Προς το περιεχόμενο

Ενοικιαστής χωρίς συμβόλαιο...


SavvinDiesel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τι πάει να πει αυτό; Τι σχέση έχει με τον ενοικιαστή; Αν τον εκβιάσει, το πολύ πολύ να δηλώσει το πραγματικό ενοίκιο στην εφορία ο ιδιοκτήτης, άντε να φάει και κανά πρόστιμο. Ο ενοικιαστής το μόνο που θα καταφέρει είναι να παίρνει το ελληνικό δημόσιο τον φόρο που του αναλογεί, τι κέρδος θα έχει ο ενοικιαστής από αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

Υπάρχει κανένα bonus από την εφορία αν καταγγέλλουμε φοροδιαφυγάδες και δεν το ξέρω; Αν ναι, να το έχω υπόψιν μου, πείτε μου κι εμένα.

Aπλως συμβιβασου στην ιδεα οτι μερικοι ανακαλυπτουν σημερα αυτο που συμβαινει στο 80% των περιπτωσεων (και που θα κανανε και οι ιδιοι κατα πασα πιθανοτητα με βαση τις τωρινες συνθηκες) και εξαντλουν ολη την νομοτυπια τους και τον αυταρχισμο τους σε ενα φορουμ (α τον παλιοαλητη φοροδιαφευγει κλπ).

Δε λεω, κακως φοροδιαφευγει, αλλα εκ του ασφαλους ολοι ξερουν να κανουν τους δικαστες. Οταν ερθει η ωρα να πληρωσουν χαρατσια ομως κλαιγονται για το κρατος που τους καταληστευει.

 

Φυσικα για τον ιδιοκτητη μιας γκαρσονιερας δεν ισχυει το ιδιο. Αυτος και χαρατσια να πληρωσει και ΚΡΕΜΑΣΤΕ ΤΟΝ που φοροδιαφευγει μερικα ευρω γιατι ειναι καπιταλας με διαμερισματα και εκμεταλευεται τον κοσμακη, οπως τον τοπικ σταρτερ ας πουμε που δεν του κανει δευτεροτριτη μειωση στο ενοικιο και του εχει κανει τη ζωη πατινι.

 

:rolleyes:

 

 

(Ναι ναι ξερω την επομενη ινσομνιακη απαντηση: λογικες σαν τη δικη μου φεραν την Ελλαδα στη θεση που ειναι τωρα...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aπλως συμβιβασου στην ιδεα οτι μερικοι ανακαλυπτουν σημερα αυτο που συμβαινει στο 80% των περιπτωσεων (και που θα κανανε και οι ιδιοι κατα πασα πιθανοτητα με βαση τις τωρινες συνθηκες) και εξαντλουν ολη την νομοτυπια τους και τον αυταρχισμο τους σε ενα φορουμ (α τον παλιοαλητη φοροδιαφευγει κλπ).

Δε λεω, κακως φοροδιαφευγει, αλλα εκ του ασφαλους ολοι ξερουν να κανουν τους δικαστες. Οταν ερθει η ωρα να πληρωσουν χαρατσια ομως κλαιγονται για το κρατος που τους καταληστευει.

 

Φυσικα για τον ιδιοκτητη μιας γκαρσονιερας δεν ισχυει το ιδιο. Αυτος και χαρατσια να πληρωσει και ΚΡΕΜΑΣΤΕ ΤΟΝ που φοροδιαφευγει μερικα ευρω γιατι ειναι καπιταλας με διαμερισματα και εκμεταλευεται τον κοσμακη, οπως τον τοπικ σταρτερ ας πουμε που δεν του κανει δευτεροτριτη μειωση στο ενοικιο και του εχει κανει τη ζωη πατινι.

 

:rolleyes:

 

 

(Ναι ναι ξερω την επομενη ινσομνιακη απαντηση: λογικες σαν τη δικη μου φεραν την Ελλαδα στη θεση που ειναι τωρα...)

 

Μα εγώ ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι όφελος θα έχει ο ενοικιαστής. Να το κάνω λιανά με παράδειγμα με ενδεικτικά ποσά (γιατί δεν γνωρίζω πόσος φόρος ακριβώς αναλογεί) μπας και το καταλάβω.

