Προς το περιεχόμενο

Ποιον φορητο στα 450 - 550?


stratigos24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι απόψεις για τις μπαταρίες λιθίου διχάζονται. Είναι πολύ έξυπνες μπαταρίες. Εχθρός τους είναι οι υψηλές θερμοκρασίες. Αν τις αφήσεις για κάποιο καιρό αποφόρτηστες, τότε μειώνουν την απόδοσή τους. Βέβαια, αν δεν έχεις την μπαταρία στο λάπτοπ, τότε μια αυξομείωση της τάσης του ρεύματος θα σου κάψει τη μητρική και ίσως και άλλα μέρη. Εγώ προσωπικά την έχω πάνω στο λάπτοπ συνεχώς, φυσικά βγάζω το καλώδιο του ρεύματος από το jack του λάπτοπ όταν το κλείνω. Την έχω εδώ και ενάμισι χρόνο και ακόμα λειτουργεί κανονικότατα. Για μένα, καλύτερα να την αφήσεις πάνω στο λάπτοπ. Αν τη βγάλεις έτσι κι αλλιώς χάνεται η έννοια της φορητικότητας. Ακόμα και με ups εγώ προσωπικά δε θα την έβγαζα, καθώς μπορεί μετά εξαιτίας της σκόνης να μην κάνει καλή επαφή και τέτοια. Καλύτερα να πάρεις ένα φτηνό cooler, εγώ προσωπικά πήρα ένα από e shop με 8Ε μόνο για να αναπνέει το λάπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου. Πανω κατω θα το κανει οπως λες. Εχει και απο κατω βαση για να ψυχεται.

 

Λοιπον, απο το λιγο που το εχω δει μεχρι στιγμης, το λαπτοπ με τα windows 8 ειναι εφφετζιδικο και το πως τα δειχνει και κινειται γενικα (μεσα στα μενου παει γρηγορα, εναλλαγες απο windows 8 panel σε εποφανεια εργασιας κλπ) αλλα στις εφαρμογες, στις εγκαταστασεις στο πως θα ανοιξει τον explorer κλπ το βλεπω καπως αργο. Τωρα πχ σας γραφω απο το ενα μου λαπτοπ compaq cq71 - 110ev το οποιο ειναι με vista απο τη μανα του (και καπως φορτωμενο) και τα κανει πιο γρηγορα (πχ εγκατασταση steam, παιχνιδιων, ανοιγμα browser κλπ). Περιεργο. Ισως παιζει ρολο το πως διαχειριζονται τα windows 8 τους πορους του συστηματος (το εχω βαλει και σε turbo mode να δω αλλα δεν τρελαθηκα κιολας, τουλαχιστον στις εργασιες που εκανα εκεινη τη στιγμη δεν φανηκε τρελη διαφορα αλλα υπηρχε). Θα το δουλεψω κι'αλλο και βλεπουμε...

 

Εκανα και την αξιολογηση των windows και εβγαλε (αριστο το 9.9) 4.6 λογω καρτας γραφικων (gt620m - δεν θυμαμαι ποσο εβγαλε στα υπολοιπα) . Και αυτο καπως μου φανηκε...αλλα ενταξει laptop καρτα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο i5 3210m έχει turbo boost και πάει στα 3.1ghz όταν χρειαστεί...

 

Το πηρε σημερα το samsung με τα windows 8 πανω. Μια χαρα, πολυ ωραιο ειναι εμφανισιακα αλλα και απο επιδοση. Πατησα και το fn μαζι με το f9 (ή f10 ή f11 δεν θυμαμαι καλα) και εγινε και το turbo mode και απο εκει που ο επεξεργαστης ετρεχε εως τα 2 περιπου, με το turbo εδειξε και 3 (δεν ειναι μονιμα 2.5 ή 3.1 αντιστοιχα ο επεξεργαστης, πρεπει να ειναι ρυθμισμενος να πηγαινει οσο χρειαζεται αναλογα με τις εργασιες που κανεις).

 

Διαβάζεις όπως είσαι αυτό....

Καλό ΔΙΚΟ ΣΑΣ θα ήταν να έχετε την μπαταρία ΠΑΝΩ στο λαπτοπ αν δεν έχετε ups...διακοπες ρεύματος αν ειναι συχνές στην περιοχή σας και τα ''παιχνίδακια'' της ΔΕΗ με τις αυξομοιώσεις της τασης θετουν σε κίνδυνο το λαπτοπ και ''εσείς κοιτάτε την μπαταρία'' (γενικά το λέω δεν πάει σε εσάς προσωπικά).....

