Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα για καλή επεξεργασία βίντεο (για Toshiba);


giorgos1966

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ψαχνω για ενα καλο προγραμμα επεξεργασιας βιντεο ωστε να μην ειναι βαρυ στο λαπτοπ μου.

(Τoshiba με επεξεργαστη: AMD athlon II Dual-core M300 2.00 GHz

εγκατεστημενη μνημη: 4,00 GB 64bit windows 7 ).Αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα του υπολογιστη μου.

Τι μου προτεινετε,γιατι εχω το cyberlink power director 10 αλλα μου κολαει πολες φορες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι και να βαλεις βαρυ θα ειναι , sony vegas, after effects, adobe premiere, pinacle studio, corel video studio εχουν τρομερες απαιτησεις, δεν πας πουθενα με τετοιο hardware, αλλαξε λαπτοπ me i7 αν θες σονυ και καλα για video editing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορεις να κατεβασεις και να δοκιμασεις μια παλαιοτερη εκδοση του corel, video studio 3 πχ ,κανε και καμια ανασυγκροτηση στον δισκο,αλλα και παλι η επεξεργασια βιντεο εχει απαιτησεις σε επεξεργαστη και ραμ,επισης κατα την επεξεργασια καλο ειναι να μην εχεις τιποτα αλλο ανοικτο,ακομα και επεξεργαστη μεγαλυτερο να ειχες,απλα θα παρει αρκετο χρονο η ολη διαδικασια οπως και να εχει με τον επεξεργαστη που διαθετεις αναλογα φυσικα και σε τι αναλυση ειναι το βιντεο αν εχεις προσθεσει πολλα εφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογως και το τι ακριβως θες να κανεις...δοκιμασε το avidemux και το virtualdub

Στενοχωρηθηκα βρε παιδια με αυτα που μου λετε,αλλα εσεις ξερετε!Κανω ληψεις με την βιντεοκαμερα μου κ μετα τις φτιαχνω ταινεια με εισαγωγη(μενου) κ τελος,με μεταβασεις σε καθε κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στενοχωρηθηκα βρε παιδια με αυτα που μου λετε,αλλα εσεις ξερετε!Κανω ληψεις με την βιντεοκαμερα μου κ μετα τις φτιαχνω ταινεια με εισαγωγη(μενου) κ τελος,με μεταβασεις σε καθε κομματι.

 

Kαι ομως ετσι ειναι τα προγραμματα επεξεργασιας βιντεο εχουν απαιτησεις,η καμερα που εχεις αν εχει δυνατοτητα hd,hd ready δεν θα μπορεις να κανεις τιποτα σιγουρα με τον επεξεργαστη που εχεις,δουλευω με επεξεργαστη i7 και παλι εχω προβληματα- κολληματα με το pr cs6.

αυτα τα προγραμματα εκτος ολων αυτων των απαιτησεων θελουν και δισκους μηχανικους 7200 στροφων εκτος και πας σε ssd ακομα καλυτερα-αλλα και εκει δεν θα εχεις καλυψη απο θεμα επεξεργαστη

 

κατεβασε το mediainfo (δωρεαν)να δω το πηγαιο βιντεο (στην εγγενη μορφη του)να σου πω τι αλλο μπορει να γινει και να σου προτεινω καποιο προγραμμα ελαχιστων απαιτησεων αλλα χωρις πολλα πολλα απλα να κανεις συρραφη και εξαγωγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι ομως ετσι ειναι τα προγραμματα επεξεργασιας βιντεο εχουν απαιτησεις,η καμερα που εχεις αν εχει δυνατοτητα hd,hd ready δεν θα μπορεις να κανεις τιποτα σιγουρα με τον επεξεργαστη που εχεις,δουλευω με επεξεργαστη i7 και παλι εχω προβληματα- κολληματα με το pr cs6.

αυτα τα προγραμματα εκτος ολων αυτων των απαιτησεων θελουν και δισκους μηχανικους 7200 στροφων εκτος και πας σε ssd ακομα καλυτερα-αλλα και εκει δεν θα εχεις καλυψη απο θεμα επεξεργαστη

 

κατεβασε το mediainfo (δωρεαν)να δω το πηγαιο βιντεο (στην εγγενη μορφη του)να σου πω τι αλλο μπορει να γινει και να σου προτεινω καποιο προγραμμα ελαχιστων απαιτησεων αλλα χωρις πολλα πολλα απλα να κανεις συρραφη και εξαγωγη

Καλημερα.Φιλε πως θα το δεις το βιντεο στην εγγενη του μορφη(τι σημαινει);Πες μου πως γινετε διοτι ειμαι κ ασχετος!Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε το mediainfo και κάντο εγκατάσταση, είναι δωρεάν.

Πήγαινε σε ένα βίντεο και κάνε δεξί κλικ->media info.

