Προς το περιεχόμενο

Τελετή έναρξης Ολυμπιακών Αγώνων 2012


geowizard

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καταλαβαινεις οτι η τελετη δεν ειναι "previously on lost" ετσι?

Kαταλαβαινεις οτι η τελετη ειναι για τους Ολυμπιακους αγωνες και οχι για την Αγγλια και τον πολιτισμο της σε μια καρναβιλιστικου τυπου παρασταση, ετσι?

 

οσο για πιο πανω που απορουνε τι εκανε η mary poppins & o harry potter, βιβλια-ταινιες σου λενε κατι?

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις.....

 

Λίγο να σε διορθώσω, γιατί τα έχεις καταλάβει λάθος τα πράγματα.

Το εντυπωσιακό δεν είναι ότι όλα αυτά έγιναν στην αρχαία Ελλάδα 25 αιώνες πριν.

Το εντυπωσιακό είναι ότι η ανθρωπότητα χρειάστηκε 23 αιώνες για να πάει από τις αρχαιοελληνικές ανακαλύψεις /εφευρέσεις στην βιομηχανική επανάσταση.

Δικη σου εκφανση της πραγματικοτητας.

Μια χαρα σουπερ υπερ-εντυπωσιακα ηταν ολα τα επιτευγματα των αρχαιων Ελληνων. Μια χαρα εντυπωσιακο ηταν οτι ο Δημοκριτος χωρις κανενος τυπου μικροσκοπια ή άλλα μεσα σκεφτηκε την εννοια του αορατου ατομου απο το οποιο αποτελειται η υλη. Μια χαρα υπερ εντυπωσιακη ηταν η αποθεοποηση των καιρικων φαινομενων κλπ κλπ, που εισηγαγε ο Αριστοτελης και ο Θεοφραστος οπου σταματησαν να αποδιδουν τις βροχες και τους κεραυνους σε θεικη(στον Δια στην προκειμενη περιπτωση) παρεμβαση και να αναζητησουν και να εισαγαγουν φυσικους νόμους και αιτιες περι αυτων.

Το οτι χρειαστηκαν 22 αιωνες για να ξαναξυπνησει η επιστημονικη σκεψη ειναι εντυπωσιακο αλλά διαφορετικου ειδους και ειναι τελειως διαφορετικο θεμα.

 

Εξαλλου δεν με διορθωνεις καθολου. Ατοπο quote και σχολιο επι του quote εκανες. Εγω δεν μιλησα για εντυπωσιακοτητα περι αυτου που λες και δεν συγκρινα τιποτα. Εγω μιλησα για το οτι οι αρχαιοι Ελληνες ειναι αυτοι που δημιουργησαν την επιστημη και ως εννοια αλλά και ως επιτευγματα θεωριας και πρακτικης χρησης με 10000000000000000002 ανακαλυψεις/εφευρεσεις/θεωριες, κλπ....

 

 

Όπως και το ότι το να υπερλατρεύει κάποιος το ποδόσφαιρο υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι που το θεωρούν καγκουριά και βλακεία.

Ναι επειδη "δεν νιωθουν". Κοιμουνται ορθιοι αυτοι που δεν τους αρεσει το ποδοσφαιρο. :)

Επεξ/σία από MJBulls23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Coubertin's initial vision of the Modern Olympics featured both athletic competitions and artistic achievements.[8] As the modern Olympics have evolved into a celebration of sport, it is in the opening ceremonies that one can see the most of Coubertin's ideal. The ceremonies typically start with the raising of the host country's flag and a performance of its national anthem.[5][6] The host nation then presents artistic displays of music, singing, dance, and theater representative of its culture, history, and the current Olympic game motto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

D5kNP.jpg

 

This tradition posed a particular challenge at the 2006 Winter Games in Turin, Italy. The flag was passed from Sergio Chiamparino, the mayor of Turin, to Sam Sullivan, the mayor of Vancouver, Canada. Mayor Sullivan, who is a quadriplegic, waved the flag by holding it in one hand and swinging his motorized wheelchair back and forth eight times.[20] After these traditional elements, the next host nation introduces itself with artistic displays of dance and theater representative of that country or city. This tradition began with the 1976 Games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Coubertin's initial vision of the Modern Olympics featured both athletic competitions and artistic achievements.[8] As the modern Olympics have evolved into a celebration of sport, it is in the opening ceremonies that one can see the most of Coubertin's ideal. The ceremonies typically start with the raising of the host country's flag and a performance of its national anthem.[5][6] The host nation then presents artistic displays of music, singing, dance, and theater representative of its culture, history, and the current Olympic game motto

Great, but who gives a damn about Coubertin's vision of Olympics?

