Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορω να κανω μεταφορα τηλεφωνου γιατι ο οτε λεει οτι δεν εχει γραμμες διαθεσιμες.


DIDAKOS22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Αναζητώ γνώμες και καθοδήγηση για το τι ακριβώς μπορώ να κάνω για να λύσω ένα πρόβλημα που με απασχολεί.

Πιο αναλυτικά είμαι συνδρομητής της forthnet για πολλά χρόνια και ουδέποτε είχα παράπονο από την παροχή υπηρεσιών που μου πρόσφερε. Ωστόσο επειδή έπρεπε να αλλάξω σπίτι, αποφάσισα να κρατήσω τον αριθμό της forthnet και να ζητήσω να μου κάνει μεταφορά στο νέο μου σπίτι Την διακοπή την έκανα μέσα Ιουλίου και όπως με ενημέρωσε ο υπάλληλος, θα χρειαζόταν γύρω στις 20 εργάσιμες για να γίνει η μεταφορά. Λογάριαζα όμως χωρίς τον οτε.

Ο αγαπητός οτε ύστερα από συνεχόμενες προωθήσεις του αιτήματος συνεχίζει να απαντάει ότι το δίκτυο δεν διαθέτει την κατάλληλη υποδομή (έλλειψη ακραίου και κυρίου δικτύου) και συνεπώς δεν μπορεί να μου διαθέσει γραμμή.

Από επικοινωνία που είχα με την forthnet μου είπαν ότι αυτό ειναι κάτι που κάνει ο οτε συνέχεια στους πελάτες των εναλλακτικών παρόχων και ειναι μια πρακτική που του εξασφαλίζει οτι μπορεί να καθυστερήσει τους εναλλακτικούς πάροχους χωρίς να μπορεί κανείς να τον αμφισβητήσει αφού ο οτε είναι ο μόνος που έχει πρόσβαση στο δίκτυο εξασφαλίζοντας ότι δεν θα δεχθεί πρόστιμο απο την ΕΕΕΤ.

Σήμερα λοιπόν το πήρα απόφαση και πήγα στον οτε. Ρώτησα τι ακριβώς συμβαίνει και υπάρχει αυτή η καθυστέρηση και η απάντηση που μου δόθηκε είναι οτι ο οτε δεν αντιμετωπίζει κανένα απολύτως πρόβλημα και σε 2 ημέρες μπορεί να μου ενεργοποιήσει γραμμή. Επίσης η καθυστέρηση οφείλεται στην forthnet και στα κόλπα της χωρίς ωστόσο να μπορούν να μου εξηγήσουν γιατί η forthnet να ρισκάρει να χάσει τον πελάτη. Πηγαίνω στην forthnet και τους το λέω και μου απαντούν: Τι περίμενες να σου πει ο οτε.

Πρακτικά εξακολουθώ να είμαι χωρίς τηλέφωνο.

Και η ερώτησή μου είναι η εξής: Τι μπορώ να κάνω για να έχω internet και τηλέφωνο σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα;

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητάς καινούρια γραμμή απο οτε και μόλις στην περάσουν μιλάς με forthnet για φορητότητα.

1.Για το χρόνο που θα διαρκέσει όλο αυτό δε θυμάμαι να σου πω.

2.Θα χάσεις τον αριθμό της forthnet και θα ισχύει ό,τι σου βάλει ο οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δουλέψει σε εναλλακτικό πάροχο τηλεφωνίας, δυστυχώς έχω να σου πω ότι τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα. Όπως σωστά υπέθεσες, ο ΟΤΕ είναι ο υπεύθυνος του όλου κολλήματος. Είναι πάγια τακτική του να εξυπηρετεί πρώτα τους δικούς του πελάτες και για τους πελάτες των άλλων παρόχων δε βαριέσαι, έχει ο θεός...Αν μπορείς να ασκήσεις κάποια παραπάνω πίεση στον ΟΤΕ κάντο, ειδάλλως ίσως θα πρέπει να σκεφτείς και να συζητήσεις με τη forthnet το ενδεχόμενο να διακόψεις (προσωρινά και προσυμφωνημένα) τη σύνδεση μαζί τους και να περάσεις στον ΟΤΕ ώστε να εξυπηρετηθεί σωστά η μεταφορά της γραμμής σου. Μόλις τα πράγματα τακτοποιηθούν, περνας ξανά στη forthnet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Ωστοσο περισσοτερες αποριες γεννουνται. Οταν θα παω στον οτε τι γραμμη θα του ζητησω και τι θα τους πω;

Υποθετω οτι θα του ζητησω γραμμη που θα υποστηριζει και internet ωστε στο μελλον να εγκαταστησω και ιντερνετ.

