Προς το περιεχόμενο

Κατι πολυ περιεργο συμβαινει (worldventures)


Hellaslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλαγα με ενα φιλο μου στο φαξεβοοκ πριν καιρο και μου χε πει για αυτο το σιτε/ εταιρια (ξερω ειναι spam) και με πιεζε κατα καποιο τροπο να κανω sign up. Μου φανηκε περιεργο που μου μιλαγε μ'αυτο το τροπο, σαν τελεμαρκετερ/πωλητης ξερω γω, και ηθελε να μπουμε στο skype να μου εξηγησει και να μου δειξει διαφορα. Τωρα παλι ενας αλλος φιλος μου αρχησε να μου μιλαει και μετα τα τυπικα τι κανεις κτλ αρχησε και αυτος με σχεδον τα ιδια λογια να προσπαθει να με πεισει. Σαν εχει συμβει κατι παρομοιο με δικους σας φιλους; Τι συμβαινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

να ναι μια ομαδα; ναι ειναι, αλλα λενε ακριβος τα ιδια

 

και με το ζορι να μπω στο σκαιπ να μου εξηγησουν...και μιλαμε ειναι φιλοι μου οχι αγνωστοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φίλος μου μπήκε και το δουλεψε πολύ, και τώρα είανι ήδη 3 μήνες και έχει βγάλει 8.000 ευρώ και μπήκε στην κατηγορία παθητικού εισοδήματος.

Εγώ δεν μπήκα στην αρχή, κι αφού είδα ότι αυτός βγάζει μπήκα κι εγώ και τώρα έχω βγάλει 1240 ευρώ σε 1 μήνα με νορμάλ δουλειά 4 ώρες τη μέρα.

 

Υπάρχουν επίσημες στατιστικές ότι σε αυτά βγάζει χρήματα μόνο το 20% όσων μπαίνουν (και πλεόν το βλέπω κι εγώ από μέσα ότι πράγματι 1 στους 5 περίπου βγάζει). Είναι λάθος να νομίζει κάποιος ότι θα μπει και θα βγάλει λεφτά. Δεν βρέχει πουθενα λεφτά. Χρειάζονται κάποιες προυποθέσεις (να έχεις ένα μικρό δίκτυο γύρω σου, να μην είσαι αντικοινωνικός, να διαβάσεια τα εκπαιδευτικά εγχειρίδια κλπ).

 

Άρα είναι μια επένδυση 300 ευρώ. Μπορεί να έβγαζα, μπορεί και να μην έβγαζα. Αλλά έχω κάνει πολύ μεγαλύτερες επενδύσεις που μπήκαν μέσα (κι άλλες που πέτυχαν). Τα 300 ευρώ ήταν τα λιγότερα που έδωσα ποτέ για επένδυση και τεράστιο value for money. Ακόμα κι αν τα έχανα (δηλαδή δεν κατάφεραν να βγάλω λίγο κέρδος, ούτε αυτά που έβαλα) πάλι θα ήμουν ικανονποιήμενος γιατι δεν κόλωσα και ρίσκαρα για μια value for money επενδυση.

 

Επίσης να πω ότι στο παρελθόν κι εγώ ήμουν αρνητικότατος απέναντι στα MLM , μέχρι που με την παροδο των χρόνων είδα κάποιους φίλους να έχουν κανονικό εισόδημα, μηνιάτικα ικανοποιήτικά, κι εγώ κατα καιρούς πασχιζα με τις εταιρείες web/hosting, ερευνα στο πανεπιστήμιο κλπ.

Κι αυτοί σιγά σιγά μείωναν τον χρόνο απασχόλησής τους ενώ αυξάνουν τα έσοδά τους. Ενώ με εμε΄να και τις συμβατικές δουλειές που έκανα γινόταν το αντίθετο.

 

ΝΑ ξαναπώ ότι λέω για το 20% που τα καταφέρνει (είχα και φίλους που δεν εβγαλαν τίποτα ιδιαίτερο, δεν το έτρεξαν).

Τέλος είανι σημαντικό να αναφέρω ότι καλό είναι να το δείτε από κοντά, να δείτε κανονικά την παρουσίαση, να ρωτήσετε μετά απορίες, να ρωτήσετε πως εσείς θα μπορούσατε μέσα σε αυτό να δουλέψετε και να βγάλετε κάτι.

 

Σίγουρα αρκετοί που μπάινουν και θα σας προσεγγίσουν δεν το κάνουν σωστά !!! και μπορεί να σας αποτρέψει αυτό από το να δοκιμάσετε μια ιδέα., Είναι λα΄θος να σας πουν ότι θα βγάλετε χρήαμτα πολλά και θα καθεστε και θα βρέχει χρήαμτα. (όπως ξεκίνησα εγώ αυτό το ποστ !!!! :)

 

Δουλεύεις, κι αν δουλέψεις σωστά θα αμοιφθείς. όπως σε΄ολες τις εργασίες. ΤΟ διαφορετικό έιανι ότι είνα πιο εύκολο να αμοιφθείς αν δουλψεις καλά αμέσως και γρήγορα, σε σχέση με τι ς άλλες δουλειές που απαιτούν αρχικό κεφάλαιο ή χρόνια για προαγωγή (κι ίσιω ςκαι χρηματική προαγωγή).

Βέβαια μερικοί είανι και τυχεροί ...

