Προς το περιεχόμενο

Αναγκη χρηματων-Θελω μια δουλεια..!


Patapon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ξαδέλφια και φίλους στην Ελλάδα με ένα σωρό πτυχεία, MBA, διδακτορικά και φυσικά 3-4 πιστοποιήσεις ξένων γλωσσών. Δουλεύουν περιστασιακά, σε άσχετες με αυτό που σπούδασαν εργασίες, και όσοι δουλεύουν μόνιμα πέρνουν το χρόνο όσα βγάζω εγώ το σε ένα δίμηνο, με απολυτήριο ΤΕΛ, και στην ίδια ηλικία.

 

Νομιζω οτι συγκρινεις διαφορετικες χωρες

Αν δουλευες στην ελλαδα, στα ιδια επιπεδα με τους αλλους (μαλλον) θα ησουν

 

Όταν έκανα συνεντεύξεις για να βρω αντικαταστάτη μου πέρισυ την προηγούμενη εταιρία (Αγγλία), δεν μπόρεσα να βρω κανέναν. Κανείς δεν μπορούσε να γράψει μία απλή εφαρμογή μέσα σε δύο ώρες, και να απαντήσει 10 ερωτήσεις τεστ. Όλοι είχαν πτυχεία, MBA, "προϋπηρεσία", και η εφαρμογή πάρα πολύ απλή.

 

Εδω δεν καταλαβα γιατι συγκρινεις ανομοια πραγματα

Το ΜΒΑ και η προϋπηρεσια (γενικα) δεν νομιζω να εχουν αμεση σχεση με τον προγραμματισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομιζω οτι συγκρινεις διαφορετικες χωρες

Αν δουλευες στην ελλαδα, στα ιδια επιπεδα με τους αλλους (μαλλον) θα ησουν

 

Στον τομέα της πληροφορικής φυσικά και δεν ισχύει αυτο! Μυαλό και διάθεση να έχεις και δεν χρειάζεσαι ούτε χρήματα όυτε γνωστούς για να γίνεις κορυφαίος. Μόνο να σου κόβει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον τομέα της πληροφορικής φυσικά και δεν ισχύει αυτο! Μυαλό και διάθεση να έχεις και δεν χρειάζεσαι ούτε χρήματα όυτε γνωστούς για να γίνεις κορυφαίος. Μόνο να σου κόβει...

 

Εισαι σιγουρος οτι μιλαμε για ιδιο επιπεδο γνωσεων και μισθολογικης κλιμακας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τον τύπο που ξεκίνησε το θέμα :

 

Είσαι 28 και δεν σπούδασες. Άρα καθάρησες από το Στρατό στα 19-20 ναι; Ήτοι 2003-4.

 

2004 έως 2009 είναι μια πενταετία, που καλώς ή κακός (λόγο του αποτελέσματος), χρήμα στην αγορά υπήρχε.

 

Γνωρίζεις ότι σήμερα είναι περίοδος που μαζεύουν ελιές. Τράβα να δουλέψεις για μερικά μεροκάματα εκεί αν έχεις τόσο σοβαρή ανάγκη που ζητιανέυεις στα φόρουμ.

 

Το ότι δεν κατάφερες να κάνεις κάτι, ούτε καν να σκεφτείς ότι και επαγγελματίας στο Στρατό είναι μία καλή μόνιμη λύση, μην περιμένεις σήμερα να βρεθεί ουρανοκατέβατη εργασία στην Ελλάδα.

 

--------------------------------------

Για τους λοιπούς που κάνουν κριτική για πτυχεία :

 

Αν κάποιος είναι καλός στο επαγγελμά του, δεν χρειάζονται. Το παραμύθι που έχετε φάει τόσα χρόνια, το βλέπετε τώρα μπροστά σας.

