Προς το περιεχόμενο

Σχέση Ελβετίας-Ε.Ε


DrLo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δωσε το πιο γνωστο site στυλ xe.gr για μεσιτικα και σιτε για το πιο γνωστο supermarket...

-----------

παλι καλα που το εγραψες αυτο για το δημοσιο γιατι οι περισσοτεροι νομιζουν οτι η μιζα ειναι μονο στην ελλαδα

δεν υπαρχει δημοσια υγεια ουτε για τους κατοικους?μονο ιδιωτικη ασφαλιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικά, οι μεγάλες εταιρείες έχουν "τα μέσα"/τις "γνωριμίες" για να προωθούν άμεσα τα χαρτιά των δικών τους. Αν ο εργοδότης σου είναι κάποια μικρή εταιρεία ή δημόσιο, την έχεις βαμμένη. Ειχα πάει να ρωτήσω για ποιο λόγο καθυστερούν τα χαρτιά μου και η υπάλληλος μου έλεγε "τι να κανουμε κύριε, κάποιοι έχουν Mercedes κάποιοι όχι." Περιττό να σου πω τι βρίσιμο θα είχε φάει στην Ελλάδα αν έλεγε και εκει την ατάκα που μου πέταξε "δεν έχουμε προσωπικό".

 

Η ασφάλιση είναι ιδιωτική και την πληρώνεις μόνος σου. Το πιο φθηνό πακέτο γύρω 240Ε αλλά δεν έχει τίποτα. Πχ το βασικό πακέτο δεν σου προσφέρει μεταφορά με το ασθενοφόρο, που μπορεί να φτάσει μέχρι και τα 800Ε. Χρειάζεσαι και συμπληρωματική ασφάλεια. Το σύνολο, minimum 300Ε το μήνα και τα πρώτα 800Ε νοσηλείων το χρόνο από την τσέπη σου. Αν δεν ασφαλιστείς έγκαιρα διαλέγει το κράτος μια ιδιωτική ασφαλιστική για εσένα και μπορεί να σε υποχρεώνει να πληρώνεις πολλά παραπάνω (πχ 350, 400Ε).

 

Τα δύο φθηνότερα Super Markets αν και απ ότι βλέπω δεν πρέπει να έχουν πολλά προιόντα.

http://www.migros.ch/fr.html

http://www.coop.ch/pb/site/homepage2012/node/72813936/Lde/index.html

 

Μικρές αγγελίες είχα δει αυτά (σίγουρα υπάρχουν πολλά άλλα)

http://www.petitesannonces.ch/

http://www.anibis.ch/fr/default.aspx

 

Για να μη λέμε μόνο τα στραβά, το πολύ καλό εδώ είναι ότι αν σε απολύσουν παίρνεις επίδομα 80% του μισθού σου...!

 

Η χώρα είναι μεγάλο πλυντήριο. Κάποιος δημοσιογράφος είχε πάει πρόσφατα σε ένα δρομο με μεγάλες τράπεζες στη Ζυρίχη. Είχε ενα χαρτοφύλακα με 1εκ φράγκα. Μπήκε σε 7-8 τράπεζες και ρωτούσε πως μπορεί να τα επενδύσει. Το εντυπωσιακό είναι ότι κανένας δεν το ρώτησε το όνομα του όυτε που τα βρήκε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια ,και χρονια πολλα. Ειμαι καινουριος στο φορουμ και θελω να σας ρωτισω περι Ελβετιας , πως καποιος μπορει να βρει δουλεια εκει . Εγω ειμαι μαγειρας και αν παω εκει για δουλεια θα μπορεσω να βρω ευκολα ? οσο αφορα τα ενοικια μονο στην γαλλια εχει φθηνα ενοικια, και με τα συνορα δεν θα υπαρχει προβλημα πηγαινε ελα καθε μερα?

