Προς το περιεχόμενο

Τουριστικη Αμερικανικη viza


hlias88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας!θα ηθελα να ρωτησω τα εξης πραγματα:σκοπευουμε να παντρευτουμε με την γυναικα μου και θα θελαμε να κανουμε ενα μηνα του μελητος στην Αμερικη!η γυναικα μου ομως δεν εχει ελληνικη ταυτοτητα,εχει γεννηθει στην αθηνα αλλα λογο γονιων της που ειναι απο την αλβανια και ζουνε στην Ελλαδα πανω απο 20 χρονια εχει ταυτοτητα ομογενους αλλα εγω ειμαι ελληνας πολιτης!ποια δικαιολογιτικα χρειαζετε για να βγει η βιζα για να παμε και οι δυο στην Αμερικη για μηνα του μελητος??ειναι ευκολο να παρουμε την βιζα για την γυναικα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ μπορεις να πας και μονο με ESTA. Πιθανοτατα και η γυναικα σου μετα το γαμο, αλλα δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο.

Θα σε συμβουλευα να κανεις ενα τηλεφωνο η να περασεις μια βολτα απο την Αμερικανικη Πρεσβεια.

 

Για λιγες πληροφοριες δες εδω

http://athens.usembassy.gov/tourist-business-gr.html

http://athens.usembassy.gov/el/contact.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα για το πόσο εύκολο ή όχι, είναι να βγάλει κάποιος τουριστική βίζα για Αμερική.

 

Αν ήσουν ήδη παντρεμένος όμως με την κοπέλα και εκείνη είχε για την Ελλάδα, άδεια διαμονής «συζύγου Έλληνα πολίτη», όσο εύκολο ή δύσκολο θα ήταν να πάρεις βίζα για τον εαυτό σου, άλλο τόσο θα ήταν και για εκείνη. εφόσον όμως δεν είστε ακόμα παντρεμένοι, αλλά πρόκειται να παντρευτείτε, δεν ξέρω τι παίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ μπορεις να πας και μονο με ESTA. Πιθανοτατα και η γυναικα σου μετα το γαμο, αλλα δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο.

Θα σε συμβουλευα να κανεις ενα τηλεφωνο η να περασεις μια βολτα απο την Αμερικανικη Πρεσβεια.

 

Για λιγες πληροφοριες δες εδω

http://athens.usemba...usiness-gr.html

http://athens.usemba...el/contact.html

Το ΕΣΤΑ τι ειναι ακριβως??η γυναικα μου ειναι δυσκολο λετε??γτ??εκει στην αμερικη η γυναικα μου εχει την αδερφη της μανας της και εχουμε ανθρωπο σαν εγγυητη δλδ!

 

Δεν έχω ιδέα για το πόσο εύκολο ή όχι, είναι να βγάλει κάποιος τουριστική βίζα για Αμερική.

 

Αν ήσουν ήδη παντρεμένος όμως με την κοπέλα και εκείνη είχε για την Ελλάδα, άδεια διαμονής «συζύγου Έλληνα πολίτη», όσο εύκολο ή δύσκολο θα ήταν να πάρεις βίζα για τον εαυτό σου, άλλο τόσο θα ήταν και για εκείνη. εφόσον όμως δεν είστε ακόμα παντρεμένοι, αλλά πρόκειται να παντρευτείτε, δεν ξέρω τι παίζει...

Κοιταξε εμεις σκεφτομαστε να φυγουμε καλοκαιρι και 1 με 1,5 μηνα πριν το καλοκαιρι και πριν φυγουμε θα παντρευτουμε με πολιτικο γαμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο ξερω απο γνωστη μου που εφυγε προσφατα στην Αμερικη για 2-3 μηνες , τα περι βιζας γινονται στην Αμερικανικη πρεσβεια , βγαινει για 6μηνο , και πρεπει να δηλωσεις διευθυνση που θα μεινεις εκει.

Εχει και ενα παραβολο περι τα 80-90 ευρω.Φυσικα προυποθετει και υπαρξη διαβατηριου σε ισχυ.

Τωρα για οχι "καθαρο ελληνα πολιτη" δεν ξερω τι παιζει , λογικα πηγαινε στην αμερικανικη πρεσβεια -που θα πας ετσι και αλλιως για σενα- και ρωτα τους.

Επισης δεν ξερω αν αφου παντρευτειτε , αν παιρνει αυτοματως ελληνικη υπηκοοτητα η γυναικα σου..δεν ξερω τι παιζει με αυτο.Ή αν θεωρειται οτι ειναι σε κατασταση "συζυγος ελληνα πολιτη" που εγραψε και ο συμφορουμιτης παραπανω.

Στην αμερικανικη πρεσβεια θα σε κατατοπισουν πιστευω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο ξερω απο γνωστη μου που εφυγε προσφατα στην Αμερικη για 2-3 μηνες , τα περι βιζας γινονται στην Αμερικανικη πρεσβεια , βγαινει για 6μηνο , και πρεπει να δηλωσεις διευθυνση που θα μεινεις εκει.

