Προς το περιεχόμενο

Απορίες για offshore εταιρείες


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειπα οτι θα σε μπαγλαρωσουν, δεν ξερω καν, απλα σου λεω οτι παιζουν αρκετα νομικα κωλυματα.

Α καταλαβα.

Ποσο θελει να ανοιξεις μια offshore και ποσο μια "κανονικη" επιχειρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά, το τελευταίο καιρό επειδή δεν βρίσκω δουλειά και τα πράγματα είναι γενικά δύσκολα σκέφτομαι έντονα να κάνω μια δικια μου επιχείρηση-εταιρεία πιθανότατα κάποιο online κατάστημα.

 

Έτσι λοιπόν επειδή δεν είμαι σχετικός με αυτά κάποιος γνωστός μου είπε να κάνως μια offshore γιατί ξεκινάς να λειτουργείς άμεσα, δεν θέλει πολύ χαρτούρα και πληρώνεις και λιγότερη εφορία.

 

Από ότι ξέρω εγώ η offshore είναι μια εταιρεία με άλλη έδρα αλλα που δραστηροποιείται σε άλλη χωρα.

 

Ξέρετε να μου πείτε τη παίζει ?

 

Δηλαδή θέλω λογιστή όπως εδώ, με την εφορία τι γίνετε που πληρώνω εδώ η στη χωρα που έχω έδρα αν θέλω να κλείσω την εταιρεία είναι εύκολο.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Φίλε μου, επειδή έχω αρκετή εμπειρία πάνω στο θέμα, θα σου πω τα εξής:

 

1.) Οffshore λύσεις υπάρχουν για όλα τα προβλήματα αλλά συμφέρουν μόνο για περιπτώσεις που έχεις ήδη στημένη επιχείρηση και βγάζει κάποια λεφτά. (Εκεί μπορείς να δεις πιο είναι το κόστος της λύσης, τι κέρδος έχεις από την offshore κλπ κλπ)

 

2.) Δε συμφέρει σε καμία περίπτωση να κάνεις οffshore για καινούρια επιχείρηση.

 

3.) Ειδικά για online επιχειρήσεις (affiliate marketing, εκτός από e-shop) μπορείς να ξεκκίνησεις μαύρος και όταν αποκτήσεις κάποιο εισόδημα να δεις τι θα κάνεις. Εξαιρούνται τα e-shop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι εταιριες στην ελλαδα που ειναι θυγατρικες ετσι και αλλιως λειτουργουν με πλαισιο καλυτερο απο offshore σε οφελη ;)

http://www.iskra.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=5976:forologia-polyethnikes-banania&catid=59:forologia&Itemid=183

-----------------

offshore στην ουσια αξιζει να εχεις, οταν εισαι ηδη πλουσιος και εχεις πολλα εισοδηματα.Ετσι ωστε να μην πληρωνεις πολλα στην εφορια .δηλ απο το εισοδημα σου αν τα χεις ολα σε ενα ατομο χανεις ενα 33% ή 43%.αν εχεις offshore στα ακινητα φορολογεισαι με 10% (παλια τωρα με 15 ή 25%).τωρα για να καλυπτεσαι κτλ.πρεπει να φτιαχνεις πολλες offshore,διαφορετικους δικηγορους,τραπεζες κτλ...

----------------

για το 2) που γραφει ο τυλερ πιστευω οτι δεν γινεται για οε,εε,αε,επε κτλ.θα τρως ελεγχους καθε τοσο...

τωρα αν μιλαμε για τιποτα εταιριες στυλ logistics - εταιρια μεταφορων ή φορτηγο ,οκ υπαρχουν και καλυτερες λυσεις

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και ξεθαψατε περσινο θεμα,να συμπληρωσω οτι το ζορι δεν ειναι η εναρξη μιας οφσορ αλλα το ετησιο κοστος συντηρησης της το οποιο ειναι αρκετα υψηλο για τα δεδομενα μας πλεον.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με επιφυλαξη αλλα δεν νομιζω οτι τα εσοδα μιας εταιρειας αναγονται σε εισοδημα φυσικου προσωπου.

Δηλαδη αν μια (καθ'ολα νομιμη) offshore του (καθ'ολα νομιμου) redodin παρουσιασει κερδη 1εκατομυριο ευρω σε 1 χρονο, αυτα δεν αποτελουν εισοδημα του redodin. Αλλα της εταιρειας. Και ετσι θα φορολογουνται.

 

Ο redodin θα φορολογειται για το εισοδημα του ως κατοικος Ελλαδας βεβαιως, αλλα μην ξεχνας οτι θα ειναι μισθωτος στη εταιρεια του. Δηλαδη θα αμοιβεται απο την εταιρεια του με το μηνα, με οτι μισθο επιθυμει. Τα υπολοιπα θα ανηκουν στην εταιρεια που θα φορολογειται αναλογως στη χωρα στην οποια θα δραστηριοποιειται.

 

Υπο αυτο το σκεπτικο, σιγουρα η εταιρεια γλυτωνει φορους αν μετακινηθει σε ενα κρατος με χαμηλη εταιρικη φορολογια. Διοτι στην Ελλαδα ως γνωστον οποιος ανοιγει εταιρεια δουλευει για το κρατος και το εχει συνεταιρο (μονο) στα κερδη.

 

Ναι ΟΚ,

 

αλλά "θεωρητικά" όταν αυτά τα 1εκ θα πρέπει να τα δώσει πχ μερίσματα η εταιρεία θα γίνουν εισόδημα του REDODIN ο οποίος θεωρητικά θα πρέπει να τα δηλώσει και φορολογηθεί γι αυτά.

 

ΟΛΑ αυτά υπό την προϋπόθεση ότι το ότι το πιο λογικό πράγμα που μπορεί να κάνει κάποιος άνεργος σήμερα είναι ... να αποκτήσει μια offshore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΑ αυτά υπό την προϋπόθεση ότι το ότι το πιο λογικό πράγμα που μπορεί να κάνει κάποιος άνεργος σήμερα είναι ... να αποκτήσει μια offshore.

To σκεπτικο μου ειναι o γρηγοροτερος και οικονομηκοτερος τροπος που μπορω να να ανοιξω μια εταιρεια.

Δεν ξερω τι παιζει για αυτο και οι απορειες μου με την offshore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σκεπτικο μου ειναι o γρηγοροτερος και οικονομηκοτερος τροπος που μπορω να να ανοιξω μια εταιρεια.

Δεν ξερω τι παιζει για αυτο και οι απορειες μου με την offshore.

 

γιατι δεν γινεσαι παοκτζης?

 

 

βουλγαρικη Μ.Ε.Π.Ε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...