Προς το περιεχόμενο

Office 2013: Έτοιμη για κατέβασμα η πρώτη δοκιμαστική έκδοση με έμφαση στο Metro UI


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως είπε και ο (σχετικά νέος σε ηλικία) executive manager της εταιρίας που δουλευω, μόλις του έκαναν αναβάθμιση σε windows 7 και office 2010: "Βγάλτε μου αυτό το πράγμα, δε μπορώ να δουλέψω".

Με αυτή τη λογική, μια εταιρία εκατομμυρίων ευρώ για να δουλέψει θα πρέπει να παραμείνει στα windows xp και το office 2003. Κι ας περάσουν 5-10 χρόνια.

 

Γι σκεφτείτε, πως θα ήταν ο κόσμος αν όλα έμεναν ίδια και τίποτε δεν άλλαζε; Όλα βασίζονται στις συνήθειές μας οι οποίες όμως δεν είναι αδύνατον να αλλάξουν, ειδικά αν η αλλαγή είναι προς το καλύτερο.

 

Υποθέτω πως κάπως έτσι αντιδράσατε μερικοί όταν πρωτοβγήκε το office 2003 ή τα windows xp με το περίεργο (τότε) start μενού.

 

Το μέλλον είναι touch και η microsoft το έχει εμπεδώσει. Εμπεδώστε το κι εσείς για να μη μείνετε πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δεν πιστεύω ότι γκρινιάζουμε άδικα πάρτο χρονολογικά και θα καταλάβεις τι λέω η microsoft κάνει πάντα το ίδιο λάθος αλλα δεν θα το έλεγα λάθος γιατί δεν γίνετε να κανεις πάντα το ίδιο και να βγάζεις λειτουργικά αποτυχία ένα παρα ένα μάλλον κάποιο σύστημα είναι αυτό.

για παράδειγμα

windows 3.1 η όπως λεγόντουσαν τότε = top

windows 95 κατάρες πολλές ρίχναμε θυμάμαι

windows 98 WOW

windows 2000 - ΜΕ έλεος τι προβλήματα ήταν πάλι αυτά?

windows ΧΡ καλά ε είναι top

windows Vista = Σβηστά

windows 7 ένταξη γράψανε πάλι

windows 8 = γκρίνια... γιατί άραγε?

οποτε κάπου εδώ έχουμε και λέμε ένα παρα ένα καλο λειτουργικό κάπως έτσι πάει και με τα office...

αν κάπου κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

 

 

προσωπικά πιστώνω ότι στην προκειμενη περίπτωση επειδή έχει δύναμη στα desktop Θέλει να περάσει όλη την ιδέα αυτή για να μπορέσει να υποστήριξη τα WP

η apple και το android γιατί δεν το έκανε νομίζετε άλλο λειτουργικό σε tabs και SP και άλλο σε desktop αν είναι δυνατόν να δούμε αντί για linux android μια μέρα στα desktop μας

επειδή το έχω δει και αυτό όμως είναι μονο for fun! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πιστεύω ότι γκρινιάζουμε άδικα πάρτο χρονολογικά και θα καταλάβεις τι λέω η microsof κάνει πάντα το ίδιο λάθος αλλα δεν θα το έλεγα λάθος γιατί δεν γίνετε να κανεις πάντα το ίδιο και να βγάζεις λειτουργικά αποτυχία ένα παρα ένα μάλλον κάποιο σύστημα είναι αυτό.

για παράδειγμα

windows 3.1 η όπως λεγόντουσαν τότε = top

windows 95 κατάρες πολλές ρίχναμε θυμάμαι

windows 98 WOW

windows 2000 - ΜΕ έλεος τι προβλήματα ήταν πάλι αυτά?

windows ΧΡ καλά ε είναι top

windows Vista = Σβηστά

windows 7 ένταξη γράψανε πάλι

windows 8 = γκρίνια... γιατί άραγε?

οποτε κάπου εδώ έχουμε και λέμε ένα παρα ένα καλο λειτουργικό κάπως έτσι πάει και με τα office...

αν κάπου κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

 

Τα win 2000 μια χαρά ήταν οπότε το όλο σκεπτικό σου χωλένει.

