Προς το περιεχόμενο

Σχέση Ελβετίας-Ε.Ε


DrLo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί κάποιος με 2-3 απλά λόγια να μου εξηγήσει ποιό είναι το status των σχέσεων Ε.Ε - Ελβετίας κυρίως σε ότι έχει να κάνει με την δυνατότητα μετακίνησης και εργασίας εκεί ? (στην Ελβετία)

 

Η Ελβετία δεν είναι στην ΕΕ αλλά ούτε στον ΕΟΧ, αλλά τουλάχιστον αν κρίνω από τα κισέ του ελεγχου διαβατηρίων στα αεροδρόμια δεν πιάνεται ούτε σαν "τρίτη" χώρα.

 

Ενάς Έλληνας (και γενικότερα ένας πολίτης ΕΕ) μπορεί να μείνει στην Ελβετία χωρίς Βίζα ?

 

Μπορεί να εργαστεί εκεί εξ' ίσου έυκολα όσο και σε μια χώρα της ΕΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχουν διμερείς συμφωνίες που ουσιαστικά δίνουν τα ίδια δικαιώματα σε έλληνες πολίτες να εργαστούν στην ελβετία όπως και στις άλλες χώρες του ΕΟΧ/ΕΕ. Οι συμφωνίες μπορεί να έχουν κάποιες μικρές τεχνικές διαφορές, αλλά γενικά αυτές δεν έχουν σημασία για το 99% των περιπτώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν εγώ βρω μια εταιρεία στην Ελβετία και συμφωνήσουμε απλά πέρνω το αεροπλάνο και φεύγω ή υπάρχει γραφειοκρατική μανούρα ?

 

Απλά παίρνεις το αεροπλάνο και πας, βέβαια όταν φτάσεις θα χρειαστείς κάποια απλή διαδικασία για να πάρεις άδεια παραμονής κ.λ.π., που ισχύει εξάλλου και σε πολλές χώρες τις ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος σκοπεύει να παραμείνει στη χώρα για παραπάνω από 3 μήνες οφείλει να το δηλώσει στη χώρα 15 μέρες το πολύ αφότου μπει. Με το "δηλώσει" εννοώ να κάνει αίτηση για άδεια παραμονής.

 

Αδεια παραμονής χωρίς εργασία, πολύ δύσκολα δίνουν.

 

Στην πράξη, βρίσκεις μια δουλειά και ζητά ο εργοδότης σου την άδεια παραμονής για εσένα. Αδειες υπάρχουν πολλές. Συνήθως παίρνεις αρχικά μια μικρής διαρκείας 1 χρόνου (ή και 6 μηνου) ανανεώσιμη. Σπάνια μπορεί να ζητήσουν 5ετή άδεια.

 

Αλλο παράδοξο είναι αυτό των frontaliers, πχ ατόμων που περνούν τα σύνορα κάθε μέρα για να έρθουν να δουλέψουν. Αυτοί ζητούν ειδική άδεια παραμονής/εργασίας και - αμείβονται ελάχιστα λιγότερο (! - γι αυτό και πολλές φορές προτιμούνται).

 

Οσο και αν φαίνεται παράδοξο , υπάρχουν πολλοί που το κάνουν αυτό αφού α. το κόστος είναι 2 φορές μικρότερο μόλις βγαίνεις από τη χώρα β. οι αποστάσεις είναι μικρές. Πχ για Γενεύη χρειάζεσαι 1400Ε για διαμέρισμα 50τμ ενώ απέχει 30 λεπτά από τη Γαλλία όπου βρίσκεις αντίστοιχο διαμέρισμα με -το πολύ- 600Ε.

 

Αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελβετία δεν είναι στην ΕΕ αλλά ούτε στον ΕΟΧ, αλλά τουλάχιστον αν κρίνω από τα κισέ του ελεγχου διαβατηρίων στα αεροδρόμια

 

Με αστυνομικη ταυτοτητα μπορω να παω στην Ελβετια;

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πας με ταυτότητα.

Πριν 3 χρόνια πήγα Ιταλία και κοντά στα σύνορα της Ελβετίας και ήταν θα κάτσω 30 μέρες θα πληρώσω 30 ευρώ.

Αλλά τώρα νομίζω έχουν αλλάξει αυτά.

Την Ελβετία θέλουν να την κανουν ενα κρατος - τραπεζα - χρηματοπιστωτικο συστημα όπως το Λουξεμβούργο που ειναι μια χωρα φαντασμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γεια σας παιδια ,και χρονια πολλα. Ειμαι καινουριος στο φορουμ και θελω να σας ρωτισω περι Ελβετιας , πως καποιος μπορει να βρει δουλεια εκει . Εγω ειμαι μαγειρας και αν παω εκει για δουλεια θα μπορεσω να βρω ευκολα ? οσο αφορα τα ενοικια μονο στην γαλλια εχει φθηνα ενοικια, και με τα συνορα δεν θα υπαρχει προβλημα πηγαινε ελα καθε μερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο παράδοξο είναι αυτό των frontaliers, πχ ατόμων που περνούν τα σύνορα κάθε μέρα για να έρθουν να δουλέψουν. Αυτοί ζητούν ειδική άδεια παραμονής/εργασίας και - αμείβονται ελάχιστα λιγότερο (! - γι αυτό και πολλές φορές προτιμούνται).