 

Ούτε μία μέρα φροντηστήριο δεν πήγα. Εκτός Αγγλικών και αυτά τα εγκατέλειψα στο 5ο έτος λόγω εργασίας παράλληλα με το σχολείο. Και καθάρισα με 19 το ΤΕΛ (ναι και στα γενικά μαθήματα, εν έτη 1994). Και μπορεί το απολυτήριο να είναι "χαριστικό" όπως κάποια είπε παραπάνω, αλλα η διαφορά του 10.5 και 19 είναι μεγάλη στο άτομο και την νοοτροπία του.

 

Έχω ξαδέλφια και φίλους στην Ελλάδα με ένα σωρό πτυχεία, MBA, διδακτορικά και φυσικά 3-4 πιστοποιήσεις ξένων γλωσσών. Δουλεύουν περιστασιακά, σε άσχετες με αυτό που σπούδασαν εργασίες, και όσοι δουλεύουν μόνιμα πέρνουν το χρόνο όσα βγάζω εγώ το σε ένα δίμηνο, με απολυτήριο ΤΕΛ, και στην ίδια ηλικία.

 

Βέβαια τα λεφτά δεν είναι εκεί για να τα αρπάξει κάποιος. Προέρχονται από 16 χρόνια προϋπηρεσία. (36 είμαι τώρα).

 

Και κανείς δεν μου έδωσε out of the blue εργασία. Πάλεψα με ίσους όρους και απέδειξα ότι είμαι ικανός να αντεπεξέλθω στις απαιτήσεις.

 

Όταν έκανα συνεντεύξεις για να βρω αντικαταστάτη μου πέρισυ την προηγούμενη εταιρία (Αγγλία), δεν μπόρεσα να βρω κανέναν. Κανείς δεν μπορούσε να γράψει μία απλή εφαρμογή μέσα σε δύο ώρες, και να απαντήσει 10 ερωτήσεις τεστ. Όλοι είχαν πτυχεία, MBA, "προϋπηρεσία", και η εφαρμογή πάρα πολύ απλή.

 

Και ξέρω αρκετούς απόφοιτους ΑΕΙ Πληροφορικής, με πτυχείο προγραμματιστή, που τους έφτιαξα εγώ την πτυχιακή μεταξύ 1996-2003. Και φυσικά έδωσαν αντίγραφο σε άλλους κοκ. Γιατί το έκανα; Γιατί είτε ήταν φίλοι, ή οι γονείς τους γκρίνιαζαν σε γνωστούς και οικογένεια, είτε γιατί μου έγιναν pests. Οπότε σκέφτηκα να βγάλω καμμία δραχμή/ευρώ. Και φυσικά ήταν και η επιπλέον εμπειρία για εμένα. Αυτοί σήμερα συνεχίζουν να κάνουν τσαμπαδουλειές, και τρεις είναι απλοί υπάλληλοι σε δήμους που τους πήραν με τον Καποδίστρια το 2000-2 και τα ξύνουν.

 

 

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ.

 

Το ζήτημα όμως είναι ότι εσύ είσαι η εξαίρεση. Υπάρχουν και πάρα πολλοί απόφοιτοι λυκείου που δεν έχουν κάνει τίποτα στην ζωή τους. Δεν φτιάχνουν όλοι οι απόφοιτοι ΤΕΛ εφαρμογές προγραμματισμού στο δικό σου επίπεδο.

 

Επίσης μην συγκρίνουμε το 94' με το σήμερα. Σήμερα ζητάνε να έχεις άμεσα εμπειρία και προϋπηρεσία. Δεν υπάρχει χρόνος για να αποδείξει κάποιος ότι αξίζει ή να αποκτήσει εμπειρία.

Προσωπικά χρειάστηκε αρκετό καιρό για να πάρω μια ιδέα πως φτιάχνονται οι πραγματικές εφαρμογές του εμπορίου και όχι οι εικονικές που διδάσκονται στις διάφορες σχολές.

