήρα δεν ήταν καμια σοβαρή δήλωση της αποψης μου.

 

Εγώ απλά παρατήρησα ότι ο mikeious αντιγραφει πολύ κάποιες σειρές...

 

εσύ απόδειξες ότι αντιγραφει κωμικούς

 

and I just connected the dots.

 

 

γιατί δεν έβαλα τους κωμικούς πρώτους και τις σειρές μετά? γιατί συνήθως πολλά επεισόδια είναι κλασικά και η προβολή τους είναι παγκόσμια επίσης είναι και αρκετά παλιότερα οποτε έβαλα την πιθανότητα σε αυτά να ανήκει η πρωτιά/πρωτοτυπία

 

 

Εισαι σοβαρος? ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΩΜΙΚΟΥΣ που λεω/υπονοω , και το assumption που εκανες ειναι λαθος. Ergo, it's time to stop posting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί και να 'χει χρησιμοποιήσει αυτούσια ατάκες απ' αυτές τις σειρές, δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ. Όσον αφορά το ύφος κατά την απόδοση του κειμένου και του punchline, υπάρχουν κάποιες γενικές αρχές που ακολουθούνται στην κωμωδία και που ο καθένας τις εφαρμόζει στο βαθμό που νομίζει. Δε σημαίνει απαραίτητα ότι αντιγράφει.

 

Όπως και να 'χει, αναφέρθηκα σκόπιμα σε κάποια χαρακτηριστικά των 2 "προϊόντων" και όχι στο επίπεδο χιούμορ τους ή στην αυθεντικότητα τους. Γιατί μπορεί να βρεθεί κάποιος που εντοπίζοντας κάποια κοινά χαρακτηριστικά, θα πει πως ο Mikeius είναι ο Έλληνας Matt Stone. Ε δεν είναι έτσι...

 

 

 

Καταρχάς το κοινό του Mikeius είναι αποκλειστικά διαδικτυακό και κατά βάση συγκεκριμένης ηλικίας. Λογικό είναι να έχουν συγκεκριμένα ερεθίσματα, όπως έχει και ο Mikeius. Από 'κει και πέρα, τι σχέση έχει το αν μένει κανείς στην Ελλάδα, το αν μεγάλωσε εδώ ή το ότι είναι φοιτητής στο ΕΜΠ με τις φράσεις που χρησιμοποιεί; Εγώ καμιά φορά όταν μιλάω με κάποιον γνωστό, λέω "man" ή και "my nigga". Αυτό τι σημαίνει, ότι την έχουμε δει gangsters και κυκλοφορούμε με uzis κάτω απ' το τζιν;

 

 

έχει σχέση με τον τρόπο ανατροφής του άρα κατά συνέπεια την κουλτούρα την οποια αυτός έχει ενστερνιστεί...

 

εσύ που λες man είσαι παιδί του irc να φανταστώ και γενικά του παλιού internet :P

 

 

Εισαι σοβαρος? ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΩΜΙΚΟΥΣ που λεω/υπονοω , και το assumption που εκανες ειναι λαθος. Ergo, it's time to stop posting.

 

 

καλά ok κοιμήσου... ξυπνα αύριο πειές ένα τσάι... και ξαναδιάβασε το post μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι γιατί πρόσεξα ότι σχεδόν όλα του τα σχόλια/λογική/συγκρίσεις/ατάκες είναι copy paste από southpark american dad family guy και από άλλες αμερικανικες σειρές ?

 

καλή σούπα κάνει και εγώ γέλασα με αρκετά από τα βιντεάκια του απλά ok αστεία αστεία αλλα δεν υπάρχει αυστηρή λογική η μεθοδολογία σε αυτά που λέει (το αναφέρω γιατί τα video του πάντα υποστηρίζουν μια ιδέα η μια άποψη αλλα στην ουσία δεν επιχειρηματολογεί με βάσιμο τρόπο)

 

ακόμη και όταν έχει δίκαιο(δηλαδή όταν συμφωνώ μαζί του :P συμφωνώ μεν με την κεντρική ιδέα διαφωνώ με το στήσιμο της επιχειρηματολογίας όμως :P )

 