 

Πες ότι είμαι ιδιοκτήτης ενός σπιτιού και το νοικιάζω 350 ευρώ. Πες ότι ο φόρος από το κράτος είναι 20%. Δηλαδή, αν τα δήλωνα όλα, θα δήλωνα 4.200 το χρόνο από ενοίκια μείον 20% θα είχα καθαρά στο χέρι μου 3.360.

Αν κόβω αποδείξεις των 300 ευρώ, και κρύβω το 50άρικο, δηλώνω 3.600 το χρόνο μείον το 20% μου μένουν καθαρά 2.880. Και κρύβω και άλλα 600, έχω δηλαδή στο τέλος του χρόνου 3.480 στο χέρι.

 

Πες ότι με εκβιάζει ο ενοικιαστής να του μειώσω το ενοίκιο γιατί θα με καρφώσει και το δεχτώ, θα παίρνω 2.880 το χρόνο.

Αν τσατιστώ και δηλώσω το πραγματικό ποσό στην εφορία και δεν υποκύψω στον εκβιασμό του, θα βγάζω παραπάνω 480 ευρώ ετησίως.

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι εκβιασμό μπορεί να του κάνει ο ενοικιαστής για να μειωθεί το ενοίκιό του, αφού τον ιδιοκτήτη τον συμφέρει περισσότερο να δηλώσει το αληθινό ενοίκιο στην εφορία παρά να υποκύψει στις απειλές και στους εκβιασμούς του νοικιάρη του.

 

Α και με την ευκαιρία, όταν φοροδιαφεύγει κάποιος συνήθως υπαίτιοι είναι δύο. Αν φοροδιαφεύγει ο ιδιοκτήτης μου, είμαι κι εγώ υπεύθυνος γιατί την δέχτηκα αυτήν την κατάσταση και δεν τον κατήγγειλα από την αρχή. Οπότε ούτε το ηθικό στοιχείο υπάρχει στη μέση, γιατί και αυτός παράνομος, αλλά και παρανομεί πάνω στις δικές μου πλάτες και στα δικά μου στραβά μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και με την ευκαιρία, όταν φοροδιαφεύγει κάποιος συνήθως υπαίτιοι είναι δύο. Αν φοροδιαφεύγει ο ιδιοκτήτης μου, είμαι κι εγώ υπεύθυνος γιατί την δέχτηκα αυτήν την κατάσταση και δεν τον κατήγγειλα από την αρχή. Οπότε ούτε το ηθικό στοιχείο υπάρχει στη μέση, γιατί και αυτός παράνομος, αλλά και παρανομεί πάνω στις δικές μου πλάτες και στα δικά μου στραβά μάτια.

Δεν χρειαζεται να ωραιοποιουμε.

Παρανομει, με την συγκαταθεση σου που εδωσες (προφανως) προφορικα.

 

Και να μην ακουω το επιχειρημα "οι συνθηκες με αναγκαζουν να αποδεχτω αυτον τον ορο του ιδιοκητη".

Οχι, το συμφερον σου σε αναγκαζει να αποδεχτεις αυτον τον ορο, γιατι εναλλακτικα θα σου πει να πληρωνεις μεγαλυτερο ενοικιο για να βγαζει ισοδυναμο κερδος αν τα δηλωνει ολα. Γιατι λοιπον εσυ ο νομοταγης πολιτης, ο τυπικος, ο αγιος, δεν του το προτεινεις να πληρωνεις παραπανω ενοικια για να τα δηλωνει ολα και το πολυαγαπημενο σου κρατος και εφορια να μην στερουνται ουτε ευρω? Αν δεν εχεις τα λεφτα, τοτε εχει κι αλλα σπιτια, πολλα. Κι εκει που ο ιδιοκτητης θα σου λεει "200 ευρω αλλα θα σου κοβω αποδειξη 150", εσυ θα του λες "οχι, 250 ενοικιο και κοβε 250 για να εισαι στα ισα σου".

 

Αρα το συμφερον σου κοιτας, μεσω της φοροδιαφυγης του ιδιοκτητη, δινεις τη συγκαταθεση σου και καπαρωνεις το ομορφο σπιτακι και με το βολικο ενοικιο και ολα καλα. Να ειμαστε και ειλικρινεις ε, μια παρεα ειμαστε, καταλαβαινομαστε ε?