Όσο για τα win8 ασε να βγούν κανονικά και μετά μιλάμε. Γκρίνια πάντα θα υπάρχει ιδίως όταν υπάρχουν αλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μ'αρέσει το design του. Αλλά είμαι αντίθετος σε αυτό το πράγμα, ένα λειτουργικό σε όλα τα devices.. Ποιος θα κάτσει να γράψει δηλαδή κείμενο στο tablet (άντε πες με ένα πληκτρολόγιο που θα το κουβαλάς) και στο κινητό.. Όλα αυτά είναι καγκουριές και κακώς ο κόσμος αγοράζει σαν χαζός. Δεν γίνεται να είσαι παραγωγικός στα starbucks ούτε στα goodys. Παραγωγικός είσαι στο γραφείο σου και στο σπιτι σου με την άνεση του laptop/desktop σου. Γράψε report 12 σελίδες με εικόνες κλπ, τσίκι τσίκι με το touch. Ε οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα win 2000 μια χαρά ήταν οπότε το όλο σκεπτικό σου χωλένει.

Όσο για τα win8 ασε να βγούν κανονικά και μετά μιλάμε. Γκρίνια πάντα θα υπάρχει ιδίως όταν υπάρχουν αλλαγές.

 

 

αν θυμάμαι καλά τα 2000 ήταν πιο εταιρικά λειτουργικά ενώ τα ME ήταν πιο home edition

οποτε λογικό είναι να είναι λίγο καλύτερα όχι τεράστιες διαφορες ώστε να τα κάνουν top

 

απλά και πάλι πιστεύω μπορείς να υποστήριξης τα WP χωρίς να γίνετε αυτό το κακό τι κοιτάς την οθόνη του pc τι το SP τι το tablet το ίδιο πράγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θυμάμαι καλά τα 2000 ήταν πιο εταιρικά λειτουργικά ενώ τα ME ήταν πιο home edition

οποτε λογικό είναι να είναι λίγο καλύτερα όχι τεράστιες διαφορες ώστε να τα κάνουν top

 

Αν δεν τα είχες χρησιμοποιήσει ασε να τα κρίνουν αυτοί που το έκαναν.

Και ναι ήταν εξαιρετικά. Καμία σχέση με το χάλι των Me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν τα είχες χρησιμοποιήσει ασε να τα κρίνουν αυτοί που το έκαναν.

Και ναι ήταν εξαιρετικά. Καμία σχέση με το χάλι των Me.

 

γίνετε να μιλήσεις για κάτι που δεν έχει χρησιμοποίηση?

αυτό που λες με προσβάλει αλλα και πάλι αυτή είναι η γνώμη μου και φυσικά όσον γνωρίζω από τότε που είχαν 2000 η ΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γίνετε να μιλήσεις για κάτι που δεν έχει χρησιμοποίηση?

αυτό που λες με προσβάλει αλλα και πάλι αυτή είναι η γνώμη μου και φυσικά όσον γνωρίζω από τότε που είχαν 2000 η ΜΕ

 

Όταν χρησιμοποιείς λέξεις όπως "αν θυμάμαι καλά" και "λίγο καλύτερα" "όχι τεράστιες διαφορές" μου έδωσες την εντύπωση πως δεν τα χρησιμοποιήσες. Γιατί και πολύ καλύτερα ήταν αλλά και μεγάλες διαφορές είχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα win 2000 μια χαρά ήταν οπότε το όλο σκεπτικό σου χωλένει.

Όσο για τα win8 ασε να βγούν κανονικά και μετά μιλάμε. Γκρίνια πάντα θα υπάρχει ιδίως όταν υπάρχουν αλλαγές.

 

Όντως. Αλλά εδώ μιλάμε για καταστροφή του user experience. Άλλαξαν τελείως το προϊόν για να ενοποιήσουν τις πλατφόρμες αλλά δεν σκέφτηκαν τους εκατομμύρια χρήστες που θα ξενίσουν αυτές οι αλλαγές. Και οι εκατομμύρια χρήστες δεν είναι ο Haldol και ο privateer αλλά ως επί το πλείστον άτομα που δε ξέρουν που πάν' τα τέσσερα από Η/Υ.

 

Αυτοί δε τα το πάρουν καλά, no matter what. Άπειρος κόσμος θα κάνει upgrade (:devil:) από Windows 8 σε Windows 7, όπως ακριβώς ξήλωναν τα Windows Vista και έβαζαν Windows XP.

 

Εμείς ίσως να μπορούμε να το συνηθίσουμε (αν κι εγώ ξήλωσα την preview μέσα σε 2 ημέρες). Ο πιο πολύς κόσμος όμως... «Τι είναι αυτή η μ*λ*κία; Πως βάζω Windows 7 που ξέρω πως δουλεύουν;»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πιστεύω ότι γκρινιάζουμε άδικα πάρτο χρονολογικά και θα καταλάβεις τι λέω η microsoft κάνει πάντα το ίδιο λάθος αλλα δεν θα το έλεγα λάθος γιατί δεν γίνετε να κανεις πάντα το ίδιο και να βγάζεις λειτουργικά αποτυχία ένα παρα ένα μάλλον κάποιο σύστημα είναι αυτό.

