Προς το περιεχόμενο

Πως μπορω να πουλησω στο ebay??


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηθελα και εγω να ρωτήσω κάτι πάνω στο θέμα, αν θέλω να πουλήσω στο ebay.com κάτι Worldwide, σου βγάζει μεταφορά ή με UPS ( πανάκριβα ) ή με USPS Αμερικάνικο Ταχυδρομείο,

1) εγώ απο Ελλάδα, τί επιλέγω? Επιλέγω το USPS που σημαίνει πάει με ΕΛΤΑ απο εδώ? ναι

2) Μπορώ να πάρω στα ΕΛΤΑ για πλήρη λίστα μεταφορικών ανα χώρα ή πρέπει να ρωτάω για κάθε αποστολή? & βάρος στο περίπου

 

Ευχαριστώ

 

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα.

Προσωπικά αγοράζω από το ebay από το 2002 ,αλλά ποτε δεν έχω πουλήσει και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα πωλήσεις.

Ένας φίλος μου,θέλει να πωλήσει διάφορα πράγματα,κάνει όλες τις διαδικασίες που πρέπει φτιάχνει την αγγελία και όταν πάει να την κοινοποιήσει του γράφει ότι έχει περάσει το μηνιαίο όριο αγγελιών ,το θέμα είναι ότι είναι η πρώτη αγγελία που πάει να κοινοποιήσει.

Τι λάθος κάνει...

σίγουρα κάτι κάνει λάθος.

νομίζω μέχρι 500 δολλάρια μηνιαίως ισχύει το όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλω να πουλήσω κάποια πράγματα στο ebay.com (αυτό νομίζω είναι το αμερικάνικο).

Θέλω όταν κάποιος επιλέγει στο Shipping and Payment μια χώρα, να βγαίνουν και τα αντίστοιχα έξοδα αποστολής.

Αυτό πώς μπορώ να το κάνω;

Υποψιάζομαι, με τη χρήση shipping rate tables. Έχει όμως, επιλογή μόνο για domestic, εγχώριους, δηλαδή στο ebay.com αυτό σημαίνει αμερικάνικους κι όχι διεθνείς...

Τι πρέπει να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Αν δεν εχεις πολλα πραγματα η δεν εισαι εππαγλεματιας δοκιμασε στα ελληνικα πρωτα. (ειναι και η διμοσιευση δωρεαν)

 

www.ricardo.gr

www.emarket.gr

www.124sold.gr

καλησπερα!ειναι πρωτη φορα που θελω να πουλησω κατι και μολις ειδα απο αυτα που συζητουσατε οτι αμα δεν πουληθει το προιον στο ebay παλι θα χρεωθω.προσπαθησα απο το ricardo.gr αλλα λεει οτι μπορει να γινει η παραδοση μονο αν ειναι ο αποστολεασ και ο παραληπτησ στην αθηνα.Eγω μενω θεσσαλονικη...στα αλλα δυο site δεν πολυ εβγαλα ακρη..μηπως ξερετε και κανενα αλλο site για εντοσ ελλαδασ???η και εκτοσ αλλα χωρισ να χρεωνομαι αμα δεν πουληθειτο προιον οπως το ricardo.gr?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνε μια έρευνα αγοράς,να δείς τι τιμές παίζουν μτχ.αν την ξεκινήσεις απο υψηλή τιμή το ποιό πιθανόν σου μείνει στο ράφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Να ρωτήσω κάτι και εγώ με την σειρά μου έχω ξεκινήσει να βάζο κάποια πράγματα που είχα στο αμερικανικο ebay αυτή τι στιγμή έχω 14 αγγελίες περίπου ενεργές κάποια στιγμή αποφάσισα να δοκιμάσω την τύχη μου στο αγγλικό και μου βγάζει το μήνυμα

You've reached your international selling allowances
On any international eBay site you can sell up to 10 items.
Although you've reached your allowances internationally, you may still be eligible to list items domestically.

