Προς το περιεχόμενο

Πετρέλαιο και κοινόχρηστα φέτος??


SR20DET

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το θέμα είναι να περνάει και αέριο από την περιοχή σου... :P

 

btw τι παίζει με την τιμή του αερίου όταν ανεβαίνει του πετρελαίου? αν θυμάμαι καλά είχε πάρει κάπου το μάτι μου ότι η 2η διαμορφώνει την 1η...

Τότε να δώσουν λεφτά για ατομική θέρμανση και να κοπεί ο κεντρικός καυστήρας. Ακούς εκεί δεν έχω να πληρώσω και θα βάλω βάνες και σιγά μην δώσουν το 30%. Όποιος δεν έχει, να φύγει να πάει να βρει μονοκατοικία να μείνει ή να γυρίσει στο χωριό του ή να την κάνει για τα ξένα να βρει δουλειά να έχει λεφτά. Οι πολυκατοικίες αυτά έχουν, και θα πληρώνεις.

 

Τι να πούμε και εμείς εδώ στα ξένα. Που, πχ στην Ελλάδα, αποφασίζεις να βάψεις την οικοδομή, το ψηφίζει η πλειοψηφία και αν πουν ναι, τότε βγάζεις λεφτά απ'την τσέπη. Εδώ τα δίνεις προκαταβολικά, και όταν θέλουν να κάνουν κάτι το έχουν στο ταμείο. Πρόσφατα αγόρασε φίλη μου διαμέρισμα 100 τετραγωνικά, 400 ευρώ τον μήνα κοινόχρηστα έχει, τα 150 στο αποθεματικό της πολυκατοικίας μπαίνουν με το έτσι θέλω και αν γουστάρεις. Και κάτω ζοριζόμαστε, αλλά όλοι την γουστάρουμε την πολυκατοικία, χωρίς να σκεφτόμαστε ότι εκτός από τα έξοδα που έχει το σπίτι που μένουμε, έχει και το ρημάδι το κτίριο και όταν έρθει η ώρα τσούζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα προβλήματα εχουν οι πολυκατοικίες, στη πραγματικότητα συγκατοικείς στο δικό σου σπίτι. Απ'ότι φαίνεται λύση που να ικανοποιεί όλους δε βρίσκεται. Το φυσικό αέριο φαίνεται να είναι η πιο συμφέρουσα αλλά το αρχικό κόστος τσούζει! Πάντως ενδιαφέρον αυτό που λέτε πως μπορεί να γίνει σύνδεση εν μέρη, σε λίγα διαμερίσματα μόνο, θα το συζητήσω και με άλλους που ενδιαφέρονται.

 

Σε κάθε περίπτωση, εδώ είμαστε και θα δούμε να έρχονται μεγάλες σφαγές στις πολυκατοικίες γι αυτό το θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σε σπίτι φίλου σε παλιά πολυκατοικία η οποία είχε 30+ χρόνια κεντρική θέρμανση. Ωστόσο, επειδή διαφωνούσαν για τις ώρες λειτουργίας, το κάθε διαμέρισμα μετέτρεψε την κεντρική θέρμανση σε αυτόνομη κι έτσι ο καθένας έχει διακόπτη και θερμοστάστη στο διαμέρισμά του, χωρίς να αλλάξουν καυστήρα. Ξέρει κανείς να μου εξηγήσει πώς γίνεται αυτό και πόσο περίπου κοστίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χοντρικά, μπαίνει σε κάθε ένα καλοριφέρ ενα νταλαβέρι, το οποίο το ρυθμίζεις στην θερμοκρασία που θέλεις, και το οποίο καταγράφει και τις ώρες λειτουργίας του (τις θερμίδες που καταναλώνει για την ακρίβεια). Λογικά θα γίνεται και μια ψιλοπαρέμβαση στον καυστήρα, ώστε αυτός να λειτουργεί ανάλογα με την ζήτηση. Κάθε μήνα έρχεται ο μάστορης με ένα άλλο νταλαβέρι, παίρνει τις μετρήσεις από κάθε σώμα, έχει γίνει και μια μελέτη με βάση τα σώματα του καθενός, τα διαμερίσματα, τους ορόφους κλπ, και με βάση τις μετρήσεις και την μελέτη βγαίνουν τα κοινόχρηστα. Δεν ξέρω πόσο, αλλά δεν είναι φτηνό.