 

Οσο και αν φαίνεται παράδοξο , υπάρχουν πολλοί που το κάνουν αυτό αφού α. το κόστος είναι 2 φορές μικρότερο μόλις βγαίνεις από τη χώρα β. οι αποστάσεις είναι μικρές. Πχ για Γενεύη χρειάζεσαι 1400Ε για διαμέρισμα 50τμ ενώ απέχει 30 λεπτά από τη Γαλλία όπου βρίσκεις αντίστοιχο διαμέρισμα με -το πολύ- 600Ε.

 

Αυτά.

 

Αντίστοιχο γίνεται στο Λουξεμβούργο, οι περισσότεροι που εργάζονται εκεί μένουν Γαλλία και Βέλγιο στις επαρχιακές πόλεις στα σύνορα. Αν ένα μέσο σπίτι στο Λουξεμβούργο κοστίζει 1000ε σε αυτές τις πόλεις βρίσκεις και με 400-500ε απότι ακούω. Δεδομένης της απόστασης που είναι 20-30λεπτά μέσο όρο ακούγεται ιδανική επιλογή.

 

ΑΛΛΑΑΑΑΑΑ απο συζητήσεις με μερικούς απαυτούς λένε οτι δεν αξίζει λόγο της κίνησης!!!! Είναι πάρα πολλοί που το κάνουν και καταλήγουν να τρώνε τόσο πήξιμο στις εξόδους για να βγεις απο Λουξεμβούργο που στην τελική δεν αξίζει ΚΑΘΕ μέρα να τρως 1.5-2 ώρες πηγμένος στην κίνηση για αυτό το πράγμα.

 

Οπότε πριν αποφασίσει κανείς να κάνει κάτι αντίστοιχο εκεί, ας τσεκάρει ρεαλιστικά τι γίνεται με όλες τις παραμέτρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια ,και χρονια πολλα. Ειμαι καινουριος στο φορουμ και θελω να σας ρωτισω περι Ελβετιας , πως καποιος μπορει να βρει δουλεια εκει . Εγω ειμαι μαγειρας και αν παω εκει για δουλεια θα μπορεσω να βρω ευκολα ? οσο αφορα τα ενοικια μονο στην γαλλια εχει φθηνα ενοικια, και με τα συνορα δεν θα υπαρχει προβλημα πηγαινε ελα καθε μερα?

Απ'όσο ξέρω κανένα απολύτως πρόβλημα με το πήγαινε / έλα στη Γαλλία.

 

Για δουλειά, δεν ξέρω αν θα βρεις ή όχι. Η αλήθεια είναι ότι εδώ έχει ποσοστό ανεργίας γύρω στο 2.5% (!) ΑΝ δεν κάνω λάθος, οπότε γιατί όχι. Εχε υπόψη σου ότι υπάρχει μεγάλο κύμα εισροής (νόμιμων) μεταναστών στη χώρα.

 

Αν θες να μείνεις στην Ελβετία πρέπει πρώτα να βρεις δουλειά και μετά ο εργοδότης σου να κάνει αίτηση για άδεια παραμονής. Αλλιώς επιτρέπεται μέχρι 3 μήνες το χρόνο απ'όσο θυμάμαι.

 

Πάντως η κατάσταση είναι μακρία από ιδανική (/απ' ότι φαντάζεσαι). Αν σκοπός σου είναι να βρεις δουλειά, οκ. Αν περιμένεις επίπεδο ζωής κλπ μπορώ να διατυπώσω τις αντιρρήσεις μου. Υποκειμενικά, βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η κατάσταση είναι μακρία από ιδανική (/απ' ότι φαντάζεσαι). Αν σκοπός σου είναι να βρεις δουλειά, οκ. Αν περιμένεις επίπεδο ζωής κλπ μπορώ να διατυπώσω τις αντιρρήσεις μου. Υποκειμενικά, βέβαια.

 

Για μοιρασου εμπειριες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα.

 

Δουλειά. Θεωρητικά οι περισσότεροι δουλεύουν 8 ώρες (καθαρές) με μια ώρα διάλειμμα ενδιάμεσα. Στην πράξη θα χρειαστεί να κάτσεις παραπάνω (εώς πολύ παραπάνω) και χωρίς υπερωρίες.