 

Κατα τ'άλλα, δυστυχώς οι πιο πολλοί στην Ελλάδα (και όχι μόνο) πηγαίνουν να σπουδάσουν και έχουν την εντύπωση ότι θα βγούνε από την σχολή και θα τους προσκυνάνε ξαφνικά όλοι όσοι έχουν "κατώτερες" σπουδές. Έχουν την εντύπωση ότι θα γίνουν άμεσα διευθυντές απλά με την επίδειξη του πτυχίου. Γι' αυτό και η μισή Ελλάδα έχει πάρει το MBA.

 

Φταίνε βέβαια και οι καθηγητές που παραμυθιάζουν τους αποφοίτους (π.χ όταν ξέσπασε το σκάνδαλο με τον Μυλόπουλο, αυτός έλεγε ότι το ΑΠΘ είναι στις κορυφαίες σχολές του κόσμου).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος οτι μιλαμε για ιδιο επιπεδο γνωσεων και μισθολογικης κλιμακας;

 

 

Σε Αγγλία & Δανία, που έχω ιδία γνώση, δεν υπάρχει μισθολογική κλίμακα και το επίπεδο γνώσεων είναι καθαρά σχετικό ανάλογα με την θέση εργασίας και την εμπειρία που έχεις.

 

Εξ ού και διάφορα "χαρτιά" δεν έχουν καμμία σχέση ούτε στον μισθό, ούτε κάπου αλλού.

 

Και είναι πάντα στην διάθεση του εργοδότη. Γι αυτό, βλέπεις όλες οι δουλειές διαφημίζονται £30-50Κ p.a. με ειδική σημείωση ότι ο μισθός εξαρτάται πάντα από την εμπειρία. Στο τμήμα 10 άτομα, έχουν 10 διαφορετικούς μισθούς που το εύρος είναι από 30 μέχρι 50Κ το χρόνο, για τις ίδιες θέσεις. Και βλέπεις άλλους με πτυχεία να πέρνουν 30Κ, ανώ άλλοι στα χωρίς κάποιο πτυχείο να είναι στα 50Κ. Και όλοι στην ίδια ηλικία πάνω κάτω. 30-40

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως να σου δωσει δουλεια καποιος ξενος που θελει να δει χαρτι πρωτα? εδω δεν εχει δουλεια αυτος με το χαρτι σε μενα θα τη δωσει?

 

Παντος δεν θα σε παρουν τηλ.

- Ναι γεια σας, βρηκα το τηλ σου στο τηλ. καταλογο και νομιζω οτι εισαι ανεργος, θες δουλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν όταν ρωτάω γιατί δεν σπούδασε, δεν εννοώ Πανεπιστήμιο. Λέει ότι είναι 29 ετών και έχει δουλέψει μόνο κάτι μήνες, προφανώς τους υπόλοιπους (αν δεν είχε κάποιο πρόβλημα) θα μπορούσε να πάει σε ένα ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ όπου ΣΟΥ ΒΡΊΣΚΟΥΝ δουλειά για πρακτική και εάν ο εργοδότης δεν είναι το δημόσιο συνήθως σε κρατάει.

 

Κι εσύ τι ζόρι τραβάς αν σπούδασε ή όχι ή αν δούλεψε η όχι? Τον ξέρεις τον τύπο ή ξέρεις την ζωή του?

Κι ακόμα και δίκιο να έχεις και να είναι ένα ρεμάλι και μισό εσύ γιατί του ασκείς κριτική? Είσαι ο superγαμάτος και γι αυτό ασκείς κριτική σε όποιον είναι χειρότερος? (που δεν ξέρουμε αν είναι)

Κι αν είναι κάποιος superγαμάτος σαν εσένα, πόσο σοβαρό είναι να ασκεί κριτική σε κάποιον "χειρότερο" του επειδή είναι χειρότερός του?

 

Είπε και ζήτησε κάτι συγκεκριμένο.

-Αν έχεις να προσφέρεις κάτι σχετικό με αυτό που ζήτησε και θέλεις να το κάνεις,καλώς, αλλιώς τι πετάγεσαι να κρίνεις?

-Αν θεωρείς ηλίθιο που το ζήτησε αγνόησε τον.