 

ΥΓ. Το δευτερο ενικο δεν απευθυνεται σε σενα, εσυ σωστα τα λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ , τώρα με την κρίση, ακούω όλο και πιο πολλούς να επαναδιαπραγματεύονται το ενοικιο τους. Δεν το βρίσκω παράλογο.

Δεν νομίζω να το βρίσκει κανείς παράλογο, αλλά αν διαβάσεις το thread από την αρχή, θα δεις ότι ο ΤS δηλώνει ότι δεν μπορούσε να βρει σπίτι που να του αρέσει, ότι τελικά βρήκε αλλά δεν συμφωνούσαν στην τιμή, παζαρεύτηκαν και με ζόρια συμφώνησαν σε μία, οπότε ήδη έπεσε τουλάχιστον μία φορά η τιμή, και ήξερε από την αρχή που συμφώνησε ότι δεν τα βγάζει πέρα με αυτό το ήδη μειωμένο μία φορά ενοίκιο. Εξ ου και το είμαι σε απόγνωση εδώ και μισό χρόνο (ενώ μισό χρόνο έχει νοικιασμένο το σπίτι άρα σε απόγνωση από τον πρώτο μήνα και από την στιγμή που μπήκε προσπαθεί να το μειώσει κι άλλο). Εδώ δεν πρόκειται για επαναδιαπραγμάτευση λόγω δυσκολιών, εγώ το βλέπω σαν "εντάξει, συμφωνούμε προφορικά να σου δίνω αυτό το ποσό, και αφού μου δώσεις τα κλειδιά του σπιτιού θα σε κάνω να το κατεβάσεις και άλλο με το έτσι θέλω".

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Και το thread δεν ξεκίνησε ρωτώντας μας για τρόπους να μπορέσει να επαναδιαπραγματευτεί, βασικά ζητάει να βρει τρόπους να εκβιάσει τον ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το να δηλώνω το σύνολο του ενοικίου μπορεί να έχω μεγαλύτερη φοροαπαλλαγή από ότι με το μέρος του ενοικίου που μου κόβει σε αποδείξεις ο ιδιοκτήτης.

 

όταν νοικιάζεις σπίτι, δεν είναι σα να πηγαίνεις να πάρεις παπούτσια και σου λέει ο μαγαζάτορας σου κόβω 20 € αν δεν θες απόδειξη, οπότε ή δέχεσαι ή πληρώνεις το σύνολο ή πας αλλού.

 

το κάθε σπίτι έχει ξεχωριστά χαρακτηριστικά. σε βολεύει η τοποθεσία, σε βολεύει η διαρρύθμιση, σου αρέσει η θέα ή ό,τι άλλο βρίσκει ο καθένας. όταν συζητάς μια τιμή πρέπει να είναι η τελική με όλες τις νόμιμες επιβαρύνσεις. αν στο τέλος σου πει ο ιδιοκτήτης "ξέρεις, θα δίνεις x+y αλλά εγώ θα σου κόβω απόδειξη για x" δεν είναι τόσο εύκολο να πεις "δεν πειράζει, πάω αλλού". και είναι κάτι που αν είναι να στο πει, θα στο πει στο τέλος, αφού έχετε ουσιαστικά συμφωνήσει. δεν είναι ίδια η ευθύνη και για τις δύο πλευρές, ειδικά όταν το κέρδος το επωμίζεται μόνο ο ένας.

 

τώρα για το αν χρειάζεται bonus για να καταγγείλει κανείς φοροφυγάδες, τι να πω.. όχι δεν χρειάζεται bonus, αλλά αν δεν υπήρχαν αυτοί παίζει να μην κόβαν τις συντάξεις και τους μισθούς..