Για μένα, οτιδήποτε δεν είναι 100% ατομικό και αυτόνομο, θα είναι πρόβλημα από δω και πέρα. Καλύτερα σόμπες, ερκοντήσια, κεροζάν, μαγκάλια, παρά κεντρικός καυστήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμάς δεν γινόταν, ήταν παλιός ο καυστήρας και για κάτι τέτοιο ήθελε όλος αλλαγή. Οπότε αν είναι να τον αλλάξεις, βάλαμε και εμείς αέριο.

Α, δεν σας είχα πει και το καλύτερο, που τόσα χρόνια κάποιοι φρόντισαν και είχαν αλλάξει τα σώματά τους και είχαν βάλει περισσότερες φέτες από αυτές που τους αναλογούσε αρχικά και πλήρωναν στα εκατοστά του διαμερίσματος, χώρια που είχαν βάλει και μπόιλερ και είχαν τζάμπα ζεστό νερό.

 

Άσε μου τα θυμήσατε, και μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι που τους πλήρωνα τζάμπα κοινόχρηστα 3 χρόνια και αυτοί ζεσταινόντουσαν περισσότερο και δεν πλήρωναν και ΔΕΗ για ζεστό νερό τόσα χρόνια. Μόνο εγώ ήμουν ο μαλάκας και όταν μου τρύπησαν δύο σώματα πήγα και αγόρασα ακριβώς με τις ίδιες φέτες και όχι περισσότερες....

 

Βρε άιντε από εκεί και μην λυπάστε κανέναν, αν δεν έχει να πληρώσει τον μπούλο, να πάει να μείνει σε αντίσκηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό με τις φέτες το κάνουνε πάρα πολλοί όσο και με τα μποϊλερ.

 

Όποιος δεν έχει, να φύγει να πάει να βρει μονοκατοικία να μείνει ή να γυρίσει στο χωριό του ή να την κάνει για τα ξένα να βρει δουλειά να έχει λεφτά. Οι πολυκατοικίες αυτά έχουν, και θα πληρώνεις.

 

Ναί μόνο που ξεχνάς οτι τα τελευταία 3 χρόνια έχουν αλλάξει εντελώς τα πράγματα. Μπορεί ο άλλος όταν αγόρασε το διαμέρισμα να ήταν όλα μέλι γάλα και τώρα να έχει πρόβλημα. Τώρα τέτοια ώρα τέτοια λόγια, άμα περιμένεις με τέτοια κρίση να πουλήσει ο άλλος το διαμέρισμα για να βρεί μονοκατοικία χαιρετίσματα στον πλάτανο. Όταν ο άλλος έχει πραγματικό πρόβλημα αδυναμίας πληρωμής των βασικών του αναγκών το τελευταίο πράγμα που τον νοιάζει είναι να πληρώσει τα κοινόχρηστα. Και άμα πάει ο άλλος στο εξωτερικό για δουλειά πάλι το τελευταίο που θα κοιτάξει είναι τα κοινόχρηστα του σπιτιού στην Ελλάδα. Και μετά θα ψάχνουν οι άλλοι να τον βρούνε στο εξωτερικό. Και όσο για το Βέλγιο που λές για το ταμείο, καλά κάνουν και βάζουν προκαταβολή ωστέ αν προκύψει κάποια ανάγκη ή θέλουν να κάνουν κάτι να πληρώνουν από το ταμείο, μόνο που δεν υπάρχει η δική μας κρίση εκεί, πόσοι δεν πλήρωναν κοινόχρηστα στην Ελλάδα πρίν το 2009 και πόσοι δεν πληρώνουν τώρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χοντρικά, μπαίνει σε κάθε ένα καλοριφέρ ενα νταλαβέρι, το οποίο το ρυθμίζεις στην θερμοκρασία που θέλεις, και το οποίο καταγράφει και τις ώρες λειτουργίας του (τις θερμίδες που καταναλώνει για την ακρίβεια). Λογικά θα γίνεται και μια ψιλοπαρέμβαση στον καυστήρα, ώστε αυτός να λειτουργεί ανάλογα με την ζήτηση. Κάθε μήνα έρχεται ο μάστορης με ένα άλλο νταλαβέρι, παίρνει τις μετρήσεις από κάθε σώμα, έχει γίνει και μια μελέτη με βάση τα σώματα του καθενός, τα διαμερίσματα, τους ορόφους κλπ, και με βάση τις μετρήσεις και την μελέτη βγαίνουν τα κοινόχρηστα. Δεν ξέρω πόσο, αλλά δεν είναι φτηνό.