Επισης μηπως γνωριζει καποιος το κοστος για την εγκατασταση και για την μεταφορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι δικο τους θεμα και πρεπει να το λυσουν αυτοι, εσυ αυτο που θα κανεις ειναι αν η Forthnet δεν μπορει να σ'εξυπηρετησει να πας σε αλλον παροχο,αν παλι θελεις να συνεχισεις να κανεις το μπαλακι αναμεσα τους παρε γραπτως τις απαντησεις που σου δινει ο καθενας απο αυτους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι κλασική περίπτωση που ο οτε δεν εξυπηρετεί πελάτες άλλων παρόχων.

μία λύση είναι να κάνεις αυτό που προαναφέρθηκε παραπάνω. κάνεις μία απλή σύνδεση οτε και μετά πηγαινε σε άλλο πάροχο γιατί δεν αξίζει να ακριβοπληρώνεις το internet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι δικο τους θεμα και πρεπει να το λυσουν αυτοι, εσυ αυτο που θα κανεις ειναι αν η Forthnet δεν μπορει να σ'εξυπηρετησει να πας σε αλλον παροχο,αν παλι θελεις να συνεχισεις να κανεις το μπαλακι αναμεσα τους παρε γραπτως τις απαντησεις που σου δινει ο καθενας απο αυτους..

σορρυ αλλα τι ωραια ειναι να μιλαει καποιος εξω απο το παιχνιδι.οταν ο οτε κλεινει μια ενεργοποιηση με λογο οτι υπαρχει ελλειψη ακραιου η κεντρικου δικτυου απλα δεν μπορει να γινει κατι αλλο.δεν ειναι μαγικο κουτακι να στο λυσει η forthnet και η καθε forthnet.το να το παει εεττ θα κανει 10 χρονια χωρις λογο.

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Ωστοσο περισσοτερες αποριες γεννουνται. Οταν θα παω στον οτε τι γραμμη θα του ζητησω και τι θα τους πω;

Υποθετω οτι θα του ζητησω γραμμη που θα υποστηριζει και internet ωστε στο μελλον να εγκαταστησω και ιντερνετ.

Επισης μηπως γνωριζει καποιος το κοστος για την εγκατασταση και για την μεταφορα;

εφοσον απο forthnet δεν μπορει να γινει αυτο που θα κανεις θα ειναι να πας στον οτε και να πεις οτι θες τηλεφωνο απο αυτους.θα σου ενεργοποιησουν μονο τηλεφωνο και μετα το γυρνας σε forthnet.απλα αν ειναι πραγματι ελλειψη κεντρικου και απερχομενου τοτε θα εχεις θεμα και θα φας ποδι και απο εκει.αν και δυσκολο να ειναι και τα 2 ελλειψη.απλα αν ζητησεις και ιντερνετ απο κοντα γλυτωνεις το φαινομενο να σε βαλει ο οτε σε φερεσυχνο αλλα μετα πρεπει να πληρωσεις το τελος διακοπης του ιντερνετ.οποτε αν θες να το σιγουρεψεις οτι δεν θα πεσεις σε φερεσυχνο ζητα isdn γραμμη απο τον οτε που δεν μπορει να πεσει σε φερεσυχνο και μετα κανεις αιτηση σε forthnet

 

Καλησπέρα

 

Σήμερα λοιπόν το πήρα απόφαση και πήγα στον οτε. Ρώτησα τι ακριβώς συμβαίνει και υπάρχει αυτή η καθυστέρηση και η απάντηση που μου δόθηκε είναι οτι ο οτε δεν αντιμετωπίζει κανένα απολύτως πρόβλημα και σε 2 ημέρες μπορεί να μου ενεργοποιήσει γραμμή. Επίσης η καθυστέρηση οφείλεται στην forthnet και στα κόλπα της χωρίς ωστόσο να μπορούν να μου εξηγήσουν γιατί η forthnet να ρισκάρει να χάσει τον πελάτη.

