Προς το περιεχόμενο

Ενοικιαστής χωρίς συμβόλαιο...


SavvinDiesel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει μούχλα αλλα αυτός υποστηρίζει επειδή είναι καλοκαίρι δεν θα έχω πρόβλημα μέχρι να το φτιάξει σε 1 μηνα.Εκεί κολλάω. Να του κανω εξώδικο ;

Αν φύγεις και σε κυνηγήσει, τότε θα πρέπει στο δικαστήριο να αποδείξεις το πρόβλημα. Με φωτογραφίες, με βεβαίωση από αρμόδιο τεχνίτη, με βεβαίωση από πολιτικό μηχανικό ίσως, δεν ξέρω. Ο δικηγόρος σου θα στα πει αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Υπάρχει μούχλα αλλα αυτός υποστηρίζει επειδή είναι καλοκαίρι δεν θα έχω πρόβλημα μέχρι να το φτιάξει σε 1 μηνα.Εκεί κολλάω. Να του κανω εξώδικο ;

Αν φύγεις και σε κυνηγήσει, τότε θα πρέπει στο δικαστήριο να αποδείξεις το πρόβλημα. Με φωτογραφίες, με βεβαίωση από αρμόδιο τεχνίτη, με βεβαίωση από πολιτικό μηχανικό ίσως, δεν ξέρω. Ο δικηγόρος σου θα στα πει αυτά.
Εχω φωτογραφίες φίλε ηδη. Να φέρω υγειονομικο ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tip:Αν συμφωνήσετε τελικά να πληρώνεις μείον ένα δωμάτιο,αντιστοίχισε τα τετραγωνικά του (και αφαίρεσέ τα αναλόγως από το ενοίκιο) και στα άλλα πάγια και διαρκή έξοδα,όπως κοινόχρηστα και ηλεκτρικό.lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,

 

Εκει που μενω εχει βγάλει υγρασία αρκετη στο ταβάνι και προσπαθω να καταλάβω απο τι προήλθε. Φώναξα υδραυλικό αλλα οπως καταλαβένετε πρεπει να ελεγξει το απο πανω διαμέρισμα για διαρροες. Ο απο πάνω ιδιοκτήτης, αρνείται να αφήσει τον υδραυλικό να ελέγξει στο διαμερισμα του. Σε αυτην την περιπτωση, τι κανεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ψαχνω γιατι ειναι δικο μου αυτο που μενω...

Πας διαχειριστή και δηλώνεις (αν θέλει ακόμη και εγγράφως) ότι δεν ξαναπληρώνεις κοινόχρηστα (κάτι σαν δήλωση αποχής απ' τα κοινά) μέχρι να σου επιτρέψει ο αποπάνω σου τον έλεγχο για τυχούσεις διαρροές νερού στο πάτωμά του.

 

Είναι πολυκατοικία,έχει συνταχτεί γι αυτό σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και έχουν όλοι υποχρέωση να μετέχουν σε τυχόντες ελέγχους.

 

Απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λοιπον,

 

Εκει που μενω εχει βγάλει υγρασία αρκετη στο ταβάνι και προσπαθω να καταλάβω απο τι προήλθε. Φώναξα υδραυλικό αλλα οπως καταλαβένετε πρεπει να ελεγξει το απο πανω διαμέρισμα για διαρροες. Ο απο πάνω ιδιοκτήτης, αρνείται να αφήσει τον υδραυλικό να ελέγξει στο διαμερισμα του. Σε αυτην την περιπτωση, τι κανεις???

 

Γιατί αρνείται; Τι επικαλέστηκε ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ακριβως ειναι τα σταδια της εξωσης?

 

Συνταξη και επιδοση εξωδικου απο δικηγορο? Ποσο στοιχιζει αυτο?

 

Με την επιδοση του εξωδικου,μετρουν οι 2 μηνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,

 

Εκει που μενω εχει βγάλει υγρασία αρκετη στο ταβάνι και προσπαθω να καταλάβω απο τι προήλθε. Φώναξα υδραυλικό αλλα οπως καταλαβένετε πρεπει να ελεγξει το απο πανω διαμέρισμα για διαρροες. Ο απο πάνω ιδιοκτήτης, αρνείται να αφήσει τον υδραυλικό να ελέγξει στο διαμερισμα του. Σε αυτην την περιπτωση, τι κανεις???

Ασφαλιστικά μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αρνείται; Τι επικαλέστηκε ακριβώς;

τρελα..