Θα σου εμφανιστεί παράθυρο με πληροφορίες. Πήγαινε Προβολή (View) και άλλαξε το σε Κείμενο (Text).Θα σου αλλάξει σε απλή προβολή.

Επέλεξε όλες τις πληροφορίες με το ποντίκι και κάνε πάνω στο επιλεγμένο κείμενο δεξί κλικ->Αντιγραφή.

Σε επόμενο μήνυμα κάνε επικόλληση τις πληροφορίες, καλύτερα να το κάνεις μέσα σε spoiler για να μην γίνει τεράστιο το μήνυμα. Για να το κάνεις, πάτα κάτω από το παράθυρο του μηνύματος εκεί που λέει Περισσότερες επιλογές απάντησης και πάτα στο κουμπάκι SPOILER. Πήγαινε το κέρσορα ανάμεσα στο [s poiler] και στο [/s poiler] και κάνε επικόλληση το κείμενο εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε το mediainfo και κάντο εγκατάσταση, είναι δωρεάν.

Πήγαινε σε ένα βίντεο και κάνε δεξί κλικ->media info.

Θα σου εμφανιστεί παράθυρο με πληροφορίες. Πήγαινε Προβολή (View) και άλλαξε το σε Κείμενο (Text).Θα σου αλλάξει σε απλή προβολή.

Επέλεξε όλες τις πληροφορίες με το ποντίκι και κάνε πάνω στο επιλεγμένο κείμενο δεξί κλικ->Αντιγραφή.

Σε επόμενο μήνυμα κάνε επικόλληση τις πληροφορίες, καλύτερα να το κάνεις μέσα σε spoiler για να μην γίνει τεράστιο το μήνυμα. Για να το κάνεις, πάτα κάτω από το παράθυρο του μηνύματος εκεί που λέει Περισσότερες επιλογές απάντησης και πάτα στο κουμπάκι SPOILER. Πήγαινε το κέρσορα ανάμεσα στο [s poiler] και στο [/s poiler] και κάνε επικόλληση το κείμενο εκεί.

 

Γενικά

ID : 0 (0x0)

Πλήρες όνομα : C:\Users\Giorgos\Desktop\Tαινεία δημοτικού\00007.MTS

Μορφοποίηση : BDAV

Μορφοποίηση/ : Blu-ray Video

Μέγεθος αρχείου : 58,7 MiB

Duration/String : 45s 180ms

Συνολικό BitRate : 10,9 Mbps

OverallBitRate_Maximum/String : 18,0 Mbps

 

Video

ID : 4113 (0x1011)

MenuID/String : 1 (0x1)

Μορφοποίηση : AVC

Μορφοποίηση/ : Advanced Video Codec

Format_Profile : [email protected]

Format_Settings_CABAC/String : Ναι

Format_Settings_RefFrames/String : 2 frame

Format_Settings_GOP : M=2, N=13

CodecID : 27

Duration/String : 45s 160ms

Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων : 10,0 Mbps

BitRate_Maximum/String : 16,0 Mbps

Πλάτος : 1 440 εικονοστοιχεία

Ύψος : 1 080 εικονοστοιχεία

Λόγος εικόνας : 16:9

Ρυθμός ανανέωσης πλαισίου : 25,000 fps

ColorSpace : YUV

ChromaSubsampling : 4:2:0

BitDepth/String : 8 bits

ScanType/String : Διαπλεκόμενη σάρωση

ScanOrder/String : Top Field First

Bits/(Εικονοστοιχείο*Πλαίσιο) : 0.257

StreamSize/String : 53,8 MiB (92%)

 

Ήχος

ID : 4352 (0x1100)

MenuID/String : 1 (0x1)

Μορφοποίηση : AC-3

Μορφοποίηση/ : Audio Coding 3

Format_Settings_ModeExtension : CM (complete main)

Format_Settings_Endianness : Big

CodecID : 129

Duration/String : 45s 248ms

Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων : 448 Kbps

Κανάλι(α) : 6 κανάλια

Θέσεις καναλιών : Front: L C R, Side: L R, LFE

Συχνότητα δειγματοληψίας : 48,0 KHz

BitDepth/String : 16 bits

Καθηστέριση video : -80ms

StreamSize/String : 2,42 MiB (4%)

 

Κείμενο

ID : 4608 (0x1200)

MenuID/String : 1 (0x1)

Μορφοποίηση : PGS

CodecID : 144

Duration/String : 44s 655ms

Καθηστέριση video : -80ms

 

 

Eυχαριστω για την βοηθεια.Αυτο ειναι ενα μικρο αποσπασμα(ενα κομματι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, καλά! AVC 1080p.

Δύσκολα αρχεία για επεξεργασία, όποιο πρόγραμμα και να βάλεις θα σε ζορίσει και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις παλαιότερες εκδόσεις γιατί δεν θα υποστηρίζουν mts αρχεία.

