Προς το περιεχόμενο

Ασφάλεια στα Windows


orestis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω το adblock,https everywhere και το do not track plus το noscript ήταν κουραστικό.... το windows defender τι είναι; το firewall να το ενεργοποιήσω; γιατί έχω είδη σαν realtime scan το MSE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι απο τη στιγμή που έχεις το microsoft security essentials απενεργοποιείται το Defender και έτσι πρέπει.

 

Προσωπική μου γνώμη είναι μην βάλεις κάτι άλλο. Έλεος. Το mse είναι μια χαρά (Το χρησιμοποιώ εδώ και 1-2 χρόνια), ποιος ο λόγος να μπεις σε αναζήτηση άλλου antivirus;

 

Και επίσης μην τρελαίνεσαι γενικά με την ασφάλεια.

Δεν είναι ο υπολογιστής για να έχεις άγχος κάθε δευτερόλεπτο.

 

Για το ακριβώς αντίθετο είναι.

 

Αφού έχεις ενα antivirus έχεις και το firewall έχεις και ενα adblock στο browser, έλεος... τι άλλο να βάλεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει γενικότερα ένα μπέρδεμα με το windows defender και το Mse.

Εφόσον μιλάμε για win7, το windows defender είναι άχρηστο όταν υπάρχει το mse, άρα καλά κάνει και είναι κλειστό.

Εσύ θες το mse ανοιχτό, να ενημερώνεται κανονικά, και λίγο προσοχή που μπαίνεις.

Λίγο, τόσο δα να προσέχεις, δε θα έχεις ποτέ πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εγώ τόσα χρόνια είχα την εντύπωση ότι τα windows είναι ξέφραγο αμπέλη....τα πράγματα έχουν βελτιωθεί τώρα με τα 7; ή ήταν πάντα έτσι; γιατί ως γνωστόν το μεγαλύτερο ατού linux και mac όταν ρωτάς κάποιον είναι το ότι δεν κολλάει(τόσο εύκολα) ιούς.

επίσης για e-banking και τέτοια θα υπάρχει πρόβλημα να μπαίνω από το λάπτοπ μου; μπαίνω σαν απλός χρήστης και όχι admin,έχω mse να τρέχει real time έχω firefox με adblock,http everywhere και do not track plus.... ή να μπαίνω με μία εικονική μηχανή που θα τρέχει λίνουξ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει γενικότερα ένα μπέρδεμα με το windows defender και το Mse.

Εφόσον μιλάμε για win7, το windows defender είναι άχρηστο όταν υπάρχει το mse, άρα καλά κάνει και είναι κλειστό.

 

Επισης, στα 8, το windows defender εχει ενσωματωσει τις λειτουργιες του mse και υπαρχει μεσα by default.

 

παιδιά εγώ τόσα χρόνια είχα την εντύπωση ότι τα windows είναι ξέφραγο αμπέλη....τα πράγματα έχουν βελτιωθεί τώρα με τα 7; ή ήταν πάντα έτσι; γιατί ως γνωστόν το μεγαλύτερο ατού linux και mac όταν ρωτάς κάποιον είναι το ότι δεν κολλάει(τόσο εύκολα) ιούς.

επίσης για e-banking και τέτοια θα υπάρχει πρόβλημα να μπαίνω από το λάπτοπ μου; μπαίνω σαν απλός χρήστης και όχι admin,έχω mse να τρέχει real time έχω firefox με adblock,http everywhere και do not track plus.... ή να μπαίνω με μία εικονική μηχανή που θα τρέχει λίνουξ;

 

Τουλαχιστον απο την εποχη των XP (εφοσον μιλαμε για home λειτουργικα, διαφορετικα, τουλαχιστον απο τα ΝΤ και 2000), παντα υπηρχε ο διαχωρισμος χρηστη και admin, οποτε και η δυνατοτητα να λειτουργεις με αυξημενη ασφαλεια.

Στα vista/7 εχουν αλλαξει οι default ρυθμισεις και εχει προστεθει υποδομη που κανει τη διαδικασια πολυ πιο ευκολη.

Φυσικα υπαρχουν bugs και exploits. Παντα θα υπαρχουν, αλλα το κυριοτερο που πρεπει να καταλαβεις ειναι οτι η ασφαλεια εχει να κανει περισσοτερο με το σκεπτικο του χρηστη παρα με συγκεκριμενα εργαλεια.

 

Το να σκεφτεσαι το ενδεχομενο ενα υποπτο προγραμμα να σε βλαψει και να το δοκιμαζεις αρχικα σε virtual ειναι καλο παραδειγμα. Οπως το να συνειδητοποιεις οτι ποτε και πουθενα δεν εισαι απολυτα ασφαλης, αλλα υπαρχει ενα βελτιστο επιπεδο συμβιβασμου ασφαλειας χρηστικοτητας που διαφερει για τον καθε χρηστη. Εφοσον το ξερεις, κανεις την επιλογη σου γνωριζοντας τα υπερ και τα κατα.

Ακομα και αν επιλεξεις να τρεχεις εντελως "γυμνος" ξεροντας οτι μπορει να κολλησεις κατι, αλλα "ετσι γουσταρεις", δεν εχεις σημαντικα πραγματα στον υπολογιστη σου και δε σκας να κανεις φορματ αν παει κατι στραβα, ειναι καλυτερη λογικη απο το να θεωρεις οτι εισαι ασφαλης επειδη εχεις ενα "τουμπανο" AV που ολοι λενε οτι ειναι αστερι και κανεις οτι θες ανεμελος. Στην πρωτη περιπτωση δεν εχει false sense of security. Φυσικα ειναι ακραιο παραδειγμα και δεν λεω οτι πρεπει να το κανεις.

 

Για το e-banking, το virtual ειναι καλη ιδεα. Εφοσον το virtual το εχεις μονο για αυτη τη δουλεια, απομονωσε το απο το δικτυο και τρεχε αποκλειστικα την εφαρμογη της τραπεζας. Δεν χρειαζεται να ειναι linux αλλα δεν πειραζει κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το e-banking, το virtual ειναι καλη ιδεα. Εφοσον το virtual το εχεις μονο για αυτη τη δουλεια, απομονωσε το απο το δικτυο και τρεχε αποκλειστικα την εφαρμογη της τραπεζας. Δεν χρειαζεται να ειναι linux αλλα δεν πειραζει κιολας.

 

Αυτό είναι νομίζω το πιο ασφαλές για e-banking. Ένα virtual machine με μια απλή lightweight διανομή linux που θα την έχεις μόνο γι'αυτό το σκοπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση vm είναι η πιο ασφαλής και μάλιστα δωρεάν λύση που υπάρχει.

Αν όμως βαριέσαι ή καταλήξεις να βαριέσαι να το κάνεις συνέχεια, τότε υπα΄ρχει το keyscrambler free το οποίο προστατεύει απο keyloggers.

Και φυσικά γενικός κανόνας, δεν αποθηκεύεις σημαντικούς κωδικούς στον browser. Τους θυμάσαι απ' έξω, τους σημειώνεις αλλού, ή χρησιμοποιείς password manager. Αλλά ποτέ αποθήευση στον browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...