Οχι εγω παντως.... :)

Για αυτο αλλωστε ανεφερα αυτα που ανεφερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαλλου δεν με διορθωνεις καθολου. Ατοπο quote και σχολιο επι του quote εκανες. Εγω δεν μιλησα για εντυπωσιακοτητα περι αυτου που λες και δεν συγκρινα τιποτα. Εγω μιλησα για το οτι οι αρχαιοι Ελληνες ειναι αυτοι που δημιουργησαν την επιστημη και ως εννοια αλλά και ως επιτευγματα θεωριας και πρακτικης χρησης με 10000000000000000002 ανακαλυψεις/εφευρεσεις/θεωριες, κλπ....

 

 

 

Ναι επειδη "δεν νιωθουν". Κοιμουνται ορθιοι αυτοι που δεν τους αρεσει το ποδοσφαιρο. :)

 

Συγκρίνεις δύο λαούς και λες ότι όταν αυτοί δεν υπήρχαν εμείς κάναμε αυτά και αυτά. Καθόλου άτοπο δεν είναι το quote μου, πρώτον γιατί και οι αρχαιοέλληνες στηρίχτηκαν κάπου αλλού για να προοδεύσουν αυτοί, πχ εφεύρεση της γραφής που δεν είναι ελληνικό φαινόμενο, μην αναφέρω άλλα παραδείγματα τώρα.

Και δεύτερον να σου υπενθυμίσω ότι η ευρωπαική αναγέννηση ήταν αυτή που ξαναθυμήθηκε τις αρχαιοελληνικές ανακαλύψεις την ώρα που οι έλληνες ήταν υπό τον ζυγό των Τούρκων. Και για να μην αναφερθούμε στον Μεσαίωνα, που στο κάτω κάτω το Βυζάντιο Ιερά Εξέταση δεν είχε και ούτε ήταν τόσο θρησκευτικά φανατισμένο όσο ο καθολικισμός. Είδα το πόσο σεβάστηκαν οι ίδιοι οι Έλληνες τις αρχαιοελληνικές ανακαλύψεις και σκέψεις και πόσο τις προχώρησαν κατά τη Βυζαντινή περίοδο.

 

Αυτή η καραμελίτσα "αν δεν υπήρχαν οι αρχαιοέλληνες να σκεφτούν όλα αυτά" ας πάψει επιτέλους. Δεν θα ήταν οι αρχαιοέλληνες, θα ήταν οι Σουμέριοι, οι κινέζοι, οι γάλλοι, οι τανζανοί, θα ήταν οποιοδήποτε. Το ότι η επιστήμη άνθισε στην αρχαία Ελλάδα ήταν επειδή το επέτρεψαν οι συνθήκες και όχι επειδή οι αρχαίοι έλληνες ήταν πανέξυπνοι. Παντού και πάντα υπάρχουν μυαλά σπουδαία που μπορούν να σκεφτούν πράγματα ασύλληπτα. Και το ότι μετά την αρχαιότητα ήρθε ο σκοταδισμός αλλά τελικά ο άνθρωπος κατάφερε τελικά να ξεφύγει και να ξαναβρεί την επιστήμη, έστω και μετά από 21 αιώνες το αποδεικνύει αυτό. Κάποια στιγμή μετά από χρόνια κάποιοι θα λένε ότι κάποιος χωρίς τεχνικά μέσα μπόρεσε να καταλάβει ότι υπάρχει ένα μποζόνιο που δίνει μάζα και κάποιοι θα αναρωτιούνται πώς μπόρεσε να το καταλάβει αυτό.

 

Σπουδαία μυαλά υπήρχαν, υπάρχουν, και θα υπάρχουν παντού και πάντα. Το θέμα είναι οι συνθήκες να είναι κατάλληλες για να μπορέσουν αυτά τα μυαλά να σκεφτούν και να αποδώσουν.

 

Το αν νομίζεις ότι κοιμούνται όρθιοι όσοι δεν γουστάρουν το ποδόσφαιρο, εγώ νομίζω ότι δεν υπάρχουν μεγαλύτερα βλήματα από όσους παρακολουθούν 22 τύπους να κλωτσάν ένα τόπι, να βγάζουν λεφτά από αυτό και τα γίδια να τους γιουχάρουν ή να τους αποθεώνουν. Γνώμη σου και γνώμη μου. Δεν έχεις όμως κανένα δικαίωμα να κρίνεις έναν λαό και να λες ότι είναι "πυροβολημένοι" ή όπως το είπες και να λες ότι το μόνο καλό τους είναι το ποδόσφαιρο. Γιατί εγώ πιστεύω ότι το κόλλημα και ο φανατισμός τους με το ποδόσφαιρο είναι από της μεγαλύτερες βλακείες που έχουν σαν λαός.

