Προς το περιεχόμενο

Αναγκη χρηματων-Θελω μια δουλεια..!


Patapon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλο θα ειναι αν δεν εχετε κατι χρησιμο να πειτε στο φιλο, να μη γραφετε καθολου.

Αλλα μαλλον κανενας απο σας δεν εχει κανει λαθη στο παρελθον.Βαρατε παλικαρια.

Πετυχημενοι μου εσεις.ΖΗΛΕΥΩ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλο θα ειναι αν δεν εχετε κατι χρησιμο να πειτε στο φιλο, να μη γραφετε καθολου.

Αλλα μαλλον κανενας απο σας δεν εχει κανει λαθη στο παρελθον.Βαρατε παλικαρια.

Πετυχημενοι μου εσεις.ΖΗΛΕΥΩ.

 

Μα ολοι εχουν πτυχιο

Μα ολοι δουλευουν

Μα γιατι ολοι μεσα σ'ενα forum να ειμαστε γαματοι?

Ειμαι κι εγω ενας απο σας!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως γιατι ολοι τους ειναι ιθικα αδεκαστοι δικαστες.... :X

 

καποιος ειπε καποτε μην κρινεις γιατι θα κριθεις

 

αλλα οπως δειχνει το πραγμα εδω μεσα ολοι κρινουν εκ του ασφαλους! κι μονο! :eek:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μα ολοι εχουν πτυχιο

2) Μα ολοι δουλευουν

3) Μα γιατι ολοι μεσα σ'ενα forum να ειμαστε γαματοι?

4) Ειμαι κι εγω ενας απο σας!!!

Μην είσαι τόσο σίγουρος για το δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δε σπουδασα? γιατι για να σπουδασεις πρεπει να διαβασεις κι εγω ουτε το λυκειο δεν τελειωσα για χψ λογους,γιατι για να σπουδασεις κα μαλιστα σε σχολη που δεν ειναι κοντα στο σπιτι σου πρεπει να εχεις καποια λεφτα! πως να σου δωσει δουλεια καποιος ξενος που θελει να δει χαρτι πρωτα? εδω δεν εχει δουλεια αυτος με το χαρτι σε μενα θα τη δωσει? μονο με γνωριμιες τις οποιες ποτε δεν ειχα για αυτο και τοσα χρονια μοραζω φυλλαδια,εχω σερβιρει κλπ περιστασιακα...το θεματωρα ειναι τα 400 και μια μονιμη δουλεια για να βοηθησω στα χρεη! οσο για τις κονσολες,εχω ενα χομπυ οκ απο μικρος..δεν εχω καμια κονσολα τωρα! καλοδεχουμενη η κριτικη σας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως γιατι ολοι τους ειναι ιθικα αδεκαστοι δικαστες.... :X

 

καποιος ειπε καποτε μην κρινεις γιατι θα κριθεις

 

αλλα οπως δειχνει το πραγμα εδω μεσα ολοι κρινουν εκ του ασφαλους! κι μονο! :eek:

Χαχ! Κι εσύ αυτό κανείς... ;-) :-)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τα ρε ρε Nilos. Φίλε μου σόρυ που στο λέω αλλά τις δουλειές τις καβάτζωσαν όλες οι πτυχιούχοι. Καλή τύχη με τα υπόλοιπα

Τι κάναν οι πτυχιούχοι ??? :mrgreen:
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

delivery,taxi,οικοδομη,λαχαναγορα,σερβιτορος αυτες ειναι δουλειες για καποιον χωρις γνωσεις αλλα με καλα λεφτα.μπορει να ναι και αλλες αλλα δεν μου ρχονται.

για την δοση βαλε χ ευρω απο το τιποτα και μετα παρε τηλ.για διευκολυνση.δηλ.περισσοτερους μηνες περισσοτερους τοκους αλλα μικροτερο μηνιαιο ποσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχ! Κι εσύ αυτό κανείς... ;-) :-)

 

που το ειδες ρε μεγαλε εκρινα κανενα? ειπα τι θα εκανα εγω! και γελα οσο θες..και τωρα μπορεις να τρολαρεις κιολας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δε σπουδασα? γιατι για να σπουδασεις πρεπει να διαβασεις κι εγω ουτε το λυκειο δεν τελειωσα για χψ λογους,γιατι για να σπουδασεις κα μαλιστα σε σχολη που δεν ειναι κοντα στο σπιτι σου πρεπει να εχεις καποια λεφτα! πως να σου δωσει δουλεια καποιος ξενος που θελει να δει χαρτι πρωτα? εδω δεν εχει δουλεια αυτος με το χαρτι σε μενα θα τη δωσει? μονο με γνωριμιες τις οποιες ποτε δεν ειχα για αυτο και τοσα χρονια μοραζω φυλλαδια,εχω σερβιρει κλπ περιστασιακα...το θεματωρα ειναι τα 400 και μια μονιμη δουλεια για να βοηθησω στα χρεη! οσο για τις κονσολες,εχω ενα χομπυ οκ απο μικρος..δεν εχω καμια κονσολα τωρα! καλοδεχουμενη η κριτικη σας!!

