Προς το περιεχόμενο

Οι ποδοσφαιριστες κανουν στρατο?


vergogc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια, επειδη τον τελευταιο καιρο με απασχολει αυτο το θεμα, εχω ανοιξει και σχετικο T, αναρωτιομουν αν οι ποδοσφαιριστες κανουν στρατο.

Εγω δεν ξερω κανεναν επαγγελματια να σταματησε την μπαλα για να παει να κανει στρατο 9μηνες. Πχ νεους ποδοσφαιριστες που παιζουν Α κατηγορια. Τι γινεται με αυτους? Υπαρχει καποια σχετικη νομοθεσια για απαλλαγη ποδοσφαιριστων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι βέβαια και απαλλαγή. Απλά τα "κανονίζουν" ώστε να κάνει εικονική θητεία, αν ο ποδοσφαιριστής είναι καλός. Θυμάμαι το 2003 που έσκαγε γνωστός ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού, κάθε τόσο στην πύλη με την Mercedes, πήγαινε έπινε καφέ με τον διοικητή και έφευγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ως εξής, για επαγγελματίες αθλητές πρέπει να πάνε στο κέντρο τις 20-25 μέρες μέχρι την ορκωμοσία και μετά να παρουσιάζονται στην μονάδα τους 2 μέρες το μήνα. Αυτά από ότι γνωρίζω από ένα φιλαράκι Α1 handball που "υπηρέτησε" πρόσφατα, βέβαια οι περισσότεροι πάνε 1 φορά στο κέντρο που θα μπουν, μετά στην ορκωμοσία και μετά απολύονται :blink: και άσε εμας στα Ρίζια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παιδια, επειδη τον τελευταιο καιρο με απασχολει αυτο το θεμα, εχω ανοιξει και σχετικο T, αναρωτιομουν αν οι ποδοσφαιριστες κανουν στρατο.

Εγω δεν ξερω κανεναν επαγγελματια να σταματησε την μπαλα για να παει να κανει στρατο 9μηνες. Πχ νεους ποδοσφαιριστες που παιζουν Α κατηγορια. Τι γινεται με αυτους? Υπαρχει καποια σχετικη νομοθεσια για απαλλαγη ποδοσφαιριστων?

 

Είμαι "σειρά" με τον Αλέκο Αλεξανδρή, της ΑΕΚ και μετέπειτα του Ολυμπιακού. Παρουσιαστήκαμε και οι δυό στην Κόρινθο τον Νοέμβριο 1993. Βέβαια αυτός τότε παρουσιάστηκε με τη συνοδεία του Ντούσαν Μπάγιεβιτς (τότε προπονητή στην ΑΕΚ) και κατέβηκαν Διοικητής (Σχης) και Υποδιοικητής (Άνχης) για να τον υποδεχτούν.

 

Έκτοτε... τον ξαναείδα στην ορκωμοσία, αφού είχαμε ορκιστεί εμείς, όπου βγήκε από ένα τζιπάκι, έβαλαν και μία διμοιρία δίπλα του, σήκωσε το χέρι και έκανε πως ορκίζεται - γιατί υπήρχαν κάμερες και δημοσιογράφοι οι οποίοι αποθανάτιζαν το στιγμιότυπο.

 

Αν θυμάμαι καλά, υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία για τους αθλητές που θεωρούνται "διεθνείς" (συμμετέχουν στις εθνικές αποστολές) και έτσι "υπηρετούν" την πατρίδα εκπροσωπώντας την στο εξωτερικό. Αν θυμάμαι καλά, οι εν λόγω αθλητές παίρνουν μετάθεση για το Ανώτατο Συμβούλιο Αθλητισμού Ενόπλων Δυνάμεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι , αλλά όχι για οποιονδήποτε παίζει οπουδήποτε

 

στις χαμηλότερες κατηγορίες είναι ανάλογα τα κονέ του προέδρου της κάθε ομάδας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο πολυ σχεδον όλοι οι αθλητες απο ημιεπαγγελματιες και πανω δεν υπηρετουν, ιδια κατασταση με αυτη που αναφερθηκε για τον Αλεξανδρη γνωρίζω για παιχτη Α2 μπασκετ και όχι απο τους πολυ καλους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πάτε μακριά....