για παράδειγμα

windows 3.1 η όπως λεγόντουσαν τότε = top

windows 95 κατάρες πολλές ρίχναμε θυμάμαι

windows 98 WOW

windows 2000 - ΜΕ έλεος τι προβλήματα ήταν πάλι αυτά?

windows ΧΡ καλά ε είναι top

windows Vista = Σβηστά

windows 7 ένταξη γράψανε πάλι

windows 8 = γκρίνια... γιατί άραγε?

οποτε κάπου εδώ έχουμε και λέμε ένα παρα ένα καλο λειτουργικό κάπως έτσι πάει και με τα office...

αν κάπου κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

 

 

προσωπικά πιστώνω ότι στην προκειμενη περίπτωση επειδή έχει δύναμη στα desktop Θέλει να περάσει όλη την ιδέα αυτή για να μπορέσει να υποστήριξη τα WP

η apple και το android γιατί δεν το έκανε νομίζετε άλλο λειτουργικό σε tabs και SP και άλλο σε desktop αν είναι δυνατόν να δούμε αντί για linux android μια μέρα στα desktop μας

επειδή το έχω δει και αυτό όμως είναι μονο for fun! :-D

Επειδή δεν έχουν, desktop λογισμικό που να υποστηρίζει touch εδώ κ περισσότερο από μια δεκαετία!

Η Ms το παλεύει αρκετά χρονιά το touch στο desktop ui που πλέον,από τα 7 και μετά και ιδίως με τα 8(desktop ui ) μπορείς να δουλεύεις με σχετική άνεση το 80-90% των προγραμμάτων που τρέχουν στο desktop,χωρίς τη βοήθεια του stylus!

Εσύ μπορεί να μη το ξέρεις,άλλα ούτε να καταλάβεις τα επίπεδα βελτιώσεις του touch στο desktop ui, άλλα κάποιος που χρησιμοποιεί touch σε windows εδώ και χρόνια,όπως εγω(4χρονια),μπορεί να καταλάβει κ να κρίνει καλύτερα κατά πόσο υπήρξε βελτίωση κ ποσό είναι δυνατό κάποιος να χρησιμοποίηση το desktop ui, για touch !

Με λίγα λόγια,η Ms το έκανε γιατί είχε την γνώση και την υποδομή να το κάνει!

Και αν θες τη γνώμη μου,το έκανε με το καλύτερο τρόπο και σωστά,όσο αφορά το touch κομμάτι του λογισμικού!!!

 

Όντως. Αλλά εδώ μιλάμε για καταστροφή του user experience. Άλλαξαν τελείως το προϊόν για να ενοποιήσουν τις πλατφόρμες αλλά δεν σκέφτηκαν τους εκατομμύρια χρήστες που θα ξενίσουν αυτές οι αλλαγές. Και οι εκατομμύρια χρήστες δεν είναι ο Haldol και ο privateer αλλά ως επί το πλείστον άτομα που δε ξέρουν που πάν' τα τέσσερα από Η/Υ.

 

Αυτοί δε τα το πάρουν καλά, no matter what. Άπειρος κόσμος θα κάνει upgrade (:devil:) από Windows 8 σε Windows 7, όπως ακριβώς ξήλωναν τα Windows Vista και έβαζαν Windows XP.

 

Εμείς ίσως να μπορούμε να το συνηθίσουμε (αν κι εγώ ξήλωσα την preview μέσα σε 2 ημέρες). Ο πιο πολύς κόσμος όμως... «Τι είναι αυτή η μ*λ*κία; Πως βάζω Windows 7 που ξέρω πως δουλεύουν;»

1.Αν ξέρεις να δουλευεις τα 7,τότε ξέρεις να δουλευεις κ το desktop ui των 8!Το metro ui είναι κατι επιπρόσθετο και αν θες,δε το χρησημοποιεις καθόλου!

2.Όταν ένα λογισμικό είναι γρήγορο,απροβληματιστο κ με πολύ καλή διαχείριση των πόρων κ του hardware,κανένας λογικός, μη κολλημενος άνθρωπος,δε μπαίνει στη διαδικασία να το αλλάξει!Αν όμως χωλενει σε κάποιο από αυτά τα 3,οπως το vista,τότε ναι,πολλοί θα κάνουν το πισωγυρισμα τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δέκα χρόνια θα χουν βγει τα windows 18 και εσείς θα έχετε τα exp σαν κάτι παππούδες που έχουν ακομα τα '98 επειδή όπως λενε τους βολευουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...