 

Και ναι, Χάρι Πότερ θα δείξουν και Μαίρη Πόππινς, που είναι trademark της λογοτεχνίας και του κινηματογράφου του 20ου αιώνα, και άρχοντα των δαχτυλιδιών κτλ κτλ. Αν δηλαδή έδειχναν πυραμίδες θα λέγαμε ότι έκλεψαν τους Αιγύπτιους, αν έδειχναν αγάλματα θα λέγαμε ότι έκλεψαν εμάς, αν έδειχναν ναργιλέδες θα έκλεβαν τους Τούρκους. Αυτά έχουν να δείξουν, αυτά έδειξαν. Σε όποιον αρέσει, σε όποιον δεν αρέσει, απλούστατο ας μην δει την τελετή λήξης.

 

Εξάλλου μεγαλύτερο κιτσαριό με το ντάτσουν με τα καρπούζια δεν νομίζω να υπάρξει ever. Λαός 3.000 ετών ιστορίας και βγάλαμε τις ντουντούκες "πουλάω καρπούζια όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω" να δείξουμε. Τουλάχιστον οι Άγγλοι δεν έχουν την ιστορία που έχουμε εμείς σαν λαός,

Επεξ/σία από gigisoni
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγκρίνεις δύο λαούς και λες ότι όταν αυτοί δεν υπήρχαν εμείς κάναμε αυτά και αυτά.

Και εχω 100% δικιο οσο και εαν σε ενοχλει να μιλαμε για αυτο.

 

Η αληθεια η πραγματικοτητα και ο ρεαλισμος, δεν ειναι εθνικισμος, δεν ειναι ρατσισμος, δεν ειναι πατριωτισμος. Ειναι η αληθεια και η πραγματικοτητα.

Και οσο και εαν ενοχλει μερικους η παραθεση θετικων και μεγαλων πραγματων που εκανε ενας λαος, δεν παυει να ισχυει. Πρεπει επιτελους να παψει αυτη η ηλιθια φοβια της αναδειξης των κατορθωματων ενος λαου, πχ των αρχαιων Ελληνων που εδωσαν κυριολεκτικα τα φωτα σε ολοκληρο τον κοσμο στον τομεα της επιστημης, και η ανοητη σιωπηλη συσχετιση της με εθνικισμους, πατριωτισμους, κλπ....

 

 

Και δεύτερον να σου υπενθυμίσω ότι η ευρωπαική αναγέννηση ήταν αυτή που ξαναθυμήθηκε τις αρχαιοελληνικές ανακαλύψεις την ώρα που οι έλληνες ήταν υπό τον ζυγό των Τούρκων. Και για να μην αναφερθούμε στον Μεσαίωνα, που στο κάτω κάτω το Βυζάντιο Ιερά Εξέταση δεν είχε και ούτε ήταν τόσο θρησκευτικά φανατισμένο όσο ο καθολικισμός. Είδα το πόσο σεβάστηκαν οι ίδιοι οι Έλληνες τις αρχαιοελληνικές ανακαλύψεις και σκέψεις και πόσο τις προχώρησαν κατά τη Βυζαντινή περίοδο.

Τι με νοιαζουν ολα αυτα?

Εγω ειπα αυτο που ειπα, που ειναι ασχετο παντελως ασχετο μαλιστα με ολα αυτα που λες.

 

 

Αυτή η καραμελίτσα "αν δεν υπήρχαν οι αρχαιοέλληνες να σκεφτούν όλα αυτά" ας πάψει επιτέλους. Δεν θα ήταν οι αρχαιοέλληνες, θα ήταν οι Σουμέριοι, οι κινέζοι, οι γάλλοι, οι τανζανοί, θα ήταν οποιοδήποτε.

Αυτη η ΦΟΒΙΑ που εχεις εσυ και αρκετοι αλλοι, που πηγαζει απο τις ψευτο-αντιρατσιστικες, ψευτο-επαναστατικες, ψευτοαντιεθνικιστικες τασεις που εχετε και που ντρεπεστε/αναγουλιαζετε κλπ με την αναδειξη της αληθειας εαν αυτη εξυμνει τα καταγεγραμμενα και αδιαμφισβητητα κατορθωματα ενος λαου, πχ, και κυριως, των Ελληνων, ειναι τραγικη(η φοβια), ακατανοητη και υπερτραγικη.

 

Δεν ηταν οι Σουμεριοι, δεν ηταν οι Κινεζοι, δεν ηταν οι Γαλλοι, δεν ηταν οι Τανζανοι, ΗΤΑΝ οι Ελληνες.

Καλο θα ειναι να το χωνεψετε μερικοι γιατι αυτη ειναι η πραγματικοτητα.