 

Οταν με το καλο πας προς τα κει σιγουρα θα σου χρειαστουν χαρτια πολλα χαρτα που να δειχνουν την προυπηρεσια σου. Ενας γνωστος μου ηταν στη Νιον για κοντα 4 μηνες εστειλε ποσα βιογραφικα σε εταιριες τοσο στην Γενεβη οσο και στην Λωζανη αλλα δυστυχως ηταν αρκετα δυσκολα τα πραγματα γι αυτον καθως δεν ειχε την απαιτουμενη ας πουμε γι αυτους προυπηρεσια. Σιγουρα στον δικο σου κλαδο θα ειναι καπως διαφορετικα καθως υπαρχουν πολλα εστιατορια και ξενοδοχεια για να βρεις δουλεια. Οσο για το σπιτι ισως θα μπορουσες να νοικιασεις οχι μεσα στην πολη αλλα σε κανα χωριο(περιπου 20,000 κατοικους) εξω απο τις πολεις και να πηγαινοερχεσαι με το τρενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xpapias, πραγματικα, τοσο αρνητικα πραγματα για την ελβετια, δεν εχω διαβασει αλλου.

Δηλαδη αμα ειναι ετσι στην ελβετια, τι να πουμε για τις αλλες χωρες;

 

Πιστευω οτι ειναι τελικα μεγαλο πραγμα, το πως τα βλεπει κανεις.

 

Τα 'προβληματα' που αναφερεις, δεν ειναι μεγαλα.

 

Το θεμα με την περιπτωση της ελβετιας, το ψαχνω χρονια, εχω διαβασει πολλα, εχω μιλησει με ανθρωπους που ζουν εκει κλπ.

 

Ειναι τι βιωματα εχει κανεις, τι περιμενει, με τι ειναι ικανοποιημενος κλπ.

 

Πιστευω οτι με ενα σχετικα καλο μισθο, μπορει κανεις να εχει μια καλη ζωη στην ελβετια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xpapias, πραγματικα, τοσο αρνητικα πραγματα για την ελβετια, δεν εχω διαβασει αλλου.

Δηλαδη αμα ειναι ετσι στην ελβετια, τι να πουμε για τις αλλες χωρες;

 

Πιστευω οτι ειναι τελικα μεγαλο πραγμα, το πως τα βλεπει κανεις.

 

Τα 'προβληματα' που αναφερεις, δεν ειναι μεγαλα.

 

Το θεμα με την περιπτωση της ελβετιας, το ψαχνω χρονια, εχω διαβασει πολλα, εχω μιλησει με ανθρωπους που ζουν εκει κλπ.

 

Ειναι τι βιωματα εχει κανεις, τι περιμενει, με τι ειναι ικανοποιημενος κλπ.

 

Πιστευω οτι με ενα σχετικα καλο μισθο, μπορει κανεις να εχει μια καλη ζωη στην ελβετια.

 

Με ενα καλο μισθο εχεις καλη ζωη σχεδον σε ολες τις χωρες του κοσμου, δεν ειναι αποκλειστικο προσον της ελβετιας αυτο :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γνωριζει κανεις, αν στην ελβετια, υπαρχει πακετο-υπηρεσια, απο την εκει ΔΕΗ, για 'απεριοριστο' ηλεκτρικο ρευμα? Ή αν το ηλεκτρικο ρευμα στα διαμερισματα ειναι στανταρντ ποσο?

Εννοω αν υπαρχει ή οχι, το δικό μας χάλι, οπου πληρωνεις αναλογικα με το ποσο καταναλωνεις, ή αν στην ελβετια υπαρχει απεριοριστο οικιακο ηλεκτρικο, πληρωνοντας ενα εφαπαξ μηνιαιο ποσο, οπως εχουμε εδω με την τηλεφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοω αν υπαρχει ή οχι, το δικό μας χάλι, οπου πληρωνεις αναλογικα με το ποσο καταναλωνεις, ή αν στην ελβετια υπαρχει απεριοριστο οικιακο ηλεκτρικο, πληρωνοντας ενα εφαπαξ μηνιαιο ποσο, οπως εχουμε εδω με την τηλεφωνία.

 

?????

 

Το να συγκρίνεις το τηλέφωνο με το ρεύμα είναι εξαιρετικά άστοχο.

 

Η σύνθεση του κόστους στα δύο είναι πολύ διαφοετική.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω αν υπαρχει ή οχι, το δικό μας χάλι, οπου πληρωνεις αναλογικα με το ποσο καταναλωνεις, ή αν στην ελβετια υπαρχει απεριοριστο οικιακο ηλεκτρικο, πληρωνοντας ενα εφαπαξ μηνιαιο ποσο, οπως εχουμε εδω με την τηλεφωνία.

