Προς το περιεχόμενο

Πως μπορω να πουλησω στο ebay??


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανερχομαι , την εβαλα την αγγελια στο ebay ,οταν εβαλα το ποσο.. στο κατω μερος μου εδιξε οτι ειμαι "χρεωμενος" 1 λιρα αγγλιας,και πολλες δικλειδες ασφαλειας (γραφεις τον αριθμο του κινητου σου και σε παιρνουν τηλ απο ebay *μαγνητοφωνημενο μυνημα για να βαλεις 4 ψηφιο κωδικο, καθως και στο paypal οτι συμφωνεις με ολα τα παραπανω)

τωρα εαν προκυψουν και αλλα εξοδα θα σας πω!! :-) :-)

 

αυτο παρατηρησα σημερα!! λεει οτι εχεις αυτο το "μπονους"..αλλα μεχρι εκει μπορεις να πουλησεις..λογικα εαν πουλησεις περισσοτερα πραγματα θα εχεις καποιο κοστος παραπανω λογικα..δεν ξερω ετσι νομιζω

 

Screenshot_4.png

Επεξ/σία από coolerman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για έξοδα αποστολής στις Η.Π.Α. δεν πρέπει να ενημερώνω πρώτα τον αγοραστή; Τι ποσό να βάλω, όμως; Πάω και ρωτάω στο ταχυδρομείο και θα μου πούνε για όλες τις Η.Π.Α. ένα στάνταρντ ποσό; Το φθηνότερο είναι το ελληνικό ταχυδρομείο; Δηλαδή ΕΛΤΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για έξοδα αποστολής στις Η.Π.Α. δεν πρέπει να ενημερώνω πρώτα τον αγοραστή; Τι ποσό να βάλω, όμως; Πάω και ρωτάω στο ταχυδρομείο και θα μου πούνε για όλες τις Η.Π.Α. ένα στάνταρντ ποσό; Το φθηνότερο είναι το ελληνικό ταχυδρομείο; Δηλαδή ΕΛΤΑ;

 

κοιταξε..μπορεις να βαλεις την τιμη που θα το στειλεις το πακετο σου ειτε ειναι φακελος η δεμα.. η και μετα οταν ολοκληρωθει η διαδικασια της αγοραπωλησιας το Ebay σου στελνει στο εμαιλ σου αλλα και στον λογαριασμο σου στο ebay οτι πρεπει να δωσεις την τιμη (( Invoice reguest.. κατι σαν αποδειξη ειναι) για να προχωρησει η διαδικασια για να σε πληρωσει ο αγοραστης!!

 

Υ.Γ πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος στην τιμη και στο βαρος και της μερες που θα κανει για να φτασει στα χερια του!! εγω βασικα μπαινω γενικη ταχυδρομικη και βλεπω τους πινακες με το κοστος αλλα και το αναλογω βαρος που αναλογει στο δεμα η φακελο!!

συνεργαζεται με την UPS & DHL αν δεν κανω λαθος η γενικη ταχυδρομικη!!

 

δες και τον πινακα εδω

http://www.taxydromi...ternational.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

επανερχομαι..τελικα το ταχυδομειο ειναι οτι καλυτερο σε θεμα τιμοκαταλογων και εξυπηρετησης!! μακρυα απο αλλες εταιριες( πηγα στην γενικη ταχυδρομικη και μου ζηταγαν τα μαλλιοκεφαλα τους..γιατι δεν ειχαν ενημερωσει τους τιμοκαταλογους της)ασε που αυτη που μιλαγα ηταν αναιδεστατη προς το προσωπο μου!!

Το να πουλησεις στο ebay δεν ειναι κατι δυσκολο..αρκει αυτος που πουλαει να γνωριζει λιγο το ebay πως λειτουργει! πρεπει να εισαι ακριβης με τα ποσα που θα δωσεις για να το στειλεις..καλυτερα να "μπεις" 1 ευρω μεσα, παρα να βγαλεις "περισευμα" μην φας και αρνητικη!!