 

αλήθεια που μπαίνει το όριο στη φοροδιαφυγή; στο να μη δηλώνεις το πλήρες ενοίκιο μιας γκαρσονιέρας; 10 γκαρσονιέρων; 100 επιπλωμένων διαμερισμάτων; ποια η διαφορά τις ιδιωτικοποίησης αυτού του δημόσιου χρήματος από τις μίζες του άκη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν στο τέλος σου πει ο ιδιοκτήτης "ξέρεις, θα δίνεις x+y αλλά εγώ θα σου κόβω απόδειξη για x" δεν είναι τόσο εύκολο να πεις "δεν πειράζει, πάω αλλού". και είναι κάτι που αν είναι να στο πει, θα στο πει στο τέλος, αφού έχετε ουσιαστικά συμφωνήσει. δεν είναι ίδια η ευθύνη και για τις δύο πλευρές, ειδικά όταν το κέρδος το επωμίζεται μόνο ο ένας.

Είπες τη μαγική λέξη από μόνος σου, έχετε συμφωνήσει, δεν έχετε υπογράψει ούτε έχεις μετακομίσει και τον έχεις ήδη πληρώσει. Δεν έχει σημασία αν θα στο πει στην αρχή ή στο τέλος, από τη στιγμή που στο λέει και εσύ συμφωνείς γίνεσαι συνένοχος κατά κάποιο τρόπο στη φοροδιαφυγή του. Και αν θέλεις να είσαι από την αρχή σίγουρος, το ρωτάς εσύ ο ίδιος από την πρώτη στιγμή.λ

"Συγγνώμη κύριε ιδιοκτήτη, η τιμή που το νοικιάζεις είναι η ίδια που θα είναι και στις αποδείξεις που θα μου δίνεις, σωστά;" Να είναι το πρώτο πράγμα που ρωτάς, να μην χάνεις τον χρόνο σου.

 

Όλα όσα λες είναι δικαιολογίες. Αν φοροδιαφεύγουν οι ιδιοκτήτες, το κάνουν με τις πλάτες των ενοικιαστών και με τη βοήθειά τους. Και οι ενοικιαστές το δέχονται για το δικό τους συμφέρον, γιατί αλλιώς το σπίτι θα είχε πολύ μεγαλύτερη τιμή για να βγάλει καθαρό κέρδος αυτό που θέλει ο ιδιοκτήτης. Και στο κάτω κάτω όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, πες του να δίνεις περισσότερα χρήματα για να τα δηλώνει όλα στην εφορία, να είναι και αυτός νομιμότατος αλλά και εσύ να έχεις τις φοροαπαλλαγές που τόσο γουστάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κι εγω κατι...Ειπωθηκε πριν κανα δυο σελιδες οτι το προφορικο συμβολαιο ειναι ιδιο με το συμβολαιο της εφοριας. Αν η εφορια δεν εχει ενα συμβολαιο στα αρχεια της πως ξερει ποιος απο τους 2 (ιδιοκτητης ή ενοικιαστης) λεει αληθεια σε περιπτωση που αυτοι οι 2 δηλωνουν αλλα ο καθενας? Εγω ως ενοικιαστης δηλωνω 500 ευρω ενοικιο (για να εχω και εκπτωση φορου) και ο αλλος ως ιδιοκτητης 300 ευρω ( για να δηλωσει και λιγοτερα εισοδηματα). Δηλαδη πως αποδυκνειετε μετα σε μια διαμαχη μεταξυ των δυο ποιος εχει δικιο? Μονο απο τις αποδειξεις σε τραπεζα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κι εγω κατι...Ειπωθηκε πριν κανα δυο σελιδες οτι το προφορικο συμβολαιο ειναι ιδιο με το συμβολαιο της εφοριας. Αν η εφορια δεν εχει ενα συμβολαιο στα αρχεια της πως ξερει ποιος απο τους 2 (ιδιοκτητης ή ενοικιαστης) λεει αληθεια σε περιπτωση που αυτοι οι 2 δηλωνουν αλλα ο καθενας? Εγω ως ενοικιαστης δηλωνω 500 ευρω ενοικιο (για να εχω και εκπτωση φορου) και ο αλλος ως ιδιοκτητης 300 ευρω ( για να δηλωσει και λιγοτερα εισοδηματα). Δηλαδη πως αποδυκνειετε μετα σε μια διαμαχη μεταξυ των δυο ποιος εχει δικιο? Μονο απο τις αποδειξεις σε τραπεζα?

Aν η καταθεση του ενοικιου γινεται μεσω τραπεζης βοηθανε οι αποδειξεις της τραπεζας.