δοκιμάζω μετά στο καπάκι να βάλω την ίδια αγγελία στο αμερικανικο και την πήρε κανονικά ξέρει κανεις γιατί γίνετε αυτό μήπως επειδή είχα φτιάξει το λογαριασμό στο αμερικανικο επίσης να προσθέσω στο αγγλικό & αμερικανικο το όριο που έχω δείχνει το ίδιο

 

(You can sell up to 100 items or up to US $5,000.00 per month, whichever comes first.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Να ρωτήσω κάτι και εγώ με την σειρά μου έχω ξεκινήσει να βάζο κάποια πράγματα που είχα στο αμερικανικο ebay αυτή τι στιγμή έχω 14 αγγελίες περίπου ενεργές κάποια στιγμή αποφάσισα να δοκιμάσω την τύχη μου στο αγγλικό και μου βγάζει το μήνυμα

 

You've reached your international selling allowances

On any international eBay site you can sell up to 10 items.

Although you've reached your allowances internationally, you may still be eligible to list items domestically.

 

δοκιμάζω μετά στο καπάκι να βάλω την ίδια αγγελία στο αμερικανικο και την πήρε κανονικά ξέρει κανεις γιατί γίνετε αυτό μήπως επειδή είχα φτιάξει το λογαριασμό στο αμερικανικο επίσης να προσθέσω στο αγγλικό & αμερικανικο το όριο που έχω δείχνει το ίδιο

 

(You can sell up to 100 items or up to US $5,000.00 per month, whichever comes first.)

 

Για την ακρίβεια πρέπει να περάσουν 90 ημέρες απο την πρώτη πώλησή σου για να μπορείς να πουλάς International (Δλδ στην Αγγλία που θελεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πούλησα το πρώτο μου αντικείμενο στο ebay. Μην έχοντας ιδέα για ταχυδρομεία έβαλα έξοδα μεταφοράς 5 δολλάρια. Τελικά το δέμα που έστειλα (στην Καλιφόρνια) μου κόστισε συστημένο 5.3 ευρώ(δηλαδή 6 δολλάρια). 2.5 Ευρώ είναι το τέλος για συστημένα και 2.8 για να στείλω το δέμα που ήταν κάτω από μισό κιλό. Το έστειλα σαν επιστολή δηλαδή.

Θέλω να ξαναβάλω αγγελία τώρα. Οπότε ξέρω ότι για μικρό δεματάκι συστημένο(που νομίζω επιβάλλεται) υπολογίζω γύρω στα 6 δολλάρια. Αλλά αν πάει εκτός Αμερικής θα είναι ίδια τιμή;

Επίσης τα λεφτά μπήκαν στο paypal αλλά είναι δεσμευμένα προς το παρόν.Πότε θα μου ζητήσει το paypal προμήθεια;Και θα πάρει προμήθεια για τα 3.5 ευρώ που έκανε το αντικείμενο ή θα συμπεριλάβει και τα 5.30 από τα μεταφορικά;

 

οπότα αυτά μάλλον δεν ισχύουν

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/pricelist_epistol_2012.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!
Θελω να πουλησω κατι στο ebay.com αλλα μου λεει οτι πρεπει να εχω 10 seller feedback

1 πωληση εντος 90 ημερων

ενω στο ebay.co.uk 
μπορω να βαλω κανονικα..
 

Ενας φιλος μου εφτιαξε προσφατα account και πουλαει κανονικα στο ebay.com 
για πιο λογο γινετε αυτο?

το account μου το εχω φτιαξει απο τον απριλιο του 2010

 

Επισης οταν ανεβαζω μια λιστα στο ebay.co.uk φενεται και στο ebay.com
 

για πιο λογο γινεται αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρήσιμο αυτό. Βασικά με αυτό το θέμα υπάρχει μια μεγάλη ασάφεια και αοριστία όμως. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει το ποσό των 10.000€ Δηλαδή περίπου 800€ τον μήνα χωρίς να έχεις καμιά υποχρέωση.

Πάντως το " εκδίδονται στοιχεία από τον αντισυμβαλλόμενο" σημαίνει ότι κάποιου είδους κράτηση πρέπει να γίνεται ακόμα και μέχρι τα 10.000. Απλά πάνω από τα 10.000 κανονικά βιβλία.

 

Αλλά γενικώς από ότι καταλαβαίνω και από άλλα που έχω διαβάσει, με τα μικροποσά δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...