πουληθηκε στην ιρλανδια για 75 ευρω και απο αυτο το ποσο κρατηθηκε απο το ebay 8.50 ευρω!

εννοειται πως εαν χρειαστει θα ξανα πουλησω στο ebay!

Για να ειναι Νο1 κατι σημαινει και το σοβαρο PayPal ειναι κορυφη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι , την εβαλα την αγγελια στο ebay ,οταν εβαλα το ποσο.. στο κατω μερος μου εδιξε οτι ειμαι "χρεωμενος" 1 λιρα αγγλιας,και πολλες δικλειδες ασφαλειας (γραφεις τον αριθμο του κινητου σου και σε παιρνουν τηλ απο ebay *μαγνητοφωνημενο μυνημα για να βαλεις 4 ψηφιο κωδικο, καθως και στο paypal οτι συμφωνεις με ολα τα παραπανω)

τωρα εαν προκυψουν και αλλα εξοδα θα σας πω!! :-) :-)

 

αυτο παρατηρησα σημερα!! λεει οτι εχεις αυτο το "μπονους"..αλλα μεχρι εκει μπορεις να πουλησεις..λογικα εαν πουλησεις περισσοτερα πραγματα θα εχεις καποιο κοστος παραπανω λογικα..δεν ξερω ετσι νομιζω

 

Screenshot_4.png

Καταρχην θελω να σε ευχαριστησω που μοιραζεσαι την εμπειρια σου μαζι μας.

Εχω μερικες ερωτησεις:

1)Ο λογαριασμος που ανοιξες ειναι premium ή business?

2)Tα χρηματα απο την πωληση πιστωθηκαν στην καρτα σου η στο λογαριασμο paypall και ποσο γρηγορα εγινε αυτο.Να υποθεσω οτι γραφτηκες στο αγγλικο ebay.Το αμερικανικο νομιζω σου παρεχει 50 δωρεαν δημοπρασιες το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην θελω να σε ευχαριστησω που μοιραζεσαι την εμπειρια σου μαζι μας.

Εχω μερικες ερωτησεις:

1)Ο λογαριασμος που ανοιξες ειναι premium ή business?

2)Tα χρηματα απο την πωληση πιστωθηκαν στην καρτα σου η στο λογαριασμο paypall και ποσο γρηγορα εγινε αυτο.Να υποθεσω οτι γραφτηκες στο αγγλικο ebay.Το αμερικανικο νομιζω σου παρεχει 50 δωρεαν δημοπρασιες το μήνα.

 

Τωρα ειδα την ερωτηση σου..

Εχω premium λογαριασμο.. νομιζω πως ο αλλος λογαριασμος ειναι για επιχειρησεις αλλα δεν ειμαι και σιγουρος!!

Στον λογαριασμο του paypal και εαν θελω τα μεταφερω σε αλλη τραπεζα,2 με 3 μερες κανουν να πιστωθουν στο paypal.. και εαν θελεις να τα βαλεις σε λογαριασμο κανουν 2 με 3 μερες + προμηθεια τραπεζας( στο λεει το paypal ποτε θα τα δεις στον λογαρισμο σου)

Βασικα στο αγγλικο την εβαλα την αγγελια... και πληρωσα μετα απο 1 μηνα απο την ληξη.. που εληξε η δημοπρασια( η προμηθεια του ebay) πληρωθηκε μεν σε αγγλικες λιρες αλλα εγω ελαβα εμαιλ οτι πληρωθηκε σε δολλαρια!!