 

Δεν ξέρω εμένα πάει μια χαρά πάντως....όλα τα κανει γρήγορα....(δεν ξέρω μπορεί να εξαρτάται και απο τον χρήστη αυτό :P )

Τώρα για αυτό που είπες που πάτησες το συνδυασμό fn + κατι άλλο για να ενεργοποιήσεις το turbo mode??

Πώς το έκανες αυτό??Αφού αυτόματα πάει στο 2.9,3.1ghz...δεν το λέω ειρωνικά απλά έχω και εγώ τον 3210m και δεν έχω δει κάτι τέτοιο....

Τώρα για την αξιολόγηση εμένα ειναι 7.1 cpu... 7.2 ram (12αρα).. 5.4 γραφικά aero..6.7 γραφικά παιχνιδιών και 5.5 σκληρός...

Δεν ξέρω γιατί σου έβγαλε τόσο χαμηλά την gt 620m και εμένα πιο ψηλά....

Υ.Γ:Windows 7 εχω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαρισω πολυ και παλι Αντωνη. Αν και δεν εχουμε καποιο ιδιαιτερο προβλημα με τη δεη εδω που ειμαστε, θα βαλουμε και την μπαταρια και οσο μπορουμε θα της κανουμε σωστη χρηση.

 

Οσον αφορα το turbo mode, μη θετοντας το σε λειτουργεια με το fn και το f11 (ετσι ειχε και ενα netbook φιλου turbo mode και γινοταν με τα ιδια κουμπια), ο υπολογιστηε δουλευει εως τα 2 και κατι (μεχρι εκει ειδα). Μολις παταω fn και f11 αυτο παει εως και 3 (μεχρι εκει ειδα εγω να πιανει καποιες στιγμες). Αυτο το βλεπω πατωντας alt - ctrl - del και στις επιδοσεις βλεπω το ποσο παει ο επεξεργαστης (εκεινη τη στιγμη που το κοιταω δηλαδη και εχω απο πισω πχ ανοιχτο το steam να κατεβαζει, καμια 2 εφαρμογες αλλες ανοιχτες και ενα chrome με 2-3 βιντεο να παιζει στο youtube, βλεπω χωρις turbo να πηγαινει εως 2 και κατι και μολις παταω turbo κανει εμφανη αλλαγη και παει εως 3 που ειπα και πριν). Aπο μια γρηγορη αναζητηση που εκανα..(ακριβως στο ποστ που σας παει μεινετε, γραφει για fn+f11 turbo mode) και σε ενα αλλο laptop της samsung γινεται με τα ιδια κουμπια.

 

Ισως να εχει μια βαση λοιπον και η αξιολογηση του λαπτοπ που ειχαμε διαβασει στο πλαισιο, που το ελεγε καπως αργο, αλλα οκ μια χαρα παει. Εχει windows 8 και ισως εκει ειναι αλλιως τα πραγματα στο τι διεργασιες τρεχει μαζι για ολα αυτα τα μενουδακια που εχει κλπ..

 

Εδω και η αξιολογηση (με αριστα το 9,9 ειναι στα win 8):

 

post-182562-0-36798600-1354151305_thumb.png

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω windows 8 στο δικό μου laptop (fujitsu AH532 με την ίδια cpu και gpu με την δική σας) αλλά από ότι έχω διαβάσει στο forum (εδώ και εδώ ) έχουν καλύτερη αξιοποίηση πόρων...

 

Εγώ τώρα με 25 καρτέλες ανοιχτές και skype και utorrent δουλεύει στα 1200mhz....όταν χρειαστεί θα ανέβει...αλλά γιατί εσένα δουλεύει πιο ψηλά(κοντά στα 2 δεν είπες?)??Έχω κάνει benchmark με το occt και πάει στα 3.1 μόνο όταν δουλεύει ο ένας πυρηνας ενώ πάει στα 2.9 όταν δουλεύουν και οι δυο (με είχε βοηθήσει ο liajim να το καταλάβω αυτό γιατί με παραξένευε) αλλά και όλα αυτά όταν ήταν 100% ο cpu φυσικά!!