 

Ασφαλιστικά μέτρα.

εξοδα για εμενα τα οποια δυσκολα μπορω να διαθεσω ( εχω και το βαψιμο βλεπεις)

 

Πας διαχειριστή και δηλώνεις (αν θέλει ακόμη και εγγράφως) ότι δεν ξαναπληρώνεις κοινόχρηστα (κάτι σαν δήλωση αποχής απ' τα κοινά) μέχρι να σου επιτρέψει ο αποπάνω σου τον έλεγχο για τυχούσεις διαρροές νερού στο πάτωμά του.

 

Είναι πολυκατοικία,έχει συνταχτεί γι αυτό σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και έχουν όλοι υποχρέωση να μετέχουν σε τυχόντες ελέγχους.

 

Απλό.

μιλησα με διαχειριστή και μου ανεφερε οτι εγω πρεπει να βαλω υδραυλικο και μονο αν οφειλεται σε 'γενική' βλ'αβη θα τον πληρώσει η διαχειριστρια εταιρια. Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να το αποδειξω αυτο αν δεν ανοιξει ο απο πάνω... Αυτο με την οριζοντια ιδιοκτησία μπορω να το βρω καπου για να το μελετησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πήρες αντίγραφο της οριζόντιας ιδιοκτησίας όταν αγόρασες το διαμέρισμα;

Ζήτα απ´ τον διαχειριστή αντίγραφο,σύμφωνα με αυτό σου επιμερίζονται οι δαπάνες του διαμερίσματός σου (χιλιοστά) και είναι υποχρεωμένοι απ το νόμο να σε εφοδιάσουν.

Αν τους δείξεις το ταβάνι σου,να είσαι σίγουρος ότι τα έξοδα θα πάνε στα κοινόχρηστα.

Ή κάνε αγωγή/ασφαλιστικά μέτρα και ζήτα απ´ τον αποπάνω να σε αποζημιώσει,τότε να δεις πως θα τρέχουν όλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξοδα για εμενα τα οποια δυσκολα μπορω να διαθεσω ( εχω και το βαψιμο βλεπεις)

Πιάσε τον με καλό τρόπο, και εξήγησε του ότι εφόσον η υγρασία είναι στο ταβάνι σου 100% προέρχεται από αυτόν. Και πως κανονικά αυτός πρέπει να κάνει ενέργειες για να βρει τη βλάβη. Και ότι προς το παρόν θα χρεωθεί μόνο την επισκευή και το βάψιμο του ταβανιού σου, ενώ σε διαφορετική περίπτωση θα πληρώσει και δικαστικά έξοδα και όποια μεγαλύτερη ζημιά γίνει. Στο κάτω κάτω χάρη του κάνεις που πληρώνεις εσύ υδραυλικό για να βρει τη δική του βλάβη.

 

Αν παρόλα αυτά το παίζει τρέλα, μπορείς σε πρώτη φάση να βάλεις ένα δικηγόρο να τον πάρει ένα τηλέφωνο. Αν δεν γίνει τίποτα μπορείς να του στείλεις εξώδικο, και αν πάλι δεν γίνει τίποτα μπορείς να κάνεις ασφαλιστικά μέτρα ώστε να του κοπεί η παροχή νερού.

 

Όσο για το βάψιμο που αναφέρεις, άσχετα ποιος θα το χρεωθεί, πρώτα θα πρέπει να αποκατασταθεί η βλάβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

γεια σας ειμαι νεος στο φορουμ και θελω να παρουσιασω και γω το  προβλημα μου να μου πειτε την γνωμη σας.ειμαι φοιτητης στη θεσσαλονικη και νοικιαζω ενα διαμερισμα στο οποιο διαμενω για 2ο χρονο ομως εχω υπογραψει συμβολαιο για ενα χρονο!λεω λοιπον στην ιδιοκτητρια οτι θα ξενικιασω σε 2 μηνες απο τωρα και αυτη επιμενει και οριεται να φυγω τωρα για να μην χασει τους φοιτητες που ερχονται τωρα και μεχρι το σεπτεμβρη!μπορει να με βγαλει εξω η απλα να αδιαφορισω? γιατι σε μια κουβεντα μου το πεταξε δεν εχεις και συμβολαιο!!!ειναι φρεσκο το θεμα δεν εχουν εκτροχιαστει τα πραγματα ακομη αλλα καλο ειναι να ξερω πως θα συμπεριφερθω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...