Aυτο το τελευταιο που λες πιστευω ειναι παντου με της 50 δημοπρασιες τον μηνα.. σε ολο το ebay!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα σας! Θα ηθελα να ρωτησω καποιον που κανει πωλησεις. Πουλησα ενα προιον στην Αυστραλια και το εστειλα στις 17/12/2012 με συστημενο επιστολικο ταχυδρομειο(ελτα) . Στις 19/12/2012 το ταχυδρομειο μου ειπε οτι εφυγε κανονικα για Αυστραλια και μου εδωσε αριθμο αποστολης αλλον ,που δεν μπορω να τον τσεκαρω φυσικα στα tracking number. Πως μπορω να ξερω εαν πηγε το δεμα στον παραληπτη? Ο μοναδικος τροπος ειναι να με ενημερωσει ο αγοραστης οτι το παρελαβε? τοPaypal σημερα μου εστειλε τα λεφτα μου στο λογαριασμο (ενω πριν τα ειχε δεσμευμενα για λογους ασφαλειας αγοραπωλησιας φυσικα). Στην τραπεζα δεν φαινονται ακομα που κοιταξα.Μπορω να μαθω με καποιον τροπο ρε παιδια εαν το παρελαβε αυτος στην Αυστραλια. Του εχω στειλει μηνυμα και δεν μου εχει απαντησει,το μονο που μου ειχε στειλει ειναι αν δεν το παραλαβει μεχρι 14/01/2013 επιθυμει τα χρηματα του πισω. Θελω να  ξερω αν το πηρε ,γιατι το προιον που πουλησα δεν ειναι δικο μου,μη δωσω τα λεφτα ακομα στο παιδια και υπαρξει μελλοντικα προβλημα με την παραλαβη,ξερω γω. και μπω μεσα εγω στα λεφτα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας! Θα ηθελα να ρωτησω καποιον που κανει πωλησεις. Πουλησα ενα προιον στην Αυστραλια και το εστειλα στις 17/12/2012 με συστημενο επιστολικο ταχυδρομειο(ελτα) . Στις 19/12/2012 το ταχυδρομειο μου ειπε οτι εφυγε κανονικα για Αυστραλια και μου εδωσε αριθμο αποστολης αλλον ,που δεν μπορω να τον τσεκαρω φυσικα στα tracking number. Πως μπορω να ξερω εαν πηγε το δεμα στον παραληπτη? Ο μοναδικος τροπος ειναι να με ενημερωσει ο αγοραστης οτι το παρελαβε? τοPaypal σημερα μου εστειλε τα λεφτα μου στο λογαριασμο (ενω πριν τα ειχε δεσμευμενα για λογους ασφαλειας αγοραπωλησιας φυσικα). Στην τραπεζα δεν φαινονται ακομα που κοιταξα.Μπορω να μαθω με καποιον τροπο ρε παιδια εαν το παρελαβε αυτος στην Αυστραλια. Του εχω στειλει μηνυμα και δεν μου εχει απαντησει,το μονο που μου ειχε στειλει ειναι αν δεν το παραλαβει μεχρι 14/01/2013 επιθυμει τα χρηματα του πισω. Θελω να  ξερω αν το πηρε ,γιατι το προιον που πουλησα δεν ειναι δικο μου,μη δωσω τα λεφτα ακομα στο παιδια και υπαρξει μελλοντικα προβλημα με την παραλαβη,ξερω γω. και μπω μεσα εγω στα λεφτα μου.

θα παρεις τηλεφωνο την εταιρια που εστειλες το δεμα/φακελο και θα σου δωσουν τον αλλο κωδικο..θα σου ζητησουν τα στοιχεια σου! συνηθως ιδιωτικες εταιριες συνεργαζονται /ups/fedEx/DHL!

εαν εστειλες με ελτα συνεργαζονται με / royalmail(uk) USPS (US)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως το ειπες κι εσυ,πηγα στα ΕΛΤΑ και μου εδωσαν εναν αριθμο αποστολης 4ψηφιο και την πολη που εσταλλει. Εστειλα μηνυμα στο ταχυδρομια της αυστραλιας( AUSTRALIA POST) και μου απαντησε οτι το παρεδωσαν και σε πιο ονομα ακομα μου ειπαν. Οταν πουλαω κατι παντως και το Paypal μου βαζει τα λεφτα και ειναι διαθεσιμα στον λογαριασμο μου ,σημαινει οτι το παρελαβε κιολας ο αγοραστης? ή δεν παιζει ρολο. Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως το ειπες κι εσυ,πηγα στα ΕΛΤΑ και μου εδωσαν εναν αριθμο αποστολης 4ψηφιο και την πολη που εσταλλει. Εστειλα μηνυμα στο ταχυδρομια της αυστραλιας( AUSTRALIA POST) και μου απαντησε οτι το παρεδωσαν και σε πιο ονομα ακομα μου ειπαν. Οταν πουλαω κατι παντως και το Paypal μου βαζει τα λεφτα και ειναι διαθεσιμα στον λογαριασμο μου ,σημαινει οτι το παρελαβε κιολας ο αγοραστης? ή δεν παιζει ρολο. Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