επισης σχετικα με αυτο ο οτε λεει βλακειες.για τον απλο λογο οτι ο παροχος απλα φτιαχνει μια αιτηση και την στελνει στον οτε αφου δεσμευσει ενα οριο.να μην υπαρχει οριο διαθεσιμο απο τον παροχο δεν παιζει πλεον.παλια που γινοντουσαν 100 100 οι ενεργοποιησεις οκ αλλα πλεον δεν υπαρχει αυτο.οποτε ο οτε απλα το κανει για να πας σε αυτον.ειναι οι κλασσικες βλακειες του οτε.τα βλεπω πολλα χρονια λογω δουλειας σε isp.

 

Ζητάς καινούρια γραμμή απο οτε και μόλις στην περάσουν μιλάς με forthnet για φορητότητα.

1.Για το χρόνο που θα διαρκέσει όλο αυτό δε θυμάμαι να σου πω.

2.Θα χάσεις τον αριθμό της forthnet και θα ισχύει ό,τι σου βάλει ο οτε.

δεν ξερω αν μπορεις να κανεις φορητοτητα το νουμερο στον οτε και μετα παλι πισω σε forthnet.επισης αν παει οτε με νεο νουμερο μετα επειδη το νουμερο θα φαινεται οτι ηταν δεσμευμενο απο την forthnet ισως η forthnet του ξαναδωσει το παλιο νουμερο αν ηταν δικια της αριθμοδοτηση.απο οτε 2 μερες να του φερουν τηλ και περιπου κανα 15-20 για να γυρισει σε forthnet εκτος αν ο οτε κανει και εκει τον ....μαγκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω μόνο, αν δεν έγινε κατανοητό, ότι εγω δεν προτείνω να κλείσεις την ήδη υπάρχουσα γραμμή σου και να ζητήσεις άλλη γραμμή από τον ΟΤΕ. Αυτό που λέω είναι να ζητήσεις να γυρίσεις στον ΟΤΕ, διακόπτοντας την παροχή υπηρεσιών από forthnet και όντας πελάτης ΟΤΕ πλέον, να ζητήσεις μεταφορά της υπάρχουσας γραμμής σε νέα δ/νση. Όταν αυτο τακτοποιηθεί κάνεις μια αίτηση ώστε η υπάρχουσα γραμμή πάντα να παίρνει ξανά υπηρεσίες από forthnet.

 

Εξαρτάται επίσης από το αν η forthnet στην περιοχή σου έχει δίκτυο, ή αν είσαι συνδρομητής με σύστημα ΧΕΓ (υπενοικίαση γραμμής του ΟΤΕ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω μόνο, αν δεν έγινε κατανοητό, ότι εγω δεν προτείνω να κλείσεις την ήδη υπάρχουσα γραμμή σου και να ζητήσεις άλλη γραμμή από τον ΟΤΕ. Αυτό που λέω είναι να ζητήσεις να γυρίσεις στον ΟΤΕ, διακόπτοντας την παροχή υπηρεσιών από forthnet και όντας πελάτης ΟΤΕ πλέον, να ζητήσεις μεταφορά της υπάρχουσας γραμμής σε νέα δ/νση. Όταν αυτο τακτοποιηθεί κάνεις μια αίτηση ώστε η υπάρχουσα γραμμή πάντα να παίρνει ξανά υπηρεσίες από forthnet.

Εξαρτάται επίσης από το αν η forthnet στην περιοχή σου έχει δίκτυο, ή αν είσαι συνδρομητής με σύστημα ΧΕΓ (υπενοικίαση γραμμής του ΟΤΕ).

μεταφορα απο forthnet σε οτε για τον οτε ειναι το ιδιο με νεα γραμμη απλα θα μεινει το νουμερο.

αν δεν εχει ιδιοκτητο τοτε ναι δεν εχει και πολυ νοημα να παει σε εναλλακτικο.δεν θα γλυτωσει και πολλα.σε ποια περιοχη ειναι ο φιλος μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ αλλα τι ωραια ειναι να μιλαει καποιος εξω απο το παιχνιδι.οταν ο οτε κλεινει μια ενεργοποιηση με λογο οτι υπαρχει ελλειψη ακραιου η κεντρικου δικτυου απλα δεν μπορει να γινει κατι αλλο.δεν ειναι μαγικο κουτακι να στο λυσει η forthnet και η καθε forthnet.το να το παει εεττ θα κανει 10 χρονια χωρις λογο.