 

Χαχαχα να σαι καλά, γελάσαμε πάλι σήμερα. Flatrate ρεύμα δεν έχω ακούσει ποτέ σε καμία χώρα στον κόσμο, σίγουρα όχι στις 3 που έχω ζήσει εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα να σαι καλά, γελάσαμε πάλι σήμερα. Flatrate ρεύμα δεν έχω ακούσει ποτέ σε καμία χώρα στον κόσμο, σίγουρα όχι στις 3 που έχω ζήσει εγώ.

 

Αυτό που μάλλον έχει στο μυαλό του είναι το ενοίκιο που περιέχει και το ρευμα.

 

Αυτό βέβαια δε σημαίνει flat-rate του ιδιοκτήτη προς την "ΔΕΗ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μάλλον έχει στο μυαλό του είναι το ενοίκιο που περιέχει και το ρευμα.

 

Αυτό βέβαια δε σημαίνει flat-rate του ιδιοκτήτη προς την "ΔΕΗ"

 

Δεν είναι ούτε flatrate για τον ενοικιαστή όμως, τουλάχιστον όχι στη Γερμανία. Απλώς ο ιδιοκτήτης βάζει ένα ποσό το οποίο κατά μέσο όρο αντιστοιχεί την κατανάλωση του διαμερίσματος και μια φορά το χρόνο διαβάζονται οι μετρητές και αν ο ενοικιαστείς έχει κάψει περισσότερο πληρώνει επιπλέον αν έχει κάψει λιγότερο παίρνει επιστροφή. Δεν είναι όμως flatrate με οποιαδήποτε ένοια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζα οτι στην αγγλια, ετσι νομιζω μου ειχαν πει εκτος αν καταλαβα λαθος, οτι υπαρχουν πακετα με απεριοριστο ηλεκτρικο.

Ισως καταλαβα λαθος.

Ισως να εννοουσαν οτι πληρωνεις φιξ ενα ποσο, αλλα με καποιο ανω οριο καταναλωσης.

Ισως να εννοουσαν οτι ειναι πακετο με το σπιτι/ενοικιο.

Απο αυτο ορμωμενος εκανα μια τετοια ειδους ερωτηση.

 

Ομως λετε, οτι παντου, η καταναλωση ρευματος εχει αναλογικη χρεωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζα οτι στην αγγλια, ετσι νομιζω μου ειχαν πει εκτος αν καταλαβα λαθος, οτι υπαρχουν πακετα με απεριοριστο ηλεκτρικο.

Ισως καταλαβα λαθος.

Ισως να εννοουσαν οτι πληρωνεις φιξ ενα ποσο, αλλα με καποιο ανω οριο καταναλωσης.

Ισως να εννοουσαν οτι ειναι πακετο με το σπιτι/ενοικιο.

Απο αυτο ορμωμενος εκανα μια τετοια ειδους ερωτηση.

 

Ομως λετε, οτι παντου, η καταναλωση ρευματος εχει αναλογικη χρεωση.

 

Προσωπικά δε το αποκλείω να υπάρχει κάπου τέτοιο πακέτο ...

ιδιαίτερα σε πελάτες που έχουν πολύ προβλέψιμη κατανάλωση, πχ ένα μαγαζί που έχει μεγάλο ποσοστό των καταναλωτών του αναμένο συγκεκριμένες ώρες.

...

αλλά  αυτό δε παύει να σημαίνει ότι κατά κανόνα το ρέυμα πληρώνεται ανάλογα με τη κατανάλωση συνεπώς δε μπορείς να πεις ότι αυτό είναι "χάλι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xpapias, πραγματικα, τοσο αρνητικα πραγματα για την ελβετια, δεν εχω διαβασει αλλου.

Δηλαδη αμα ειναι ετσι στην ελβετια, τι να πουμε για τις αλλες χωρες;

 

Πιστευω οτι ειναι τελικα μεγαλο πραγμα, το πως τα βλεπει κανεις.

 

Τα 'προβληματα' που αναφερεις, δεν ειναι μεγαλα.