-Φταίει κανείς γι αυτό που ειναι η δεν είναι? Και στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν ξέρουμε καν τι είναι η δεν είναι.

 

Αυτά ισχύουν και για τους υπόλοιπους που επιδόθηκαν σε μια άσκοπη κριτική ή βρήκαν ευκαιρία να μας πουν ή να υποννοήσουν για το πόσο αγωνιστές ή πετυχημένοι είναι.

 

 

 

 

Μόλις είδα αυτό το ποστ και μου πέσαν τα μαλλιά.

 

Παντος αν δεν τρολαρεις. Ντροπη σου ρε ρεμαλι, στο διαστιμα 2002-2007 δεν μπορουσες να βρεις δουλεια; Τι περιμενες δηλαδη; Να δουλεψεις στα 45 σου; Ελεος ρε.

 

Ρε παπί πραγματικά ή 14χρονο είσαι ή γράφεις από ίδρυμα, δεν εξηγείται αλλιώς.

Τι θα πει "ντροπή σου ρε ρεμάλι" και "ελεος ρε" και κριτική για την ζωή του άλλου που δεν τον ξέρεις.

Την παλεύεις γενικά?

 

 

 

Επεξ/σία από funbreaker
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Βέβαια τα λεφτά δεν είναι εκεί για να τα αρπάξει κάποιος. Προέρχονται από 16 χρόνια προϋπηρεσία. (36 είμαι τώρα).

 

Και κανείς δεν μου έδωσε out of the blue εργασία. Πάλεψα με ίσους όρους και απέδειξα ότι είμαι ικανός να αντεπεξέλθω στις απαιτήσεις.

 

 

Εργασιακή εμπειρία από Ελλάδα έχεις και σε ποιά χρονική περίοδο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το γενικό point του Apoll είναι σωστό, τουτέστιν αν είσαι πολύ καλός δεν χάνεσαι ακόμα και υδραυλικός να πας, εντούτοις είναι λίγο ετεροχρονισμένη η σκέψη αυτή, οπότε συμφωνώ με τον triapoulakiakathontan κι εξηγούμαι.

 

Αρχικά ειλικρινά respect αν με ΤΕΛ πλέον έχεις καταφέρει να απορρίπτεις δουλειές που απλά δεν σ' αρέσουν, αλλά στη σημερινή εποχή αν έκανες σε μια εκ των μεγάλων αίτηση (χωρίς προϋπηρεσία), αυτή δεν θα περνούσε ούτε τα φίλτρα του Outlook, πόσο μάλλον το HR και τον manager. Οι εποχές που κάποιος με αρκετό προσωπικό διάβασμα και μόνο μπορούσε να διαλέγει θέσεις ή να ανεβαίνει ιεραρχία σε σύντομο χρονικό διάστημα τέλειωσαν ή τουλάχιστον αυτή είναι η εμπειρία μου και του κύκλου μου.

 

Όταν πλέον ειδικά στον χώρο της πληροφορικής οι αιτήσεις ανέρχονται σε χιλιάδες και το επίπεδο απίστευτο, πολύ δύσκολα κάποιος να σου έδινε την ευκαιρία να αποδείξεις ποιος είσαι, μακάρι να 'χες το μυαλό και τη διάθεση του κόσμου όλου. Χωρίς πτυχίο απλά δεν θα έμπαιναν στο ρίσκο, γιατί μπορούν να βρουν άλλους 100 με τα δικά σου προσόντα, και με παραπάνω "χαρτιά".

 

Όσο για την ιεραρχία δεν ξέρω τι συμβαίνει γενικά, αλλά και πάλι στις μεγάλες εταιρίες το να μην έχει κάποιος χαρτί σημαίνει ότι δεν θα πιάσει υψηλή managerial θέση τόσο γρήγορα όσο ένας πτυχιούχος, μπορεί και καθόλου ανάλογα με την πολιτική της. Ενδεικτικά σε αρκετές περιπτώσεις που γνωρίζω οι graduate σε 2-5 χρόνια θα βάλουν/έβαλαν κάτω άτομα με 10 και 20 χρόνια, σε ορισμένες περιπτώσεις και μισθολογικά.