 

ΠΡΟΣΟΧΗ δε θέλω να παρεξηγηθώ και να αρχίσουν οι επιθέσεις σε μένα. Απλά ανέφερα τι έχω δει εγώ. Που για χρόνια ήμουν αρνητικο΄ς στα MLM όταν με καλούσαν σε παρουσιάσεις πήγαινα και ήμουν αρνητικός και έκανα αρνητική διάλεξη τελικά εγώ και είδια σιγά σιγά κάποιους να αλλάζουν και το δοκίμασα κι εγώ και έπιασε και για μένα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o κοινωνικος/φιλος/χαβαλες θα μεταμορφωθει σε πρηξ@δας :P

Αυτό ακριβώς είανι το λάθος τους. δεν είανι σωστό να πρήζεις τον άλλο, του το λες μια φορά, του το παρουσιάζεις (όπως γίνεται κι όταν πουλάω τη δημιουργία ενός website) κι αν θέλει οκ, αν δε θέλει πάλι οκ.

Αρκετοί κάνουν αυτό το λάθος με αποτέλεσμα να χάνουν. Αν ο άλλος από την αρχή δεν το δει θετικά δεν έχει νόημα να τον πρήξεις. (αυτό συμβαίνει σε όλες τις δουλειές). Από ένα spa center με έχουν πρήξει στα τηλέφωνα ...

 

είνια κι αυτό μια κανονική δουλειά. Δεν πρέπ[ει να κάνεις τα ίδια λάθη όπως και στις άλλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε πολύ της μόδας αυτό εδώ τώρα τελευταία.

 

Απλα πρόκειτε περι πυραμίδας(MLM θα στο πούνε), όποιος λέει το αντίθετο τότε είναι γραμμένος και δεν θέλει να το παραδεχτεί επειδή του φαγαν τα λεφτά του.

Α και μην όσοι είναι γραμμένοι να θιχτούν πως δεν είναι πυραμίδα, απλά παίζετε με τις λέξεις τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια καλα κανετε και εξηγητε πως δουλευει αυτη η πυραμιδα και γενικα περι τινος προκειτε αλλα εγω αλλο ηθελα να μαθω. Πως εξηγητε οτι και τα 2 παιδια με προσεγγισαν με ακριβος τον ιδιο τροπο (γεια σου τι κανεις στην αρχη, και μετα να μου πουλησουν) και να μου μιλανε με ακριβος τον ιδιο τροπο ακομα και χρησιμοποιοντας ιδιες φρασεις. Επισης, γιατι να με πρηζουν τοσο πολυ να μιλησουμε στο skype και τι διαφορα εχει το skype απο το chat στο φβ; Ισως φανει αστειο, αλλα υπαρχει πιθανοτητα να τους εχουν κανει πλυση εγκεφαλου αλλα ατομα σε τετοιο βαθμο που να λειτουργουν ετσι σαν ρομποτ; Μπορει πχ. και εγω αν δω οτι θελουν να μου δειξουν στο να με κανει να το πιστεψω και να αρχησω να λεω τα ιδια, να ειναι δηλαδη mind games/ αλλαγη ψυχολογιας; Δε μπορω να το εξηγησω αλλιος ειλικρηνα. Και τα 2 παιδια τα ξερω καλα και βλακες δεν ειναι, και αντι να με προσεγγισουν εστο φιλικα φερονται σαν υπνοτισμενοι.

 

Το οτι ειναι scam δε το συζητω εννοειτε πως ειναι. Εχω ομως περιεργια και ισως μπω στο skype να δω τι εχουν να μου πουν δειξουν και αν θα με πεισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια καλα κανετε και εξηγητε πως δουλευει αυτη η πυραμιδα και γενικα περι τινος προκειτε αλλα εγω αλλο ηθελα να μαθω. Πως εξηγητε οτι και τα 2 παιδια με προσεγγισαν με ακριβος τον ιδιο τροπο (γεια σου τι κανεις στην αρχη, και μετα να μου πουλησουν) και να μου μιλανε με ακριβος τον ιδιο τροπο ακομα και χρησιμοποιοντας ιδιες φρασεις. Επισης, γιατι να με πρηζουν τοσο πολυ να μιλησουμε στο skype και τι διαφορα εχει το skype απο το chat στο φβ; Ισως φανει αστειο, αλλα υπαρχει πιθανοτητα να τους εχουν κανει πλυση εγκεφαλου αλλα ατομα σε τετοιο βαθμο που να λειτουργουν ετσι σαν ρομποτ; Μπορει πχ. και εγω αν δω οτι θελουν να μου δειξουν στο να με κανει να το πιστεψω και να αρχησω να λεω τα ιδια, να ειναι δηλαδη mind games/ αλλαγη ψυχολογιας; Δε μπορω να το εξηγησω αλλιος ειλικρηνα. Και τα 2 παιδια τα ξερω καλα και βλακες δεν ειναι, και αντι να με προσεγγισουν εστο φιλικα φερονται σαν υπνοτισμενοι.

 

Το οτι ειναι scam δε το συζητω εννοειτε πως ειναι. Εχω ομως περιεργια και ισως μπω στο skype να δω τι εχουν να μου πουν δειξουν και αν θα με πεισει.

 

Προτιμούσαν με skype γιατι από εκεί θα σου δείξουν μια παρουσιάση σε powerpoint ενώ ταυτόχρονα θα σου εξηγουν τις διαφάνειες, ενώ από το fb chat που αναφέρεις δεν μπορει να γίνει αυτό τεχνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...