 

Κατ αρχήν δεν χρειάζεται να απολογείσαι σε κανέναν απο δω μέσα για το αν σπούδασες ή όχι...ούτε για το αν παίζεις video games...μαγκιά σου..κι εγώ είμαι 35 και κανα παιχνιδάκι παίζω που και που και γουστάρω κι ολας...Απλά θα πρέπει να ξέρεις οτι το να ζητάς οικονομική βοήθεια μέσα απο ένα forum, θα θεωρηθεί απ τους περισσότερους "πονηρή" σκέψη...

 

Με αφορμή το post σου λοιπόν, εριξα μια γρήγορη ματιά στη χρυσή ευκαιρία (online) και είδα κάποιες αγγελίες για περίπτερο. Δουλειά η οποία δεν χρειάζεται κανένα πτυχίο.

 

Προσωπικά έκανα την χοντρομαλακία και σπούδασα στο εξωτερικό κάτι που δεν υπάρχει στην Ελλάδα και αναγκαστικά δούλεψα σε αποθήκη και σε περίπτερο μέχρι που έφτασα 30 και αποφάσισα να μάθω απ το internet , web designing. Τώρα δουλεύω σε εταιρία (χωρίς κανένα χαρτί σε πληροφορώ) και παίρνω και δουλειές στο σπίτι...Θέλω να πω, πάλεψέ το λιγάκι. Μας λες οτι χρωστάς 400, έχεις μητέρα με πρόβλημα υγείας, αλλα παρ οτι είσαι 28 έχεις δουλέψει κάτι μήνες μόνο...

 

Θα σε συμβούλευα λοιπόν να "ρίξεις τα μούτρα σου", κατα κάποιο τρόπο, και να ζητήσεις βοήθεια απ' τους φίλους σου ακόμα κι αν το θεωρείς ελεημοσύνη, όπως λες στο πρώτο σου post, με την προυπόθεση οτι κάποια στιγμή θα τους επιστρέψεις τα χρήματα, παρά να το κάνεις απο δω μέσα. Ψάξε για μια οτιδήποτε δουλειά (περίπτερο, κουβάλημα σε αποθήκη κτλ κτλ) για να βοηθας και την μητέρα σου και παράλληλα ψάχνεις για κάτι καλύτερο...

 

Σου εύχομαι τα καλύτερα...

 

ps.Για κάποιους πονόψυχους εδω μέσα...χαλαρώστε λιγάκι...αφού είστε "ανώτεροι" αφήστε αυτούς που κρίνουν και προτείνετε λύσεις στο παιδί...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε, την έχουν δει όλοι εδώ μέσα πανεπιστήμονες και γαμάτοι και μπορούν να δικάζουν και να βγάζουν συμπεράσματα για το τι έχει κάνει ο καθένας και τι έχει τραβήξει στη ζωή του. Μήπως ρε μάγκες λέτε και άλλους χρησμούς αμα ζητήσουμε? ΜΠΡΑΒΟ στις σπουδές σας που σας έκαναν να μετράτε την αξία του ανθρώπου με πτυχία.

 

Εμ αυτό το σύστημα σας πούλησαν , αυτό αγοράσατε και αυτές τις μαλακίες λέτε. Κάτι τέτοια ατομάκια με κριτική σκέψη και αντίληψη αμοιβάδας νομίζουν ότι είναι κάποιοι στην Ελλάδα και θεωρούν ότι τα ξέρουν έχουν τη λύση και μπορούν να κριτικάρουν απροβλημάτιστα.

 

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ, με το πτυχίο θα βρεις δουλειά. Με τέτοια μυαλά το μόνο που μπορείς να κάνεις σωστά, είναι να τρως τα λεφτά που σου σκάνε...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην τρελαθούμε τελείως , το απολυτήριο Λυκείου δίνεται σχεδόν χαριστικά . Ελάχιστα παιδιά πηγαίναμε φροντιστήριο στην περιοχή μου , οι περισσότεροι δεν είχαν λεφτά για μαθήματα ή απλά δε τους ενδιέφερε να σπουδάσουν κάτι μετά, πολλοί δούλευαν ήδη τα απογεύματα. Ο αδερφός μου που ήταν τεμπελάκος στο σχολείο πήγε σε τεχνική σχολή αντί για λύκειο ( δυστυχώς όχι ισοδύναμη με λύκειο), μέχρι το 2011 είχε δουλειά ( και με ένσημα παρακαλώ , ήταν η δουλειά τέτοια που δε το ρίσκαρε ο εργοδότης να σε έχει ανασφάλιστο όπως σε ένα γραφείο ας πούμε ).

