Προς το περιεχόμενο

Πετρέλαιο και κοινόχρηστα φέτος??


SR20DET

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Γνωστή η κατάσταση με τη τιμή του πετρελαίου φέτος και στη πολυκατοικία μου έχουν αρχίσει τα παρατράγουδα. Κάποιοι χρωστούν κοινόχρηστα μηνών γιατί (προφανώς) δεν τα βγάζουν πέρα, άλλοι αναμένεται να μην μπορούν να αντέξουν ενα έξοδο της τάξης των 1000 ευρώ για τη θέρμανση της σεζόν οπότε αρνούνται πεισματικά κάθε συζήτηση στις συνελεύσεις για το θέμα και δεν δείχνουν καμιά υποχώρηση, για παράδειγμα πιθανή μείωση των ωρών λειτουργίας. [πραγματικά σε δύσκολη κατάσταση ορισμένοι]

Από την άλλη, πολλοί είναι ακόμα που βρίσκονται σε καλύτερη οικονομική θέση ή σε θέση ανάγκης (οικογένειες με μικρά παιδιά) για τους οποίους αποτελεί πρώτη ανάγκη η θέρμανση. Προφανώς το κακό είναι οτι η θέρμανση είναι κεντρική και δεν γίνεται να αλλαχτεί σ αυτούς τους καιρούς (Άλλο θέμα αυτό καθώς το είχαμε προτείνει κάποτε και θεωρήθηκε περιττό έξοδο).

Έχετε πιθανές προτάσεις για το πρόβλημα για να αποφευχθούν οι συγκρούσεις?

 

Νομίζω πως εναλλακτικοί-αυτόνομοι τρόποι θέρμανσης (τζακια, κλιματιστικά, σομπες κλπ) θα στοιχίσουν εν τέλη ακριβότερα σε όλους.

Να σημειώσω οτι δεν θέλουμε να φτάσουμε στα άκρα με μεθόδους τύπου συνελεύσεων-πλειοψηφίας καθώς στη περίπτωση που βγει υπέρ της θέρμανσης οι υπόλοιποι θα αρνηθούν να πληρώσουν και τελικά θα πρέπει να κινηθούμε δικαστικά και αυτό και ακριβό είναι και θα πάρει πάνω απο 1-2 χρόνια για να αποζημιωθούμε. Υπάρχει και μια αλληλεγγύη στο συνάνθρωπο στο κάτω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμείς κεντρική θέρμανση με πετρέλαιο είχαμε, και πέρυσι το καλοκαίρι (2011) έβαλαν αέριο, εγώ επειδή λείπω εξωτερικό δεν έβαλα (ήθελαν 3.000 τα περαστικά και οι εξωτερικές σωληνώσεις) και το χειμώνα που πέρασε δεν πλήρωσα πετρέλαιο, ενώ τα προηγούμενα χρόνια πλήρωνα σαν μαλάκας σε άδειο σπίτι. Τα Χριστούγεννα που κατέβηκα το air condition χρησιμοποίησα. Αυτό κάντε κι εσείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα συμφέρει, αλλά πως εξηγείς το μακροπρόθεσμο συμφέρον μιας επένδυσης σε κάποιον που δεν έχει ούτε να περάσει καλά καλά το μήνα του..

 

Σκεφτόμουν να προτείνω, ο διαχειριστής να κλείσει και να πάρει τις βάνες των σωμάτων καλοριφέρ, όλων των διαμερισμάτων που δεν θέλουν θέρμανση και το πετρέλαιο να πληρωθεί μόνο από τους υπόλοιπους. Τι λέτε , είναι εφικτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα οτι και να κάνετε με δικαστικά και τέτοιες ενέργειες, αν ο άλλος δεν έχει δεν θα πληρώσει.

 

Σίγουρα συμφέρει, αλλά πως εξηγείς το μακροπρόθεσμο συμφέρον μιας επένδυσης σε κάποιον που δεν έχει ούτε να περάσει καλά καλά το μήνα του..