Για μένα, οτιδήποτε δεν είναι 100% ατομικό και αυτόνομο, θα είναι πρόβλημα από δω και πέρα. Καλύτερα σόμπες, ερκοντήσια, κεροζάν, μαγκάλια, παρά κεντρικός καυστήρας.

^Αυτό. Ο μετρητής κάθε σώματος στέλνει ασύρματα τις θερμίδες σ ένα δέκτη (στο υπόγειο σε περίπτωση που ξέρω) κι από κει βγαίνει το τι θα πληρώσεις. Αν θυμάμαι καλά, πήγε κανα 500άρι (σε 2άρι διαμέρισμα). Στην περίπτωση μας είναι ψιλομούφα γιατί ο καυστήρας ουσιαστικά λειτουργεί τις ώρες που λειτουργούσε και όταν ήταν καθαρά κεντρική κι έχεις απλά τη δυνατότητα να τ ανάψεις λιγότερες ώρες. Φυσικά εξαρτάται απ τον διαχειριστή και τι θα συμφωνηθεί στις συνελεύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό με τις φέτες το κάνουνε πάρα πολλοί όσο και με τα μποϊλερ.

 

 

 

Ναί μόνο που ξεχνάς οτι τα τελευταία 3 χρόνια έχουν αλλάξει εντελώς τα πράγματα. Τώρα τέτοια ώρα τέτοια λόγια, άμα περιμένεις με τέτοια κρίση να πουλήσει ο άλλος το διαμέρισμα για να βρεί μονοκατοικία χαιρετίσματα στον πλάτανο. Όταν ο άλλος έχει πραγματικό πρόβλημα αδυναμίας πληρωμής των βασικών του αναγκών το τελευταίο πράγμα που τον νοιάζει είναι να πληρώσει τα κοινόχρηστα. Και άμα πάει ο άλλος στο εξωτερικό για δουλειά πάλι το τελευταίο που θα κοιτάξει είναι τα κοινόχρηστα του σπιτιού στην Ελλάδα.

 

Ούτε απλούστατο, ατομική θέρμανση, σιγά μην πληρώνω τα δικά του πετρέλαια ή να κάθομαι να μαλώνω για το 30% ή για την καλή του την διάθεση να μου το δώσει. Και να πάει εξωτερικό και να μην πληρώσει μία για κοινόχρηστα για χρόνια μέχρι να του γίνει κατάσχεση, άσε μας ρε φίλε με την κρίση, την βρήκαμε εύκολη την καραμέλα και την γλύφουμε όλη την ώρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε απλούστατο, ατομική θέρμανση, σιγά μην πληρώνω τα δικά του πετρέλαια ή να κάθομαι να μαλώνω για το 30% ή για την καλή του την διάθεση να μου το δώσει. Και να πάει εξωτερικό και να μην πληρώσει μία για κοινόχρηστα για χρόνια μέχρι να του γίνει κατάσχεση, άσε μας ρε φίλε με την κρίση, την βρήκαμε εύκολη την καραμέλα και την γλύφουμε όλη την ώρα....

 

Κατ΄αρχήν δεν το είπα αυτό για αφήσω να ενοηθεί οτι πρέπει εσύ να τους πληρώσεις το 30% ή το πετρέλαιο. Κάνε οτι σου γουστάρει. Αλλά μην ακούω αν δεν έχει ο άλλος να πάει να φύγει και να βρεί δουλειά και πάρει μονοκατοικία. Και όχι δεν θα σε αφήσω καθόλου με την κρίση γιατί μιλάς σαν να μην έχεις οικονομικό πρόβλημα. Λές αν δεν έχει να πληρώσει να πάει να βρεί δουλειά, το οτι ο άλλος δεν πληρώνει τα κοινόχρηστα δεν σημαίνει οτι δεν έχει και δουλειά γιατί άμα δεν είχε και δουλειά ούτε και τις βασικές βιοτικές ανάγκες δεν θα μπορούσε να καλύψει είτε θα ζούσε με δανεικά από άλλους.

 

Όσο για το τι θα κάνει ο άλλος στην τελική ας μην πληρώσει και ας φάει κατάσχεση. Οτι κάνει το κάνει με δική του ευθύνη.