 

Αν δε μας τρολλάρει ο topic starter ( το πιο πιθανό ) το μόνο που μπορώ να πω είναι να προσπαθήσει να πάει σε κάποια σχολή να μάθει κάτι ( υπάρχουν κάτι σχολές του ΟΑΕΔ , δεν ξέρω αν χρειάζεσαι απολυτήριο ή όχι ). Το κυριότερο όμως είναι να προσπαθήσει να βγάλει το Λύκειο ( μακάρι ο αδερφός μου να βάλει μυαλό και να πάει...). Για ξένες γλώσσες υπάρχουν προγράμματα μέσω ΜΚΟ που μπορείς να μάθεις ( προηγούνται άνεργοι , μονογονεικές κ.λ.π. ).

 

Προφανώς αφού υπάρχουν μεγάλα εργασιακά κενά στο βιογραφικό σου άλλη λύση εκτός από το να πεις ψέμματα δεν μπορώ να βρω , ειδικά για το διάστημα προ 2008-2009 οι εργοδότες τα κοιτάνε τα μεγάλα κενά ανάμεσα σε δουλειές . Εγώ είχα 1,5 χρόνο κενό ( για σοβαρότατο λόγο ) και δεν υπήρξε ούτε μία φορά που να μη ρωτήθηκα στη συνέντευξη για αυτό και ας ήταν και στην αρχή της κρίσης.

 

Στις ανειδίκευτες δουλειές δεν κοιτάνε απολυτήριο λυκείου, δε το ζητάνε να το δουν αλλά προτιμώνται πλέον νέοι μέχρι 25 ( σε ιδιωτικό τομέα όχι σε προκηρύξεις ).Η εξειδίκευση μετράει , κακά τα ψέμματα , όταν λέμε εξειδίκευση δεν πάει να πει σώνει και καλά Πανεπιστήμιο. Όσοι είμαστε κοντά στα 30 ήρθε η ώρα να καταλάβουμε ότι ανειδίκευτες δουλειές γιοκ για εμάς .

 

Περί χρημάτων όλοι κάπου χρωστάμε , ακόμα και άτομα που δε χρωστάγαμε παλαιότερα , με τη κρίση - τη φορολογία κ.λ.π. φτάσαμε να χρωστάμε μπόλικα.( αν έχεις μπλεχτεί και με επιχειρήσεις στο παρελθόν ή έχεις συγγενείς που είχαν επιχείρηση η πιθανότητα να χρωστάς σχεδόν παντού αυξάνεται )...Αν έχεις φίλους που να έχουν λεφτά θα πρέπει να ρίξεις τα μούτρα σου και να τους ζητήσεις.

 

Υ.Γ. Άνεργη εδώ και 3 μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε, την έχουν δει όλοι εδώ μέσα πανεπιστήμονες και γαμάτοι και μπορούν να δικάζουν και να βγάζουν συμπεράσματα για το τι έχει κάνει ο καθένας και τι έχει τραβήξει στη ζωή του. Μήπως ρε μάγκες λέτε και άλλους χρησμούς αμα ζητήσουμε? ΜΠΡΑΒΟ στις σπουδές σας που σας έκαναν να μετράτε την αξία του ανθρώπου με πτυχία.

 

Εμ αυτό το σύστημα σας πούλησαν , αυτό αγοράσατε και αυτές τις μαλακίες λέτε. Κάτι τέτοια ατομάκια με κριτική σκέψη και αντίληψη αμοιβάδας νομίζουν ότι είναι κάποιοι στην Ελλάδα και θεωρούν ότι τα ξέρουν έχουν τη λύση και μπορούν να κριτικάρουν απροβλημάτιστα.

 

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ, με το πτυχίο θα βρεις δουλειά. Με τέτοια μυαλά το μόνο που μπορείς να κάνεις σωστά, είναι να τρως τα λεφτά που σου σκάνε...

Λοιπόν όταν ρωτάω γιατί δεν σπούδασε, δεν εννοώ Πανεπιστήμιο. Λέει ότι είναι 29 ετών και έχει δουλέψει μόνο κάτι μήνες, προφανώς τους υπόλοιπους (αν δεν είχε κάποιο πρόβλημα) θα μπορούσε να πάει σε ένα ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ όπου ΣΟΥ ΒΡΊΣΚΟΥΝ δουλειά για πρακτική και εάν ο εργοδότης δεν είναι το δημόσιο συνήθως σε κρατάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συμπέρασμα φίλε μου είναι, δανείσου από συγγενείς!