 

Δημόσιο. Βασικά χαρτιά που πρέπει να πάρεις , τους παίρνουν 7-10 μήνες, εκτός και αν το "σπρώξεις" (the traditional Greek way). Aν πας να ρωτήσεις σου απαντούν ότι δεν έχουν προσωπικό. Για κάθε αίτημα που κάνεις, πρέπει να τα ακουμπήσεις. Εχουν βρει τον τρόπο να στα παίρνουν από οτιδήποτε. 50Ε για να αλλάξεις διευθυνση στο δήμο, 30Ε για επικυρωμένα αντίγραφα, 20Ε για την τάδε σφραγίδα που πρέπει να μπει (!) και πάει λέγοντας.

 

Κοστος ζωής. Πληρώνω 1400Ε (ολα πληρωμένα βέβαια) για ένα σχετικά μέτριο σπίτι 40 ετίας, 50τμ. Και θεωρούμαι και τυχερός. Πας super market και φοβάσαι να ακουμπήσεις το ράφι. Οι μισθοί είναι πολύ μεγαλύτεροι αλλα όχι σε τέτοιο βαθμό που να σου επιτρέπουν να ζεις ανετα.

 

Φορολογία. Απλά όταν είσαι μετανάστης έχεις τον υψηλότερο δυνατό φόρο (~30%) που σου αφαιρείται απευθείας από το μισθό.

 

Συγκοινωνίες. Πανάκριβες. Και όχι τόσο ακριβεις, όσο νομίζεις. (Εως και 5-10 λεπτά καθυστέρηση για ένα λεωφορείο που περνά κάθε 7-8 λεπτά).

 

Περίθαλψη. Αρκετά εώς πολύ καλύτερη από την Ελλάδα. Εχε υπόψη σου ότι τα πάντα όμως κοστίζουν. (700Ε για έναν υπέρηχο!!)

 

Διασκέδαση. Υπάρχουν ευκαιρίες. Εντός πόλης, λιγότερες από αυτές μια μεγάλης πόλης στην Ελλάδα (πχ Αθήνας / Θεσσαλονίκης). Μεγάλο πλεονέκτημα ότι είσαι στο κέντρο της Ευρώπης οπότε μπορείς να ταξίδεύεις οπουδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα.

 

Δουλειά. Θεωρητικά οι περισσότεροι δουλεύουν 8 ώρες με μια ώρα διάλειμμα ενδιάμεσα. Στην πράξη θα χρειαστεί να κάτσεις παραπάνω (εώς πολύ παραπάνω) και χωρίς υπερωρίες.

 

Δημόσιο. Βασικά χαρτιά που πρέπει να πάρεις , τους παίρνουν 7-10 μήνες, εκτός και αν το "σπρώξεις" (the traditional Greek way). Aν πας να ρωτήσεις σου απαντούν ότι δεν έχουν προσωπικό. Για κάθε αίτημα που κάνεις, πρέπει να τα ακουμπήσεις. Εχουν βρει τον τρόπο να στα παίρνουν από οτιδήποτε. 50Ε για να αλλάξεις διευθυνση στο δήμο, 30Ε για επικυρωμένα αντίγραφα και πάει λέγοντας.

 

Κοστος ζωής. Πληρώνω 1400Ε (ολα πληρωμένα βέβαια) για ένα σχετικά μέτριο σπίτι 40 ετίας, 50τμ. Και θεωρούμαι και τυχερός. Πας super market και φοβάσαι να ακουμπήσεις το ράφι. Οι μισθοί είναι πολύ μεγαλύτεροι αλλα όχι σε τέτοιο βαθμό που να σου επιτρέπουν να ζεις ανετα.

 

Φορολογία. Απλά όταν είσαι μετανάστης έχεις τον υψηλότερο δυνατό φόρο (~30%) που σου αφαιρείται απευθείας από το μισθό.

 

Συγκοινωνίες. Πανάκριβες. Και όχι τόσο ακριβεις, όσο νομίζεις. (Εως και 5-10 λεπτά καθυστέρηση για ένα λεωφορείο που περνά κάθε 7-8 λεπτά).

 

Περίθαλψη. Αρκετά εώς πολύ καλύτερη από την Ελλάδα. Εχε υπόψη σου ότι τα πάντα όμως κοστίζουν. (700Ε για έναν υπέρηχο!!)

 

Διασκέδαση. Υπάρχουν ευκαιρίες. Εντός πόλης, λιγότερες από αυτές μια μεγάλης πόλης στην Ελλάδα (πχ Αθήνας / Θεσσαλονίκης). Μεγάλο πλεονέκτημα ότι είσαι στο κέντρο της Ευρώπης οπότε μπορείς να ταξίδεύεις οπουδήποτε.

 

Ευχαριστώ. Κατατοπιστικός. Για το θεμα της δουλειας εχω ακουσει και πολυ καλυτερα πραγματα, οσο για τα σπιτια εχω ακουσει για την δυσκολια και για τα υψηλα ενοικια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...