Προς το περιεχόμενο

τραγικο μαγαζι...


vagelisda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φφφφ...την έχω ξαναπαθει άλλες δυο φορες από το εν λογω μαγαζί στο γνωστό κομπιουτεροδρομο της αθήνας ,που είναι λέει ο κόσμος της πληροφορίας (καταλάβατε) αλλα σα χαζος κι εγώ ξαναπήγα....

Την πρώτη φορά έφτιαξα pc εκεί και δεν ήθελα να αγοράσω λειτουργικό σύστημα καθώς ειχα ήδη γνησια windows...

Το αποτέλεσμά ήταν ότι δεν δοκίμασαν ποτέ το pc που συναρμολόγησαν παρόλο που είχαν πληρωθεί και για αυτο,και εγώ να αναγκάζομαι να κατέβω τρεις (!) φορές υστερα κέντρο για με το pc παραμασχαλα τρωγωντας την ταλαιπωρία της αρκούδας...

Τη δεύτερη πηρα μνήμες ddr2 που δε δούλευαν (η κάποια δε δουλεύε anyway) και με ανάγκασαν να τους παω ξανα (!!) το pc εκεί για να το δουν πριν μου την αντικαταστήσουν!

Παμε και στο πρόσφατο...

Εν ολίγης θέλω ένα μονιτορ να το κάνω τηλεοραση με σύνδεσή ενός αποκωδικοποιητή,και ειχα κολλήσει λίγο στο θεμα ήχου...

Παω εκεί,έρχεται ένα τύπος γύρο στα 45 γκριζομαλης να με εξυπηρετήσει.

Του λέω θέλω να συνδέσω mpeg4 αποκ/τη σε μονιτορ.

"Σε μονιτορ χωρίς δεκτή;;;" μου λέει και πηρε και ένα ύψος στραβωμενο,λες και του έβρισα την ομάδα.

"Ε...ναι,μονιτορ ,όχι τηλεοραση,δεν έχει δέκτη τέλος πάντων,για αυτο θα συνδέσω τον αποκωδικοποιητή"

"Ο αποκ/της δεν έχει δέκτη" μου λέει και μου σκάει και ειρωνικό χαμόγελό "από που μας ήρθε ο βλαχος"...

Με κούφανε λίγο η αλήθεια είναι η ασχετοσύνη του,και του απαντάω πως" ο από/της είναι ένας δεκτης"

"Νομίζεις" μου λέει και στραβωνει τη μούρη του ακόμα πιο πολύ και έχω αρχίσει και μετανιωνω την ωρα και τη στιγμή που μπήκα εκεί...

"Τέλος πάντων,θέλω να συνδέσω hdmi σε dvi και να έχω και ηχο"

Τι απάντησε ο θεουλης;

"Ξέχασε το,αυτο δε γίνεται"

"Εχμ...νομίζω ότι γίνεται"

"Όχι."

Δεν περιγράφω άλλο...

Ευτυχώς κάποιος παραδίπλα με διαφώτισε και δεν έφαγα ολη τη μερα πάλι πέρα δώθε εξαιτίας τους...

Άλλη φορά να μαθαίνω πιο γρήγορα από τα λαθη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δε θέλω να το πω καθαρά γιατι ξέρω πως λειτουργούν πολλοι ώστε να πάψει η κάθε είδους κριτική και "δυσφήμηση" προς αυτούς.

Για να σε βοηθήσω η πρώτη λέξη δε μεταφράζεται :P χρησιμοποιείται ως έχει,όπως και το τεράστιο κουτι της coolermaster ...σε φωτισα ε;

Σορυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα,το inbox σου είναι τιγκα ,πάντως στον πιο γνωστό κομπιουτεροδρομο της αθήνας δεν έχει πολλά μαγαζιά που είναι πολύ γνωστά,μια δυο μεγάλες αλυσίδες,και το εν λόγω το οποίο είναι μινι αλυσιδουλα και από τα παλιά μαγαζιά με πάσης φύσεως κομπιουτεροπραματα...