δεν μας ειπες εαν το πουλησες μεσω Ebay η με αλλο τροπο..

ο εκαστοτε ενδιαφερομενος πληρωνει.. και το paypal ειναι διαμεσολαβητης για μια συναλλαγη που θα κανεις!(με το αναλογω κοστος προμηθειας)τα χρηματα τα βλεπεις στο paypal σου μετα απο 2/3 μερες!

τωρα εαν θες να τα μεταφερεις για να μην τα εχει μεσα στο Paypal κανεις withdraw και τα μεταφερεις στον λογαριασμο της τραπεζα σου(με το αναλογο κοστος βεβαια μεταφορας)..απο παντου τρωνε :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ρε παιδιά πως μπορώ να βάλω αγγελία στο ebay ,στο αμερικάνικο όταν πατάω για τρόπους αποστολής του δέματος μου βγάζει μόνο αμερικάνικα  ταχυδρομεία και εταιρείες.Εγώ θέλω να στείλω σε όλη την Γη αν χρειαστεί γιατί είναι προιόν που δεν φεύγει εύκολα και μπορεί να πρέπει να το στείλω οπουδήποτε.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά πως μπορώ να βάλω αγγελία στο ebay ,στο αμερικάνικο όταν πατάω για τρόπους αποστολής του δέματος μου βγάζει μόνο αμερικάνικα  ταχυδρομεία και εταιρείες.Εγώ θέλω να στείλω σε όλη την Γη αν χρειαστεί γιατί είναι προιόν που δεν φεύγει εύκολα και μπορεί να πρέπει να το στείλω οπουδήποτε.... 

τά ελτά συνεργάζονται μέ usps αμερικάνικο ταχυδρομείο καί το αγγλικό royal mail ταχυδρομείο(τα ποιό γνωστά). όπως καί έμεις όταν κάνουμε παραγγελία από αμερική μέ usps το παραλαμβάνουμε απο τά Ελτά. είτε από αγγλια μάς στέλνει με royal mail και παραλαμβάνουμε με Ελτά.. είναι τα αντίστοιχα δημόσια ταχυδρόμεια.

κατάλαβες τί εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Ηθελα και εγω να ρωτήσω κάτι πάνω στο θέμα, αν θέλω να πουλήσω στο ebay.com κάτι Worldwide, σου βγάζει μεταφορά ή με UPS ( πανάκριβα ) ή με USPS Αμερικάνικο Ταχυδρομείο,

1) εγώ απο Ελλάδα, τί επιλέγω? Επιλέγω το USPS που σημαίνει πάει με ΕΛΤΑ απο εδώ?

2) Μπορώ να πάρω στα ΕΛΤΑ για πλήρη λίστα μεταφορικών ανα χώρα ή πρέπει να ρωτάω για κάθε αποστολή?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα.

Προσωπικά αγοράζω από το ebay από το 2002 ,αλλά ποτε δεν έχω πουλήσει και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα πωλήσεις.

Ένας φίλος μου,θέλει να πωλήσει διάφορα πράγματα,κάνει όλες τις διαδικασίες που πρέπει φτιάχνει την αγγελία και όταν πάει να την κοινοποιήσει του γράφει ότι έχει περάσει το μηνιαίο όριο αγγελιών ,το θέμα είναι ότι είναι η πρώτη αγγελία που πάει να κοινοποιήσει.

Τι λάθος κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...