 

Και τέλος για την Ελλάδα, όταν πλέον ούτε για δείγμα δεν υπάρχουν θέσεις ή όταν υπάρξει μια τα βιογραφικά είναι τόσα πολλά που απλά επιλέγονται τα 100 πρώτα, το να γράψεις προϋπηρεσία είναι όνειρο. Και χωρίς προϋπηρεσία, δουλειά μεγάλη γιοκ.

 

 

Όλα αυτά φυσικά δεν αναιρούν αυτό που είπε ο Apoll. MBA έχει η μισή Ελλάδα, το ECDL η άλλη μισή και από υπολογιστές "ξέρουν" όλοι. Χωρίς τρέξιμο δουλειά δεν βρίσκεις ούτε στην Ελβετία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπε και ζήτησε κάτι συγκεκριμένο.

-Αν έχεις να προσφέρεις κάτι σχετικό με αυτό που ζήτησε και θέλεις να το κάνεις,καλώς, αλλιώς τι πετάγεσαι να κρίνεις?

-Αν θεωρείς ηλίθιο που το ζήτησε αγνόησε τον.

-Φταίει κανείς γι αυτό που ειναι η δεν είναι? Και στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν ξέρουμε καν τι είναι η δεν είναι.

 

Αυτά ισχύουν και για τους υπόλοιπους που επιδόθηκαν σε μια άσκοπη κριτική ή βρήκαν ευκαιρία να μας πουν ή να υποννοήσουν για το πόσο αγωνιστές ή πετυχημένοι είναι.

 

Έχεις να πεις κάτι σχετικά με το πρόβλημα του TS ? Κάτι που θα τον βοηθήσει ? Αν ναι, καντο...αλλιώς ακολούθα τις συμβουλές σου λίγο πιο πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις να πεις κάτι σχετικά με το πρόβλημα του TS ? Κάτι που θα τον βοηθήσει ? Αν ναι, καντο...αλλιώς ακολούθα τις συμβουλές σου λίγο πιο πάνω...

 

Εσύ έχεις να πεις? Κάτι που θα τον βοηθήσει? Αν ναι, καντο... αλλιώς ακολούθα τις συμβουλές μου λίγο παραπάνω.

Με άλλα λόγια πιο παιδική την συζήτηση δεν θα μπορούσες να την κάνεις, και μάλιστα χωρίς λόγο.

Άμα παρεξηγήθηκες που έθιξα τον τρόπο συμπεριφοράς σου στην αρχή του topic δεν σε λυτρώνει αυτή η απάντηση.

Το προσπερνάμε όμως για να μην χαλάσουμε κι άλλο το thread του παιδιού με offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ έχεις να πεις? Κάτι που θα τον βοηθήσει? Αν ναι, καντο... αλλιώς ακολούθα τις συμβουλές μου λίγο παραπάνω.

Με άλλα λόγια πιο παιδική την συζήτηση δεν θα μπορούσες να την κάνεις, και μάλιστα χωρίς λόγο.

Άμα παρεξηγήθηκες που έθιξα τον τρόπο συμπεριφοράς σου στην αρχή του topic δεν σε λυτρώνει αυτή η απάντηση.

Το προσπερνάμε όμως για να μην χαλάσουμε κι άλλο το thread του παιδιού με offtopic.

 

Ούτε παρεξηγήθηκα, ούτε λύτρωση ψάχνω...αυτά είναι δικά σου συμπεράσματα...δεν θεώρησα καν οτι αναφέρεσαι σε μένα.

Εγω, αν δεις στη 2η σελίδα, προτείνω και 2-3 λύσεις στο παληκάρι. Εσύ μπήκες να δώσεις συμβουλές, τις οποίες δεν ακολουθείς, σ αυτούς που τον κράζουν ?

 

Και μετά έκανες και επεξεργασία στο comment σου και το ξεμ....ες τελείως ! Κρίνεις και χαρακτηρίζεις και προσβάλεις τον χρήστη παπί...