 

Σκεφτόμουν να προτείνω, ο διαχειριστής να κλείσει και να πάρει τις βάνες των σωμάτων καλοριφέρ, όλων των διαμερισμάτων που δεν θέλουν θέρμανση και το πετρέλαιο να πληρωθεί μόνο από τους υπόλοιπους. Τι λέτε , είναι εφικτό?

 

Μα εννοείται αν ο άλλος δεν πληρώσει δεν θα έχει θέρμανση, αν μπορείτε να το κάνετε κάντε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα συμφέρει, αλλά πως εξηγείς το μακροπρόθεσμο συμφέρον μιας επένδυσης σε κάποιον που δεν έχει ούτε να περάσει καλά καλά το μήνα του..

 

Σκεφτόμουν να προτείνω, ο διαχειριστής να κλείσει και να πάρει τις βάνες των σωμάτων καλοριφέρ, όλων των διαμερισμάτων που δεν θέλουν θέρμανση και το πετρέλαιο να πληρωθεί μόνο από τους υπόλοιπους. Τι λέτε , είναι εφικτό?

Και πάλι και με κλειστά τα σώματα θα πρέπει να πληρώνουν το 30%, είσαι σίγουρος ότι θα το κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι και με κλειστά τα σώματα θα πρέπει να πληρώνουν το 30%, είσαι σίγουρος ότι θα το κάνουν;

 

δεν το ξερα αυτό. εγώ στη θέση τους δεν θα πλήρωνα παντως.. :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το ξερα αυτό. εγώ στη θέση τους δεν θα πλήρωνα παντως.. :ph34r:

 

Υπάρχει απώλεια, και σύμφωνα με τον νόμο, σε σπίτι με κλειστά τα σώματα, πάλι θα πρέπει να πληρώσει το 30% της θέρμανσης. Και να μην το ξέρουν θα το μάθουν, και η μία και η άλλη πλευρά, μην ανησυχείς, θα τους το πούνε. Το θέμα είναι αν θα το πληρώσουν το 30% ή αν θα έχετε προβλήματα, που μάλλον το δεύτερο θα γίνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι τους εμποδιζει να βαλουν παλι βανες; η μηπως θα κανει εφοδους σε ανυποπτες στιγμες ο διαχειριστης να βλεπει αν τα εχουν ενωσει παλι;

 

μια αλλη πιο extreme λυση θα ηταν να αφαιρεθουν εντελως τα σωματα απο τα διαμερισματα αυτα (ειναι καπως πιο δυσκολο να βαλουν νεα σωματα αντι απλα βανες ε; ), αλλα μπολικη εργασια, αβαφοι τοιχοι πισω απο τα σωματα, που θα αποθηκευθουν αυτα κτλ; και παλι το 30% θα επρεπε να το πληρωνουν παντως συμφωνα με τα ισχυοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαστικη οδος ή τους πληρωνετε το πετρελαιο τους. Αλλη ρεαλιστικη λυση δεν βλεπω περα απο αυτες τις 2.

Στο κολπο με τις βανες ισχυει οτι λεει ο Alxnks. Αγοραζει μια βανα το καθε διαμερισμα και τα ανοιγει. Εφοδους δεν μπορεις να κανεις για να ελεγχεις αν λειτουργουν τα σωματα τους. Οι υπολοιπες μεθοδοι θα σας κοστισουν παραπανω και σιγουρα δεν θα υπαρχουν αρκετοι που θα συμφωνουν στην ιδεα πχ εγκαταστασης αυτονομης σε καθε διαμερισμα.

 

Οσο για το θεμα με το να πληρωνετε το πετρελαιο τους, σκεψου οτι τα διαμερισματα αυτα θα μπορουσαν να ειναι αδεια, οποτε και παλι θα πληρωνατε εσεις τη νυφη. Φυσικα επειδη δεν ισχυει αυτο στην περιπτωση σου, υπαρχει αφενος το "γαμωτο" για εσας που πληρωνετε και αφεταιρου το κατα ποσο θα "παραδειγματιστουν" και αλλοι ενοικοι για να ακολουθησουν την ιδια μεθοδο -επικαλουμενοι οικονομικες δυσκολιες- αν διαπιστωσουν οτι "πιανει".