Το ξέρω γίνομαι σπαστικός τωρα που δε λέω,αλλα πιστεύω κατανοειτε τις επιφυλάξεις μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απ τις όποιες τραγικότητες του μαγαζιού, στο θέμα dvi + audio δεν κατάλαβα αν έχει δίκιο ή όχι.

Κι εγώ θεωρούσα πως μέσω dvi δεν παίρνεις ήχο αλλά απ ό,τι βλέπω, οι νεότερες κάρτες περνάνε και ήχο στην οθόνη μέσω του dvi(-d) output και χρησιμοποιώντας dvi->hdmi καλώδιο. Τώρα τι κάνει ο αποκωδικοποιητής δεν ξέρω. Τα κατάφερες τελικά;

 

Το μαγαζί είναι τα δεδομένα του κόσμου; Μόνο κει θυμάμαι να χω πετύχει «πωλητές» > 45 ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βασικά πως έλυσες το πρόβλημα σου???

 

καλώδιο HDMI σε DVI και τα μικρά θηλυκά Jack για να συνδέσεις τίποτα ηχειάκια?

yap ' date='κάπως ετσι

 

Πέρα απ τις όποιες τραγικότητες του μαγαζιού, στο θέμα dvi + audio δεν κατάλαβα αν έχει δίκιο ή όχι.

Κι εγώ θεωρούσα πως μέσω dvi δεν παίρνεις ήχο αλλά απ ό,τι βλέπω, οι νεότερες κάρτες περνάνε και ήχο στην οθόνη μέσω του dvi(-d) output και χρησιμοποιώντας dvi->hdmi καλώδιο. Τώρα τι κάνει ο αποκωδικοποιητής δεν ξέρω. Τα κατάφερες τελικά;

 

Ο αποκωδικοποιητης βγάζει ένα άπλο hdmi αλλα και scart και θα γινει δουλεια και με τον ηχο,

και φυσικά εχεις δίκιο ,γίνεται να περάσει ηχος από dvi σε HDMI αρκεί το καλωδιο να είναι κατάλληλο.

 

Φίλε antonl ναι,το διατύπωσες καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουλεψε?δηλ μπορει να καταλαβει ο δεκτης οταν συνδεεις καλωδιο hdmi to dvi και μετα με scart το rca στην καρτα ηχου να δεινει την εικονα απο το hdmi και απο το scart ηχο?!

rca εξοδους δεν ειχε και βαζεις μεσω σκαρτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RCA εξόδους δεν είχε ,το αν παίζει η οποια πατέντα θα το μαθω από αυριο που θα ειμαι σπίτι μου...

Βασικά δε χρειάζεται να "καταλάβει" κάτι ο δέκτης,απλα να εκπεμεπει και από τα δυο ταυτόχρονα και να πάρεις μονό ηχο από το scart...

Απλα δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κομπιουτερ+ηχο+εικόνα και δεν ξέρω τι ισχύει σε θεωρία και πράξη και ψαχνομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι είναι η αλήθεια

 

Φίλε μου,έχω δει σε φόρουμ τυπο να κανει παραπονα ότι αντιπροσωπεία μοτοσυκλετών η οποια κανει και service του έδωσαν λανθασμένη πληροφορία για κάτι και ως συνέπεια καταγράφηκε ακριβό ανταλλακτικό της μηχανής,και έφαγε μήνυσή για συκοφαντική δυσφήμηση και του έλεγαν να αποδείξει ότι οντως πηγε και του ειπαν αυτοι τι να κάνει...

Ας μην είμαστε αφελείς...ξέρουμε πως λειτουργεί μεγάλη μερίδα συμπολιτών μας,και ως πελάτες βεβαία και ως καταστηματαρχες-εμποροι-ετειρειες-βαλε ότι θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...