Προς το περιεχόμενο

Solus OS, Ποια η γνώμη σας;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέποντας διάφορα sites που ασχολούνται με Linux έπεσα κατά τύχη σε μια διανομή που λέγεται SolusOS.

 

Βλέποντας κάποια video τη βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα, θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν κάποιος την έχει δοκιμάσει και τη γνώμη έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SolusOS is a beginner-friendly desktop Linux distribution based on the latest stable release of Debian GNU/Linux

 

Δεν την εχω δοκιμασει , αλλα μιας και ειναι debian-based , προτιμοτερο καποιος να επιλεξει το linux mint debian edition.

 

Και για καποιον λογο το "stable release" με προδιαθετει για παλια πακετα ...(αν και λεει οτι εχει δικα του ρεπο)....στον κερνελ παντως ειναι καπως πισω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SolusOS is a beginner-friendly desktop Linux distribution based on the latest stable release of Debian GNU/Linux

 

Δεν την εχω δοκιμασει , αλλα μιας και ειναι debian-based , προτιμοτερο καποιος να επιλεξει το linux mint debian edition.

 

Και για καποιον λογο το "stable release" με προδιαθετει για παλια πακετα ...(αν και λεει οτι εχει δικα του ρεπο)....στον κερνελ παντως ειναι καπως πισω....

Καπου διαβασα οτι φιλοδοξει να γυνει ο debian ανταγωνιστης του mint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yet Another Debian Based Shit :P

 

Debian Stable για desktop ---> δεν.

 

Επισης δεν υπαρχει ο ορος "ανταγωνισμος" στο linux. O καθενας χρησιμοποιει οτι τον βολευει και τον καλυπτει.

 

Τωρα το τι "φιλοδοξει" ο καθε "παιρνω ετοιμο debian - βαζω 10 προγραμματα - αλλαζω wallpaper -το πακεταρω και το αποκαλω ξεχωριστη διανομη" ... ειναι αλλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' οτι βλεπω εγω, το μονο πραγμα που εχει ατοφιο απο το debian stable ειναι το gnome 2.30, ισως και καποια πακετα δευτερευουσας σημασιας. Τα περισσοτερα πακετα του ειναι πιο up to date και απο αυτα στο unstable, πχ πυρηνας, libreoffice, ff + tb branded κλπ, οποτε ναι, θα του εριχνα μια ματια.

 

Βεβαια, δεν επιτρεπει προσβαση στο κυριως repo του (403 forbidden), για να δω τι αλλα πακετα εχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Firefox 14.0.1
  • Thunderbird 14.0
  • LibreOffice 3.6.0
  • Linux Kernel 3.3.6(with BFS/preempt/no dyn ticks/1000Hz)
  • iptables 1.4.8
  • ufw 0.31.1
  • hplip 3.12
  • GNOME 2.30

Είναι μια αξιόλογη προσπάθεια που κερδίζει συνεχώς δημοτικότητα.

Δεν το δοκίμασα ακόμη όμως για να πω εντυπώσεις από πρώτο χέρι.

 

Το Mint debian όταν το είχα δοκιμάσει, σε καμιά περίπτωση δεν ήταν φιλικό για το νέο χρήστη:

1. rolling release: πάρα πολλά updates με μερικές αλλαγές να θέλουν την άμεση επέμβαση του χρήστη

2. δεν είχε εργαλείο για εγκατάσταση proprietary drivers.

 

Το SolusOs φαίνεται να λύνει και τα δυο προβλήματα με debian stable (καθώς φαίνεται με backports) + first run wizard.

Επίσης έχουν πειράξει λίγο το gnome με patches στον nautilus, άλλο μενού κτλ.

 

Νομίζω η ιδέα τους ήταν πολύ καλή και κατά τα φαινόμενα είναι και η υλοποίηση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα σήμερα μέσω Virtual box πολύ ωραίο UI, αρκετά καλά προεγκατεστημένα προγραμματάκια και user frindly.

 

Το μονο που με χάλασε λίγο ήταν ότι δεν έβρισκε το wifi, θα δοκιμάσω αύριο άμα είναι με κανονικό cd να δω αν θα συνεχίσει το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Σήμερα κυκλοφόρησε η έκδοση 1.2.1

Φαίνεται ενδιαφέρον και το περνάω τώρα στο λάπτοπ να το δω καλύτερα. Αλλά έχω αρκετες αμφιβολίες για κάποια πράγματα.


Το δοκίμασα σήμερα μέσω Virtual box πολύ ωραίο UI

 

Οτι κολάει στο Virtualbox το παρατήρησες? Και λογικό γιατί δεν υπάρχουν πακέτα / modules για virtualbox (τραγικό...?)

 

υ.γ κάτι μου λέει ότι έκανα πατάτα και είναι άλλο OS :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα κυκλοφόρησε η έκδοση 1.2.1

Φαίνεται ενδιαφέρον και το περνάω τώρα στο λάπτοπ να το δω καλύτερα. Αλλά έχω αρκετες αμφιβολίες για κάποια πράγματα.

 

Οτι κολάει στο Virtualbox το παρατήρησες? Και λογικό γιατί δεν υπάρχουν πακέτα / modules για virtualbox (τραγικό...?)

 

υ.γ κάτι μου λέει ότι έκανα πατάτα και είναι άλλο OS :P

 

....σίγουρα το παρατήρησε...μετά από 4 χρόνια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οντως το solus (σκετο) ειναι διαφορετικη διανομη απο αυτη στην αρχη του θεματος

 

http://distrowatch.com/table.php?distribution=solus

http://distrowatch.com/table.php?distribution=solusos

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...