Αν τα λεφτα δινονται στο χερι μονο με καταγγελια οτι σου κοβει μικροτερο ποσο αποδειξεων απο αυτο που πληρωνεις. Φανταζομαι μετα οτι θα πρεπει να προσημειωθουν χαρτονομισματα, να αποδειξεις οτι τα προσημειωμενα ηταν μηνιατικο ενοικιο και οχι αλλες οφειλες (πχ μερος προηγουμενου ενοικιου που δεν εξοφλησες) και παει λεγοντας...

 

Συνηθως ομως αυτο το θεμα αποτελει συμφωνια και των 2 πλευρων, δηλαδη: "Θα πληρωνεις τοσο ενοικιο, αλλα θα σου κοβω αποδειξεις με τοσο". Σπανια θα αυθαιρετησει ο ιδιοκτητης χωρις να στο πει σε αυτο το θεμα. Υπαρχουν ιδιοκτητες που το κανουν βεβαιως, εδω υπαρχουν και αυτοι που δεν κοβουν καν αποδειξη χωρις να ρωτησουν τον ενοικιαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η κίνηση του τραπεζικού σου λογαριασμού μπορεί να είναι αποδεικτικό στοιχείο. Δηλαδή αν εγώ κάθε μήνα το πρώτο δεκαήμερο κάνω ανάληψη 350 ευρώ, μπορεί να "σταθεί" κάπως σαν στοιχείο ότι είναι το ενοίκιο που δίνω στο χέρι. Φυσικά μιλάμε για σπίτι νοικιασμένο καιρό και όχι 1-2 μήνες.

 

EDIT

Να το ψιλοδιορθώσω. Όχι αποδεικτικό στοιχείο, καλύτερα ενδεικτικό στοιχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι η μέγιστη φοροαπαλλαγή που μπορεί να έχει ο ενοικιαστής είναι 100 ευρώ. Δηλαδή είτε 1000 ευρώ δηλώσει για ενοίκια είτε 5000 την ίδια απαλλαγή θα έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Νομίζω οτι η μέγιστη φοροαπαλλαγή που μπορεί να έχει ο ενοικιαστής είναι 100 ευρώ. Δηλαδή είτε 1000 ευρώ δηλώσει για ενοίκια είτε 5000 την ίδια απαλλαγή θα έχει

 

 

Ισχύει αυτό.

 

Ακόμα ένα τραγικό γεγονός στην πιο απολίτιστη χώρα του πολιτισμένου κόσμου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη εχω κ εγω παρομοια θεματα,

ως ιδιοκτητης με ενοικιαστη που εκανα την βλακεια κ τον εμπιστευτηκα,

κ ενω δεν ειχε/ηθελε να πληρωσει την ονομαστικη τιμη του ενοικιου,

συμφωνησαμε σε μια χαμηλοτερη χωρις εφορια (συμφωνητικο υπαρχει στην εφορια)

κ επειδη τωρα με εκβιαζει οτι θα με καταγγειλει κ θα πληρωσω προστιμο,

 

να ρωτησω,

καλα τα λετε κ συμφωνω σαφως οτι η ευθυνη επιβαρυνει κ τους δυο,

σαφως κ ειναι συνενοχος εφοσον συμφωνησε σε κατι τετοιο,

αφου τον βολευε κι αυτον,

αλλα το προστιμο επιβαρυνει μονο τον ιδιοκτητη;

Επεξ/σία από patrickdrd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προφορική μίσθωση, με δεδομένο ότι το συμβόλαιο είναι προαιρετικό, έχει την ίδια ισχύ; Εννοώ την χρονική διάρκεια, την εγγύηση κλπ κλπ.. Αν αποφασίσει για τον οποιοδήποτε λόγο να με βγάλει, εκτός φυσικά της δυστροπίας, μπορεί;

 

Το θέμα σου καλύτερα να το συζητήσεις με κάποιον δικηγόρο, που και για τα δικαιώματά σου να σου πει, αλλά και να σε συμβουλέψει για τίς κινήσεις που μπορείς να κάνεις, με βάση όλα τα δεδομένα (το να πας να τον ρωτήσεις κάτι, δεν σημαίνει ότι θα σου πει πλήρωσέ με για την κουβέντα).