Εχει και ενα παραβολο περι τα 80-90 ευρω.Φυσικα προυποθετει και υπαρξη διαβατηριου σε ισχυ.

Τωρα για οχι "καθαρο ελληνα πολιτη" δεν ξερω τι παιζει , λογικα πηγαινε στην αμερικανικη πρεσβεια -που θα πας ετσι και αλλιως για σενα- και ρωτα τους.

Επισης δεν ξερω αν αφου παντρευτειτε , αν παιρνει αυτοματως ελληνικη υπηκοοτητα η γυναικα σου..δεν ξερω τι παιζει με αυτο.Ή αν θεωρειται οτι ειναι σε κατασταση "συζυγος ελληνα πολιτη" που εγραψε και ο συμφορουμιτης παραπανω.

Στην αμερικανικη πρεσβεια θα σε κατατοπισουν πιστευω..

ελληνικη υπηκοοτητα δεν περνει το εχω ψαξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ενα ειδος προσωρινης αδειας για επισκεψη στις Ην.Πολιτειες. Δεν ειναι βιζα, και διαρκει μονο 90 ημερες.

https://esta.cbp.dhs.gov/esta/

Το θεμα ειναι οτι ενω η Ελλαδα ειναι στις χωρες που εγκρινονται για την παραχωρηση της συγκεκριμενης αδειας, δεν γνωριζω κατα ποσο ειναι για τους πολιτες οπως η (μελλουσα) γυναικα σου, που εχουν δλδ ταυτοτητα ομογενους.

Το οτι υπραχουν συγγενεις της γυναικας σου στην Αμερικη ως μονιμοι κατοικοι, αυτο σιγουρα θα διευκολυνει την κατασταση κ για αυτη αλλα και για εσενα , ποσο μαλλον αφου εχουν και συγγενεια πρωτου βαθμου.

Να ξερεις οτι θα χρειαστει να πληρωσεις 140 ευρω για ενα παραβολο, πριν την παρευρεση σας στην πρεσβεια για την συντευξη της εκδοσης της τουριστικης βιζας.(στα2 πρωτα λινκ που σου εδωσα τα αναφερει αναλυτικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη γυναίκα σου δεν ξέρω, αλλά εσύ πας με ESTA, τη βγάζεις και την τυπώνεις ολομόναχος από το ιντερνετ με ένα παράβολο 10-12 περίπου ευρώ (χρειάζεται κάρτα, εγώ το έκανα με Attica Prepaid), βγαίνει σχεδόν στιγμιαία αν δεν έχεις δηλώσει κάτι κουλό (μόνος τα δηλώνεις), και όπως προειπώθηκε μπορείς να μείνεις μέχρι 90 μέρες (δεν λήγει μετά, αν δεν κάνω λάθος κρατάει 2 χρόνια). Όντως δεν είναι βίζα, είναι απλά μια προσωρινή άδεια επίσκεψης, η βίζα έχει άλλη έννοια.

 

Οι αεροπορικές μας συμβούλεψαν να ΜΗΝ βγάλουμε εισητήριο αν δεν βγει πρώτα σίγουρα το ESTA γιατί στην περίπτωση που κάτι πάει στραβά δεν επιστρέφονται τα εισητήρια για αυτό το λόγο. Χώρια που έτσι κι αλλιώς πολλές εταιρίες ζητάνε υποχρεωτικά τον αριθμό ESTA πριν σου τα εκδόσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη γυναίκα σου δεν ξέρω, αλλά εσύ πας με ESTA, τη βγάζεις και την τυπώνεις ολομόναχος από το ιντερνετ με ένα παράβολο 10-12 περίπου ευρώ (χρειάζεται κάρτα, εγώ το έκανα με Attica Prepaid), βγαίνει σχεδόν στιγμιαία αν δεν έχεις δηλώσει κάτι κουλό (μόνος τα δηλώνεις), και όπως προειπώθηκε μπορείς να μείνεις μέχρι 90 μέρες (δεν λήγει μετά, αν δεν κάνω λάθος κρατάει 2 χρόνια). Όντως δεν είναι βίζα, είναι απλά μια προσωρινή άδεια επίσκεψης, η βίζα έχει άλλη έννοια.

 

Οι αεροπορικές μας συμβούλεψαν να ΜΗΝ βγάλουμε εισητήριο αν δεν βγει πρώτα σίγουρα το ESTA γιατί στην περίπτωση που κάτι πάει στραβά δεν επιστρέφονται τα εισητήρια για αυτό το λόγο. Χώρια που έτσι κι αλλιώς πολλές εταιρίες ζητάνε υποχρεωτικά τον αριθμό ESTA πριν σου τα εκδόσουν.