 

και να πιάσεις δουλειά, θα πληρωθείς σε 1 μήνα από τώρα..

 

άσε που είναι απίθανο να δουλεύεις οχτάωρο, άρα τα λεφτά που ψάχνεις θα χρειαστείς τουλάχιστον 2 με 3 μήνες για να τα μαζέψεις..

 

έτσι όπως τα καταφέρανε οι προδότες, οι σφουγκοκωλάριοι και οι ημέτεροι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τον τύπο που ξεκίνησε το θέμα :

 

Είσαι 28 και δεν σπούδασες. Άρα καθάρησες από το Στρατό στα 19-20 ναι; Ήτοι 2003-4.

 

2004 έως 2009 είναι μια πενταετία, που καλώς ή κακός (λόγο του αποτελέσματος), χρήμα στην αγορά υπήρχε.

 

Γνωρίζεις ότι σήμερα είναι περίοδος που μαζεύουν ελιές. Τράβα να δουλέψεις για μερικά μεροκάματα εκεί αν έχεις τόσο σοβαρή ανάγκη που ζητιανέυεις στα φόρουμ.

 

Το ότι δεν κατάφερες να κάνεις κάτι, ούτε καν να σκεφτείς ότι και επαγγελματίας στο Στρατό είναι μία καλή μόνιμη λύση, μην περιμένεις σήμερα να βρεθεί ουρανοκατέβατη εργασία στην Ελλάδα.

 

--------------------------------------

Για τους λοιπούς που κάνουν κριτική για πτυχεία :

 

Αν κάποιος είναι καλός στο επαγγελμά του, δεν χρειάζονται. Το παραμύθι που έχετε φάει τόσα χρόνια, το βλέπετε τώρα μπροστά σας.

 

Ούτε μία μέρα φροντηστήριο δεν πήγα. Εκτός Αγγλικών και αυτά τα εγκατέλειψα στο 5ο έτος λόγω εργασίας παράλληλα με το σχολείο. Και καθάρισα με 19 το ΤΕΛ (ναι και στα γενικά μαθήματα, εν έτη 1994). Και μπορεί το απολυτήριο να είναι "χαριστικό" όπως κάποια είπε παραπάνω, αλλα η διαφορά του 10.5 και 19 είναι μεγάλη στο άτομο και την νοοτροπία του.

 

Έχω ξαδέλφια και φίλους στην Ελλάδα με ένα σωρό πτυχεία, MBA, διδακτορικά και φυσικά 3-4 πιστοποιήσεις ξένων γλωσσών. Δουλεύουν περιστασιακά, σε άσχετες με αυτό που σπούδασαν εργασίες, και όσοι δουλεύουν μόνιμα πέρνουν το χρόνο όσα βγάζω εγώ το σε ένα δίμηνο, με απολυτήριο ΤΕΛ, και στην ίδια ηλικία.

 

Βέβαια τα λεφτά δεν είναι εκεί για να τα αρπάξει κάποιος. Προέρχονται από 16 χρόνια προϋπηρεσία. (36 είμαι τώρα).

 

Και κανείς δεν μου έδωσε out of the blue εργασία. Πάλεψα με ίσους όρους και απέδειξα ότι είμαι ικανός να αντεπεξέλθω στις απαιτήσεις.

 

Όταν έκανα συνεντεύξεις για να βρω αντικαταστάτη μου πέρισυ την προηγούμενη εταιρία (Αγγλία), δεν μπόρεσα να βρω κανέναν. Κανείς δεν μπορούσε να γράψει μία απλή εφαρμογή μέσα σε δύο ώρες, και να απαντήσει 10 ερωτήσεις τεστ. Όλοι είχαν πτυχεία, MBA, "προϋπηρεσία", και η εφαρμογή πάρα πολύ απλή.

 

Και ξέρω αρκετούς απόφοιτους ΑΕΙ Πληροφορικής, με πτυχείο προγραμματιστή, που τους έφτιαξα εγώ την πτυχιακή μεταξύ 1996-2003. Και φυσικά έδωσαν αντίγραφο σε άλλους κοκ. Γιατί το έκανα; Γιατί είτε ήταν φίλοι, ή οι γονείς τους γκρίνιαζαν σε γνωστούς και οικογένεια, είτε γιατί μου έγιναν pests. Οπότε σκέφτηκα να βγάλω καμμία δραχμή/ευρώ. Και φυσικά ήταν και η επιπλέον εμπειρία για εμένα. Αυτοί σήμερα συνεχίζουν να κάνουν τσαμπαδουλειές, και τρεις είναι απλοί υπάλληλοι σε δήμους που τους πήραν με τον Καποδίστρια το 2000-2 και τα ξύνουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...