 

Δεν ξέρω σε ποιά περιοχή μένεις και λές άσε μας με την κρίση. Εγώ που μένω εξάρχεια σε πληροφορώ οτι το 60-70% των φίλων και γνωστών μας στην περιοχή έχουν κάνει αιτήσεις στους διαχειρηστές να τους κοπεί η θέρμανση και να αφαιρεθούν οι βάνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, η πολυκατοικία ΔΕΝ είναι μόνο η θέρμανση. Είναι και τα κοινόχρηστα, το ρεύμα της, η καθαρίστρια, το ασανσέρ και οι ζημιές του, το βάψιμό της, κάποια βλάβη πχ χάλασαν λούκια εσωτερικά ή εξωτερικά, η ταράτσα και οι ζημιές της, και χίλια άλλα δυο κτλ. Δεν θα πέσει το δικό μου το σπίτι επειδή ο άλλος δεν έχει να πληρώσει τα κοινόχρηστα. Αν δεν έχει να το πουλήσει, αν δεν θέλει να το πουλήσει, να κόψει από το φαΐ του, από τα φροντιστήρια των παιδιών, τα χαρτζηλίκια τους, να πάει να βρει κι άλλη δουλειά ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. Εγώ το σπίτι μου το θέλω, και οι κοινόχρηστοι χώροι σπίτι μου είναι που δυστυχώς τους μοιράζομαι με άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω σ' αυτό που ρώτησα, μετά από ένα google search βρήκα εταιρεία που λέει ότι κοστίζει 80ευρώ ανά σώμα που έχεις στο διαμέρισμα. Δεν λέει ότι λειτουργεί όταν λειτουργεί ο καυστήρας. Λέει ότι τοποθετείται πίνακας με μετρητές δίπλα στον λέβητα και το κάθε διαμέρισμα θέτει σε λειτουργία το καλοριφέρ όποτε θέλει. Καλή φάση μου φαίνεται, γιατί στο σπίτι των δικών μου, κάτι παίζει και πληρώνουν 250-300 ευρώ κοινόχρηστα, καταναλώνοντας (σύμφωνα με την απόδειξη) ως πολυκατοικία 1000 λίτρα κάθε 2 μήνες για 4-6 ώρες λειτουργίας καθημερινά. Μας φαίνονται πάρα πολλά, και ζητώντας να αλλάξει ο διαχειριστής, πήραμε την απάντηση ότι λόγω διάρρηξης (δηλωμένης στην αστυνομία), του έκλεψαν το αποθεματικό, κι έτσι όποιος αναλάβει θα πρέπει να προπληρώνει ο ίδιος το πετρέλαιο και να το εισπράτει μετά. Εκείνος δουλεύει σε ανάλογη εταιρεία και του δίνουν με πίστωση πια πετρέλαιο μέχρι να το πληρώσουμε. Όπως καταλαβαίνετε, γίνεται μάχη στην πολυκατοικία κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι όπως λές πως δεν σε νοιάζει έτσι λέει και ο άλλος δεν με νοιάζει. Το ξέρω οτι δεν είναι μόνο η θέρμανση αλλά αναφέρομαι σε αυτή γιατί έχει το υψηλότερο κόστος. Το γενικό επιχείρημα να το πουλήσει το δέχομαι γιατί ίσως βρεί μικρότερο σπίτι με μικρότερα κοινόχρηστα, απλά εκείνο που διάβασα με την μονοκατοικία διαφώνησα, γιατί οι μονοκατοικίες είναι ποιό ακριβές από το διαμέρισμα οπότε άμα είναι να το πούλαγε για να έπαιρνε μονοκατοικία σημαίνει οτι ο άλλος έχει χρήματα αλλά δεν θέλει να πληρώσει τα κοινόχρηστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι όπως λές πως δεν σε νοιάζει έτσι λέει και ο άλλος δεν με νοιάζει. Το ξέρω οτι δεν είναι μόνο η θέρμανση αλλά αναφέρομαι σε αυτή γιατί έχει το υψηλότερο κόστος. Το γενικό επιχείρημα να το πουλήσει το δέχομαι γιατί ίσως βρεί μικρότερο σπίτι με μικρότερα κοινόχρηστα, απλά εκείνο που διάβασα με την μονοκατοικία διαφώνησα, γιατί οι μονοκατοικίες είναι ποιό ακριβές από το διαμέρισμα οπότε άμα είναι να το πούλαγε για να έπαιρνε μονοκατοικία σημαίνει οτι ο άλλος έχει χρήματα αλλά δεν θέλει να πληρώσει τα κοινόχρηστα.