 

Ας το είχε λύσει 10 χρόνια πριν που είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και να μην κάνουν μπαλάκι τον οποιονδήποτε καταναλωτή τους πληρώνει .. Αν δεν είναι ικανές να έχουν αυτά που πρέπει όπως πρέπει όπως και να τις λένε να το κλείσουν το μαγαζί να πάνε διακοπές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο συγκεκριμενο θεμα παντα δεν μπορει να κανει κατι ο Isp.εφοσον ο οτε λεει οτι υπαρχει ελλειψη ακραιου.εκει μονο η εεττ θα μπορουσε να κανει κατι αμα την ενοιαζει.οταν ο οτε λεει ελλειψη ακραιου σημανει οτι ο πελατης δεν ενεργοποιειται.αν ηθελε η εεττ που τα ελεγχει να το εκανε αλλα σιγα.γιατι μερικοι νομιζουν οτι ο Isp κανει θαυματα.εχουν ξεχασει οτι υπαρχει ενας οτε ενδιαμεσα.εδω πολλοι πανε στον οτε και του λενε θελουμε γραμμη και ο οτε σου λεει δεν υπαρχει .ετυχε σε αλλο ατομοεδωμεσα στο forum>ουτε ο οτε δεν του ενεργοποιει γραμμη οτι και αν ζητησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξέρω βρε φίλε το έχω αντιμετωπίσει αλλά ας μαζευτούν οι isp και να λύσουν τα προβλήματα τους .. Ο Άνθρωπος τους πληρώνει 4 χρόνια κ τον κάνουν μπαλάκι ? Αλλά προφανώς χρωστάνε και αυτοί στον Οτε και αν ενεργοποιηθούν αυτά θα ενεργοποιηθούν και τα άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καταλαβει πως ακριβως ξερουν ολοι οτι οντως υπαρχει δικτυο στο νεο σπιτι του didakos22, του το ειπαν στο καταστημα βλεποντας το συστημα η πηγε τεχνικος να το εξακριβωσει; Γιατι μερικες φορες η θεωρεια διαφερει λιγο απο την πραξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι βγηκε ποτε ακρη με τον οτε.εδω η εεττ δεν βγαζει θα βγαλει ο isp.και επειδη τα βλεπω απο μεσα αστα να πανε σε ολα τα πραγματα.καλα τον οτε δεν ειναι το θεμα οτι του χρωστανε αλλα ο οτε παιρνει λεφτα για τα παντα.κλεινει απειρες βλαβες οτι δεν υπαρχει θεμα και πληρωνεται για αυτο και ξαφνικα βλεπεις μετα το συνδυαστικο να λυνεται το προβλημα.αστα να πανε.ειναι τυχαιο οτι ολοι οι Providers προσπαθουν να τα βγαλουν περα με τα παντα.αν τα μισα λεφτα πανε στον οτε λογικο ειναι.

 

Δεν εχω καταλαβει πως ακριβως ξερουν ολοι οτι οντως υπαρχει δικτυο στο νεο σπιτι του didakos22, του το ειπαν στο καταστημα βλεποντας το συστημα η πηγε τεχνικος να το εξακριβωσει; Γιατι μερικες φορες η θεωρεια διαφερει λιγο απο την πραξη.

κανει ο πελατης την αιτηση πχ στην forthnet η forthnet την στελνει στον οτε ο οτε την παει για υλοποιηση βλεπει οτι θεωρητικα δεν υπαρχει ακραιο η κεντρικο και απανταει στην forthnet ελλειψη δικτυου.τωρα αν το κανει επιτηδες δεν φαινεται.μπορει να ξαναγινει παλι προωθηση η αιτηση και μετα ο οτε να την υλοποιηση δηθεν οτι βρεθηκε ζευγαρι η μπορει να στην κανει reject συνεχεια οποτε μετα κανεις τα παραπανω και ευχεσαι οτι δεν ειναι πραγματικη η ελλειψη ακραιου η κεντρικου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...