 

Σειρά μου ποδοσφαιριστής του Βύζαντα Μεγάρων , 19 χρονών παιδάκι.

 

Έβαλε τα κονέ του , και τον βάλανε να παιξει στην ποδοσφαιρική ομάδα των Ενόπλων.

 

Εκεί , πήγαινε , απο τις 8-10 το πρωι , κανανε μια ας πουμε προπόνηση και φευγανε.....

 

Ο διοικητής μου στον Καρέα έκανε ολόκληρη φασαρία για να τον φέρει πίσω....

 

 

Επίσης , όταν παρουσιάστηκα Καλαμάτα ήμουνα μαζί με έναν ηθοποιό ,

 

 

testosteroni20041_400.jpg

 

 

Ο οποίος είχε και πολύ υφάκι , ορκίστηκε και δεν ξαναπαρουσιάστηκε , απο ότι έμαθα ,

 

τον βάλανε στο 401 και ήτανε φαντάρος "φαντασμα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας και πολλοι κανανε αναφορα για τις σειρες τους, να πω κι εγω οτι ειδα ιδιοις ομασι.

 

Ειχα σειρα στο κεντρο εναν βολειμπολιστα της εθνικης μας που αγωνιζοταν και σε γνωστηομαδα του βολει.

 

Στο κεντρο οπως ξερετε μεχρι την ορκομωσια δεν βγαινεις εξω. Αυτος βγηκε το ΣΚ με off, και στη συνεχεια στην εκπαιδευση που διηρκεσε 1 μηνα ηταν ο μονος που επαιρνε 1 2ημερο off την εβδομαδα (συνηθως ΣΚ).

 

Στη συνεχεια πηρε μεταθεση σε ενα ανυπαρκτο στρατοπεδο στην πολη που εδερευε η ομαδα του (και δεν ηταν παραμεθωριος) που ο ιδιος μας ελεγε οτι η μονη υποχρεωση του ειναι να παρουσιαζεται 2-3 μερες τον μηνα ή σε καμια επιφυλακη.

 

Και μιλαμε για βολειμπολιστα, ουτε καν ποδοσφαιριστη.

 

 

Γενικα αυτοι κανονιζονται και "χανονται" με τις μεταθεσεις και πανε σε κατι ανυπαρκτες-κλειστες μοναδες, ωστε να μην γινεται αντιληπτη η παρουσια τους απο αλλους στρατευμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O αδερφος μου παρουσιαστηκε με διεθνη ποδοσφαιρηστη το Μαιο του 2004, καταλαβενεται βεβαια ποσες μερες υπηρετησε....

Βεβαια το ιδιο εγυνε και με γνωστο ηθοποιο εκεινη ην εποχη για να ειμαστε δικαιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω στο ναυτικό το 2005 που παρουσιάστηκα, σκάει μύτη τη μέρα που παρουσιαστήκαμε γκραντ τσεροκι με το ναυτάκι ποδοσφαιριστή του ολυμπιακού, και φεύγει την επομένη απ'τον πόρο.

Επειτα τον ξανάδα στην ορκωμωσία 25 μέρες μετά, οπου δεν παρήλασε φυσικά. Φαντάζομαι και η υπόλοιπη θητεία ετσι θα ήταν.

 

2 ποδοσφαιριστές του παοκ, νεοι που πηγαν στρατό, τυχαίως παρουσιάστηκαν στη κοζάνη. Κι αυτοί δίναν το παρών μια στο τόσο και τέλος. Δε θυμάμαι να λέιψαν και πολλες φορές απ'την ομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...