 

Οι μονοκατοικίες στα χωριά πιο φθηνές από τα διαμερίσματα στις πόλεις είναι, έχεις και τις ξυλόσομπές σου εκεί, καμιά κοτούλα, κανά φασόλι και τομάτες. Αυτά τα "δεν έχω να πληρώσω είναι δικαιολογίες, όπως και το "δεν υπάρχουν δουλειές".

Δεν υπάρχουν οι δουλειές που θέλουμε, με τις απολαβές που θέλουμε και τα ωράρια που γουστάρουμε, δουλειές όμως υπάρχουν, η χώρα δεν έχει έρθει ακόμα σ'αυτά τα χάλια να μην υπάρχουν καθόλου δουλειές. Για κάνε μια βόλτα έξω να δεις πόσοι κυκλοφορούν με κινητά ακόμα, και με Iphone κιόλας παρακαλώ, που το κινητό είναι το πρώτο που θα κόψεις όταν δεν έχεις να πληρώσεις. Πώς ζούσαμε τόσα χρόνια χωρίς κινητά και τώρα έχει γίνει είδος όχι απλά πρώτης ανάγκης, αλλά επιβίωσης, δεν μπορώ να καταλάβω...και τα ίντερνετ, σιγά μην το κόψουμε, και την νόβα, που θα βλέπουμε τον αγώνα, στην καφετέρια δεν συμφέρει πιο πολλά βγαίνουν στους καφέδες εκεί (την πιθανότητα να μην τον δούμε τον αγώνα δεν την σκεφτόμαστε όμως) και άλλα πολλά.

 

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι σε κρίση, αλλά δεν είναι όσοι κλαίγονται. Κι η αδερφή μου κλαίγεται με τον απλήρωτο τον άντρα της 3-5 μηνιάτικα μέσα τα τελευταία 2μιση χρόνια, αλλά όταν πήγα το ψυγείο της γεμάτο κασέρια και τυριά ήταν, και την σαλάτα τους την ήθελαν συνοδευτική στο φαγητό, δεν τους έφτανε μόνο το φαγητό με ψωμί, και την νόβα τους, και το ίντερνέτ τους και τον γαμπρό μου δεν τον είδα να κάνει φύλλο και φτερό την πόλη να βρει άλλη δουλειά στην άδεια που είχε, στο μπαλκόνι την έβγαλε, δήθεν δεν είχαν λεφτά για να πάνε στο εξοχικό...Αν αυτό είναι κρίση, εγώ το λέω μαλάκυνση στον εγκέφαλο και καλομάθαμε στην καλοπέραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει αν και δεν θέλω να επεκταθώ σε αυτό γιατί μπορεί να βγούμε offtopic αλλά ας πώ λίγα πράγματα. Αυτά που λές πιστεύω οτι ισχύουν για τους νέους από 18 μέχρι και τα 30-35, αλλά ας δεχτώ τα επιχειρήματα που λές γιατί τα έχω πεί και εγώ στο παρελθόν αλλά για τους νέους.

 

Η δική μου γνώμη για την κοινωνία γενικά είναι τελείως διαφορετική επειδή πρόσφατα είχα βρεί μια έρευνα που έλεγε οτι το 80% των Ελλήνων καταθετών έχουν λογαριασμούς μέχρι 2000ευρώ και το θεωρώ εντελώς τραγικό αυτό για τα ελληνικά δεδομένα, γιατί κάποιος που μένει μόνος του αν χάσει την δουλειά του πάνω από 4-5 μήνες δεν του απομένουν, μετά μόνο από τους γονείς ή δανεικά ή αν βρει άλλη δουλειά. Επίσης συμφωνώ οτι αρκετοί δεν δουλεύουν επειδή δεν τους αρέσουν τα ωράρια και ο μισθός και υπάρχουν μερικοί τεμπελιδες, αλλά από την άλλη μου φαίνεται εξωπραγματικό να έχουμε 1.5 εκατομύριο ανέργους και να λέμε οτι υπάρχουν δουλειές, δηλαδή μου είναι πολύ δύσκολο να πιστέψω οτι όλοι αυτοί η ακόμα και οι μισοί από αυτούς δεν ψάχνουν να βρούν μια δουλειά λόγω αντικειμένου/μισθού/ωραρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...