 

Το θεμα με την περιπτωση της ελβετιας, το ψαχνω χρονια, εχω διαβασει πολλα, εχω μιλησει με ανθρωπους που ζουν εκει κλπ.

 

Ειναι τι βιωματα εχει κανεις, τι περιμενει, με τι ειναι ικανοποιημενος κλπ.

 

Πιστευω οτι με ενα σχετικα καλο μισθο, μπορει κανεις να εχει μια καλη ζωη στην ελβετια.

 

 

Εχεις δίκιο. Εχω μια τάση να δυσκολεύω και εγώ τα πράγματα χωρίς να χρειάζεται. Επίσης τα πάντα είναι πολύ υποκειμενικά.

 

Εχω γνωρίσει και εγώ άτομα που είναι πολύ ικανοποιημένα με τη ζωή εδώ, αυτό που κάνουν είναι μοναδικό και δεν θα μπορούσαν να το κάνουν αλλού (πχ στην Ελλάδα) αλλά χρειάστηκε να διαλύσουν την οικογένεια τους (που ξέμεινε πχ στην Ελλάδα) για τη δουλειά.

 

Πολλοί επίσης δουλεύουν σαν υψηλόβαθμα στελέχη σε πολυεθνικές, τράπεζες και διεθνείς οργανισμούς. Αυτοί αφενός αμείβονται πολύ καλά, αφετέρου έχουν μια έμφυτη τάση να "δείχνονται" προς τα έξω. Εχω βαρεθεί τις συζητήσεις του στυλ "βγήκα για φαγητό με το manager level 7" ή "πω πω βαρέθηκα πάλι το Λονδίνο και τη Ν. Υόρκη".

 

Δε λέω ότι είναι όλοι έτσι. Αλλα μια μεγάλη πλειοψηφία. Θα έχεις ακούσει φαντάζομαι το μύθο του Αισώπου με την αλεπού με την κομμένη ουρά .

 

Συνολικά πιστεύω ότι πριν 4-5 χρόνια, ειχαμε στην Ελλάδα πολύ ανώτερο επίπεδο ζωής από Ελβετία. Μόνο και μόνο το ότι έχεις μια αξιοπρεπέστατη στέγη να μείνεις είναι μεγάλη υπόθεση. Ο διευθυντής μου και οι ανώτεροι μου, αν και ελβετοί, ΔΕΝ έχει κανένας διαμέρισμα εδώ. Ολοι νοικιάζουν και μάλιστα κάτι άθλια διαμερίσματα, χωρίς μπαλκόνι, χωρίς κήπο. Πολλές πολυκατοικίες, μοιράζονται ένα πλυντήριο (ουρά για τα ρούχα το Σάββατο).

 

Να μην πω ότι δίνω 1400Ε το μήνα και τρέμει η ψυχή μου όταν ανάβω το πληντύριο ρούχων (προνομιούχος) και το αεροθερμο ταυτόχρονα (ηλεκτρικά της πλάκας).

 

Σε πολλές υπηρεσίες, και κυρίως τηλεφωνία, νομίζω ότι είμαστε ακόμα σε ορισμένα πράγματα μπροστά.

 

 

 

Γνωριζει κανεις, αν στην ελβετια, υπαρχει πακετο-υπηρεσια, απο την εκει ΔΕΗ, για 'απεριοριστο' ηλεκτρικο ρευμα? Ή αν το ηλεκτρικο ρευμα στα διαμερισματα ειναι στανταρντ ποσο?

Εννοω αν υπαρχει ή οχι, το δικό μας χάλι, οπου πληρωνεις αναλογικα με το ποσο καταναλωνεις, ή αν στην ελβετια υπαρχει απεριοριστο οικιακο ηλεκτρικο, πληρωνοντας ενα εφαπαξ μηνιαιο ποσο, οπως εχουμε εδω με την τηλεφωνία.

 

Ανάλογα με τη συμφωνία που κάνεις με το μεσίτη ή με τον 1ο ενοικιαστή (ναι , εδώ επιτρέπεται η υπενοικίαση) μπορείς να συμπεριλάβεις και το ρεύμα, νερό, αέριο στην τιμή του ενοικίου. Με αυτή την έννοια είναι όντως flat-rate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...