 

Τελευταια των λυσεων, δεν βαζετε πετρελαιο και αναλαμβανει ο καθενας μονος του τον τροπο που θα θερμανθει το χειμωνα, κοινως κοβει το λαιμο του. Το οποιο παντως, βρισκω εντελως ανορθοδοξο και χαζο, αλλα...Απο κει που θα σκασετε ενα 1000ρικο για να πληρωσετε και τα κερατιατικα αλλων, σκατε ενα 1000ρικο (ο καθενας για την παρτη του) και εγκαθιστα κλιματιστικα στα δωματια που τον απασχολουν σε πρωτη φαση. Για νορμαλ διαμερισματα φτανει και περισσευει το 1000ρικο για να το φουλαρεις κλιματιστικα. Φυσικα τα εξοδα της ΔΕΗ ειναι συν τα 1000, δηλαδη η θερμανση εν τελει για το 2012-13 δε θα σας βγει 1000, αλλα παραπανω με τα ρευματα που θα καψετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταια των λυσεων, δεν βαζετε πετρελαιο και αναλαμβανει ο καθενας μονος του τον τροπο που θα θερμανθει το χειμωνα, κοινως κοβει το λαιμο του. Το οποιο παντως, βρισκω εντελως ανορθοδοξο και χαζο, αλλα...Απο κει που θα σκασετε ενα 1000ρικο για να πληρωσετε και τα κερατιατικα αλλων, σκατε ενα 1000ρικο (ο καθενας για την παρτη του) και εγκαθιστα κλιματιστικα στα δωματια που τον απασχολουν σε πρωτη φαση. Για νορμαλ διαμερισματα φτανει και περισσευει το 1000ρικο για να το φουλαρεις κλιματιστικα. Φυσικα τα εξοδα της ΔΕΗ ειναι συν τα 1000, δηλαδη η θερμανση εν τελει για το 2012-13 δε θα σας βγει 1000, αλλα παραπανω με τα ρευματα που θα καψετε.

 

Αυτή είναι η 1η λύση, όχι η τελευταία.

 

Αν πάτε με τη λύση της βάνας, κάποιος "έξυπνος" θα πάει να την αλλάξει και στο τέλος θα πιαστείτε στα χέρια. Χώρια που κανένας δε θα πληρώσει το 30% για θέρμανση που δεν χρησιμοποιεί, ότι κι αν λέει ο νόμος.

 

Αν πάτε δικαστικά, θα πάρει πολύ χρόνο και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα πληρωθείτε.

 

Η μόνη εφικτή λύση είναι να ακυρώσετε όλοι σας το πετρέλαιο και να πάτε σε κλιματιστικά, θερμοπομπούς, ξυλόσομπες, πέλετ, κι ό,τι άλλο εναλλακτικό κυκλοφορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακυρώστε κάθε παραγγελία πετρελαίου. Το τζάμπα πέθανε και κορόϊδα δεν υπάρχουν πια.

Ο καθένας ας βολευτεί όπως μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη εφικτή λύση είναι να ακυρώσετε όλοι σας το πετρέλαιο και να πάτε σε κλιματιστικά, θερμοπομπούς, ξυλόσομπες, πέλετ, κι ό,τι άλλο εναλλακτικό κυκλοφορεί.

Έτσι.

Η μόνη λύση έτσι ώστε να συνεχίζεται να λέτε καλημέρα μεταξύ σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η 1η λύση, όχι η τελευταία.

 

Αν πάτε με τη λύση της βάνας, κάποιος "έξυπνος" θα πάει να την αλλάξει και στο τέλος θα πιαστείτε στα χέρια. Χώρια που κανένας δε θα πληρώσει το 30% για θέρμανση που δεν χρησιμοποιεί, ότι κι αν λέει ο νόμος.

 

Αν πάτε δικαστικά, θα πάρει πολύ χρόνο και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα πληρωθείτε.