Δεν ηταν οι Σουμεριοι, δεν ηταν οι Κινεζοι, δεν ηταν οι Γαλλοι, δεν ηταν οι Τανζανοι, δεν ηταν οι Τουρκοι, ΗΤΑΝ οι Ελληνες.

 

Την ωρα που οι αλλοι παρακαλουσαν τους θεους να μην ριχνει κεραυνους, να μην γινονται εκρηξεις ηφαιστειων, "εμεις"(ναι οι προγονοι μας) βρισκαμε φυσικα αιτια και λογους για τα φαινομενα. Εμεις πρωτοειπαμε οτι η γη ειναι σφαιρικη. Οτι ο ανθρωπος δεν ειναι το κεντρο του κοσμου. Οτι ο αερας αποτελειται απο υλη. Εμεις για πρωτη φορα καναμε ενα πειραμα(προς αναδειξη καποιου πραγματος) φυσικης.

Δεν ειναι κακο ουτε ντροπη ουτε εθνικισμος να λες το Α οτι ειναι Α.

Δεν ειναι κακο ουτε ντροπη ουτε εθνικισμος να λες οτι ο Αγγλος Τζ.Λαβλοκ εσωσε κυριολεκτικα(ή τελοσπαντων βοηθησε φοβερα στο να προλαβουμε το κακο πολυ γρηγοροτερα) τον πλανητη και τον καθενα μας απο την επικινδυνη υπεριωδη ακτινοβολια(απο το να αυξηθει η τρυπα του οζοντος δραματικα).

 

 

Το ότι η επιστήμη άνθισε στην αρχαία Ελλάδα ήταν επειδή το επέτρεψαν οι συνθήκες και όχι επειδή οι αρχαίοι έλληνες ήταν πανέξυπνοι.

Χαιρω πολυ. Ποιος ειπε το αντιθετο?

Δεν υποστηριζω οτι εχουμε στο DNA μας κατι ιδιαιτερο σε σχεση με τους αλλους λαους ως προς την αναπτυξη ευφυιας.

 

 

Το αν νομίζεις ότι κοιμούνται όρθιοι όσοι δεν γουστάρουν το ποδόσφαιρο, εγώ νομίζω ότι δεν υπάρχουν μεγαλύτερα βλήματα από όσους παρακολουθούν 22 τύπους να κλωτσάν ένα τόπι, να βγάζουν λεφτά από αυτό και τα γίδια να τους γιουχάρουν ή να τους αποθεώνουν. Γνώμη σου και γνώμη μου. Δεν έχεις όμως κανένα δικαίωμα να κρίνεις έναν λαό και να λες ότι είναι "πυροβολημένοι" ή όπως το είπες και να λες ότι το μόνο καλό τους είναι το ποδόσφαιρο. Γιατί εγώ πιστεύω ότι το κόλλημα και ο φανατισμός τους με το ποδόσφαιρο είναι από της μεγαλύτερες βλακείες που έχουν σαν λαός.

Τα λες αυτα γιατι δεν καταλαβαινεις τι ειναι το ποδοσφαιρο.

Δεν το εχεις πιασει. Ειναι κατι πολυ πολυ ανωτερο που δυσκολα καποιος που δεν εχει ασχοληθει μπορει να το κατανοησει.....

Επεξ/σία από MJBulls23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αρχοντα των δαχτυλιδιων και Dr Who δειξανε καθολου στην τελετη;

επαιξε το dr who theme

Επεξ/σία από Toufas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.telegraph.co.uk/sport/olympics/9341231/London-2012-Olympics-the-full-musical-playlist-for-the-Olympic-opening-ceremony.html

 

 

Και mj, το κανεις συχνα αυτο, κρινεις με τα δικα σου δεδομενα/πιστευω και τα εκλαμβανεις σαν απολυτες αληθειες.

Επεξ/σία από Toufas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Εξάλλου μεγαλύτερο κιτσαριό με το ντάτσουν με τα καρπούζια δεν νομίζω να υπάρξει ever. Λαός 3.000 ετών ιστορίας και βγάλαμε τις ντουντούκες "πουλάω καρπούζια όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω" να δείξουμε. Τουλάχιστον οι Άγγλοι δεν έχουν την ιστορία που έχουμε εμείς σαν λαός,

Γιατί θεωρείς κιτς το ντατσουν με τα καρπούζια;Είναι ευτελές,ψεύτικο; αντιαισθητικό; Τι;Κομμάτι της ζωής και της μνήμης μας είναι..Αγροτική χώρα είμαστε, έχουμε και παραγωγούς με ντάτσουν και καρπούζια.

 

Κιτς ήταν το σκηνικό με την είσοδο της βασίλισσας.Ψεύτικο για λαϊκή κατανάλωση και εντυπωσιασμό.

Επεξ/σία από μαφαλντα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...