 

Τώρα που δουλευει στα 1200 το βλέπω απο το occt απλά παρατηρώ ότι έχει ανεβασμένει ρεύματα τώρα (3.57 volt απο τα 3 όταν είναι σε idle...θα ρωτησω στο μέλλον στο forum ή θα το ψάξω στο internet όταν βρω χρόνο γιατί μου το κάνει αυτό μιας και δεν ειμαι σχετικός)

r6z729.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koιτα. Για να εξηγησω και λιγο εχθες που το ειδα. Ειχα ανοιχτο μονο steam και εναν chrome. Κανω alt - ctrl - del και πηγαινω επιδοσεις. Ο επεξεργαστης στα 1.15 ακινητος. Παταω fn+f11 και πηγαινει για ενα δευτερολεπτο στα 2 και ξαναπεφτει και παραμενει στα 1.15. Απενεργοποιω turbo και ανοιγω ενα παιχνιδι και τα office. Πηγαινει 2 και κατι και υστερα δεν θυμαμαι ακριβως, γυρω στο 2 εμεινε ή πιο κατω. Μετα παταω fn+f11 και ξαναανοιγω τα προγραμματα (τα ειχα κλεισει παλι για να κανω το ιδιο με το turbo mode) και πηγε εως 3 στιγμιαια κατα το φορτωμα.

 

Τωρα να εξηγησω και εγω καπως προσπαθω αυτο που βλεπω.. :) Οχι οτι ειναι και τιποτα το σπουδαιο, μια χαρα τα τρεχει ολα το laptop.

 

Απο εκει και περα ομως, οπως ειπα και πριν το cq71-110ev μπαινει αμεσα στο ''ο υπολογιστης μου'' πχ ή σε πινακα ελεγχου ενω εκεινο εχει μια καθυστερηση των 2 δευτερολεπτων.

 

Αληθεια για τα fujitsu εχεις καλη αποψη? Ειναι πια σκετα και οχι fujitsu siemens? Eκεινα ειναι (ηταν?) καλα?

 

ΥΓ: Πολυ καλη η μνημη σου... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koιτα. Για να εξηγησω και λιγο εχθες που το ειδα. Ειχα ανοιχτο μονο steam και εναν chrome. Κανω alt - ctrl - del και πηγαινω επιδοσεις. Ο επεξεργαστης στα 1.15 ακινητος. Παταω fn+f11 και πηγαινει για ενα δευτερολεπτο στα 2 και ξαναπεφτει και παραμενει στα 1.15. Απενεργοποιω turbo και ανοιγω ενα παιχνιδι και τα office. Πηγαινει 2 και κατι και υστερα δεν θυμαμαι ακριβως, γυρω στο 2 εμεινε ή πιο κατω. Μετα παταω fn+f11 και ξαναανοιγω τα προγραμματα (τα ειχα κλεισει παλι για να κανω το ιδιο με το turbo mode) και πηγε εως 3 στιγμιαια κατα το φορτωμα.

 

Τωρα να εξηγησω και εγω καπως προσπαθω αυτο που βλεπω.. :) Οχι οτι ειναι και τιποτα το σπουδαιο, μια χαρα τα τρεχει ολα το laptop.

 

Ναι δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό εγώ...αν μπορεί κάποιος άλλος...

Δεν ξέρω γιατί έχει αυτήν την ρύθμιση αφού υποτίθεται ότι όταν χρειαστεί πάει στα 3...(το δικό μου δεν την έχει)

 

 

Απο εκει και περα ομως, οπως ειπα και πριν το cq71-110ev μπαινει αμεσα στο ''ο υπολογιστης μου'' πχ ή σε πινακα ελεγχου ενω εκεινο εχει μια καθυστερηση των 2 δευτερολεπτων.

 

Αληθεια για τα fujitsu εχεις καλη αποψη? Ειναι πια σκετα και οχι fujitsu siemens? Eκεινα ειναι (ηταν?) καλα?

 

ΥΓ: Πολυ καλη η μνημη σου... ;)

 

Αυτό εδώ έχω με την gt 620m (την βγάλανε τώρα...με τα ίδια λεφτά)

Παλιά λέγανε οτι τα fujitsu ήταν σκυλιά... πολυ καλά...έχει ο ξαδελφός μου ένα 8 χρόνια τωρα (δεν ξέρω μοντέλο...αλλά δεν το χρησημοποιεί....δεν έχει πάθει τίποτα απλά πηρε desktop)...

Τώρα δεν ξέρω...τα έχουν υποτιμήσει λίγο...ίσως μπορεί να φταίει ο ενας χρόνος εγγύησης αλλά με 50 ευρώ πας στα 3 χρόνια...δεν είναι δα και turbo-x ή hp...