 

Η μόνη εφικτή λύση είναι να ακυρώσετε όλοι σας το πετρέλαιο και να πάτε σε κλιματιστικά, θερμοπομπούς, ξυλόσομπες, πέλετ, κι ό,τι άλλο εναλλακτικό κυκλοφορεί.

Καποιοι λογω οικονομικων δυσκολιων (απο αυτους που ειχαν για πετρελαιο αλλα μπορει να μην εχουν για κλιματιστικα+εγκατασταση+ρευματα) μπορει να μεινουν με τις κουβερτες, γιαυτο το προτεινα ως τελευταια λυση.

 

Γενικα, ασχημη και δυσκολη περιπτωση, ειδικα οταν οι αλλοι εχουν ΠΡΑΓΜΑΤΙ οικονομικα προβληματα ωστε να μην εχουν για πετρελαιο και να προτιμουν να μεινουν χωρις θερμανση και απτην αλλη να μην ειναι και τιποτα κρισοι οι εναπομειναντες, ωστε να πληρωνουν τα κερατιατικα των πρωτων. Και για να μη πληρωσεις τα κερατιατικα των πρωτων, οι λυσεις (τουλαχιστον σε βραχυρπροθεσμο) ειναι ακριβοτερες αποτι αν τα πληρωσεις.

 

Αν συνυπολογισεις οτι στα παραπανω ο καθε ενοικος θα τιθεται και υπερ διαφορετικης αποψης, βραστα, δεν υπαρχει σανιδα σωτηριας μαλλον, παρα μονο αν αρχισουν ολοι να λενε "δεν πληρωνω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δική μου πολυκατοικία, τα 3 χιλιάρικα τα πλήρωσαν μόνο όσοι ήθελαν να βάλουν αέριο. Εγώ που λείπω, και ένας άλλος (δεν ξέρω γιατί) δεν πληρώσαμε. Όταν θα θελήσω να βάλω, θα δώσω κι εγώ 3.000 και θα μου δώσουν πρόσβαση στο αέριο, τα σώματα είναι έτοιμα (τα ίδια) 5-6 σωλήνες να συνδεθούν στον κεντρικό θέλουν και τον καυστήρα (ή όπως λέγεται) κάπου στο μπαλκόνι μου.

 

Αυτό κάντε κι εσείς, όποιος θέλει θέρμανση θα σκάσει το 3χίλιαρο και θα βάλει αέριο, οι υπόλοιποι να πάνε να πνιγούν. Να πλακώσουν τίποτα κρύα, να δω αν θα βάλουν ή όχι.

 

Κι εμείς είχαμε προβλήματα 2 αδυνατούσαν να πληρώσουν και είχαν πολλά χρωστούμενα και οι υπόλοιποι δεν ήθελαν να δώσουν το 3χίλιαρο. Πήγα στην συνέλευση και τους ξέχεσα, τους είπα 3 χρόνια άδειο σπίτι και πληρώνω κανονικά τα κοινόχρηστα (όχι 30%,100% γιατί πήγαινα τα χριστούγεννα και καμιά φορά η αδερφή μου, ελάχιστα όμως), για να ζεσταίνεστε εσείς, και τώρα δεν πληρώνετε και σας τσούζουν τα 3.000; Αν δεν βάλετε αέριο, ΔΕΝ ξαναπληρώνω μία, και θα πληρώνετε και τα δικά μου κοινόχρηστα και θέρμανση και ελάτε να μου κάνετε δικαστήριο και να με βρείτε στο Βέλγιο να σας τα δώσω πίσω.

 

Να δεις τι καλά συμφώνησαν μετά, όταν άκουσαν ότι το κορόιδο θα πάψει να πληρώνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το θέμα είναι να περνάει και αέριο από την περιοχή σου... :P

 

btw τι παίζει με την τιμή του αερίου όταν ανεβαίνει του πετρελαίου? αν θυμάμαι καλά είχε πάρει κάπου το μάτι μου ότι η 2η διαμορφώνει την 1η...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...