 

Όσο για το γενικό ζήτημα του ύψους του ενοικίου, γνώμη μου είναι ότι μιας και...."γίνατε συνένοχοι" (στο ζήτημα της παρανομίας απέναντι στις ακριβείς υποχρεώσεις του ιδιοκτήτη στην εφορία) όπως ειπώθηκε, μια χαρά ηθικό έρεισμα έχεις να γίνεις και συμμέτοχος στο όφελος, πόσο μάλλον όταν εσένα σου κουτσουρεύουν με το έτσι θέλω τα (μισθολογικά) σου εισοδήματα : ο ιδιοκτήτης για ποιόν ακριβώς λόγο να μην υποστεί μια από τα ίδια; Συν το ότι δεν μιλάμε ότι εσύ απλά μια ωραία μέρα αποφάσισες να μην τον πληρώνεις, αλλά υφίστασαι την γενική "κρίση" (υπάρχουν δικαστικές αποφάσεις που υπερασπίζονται την θέση ενοικιαστών, δανειοληπτών κλπ για αιτήματα μειώσεων όταν δεν μπορούν οι οφειλέτες ν' ανταπεξέρθουν "λόγω κρίσης", και το τονίζω διότι αυτό υποδηλώνει "την ηθική αναγνώριση από...νομικής μεριάς", του αιτήματος). Τεσπα, μη λέμε και πολλά - αν νομίζεις πως ο ιδιοκτήτης μια χαρά μπορεί ν' ανταπεξέλθει στην μείωση που αναφέρεις (όλο και μια ιδέα για τα οικονομικά του/το ποιόν του/τον ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ του θα έχεις σχηματίσει), μπορείς να προσπαθήσεις να επιμείνεις (με τη σύμφωνη γνώμη του προαναφερθέντος δικηγόρου που θα συμβουλευτείς) να του την ζητήσεις, τονίζοντάς του πως αν δεν σου μειώνανε τον μισθό ελέω των τερατουργημάτων που περάσανε "προσφάτως" ως νόμους, δεν θα έκανες θέμα, αλλά πλέον είσαι στριμωγμένος, και ακόμη και μια μετακόμιση θα σήμαινε τίναγμα στον αέρα για τα οικονομικά σου, ακόμη κι αν το ήθελες. Να είσαι δηλαδή ήρεμη μεν - αλλά "πιεστική" δύναμη. Αν τυχόν βγει και σου πει τρώγοντας την παγωτάρα του "δεν με νοιάζει, να φύγετε, να πάτε αλλού", να του υπενθυμίσεις την υποχρέωσή του να υποστεί ΚΑΙ αυτός χασούρες "λόγω κρίσεως". Και αν αντιδράσει, τότε να του τονίσεις και την λαμογιά του προς την εφορία - που δεν θα είναι ό,τι καλύτερο, γιατί αν τώρα σε αντιμετωπίζει απλά από θέση ισχύος, σε 'κεινη την περίπτωση θα σε βάλει και στο μάτι και δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά θα είναι και η τελευταία σου επιλογή για πίεση ούτως ή άλλως. Αν πάντως υποχωρήσει (που δεν το βλέπω - όπως και δεν τον κόβω για παππού με ανάγκες, αλλά για κάποιον που απλά κοιτάει να εκμεταλλευτεί στο μέγιστο το προνόμιο της ιδιοκτησίας, διατηρόντας το όλο πακέτο του πεπονο-μάχαιρου) στην συνέχεια προσπάθα με κάθε τρόπο να εξομαλύνεις το όποιο προφανές "χάσμα" θα υπάρξει μεταξύ σας. Και από άποψη συμπεριφοράς σου, και από άποψη τυπικότητας στις υποχρεώσεις σου - και ίσως όχι μόνο. Γενικά προσπάθα να είσαι "καλός" ως "στοιχείο στη ζωή του". Σα να μη συμβαίνει τίποτα, κι ας "σου έκανε έκπτωση με το ζόρι", να του μιλάς, να τον καλείς (αν είναι τέτοιος) να βλέπει και το σπίτι, να κάνεις ψιλομερεμέτια/βελτιώσεις που χρειάζεται ο χώρος κλπκλπ - "να δειχνείς ενδιαφέρον" γενικά. Να χρυσώσεις το χάπι δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...