Αυτός που κρίνει = μ@λ@κ@ς

Αυτός που κρίνει αυτόν που κρίνει ?...2x μ@λ@κ@ς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

labyrinth σου απαντάω σε spoiler για να μην γ@/σουμε κι άλλο το topic.

 

Ούτε παρεξηγήθηκα, ούτε λύτρωση ψάχνω...αυτά είναι δικά σου συμπεράσματα...δεν θεώρησα καν οτι αναφέρεσαι σε μένα.

Εγω, αν δεις στη 2η σελίδα, προτείνω και 2-3 λύσεις στο παληκάρι.

 

Ε ναι δικά μου θα είναι τα συμπεράσματα αφού εγώ τα είπα.

Αναφέρθηκα στην αρνητική κρίση σου της 1ης σελίδας, στην 2η μετά όντως το γύρισες στις συμβουλές.

Η αρχική μου αναφορά δεν είχε να κάνει τόσο με σένα αλλά με κάποιους που τον έβρισαν περισσότερο. Εσύ μου είπες όμως εμμέσως να σκάσω αν δεν έχω κάτι να πω επί της ουσίας (λες και αυτοί που έκραζαν μαζί σου μιλούσαν επί της ουσιας) κι έτσι οδηγήθηκα στο συμπέρασμα πως πειράχτηκες. Επί της ουσίας το να προσβάλεις κάποιον ακόμα κι αν είναι μ@λάκας θεωρείς πως είναι σωστό?

 

 

Εσύ μπήκες να δώσεις συμβουλές, τις οποίες δεν ακολουθείς, σ αυτούς που τον κράζουν ?

 

Εγώ είπα την γνώμη σχετικά με το να κρίνεις και προσβάλεις δημόσια κάποιον. Και αναγκαστικά και μόνο που το λέω, ναι κρίνω την πράξη κάποιου. Δεν γίνεται να το πω χωρίς να υποπέσω στο ίδιο λάθος όπως υποπύπτεις κι εσύ τώρα που με κρίνεις που κρίνω. Και φυσικά στο σημείο αυτό η συζήτηση γίνεται παιδική, σαν να μου λες ότι επειδή είμαι κατά της βίας, αν δω κάποιον να τον δέρνουν δεν θα τον υπερασπιστώ με χρήση λίγης βίας αν χρειαστεί.

 

Και μετά έκανες και επεξεργασία στο comment σου και το ξεμ....ες τελείως ! Κρίνεις και χαρακτηρίζεις και προσβάλεις τον χρήστη παπί...

 

Ναι, έτυχε να δω μετά το σχόλιο που είχε κάνει. Εδώ όντως άσκησα περισσότερη "βία" απ όσο έπρεπε. Σαν να είδα το παπί να είδα το παπί να δέρνει τον ts και αντί να πάω να τον σπρώξω απλά να του ριξα και μια μπουνιά εν βρασμώ.

 

Αυτός που κρίνει = μ@λ@κ@ς

Αυτός που κρίνει αυτόν που κρίνει ?...2x μ@λ@κ@ς ?

 

Οπότε εσύ πας για x3? (εκτός κι αν διαφωνείς στα περί δημόσιας και μη δημιουργικής κριτικής)

Γενικά περίμενα πως κάποιος θα έλεγε αυτό το επιχείρημα του νηπιαγωγείου και η απάντηση είναι πως όταν βλέπεις να δέρνουν κάποιον, και κατά της βίας να είσαι θα επέμβεις ασκώντας και λίγη βία αν χρειαστεί. Τώρα αν υπερβάλεις και λίγο όπως εγώ με το παπί, κακώς, ήταν ατύχημα.

Ας σταματήσει όμως εδώ αυτό το offtopic.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα και δεν βλεπω φως.

Εγω ηλεκτρολογος μηχανικος ΤΕ και δεν με παιρνουν ουτε για πωλητη ηλεκτολογικου υλικου :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...