για να περνάς την ώρα σου καλός είναι

 

lol δεν ήξερα ότι οι stand up comedians κλέβουν από τα κινούμενα σχέδια :D άρα ο μικέιους κοπιάρει αυτούς που κοπιάρουν τα παιδικά χαχαχαχαχα

 

 

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί και να 'χει χρησιμοποιήσει αυτούσια ατάκες απ' αυτές τις σειρές, δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ. Όσον αφορά το ύφος κατά την απόδοση του κειμένου και του punchline, υπάρχουν κάποιες γενικές αρχές που ακολουθούνται στην κωμωδία και που ο καθένας τις εφαρμόζει στο βαθμό που νομίζει. Δε σημαίνει απαραίτητα ότι αντιγράφει.

 

Όπως και να 'χει, αναφέρθηκα σκόπιμα σε κάποια χαρακτηριστικά των 2 "προϊόντων" και όχι στο επίπεδο χιούμορ τους ή στην αυθεντικότητα τους. Γιατί μπορεί να βρεθεί κάποιος που εντοπίζοντας κάποια κοινά χαρακτηριστικά, θα πει πως ο Mikeius είναι ο Έλληνας Matt Stone. Ε δεν είναι έτσι...

 

 

 

 

συμφωνώ... αλλα όπως στην ποίηση έτσι και στην κωμωδία μπορείς να αναγνωρίσεις την γραφίδα κάποιου

 

και όπως είπα είναι καλός εγώ γέλασα με αυτά που έβγαλε απλά δεν παύει να είναι port της ξένης κωμωδίας στην ελλάδα.

 

...

 

 

όχι κανεις λάθος η σειρά είναι η εξής:

 

 

μα ναι υπάρχουν χιλιάδες άτομα στην ελλάδα που θα γούσταραν πολύ south park, american dad, family guy κτλ

 

αλλα δεν μπορούν να καταλάβουν τους διαλογους ούτε ξέρουν τα πρόσωπα και καταστάσεις που σατιρίζονται μέσα σε διαλογους αυτών των σειρών και γιαυτο δεν μπορούν να κάνουν reflect τον εαυτό τους εκεί..

 

επίσης οι υποτιτλισμοί στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι χαλια και χάνει πολύ ο αυθεντικός διάλογος...

 

αυτός λοιπόν πήρε όλα τα παραπάνω και τα προσάρμοσε με ελληνικά δεδομένα και καταστάσεις για να καταλαβαίνει ο κόσμος για τι μιλάει και το κάνει και στα ελληνικά.. γιαυτο έχει πέραση.

 

αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι είναι κόπια 1-1 γνωστών σειρών του εξωτερικού

εδώ δηλαδή δηλώνω την άποψη μου ότι πιστεύω πως αντιγραφει ξένες σειρές

Εισαι πραγματικα ασχετος με την κωμοδια. Εχει αντιγραψει λεξη προς λεξη bits απο ξενους κωμικους. Απλα χωνει καμια βρισια στην μεση για να γελανε τα ασχετα παιδακια σαν εσενα.

 

 

wBMxz.png

 

 

 

ΗΑΗΑ βρισιες = comedy genius.

Εδώ δείχνεις ότι αντιγραφει κωμικούς

lol δεν ήξερα ότι οι stand up comedians κλέβουν από τα κινούμενα σχέδια :D άρα ο μικέιους κοπιάρει αυτούς που κοπιάρουν τα παιδικά χαχαχαχαχα

human-centipede-gfx.jpg

 

και εδώ I am just connecting the dots for the god damn sake of a joke..

 

 

Τώρα αν ακόμη λόγω εκνευρισμού δεν μπορείς να αντιληφθείς τι θέλω να πω πρόβλημα σου... πάντως είμαι δεν είμαι εγώ άσχετος όπως λες

 

εσύ είσαι 100 φορες πιο άσχετος που περνιέσαι για ειδικός και δεν μπορείς να αντιληφθείς ένα απλό αστείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είσαι 17-18 και δεν έχεις δει ποτέ πριν τέτοιου είδους βίντεακια είναι σε πολύ γενικές γραμμές αστείος.

 

Εάν έχεις δει 5 stand up comedies(από τις κανονικές,το rip off που υπάρχει στο ελλάντα) ισχύει το: been there done that. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...