Στο laptop γράφει πάντως made in germany...άσχετα αν όλα κατασκευάζονται στην Κίνα :P

Το δικό μου το λάτρεψα όταν άνοιξα το καπάκι και είδα το ανεμιστηράκι...λέω ''ναι ρε που*τι δεν χρειάζεται να κάνω βίδες το laptop για να το καθαρίσω'' (όταν τελειώσει η εγγύηση βέβαια...)

Ναι εγώ όπως σου είπα του έβαλα συν μια 8αρα μνήμη και έχω 12 σύνολο...οχι οτι βλέπω διαφορά απλά ψυχολογικό το θέμα...και με μια 4αρα εκανα την δουλεια μου (συνολο 8) αλλά ενταξει...απλά τα 4 είναι λιγα για μένα....ανοιγω πολλές καρτέλες με πολλους browsers :D...και photoshop :P

 

Τώρα για αυτό που λες οτι αργεί δεν ξέρω...εμένα μπαίνει κατευθείαν...μπορεί να φταίνε τα 8...μήπως το έχουν φουσκώσει με μλκιες προγράμματα??όπως το συνηθίζουν στα toshiba από οσο ξέρω...κλείσε και ότι δεν χρειάζεται στην εκκίνηση να τρέχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, δεν εγινε τιποτα. Οταν το βλεπει οτι καπως αργει ή θελει να παιξει κανα παιχνιδι - κανει τιποτα σε κανα photoshop, open office κλπ, θα παταει fn+f11 και θα κανει τη δουλεια της πιο ευκολα.

 

Το αν εχουν φουσκωσει τα windows 8 με βλακειες προγραμματακια κλπ δεν ξερω αλλα ολο και κατι πραγματακια εχει.

 

Οταν ανοιγει ο υπολογιστης το μονο που ξεκιναει μαζι (απο αυτα τα εικονιδια που βλεπουμε διπλα στην ωρα, γιατι ισως να τρεχουν και αλλες μικρες εφαρμογες απο τα win 8 που να φαινονται μονο στη διαχειριση εργασιων) ειναι το norton και ενα samsung programms ή κατι τετοιο.

 

Εdit:

 

Και κατι που ξεχασα να αναφερω.

 

Δεν βλεπω πουθενα να εχει recovery, οποτε σε περιπτωση format θελει και αγορα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, δεν εγινε τιποτα. Οταν το βλεπει οτι καπως αργει ή θελει να παιξει κανα παιχνιδι - κανει τιποτα σε κανα photoshop

 

Μα δεν μπορώ να διανοηθώ γιατί αργεί??Εμένα τα κάνει σφαίρα όλα...

 

Και κατι που ξεχασα να αναφερω.

Δεν βλεπω πουθενα να εχει recovery, οποτε σε περιπτωση format θελει και αγορα windows.

Ούτε που να το σκεφτείς φίλε μου αυτό!!Στα windows πληρώνουμε το serial και όχι τόσο το δισκάκι...

Το serial το γράφει κάτω απο το laptop??Αν όχι δες μήπως είναι στο bios....

Έτσι αναφέρει τουλάχιστον αυτός...

 

Θα ψάξω αύριο για το συγκεκριμένο laptop στο internet μπας βρω τίποτα..αλλά κοιτάξτε και το manual να δείτε τι γράφει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε. Τωρα δεν ξερω ποτε θα μπορεσω να το δω (για το serial) αλλα μολις μαθω θα σου πω. Ναι ξερω οτι το serial πληρωνουμε...αλλα σε ολα μου τα λαπτοπ, ειτε ειχαν recovery, ειτε ειχαν με το που τα ανοιξεις να βαλεις 2-3 dvd να γραψεις τα προγραμματα κλπ, ειτε συνοδευοντουσαν απο ενα cd - dvd ειτε δεν ειχαν τιποτα οπως το acer μου, που μου ζητουσε 1 ή 2 δεν θυμαμαι ακριβως dvd για να γραψει σε αυτα τους drivers και τα προγραμματα του και δεν ειχε ουτε serial ουτε dvd ουτε τιποτα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αν εχει ενεργοποιηθεί το βλέπεις από το προγραμματάκι....(για το acer σου σου μιλαω)

 

 

Το πιο λογικό για μένα είναι να το έχει κάτω απο το laptop....Τώρα για το recovery το manual θα γράφει σίγουρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω είσαι φίλε μου!

Σελίδα 95 για recovery... :)

 

Αυτό έπρεπε να της πάρεις :P

 

Τώρα ψάξε να δεις τον κωδικό που τον γράφει και εισαι κομπλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...