Κάνε ότι μπορείς με το cyberlink ή δοκίμασε με το Corel Video Studio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, καλά! AVC 1080p.

Δύσκολα αρχεία για επεξεργασία, όποιο πρόγραμμα και να βάλεις θα σε ζορίσει και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις παλαιότερες εκδόσεις γιατί δεν θα υποστηρίζουν mts αρχεία.

Κάνε ότι μπορείς με το cyberlink ή δοκίμασε με το Corel Video Studio

Ειχα το power director 10.To εβγαλα κ εβαλα το 8!Καπου διαβασα οτι δουλευει ποιο στρωτα.Με τα αρχεια AVC 1080p που λες φιλε, γινετε τιποτα αλλο να κανω εγραφη απο την καμερα με αλλο τυπο;Για να ειναι ευκολοτερα;Αλλα οι περισοτερες βιντεοκαμερες HD τετοια αρχεια δεν γραφουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ψάξεις στις ρυθμίσεις τις κάμερας τι μορφές υποστηρίζει. Πάντως είμαι σίγουρος ότι θα έχει επιλογή για 720p

 

Γενικά

Πλήρες όνομα : F:\MP_ROOT\101PNV01\M2U00001.MPG

Μορφοποίηση : MPEG-PS

Μέγεθος αρχείου : 46,5 MiB

Duration/String : 41s 248ms

Συνολικό BitRate : 9 457 Kbps

 

Video

ID : 224 (0xE0)

Μορφοποίηση : MPEG Video

Format_Version : Version 2

Format_Profile : Main@Main

Format_Settings_BVOP/String : Ναι

Format_Settings_GOP : M=3, N=12

Duration/String : 41s 200ms

Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων : 8 821 Kbps

BitRate_Maximum/String : 9 100 Kbps

Πλάτος : 720 εικονοστοιχεία

Ύψος : 576 εικονοστοιχεία

Λόγος εικόνας : 16:9

Ρυθμός ανανέωσης πλαισίου : 25,000 fps

Στάνταρ : PAL

ColorSpace : YUV

ChromaSubsampling : 4:2:0

BitDepth/String : 8 bits

ScanType/String : Διαπλεκόμενη σάρωση

ScanOrder/String : Top Field First

Bits/(Εικονοστοιχείο*Πλαίσιο) : 0.851

StreamSize/String : 43,3 MiB (93%)

 

Ήχος

ID : 189 (0xBD)-128 (0x80)

Μορφοποίηση : AC-3

Μορφοποίηση/ : Audio Coding 3

Format_Settings_ModeExtension : CM (complete main)

Format_Settings_Endianness : Big

MuxingMode : DVD-Video

Duration/String : 41s 248ms

Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων : 448 Kbps

Κανάλι(α) : 6 κανάλια

Θέσεις καναλιών : Front: L C R, Side: L R, LFE

Συχνότητα δειγματοληψίας : 48,0 KHz

BitDepth/String : 16 bits

Καθηστέριση video : -80ms

StreamSize/String : 2,20 MiB (5%)

 

 

Για δες τωρα αυτα τα χαρακτηριστικα;Εαν τραβαω με αυτη την ρυθμιση χανω σε ποιοτητα;Ετσι μπορω να δουλεψω το προγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η κλασσική ποιότητα DVD. Είναι MPEG2 720x576 στα 25fps.

Αν έχεις σκοπό να εξάγεις σε dvd αυτή ίσως είναι η καλύτερη επιλογή και είναι τα αρχεία με τις λιγότερες απαιτήσεις.

Δεν ξέρω όμως για τον ήχο. Ο 6-κάναλος ήχος νομίζω ότι δεν αποσκοπεί σε κάτι, καλύτερα mp3 ή aac σε stereo πιστεύω.

Αν έχει πάντως επιλογή για DV-AVI PAL, αυτή θα ήταν η βέλτιστη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η κλασσική ποιότητα DVD. Είναι MPEG2 720x576 στα 25fps.

Αν έχεις σκοπό να εξάγεις σε dvd αυτή ίσως είναι η καλύτερη επιλογή και είναι τα αρχεία με τις λιγότερες απαιτήσεις.

Δεν ξέρω όμως για τον ήχο. Ο 6-κάναλος ήχος νομίζω ότι δεν αποσκοπεί σε κάτι, καλύτερα mp3 ή aac σε stereo πιστεύω.

Αν έχει πάντως επιλογή για DV-AVI PAL, αυτή θα ήταν η βέλτιστη επιλογή.

Ναι στον ηχο μπορω να το αλλαξω.Για την επιλογη DV-AVI PAL ενοεις στο προγραμμα της cyberlink;Αυτο δεν το καταλαβα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...