Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα για καλή επεξεργασία βίντεο (για Toshiba);


giorgos1966

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οτι και να βαλεις βαρυ θα ειναι , sony vegas, after effects, adobe premiere, pinacle studio, corel video studio εχουν τρομερες απαιτησεις, δεν πας πουθενα με τετοιο hardware, αλλαξε λαπτοπ me i7 αν θες σονυ και καλα για video editing

 

για να μην φτιαξω διαφορετικο θεμα. θα ρωτησω εδω

κανει κανενα απο αυτα τα προγραμματα για μονταζ ?

μπορω να βρω trial να κατεβάσω ?

 

και συγκεκριμενα εχω δυο βιντεο και θελω να κοψω την αρχη απο το ενα και να βαλω την αρχη απο το αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στον ηχο μπορω να το αλλαξω.Για την επιλογη DV-AVI PAL ενοεις στο προγραμμα της cyberlink;Αυτο δεν το καταλαβα!

Έλεγα μήπως είχε τέτοια επιλογή η κάμερα, αν και δεν το νομίζω.

 

για να μην φτιαξω διαφορετικο θεμα. θα ρωτησω εδω

κανει κανενα απο αυτα τα προγραμματα για μονταζ ?

μπορω να βρω trial να κατεβάσω ?

 

και συγκεκριμενα εχω δυο βιντεο και θελω να κοψω την αρχη απο το ενα και να βαλω την αρχη απο το αλλο

Όλα κάνουν αλλά δεν χρειάζεσαι τέτοια προγράμματα για κάτι τόσο απλό. Μπορείς να κάνεις δουλειά με το avidemux.

Έχει στο wiki αναλυτικό οδηγό για κόψιμο και ράψιμο (http://www.insomnia.gr/wiki/_/video/%CE%BA%CF%8C%CF%88%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CF%81%CE%AC%CF%88%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD-video-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-avidemux-r132). Μελέτησε τον και κόψε τα βίντεο ώστε να σου μείνουν τα δύο κομμάτια που χρειάζεσαι και ένωσε τα πάλι με το demux. Αν τα δύο βίντεο έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά δεν θα χρειαστεί re-encoding και η δουλειά θα γίνει σε 5 λεπτά και μάλιστα με δωρεάν προγράμματα. Αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα άνοιξε νέο θέμα να σε βοηθήσουμε εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα μήπως είχε τέτοια επιλογή η κάμερα, αν και δεν το νομίζω.

Σκεφτηκα κατι αλλο:Η καμερα μου(sony HDR-UX9) εχει ενα προγραμα δικο της που το εχω εγκαταστησει στον υπολογιστη.Αυτο εχει convetrer για mpg εαν θελω να αλλαξω τα αρχεια mts.Τι μου προτεινεις: να τα αλλαζω απο εκει σε mpg κ να τα βαζω μετα στο προγραμμα επεξεργασιας για ταινια;Η οπως ρυθμισα την καμερα για SD HD(mpg);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο PowerDirector 10 έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή "Enable HD Video processing (shadow file)" στις ρυθμίσεις;

 

Εάν είναι ενεργοποιημένη αυτή η επιλογή τότε κάθε φορά που εισάγεις ένα HD video, το PowerDirector δημιουργεί αυτόματα ένα proxy file σε χαμηλή ανάλυση ώστε η επεξεργασία να είναι πιο γρήγορη και ομαλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο PowerDirector 10 έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή "Enable HD Video processing (shadow file)" στις ρυθμίσεις;

 

Εάν είναι ενεργοποιημένη αυτή η επιλογή τότε κάθε φορά που εισάγεις ένα HD video, το PowerDirector δημιουργεί αυτόματα ένα proxy file σε χαμηλή ανάλυση ώστε η επεξεργασία να είναι πιο γρήγορη και ομαλή.

Που ειναι βρε φιλε αυτη η ρυθμιση ακριβως;Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαίνεις στο Edit -> Preferences -> General -> Enable HD Video processing (shadow file)

Κάθε φορά που θα εισάγεις ένα video θα πρέπει να περιμένεις λίγη ώρα για να δημιουργηθεί το proxy file. Μόλις είναι έτοιμο σου βγάζει ένα πράσινο εικονίδιο κάτω αριστερά στη μικρογραφία του βίντεο που εισήγαγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαίνεις στο Edit -> Preferences -> General -> Enable HD Video processing (shadow file)

Κάθε φορά που θα εισάγεις ένα video θα πρέπει να περιμένεις λίγη ώρα για να δημιουργηθεί το proxy file. Μόλις είναι έτοιμο σου βγάζει ένα πράσινο εικονίδιο κάτω αριστερά στη μικρογραφία του βίντεο που εισήγαγες.

Σε ευχαριστω φιλε μου.Το κοιταξα κ ειναι τικαρισμενο απο την μανα του!

 

Φίλε δοκίμασε το magix αν και μην περιμένεις με τέτοιο hardware να κάνεις edit 1080p νερό

Οποτε να κανω εγγραφες σε SD HD (720)κ οχι σε HD HD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που θα εξάγεις σε dvd σαν τελική μορφή η διαφορά θα είναι πολύ μικρή.

Μπορω δηλαδη ενα εργο να το εξαγω κ σε αλλη μορφη κ μετα να το αντιγραψω σε dvd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξαγωγή που είπα αναφέρεται στο ότι θέλεις από το πρόγραμμα που θα επεξεργαστείς το βίντεο να πάρεις το αποτέλεσμα σε δισκάκι dvd που να παίζει σε dvd players.

 

Αν θέλεις να βλέπεις το βίντεο σε υπολογιστή μπορείς να το εξάγεις σε ότι μορφή υποστηρίζει το πρόγραμμα, π.χ. σε mkv ή σε mp4 και να γράψεις το αρχείο αυτό κανονικά σε δισκάκι. Αυτό όμως θα είναι μόνο για υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...