εμεις ετσι κ αλιως θα μεινουμε μονο 1,5 βδομαδα το πολυ!το οτι εγω ειναι ευκολο να παω επισης το ξερω!το θεμα ειναι κ η γυναικα μου μπορει να ερθει μαζι μου?ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η συζήτηση είναι γεμάτη ανακρίβειες.

* Ο γάμος δεν επηρεάζει το αν χρειάζεσαι βίζα ή όχι για τις ΗΠΑ

* Ακόμα και αν ήσουν ήδη παντρεμένος - δεν ισχύει ότι όσο εύκολα θα έπαιρνε βίζα ο έλληνας θα έπαιρνε και η μη-ελληνίδα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση για παράδειγμα, πιθανόν ο μη-έλληνας να παίρνει βίζα ευκολότερα από τον έλληνα.

* Το παράβολο δεν είναι 80-90 ευρώ αλλά 128 ευρώ

Η σωστή απάντηση είναι ότι η γυναίκα θα χρειαστεί διαβατήριο από την χώρα της και μη μεταναστευτική βίζα Β2 από αμερικανική αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dreamercon ναι ειπα 80-90 και ειναι 128...ηρθε η συντελεια !!

 

λοιπον επειδη το κουρασαμε

 

1. τουριστικη βιζα B1/B2 - για ποιον ειναι , τι εγγραφα χρειαζονται κλπ ...παμε εδω http://athens.usemba...usiness-gr.html (κλικαρουμε και στα λινκς που εχει για παραπανω πληροφοριες)

2. μηπως ειμαστε καταλληλοι για το "προγραμμα απαλλαγης βιζας" ?? παμε εδω http://athens.usemba...reece_faqs.html

3. απαλλαγη απο βιζα μεσω ΕΣΤΑ? παμε εδω https://esta.cbp.dhs...?execution=e1s1

 

καλη αναγνωση !

 

παραθετω απο το 1ο λινκ

  • Κάτοχοι μη-Ελληνικών διαβατηρίων θα πρέπει να παρουσίασουν επιπροσθέτως:

  • Αδεια παραμονής και εργασίας στην Ελλάδα και
  • Αποδεικτικά επαρκών πόρων για την κάλυψη όλων των εξόδων ενώ θα βρίσκεστε στις Ηνωμένες Πολιτείες και αποδεικτικά που δείχνουν ότι ο αιτών διαμένει στο εξωτερικό όπου και προτίθεται να επιστρέψει μετά το τέλος της παραμονής στις Ηνωμένες Πολιτείες. Τέτοια αποδεικτικά περιλαμβάνουν οικογενειακούς, επαγγελματικούς, περιουσιακούς, εργασιακούς και άλλους δεσμούς και δεσμεύσεις σε κάποια άλλη χώρα εκτός των Ηνωμένων Πολιτείων, τέτοιους ώστε να αναγκάζουν τον αιτούντα να επιστρέψει εκεί στο τέλος της παραμονής του/της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dreamercon ναι ειπα 80-90 και ειναι 128...ηρθε η συντελεια !!

 

λοιπον επειδη το κουρασαμε

 

1. τουριστικη βιζα B1/B2 - για ποιον ειναι , τι εγγραφα χρειαζονται κλπ ...παμε εδω http://athens.usemba...usiness-gr.html (κλικαρουμε και στα λινκς που εχει για παραπανω πληροφοριες)

2. μηπως ειμαστε καταλληλοι για το "προγραμμα απαλλαγης βιζας" ?? παμε εδω http://athens.usemba...reece_faqs.html

3. απαλλαγη απο βιζα μεσω ΕΣΤΑ? παμε εδω https://esta.cbp.dhs...?execution=e1s1

 

καλη αναγνωση !

 

παραθετω απο το 1ο λινκ

  • Κάτοχοι μη-Ελληνικών διαβατηρίων θα πρέπει να παρουσίασουν επιπροσθέτως:

  • Αδεια παραμονής και εργασίας στην Ελλάδα και
  • Αποδεικτικά επαρκών πόρων για την κάλυψη όλων των εξόδων ενώ θα βρίσκεστε στις Ηνωμένες Πολιτείες και αποδεικτικά που δείχνουν ότι ο αιτών διαμένει στο εξωτερικό όπου και προτίθεται να επιστρέψει μετά το τέλος της παραμονής στις Ηνωμένες Πολιτείες. Τέτοια αποδεικτικά περιλαμβάνουν οικογενειακούς, επαγγελματικούς, περιουσιακούς, εργασιακούς και άλλους δεσμούς και δεσμεύσεις σε κάποια άλλη χώρα εκτός των Ηνωμένων Πολιτείων, τέτοιους ώστε να αναγκάζουν τον αιτούντα να επιστρέψει εκεί στο τέλος της παραμονής του/της.

Ευχαριστω πολυ!αλλα θα περασω κ μια βολτα απο την πρεσβεια!να σε καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση πάντως που η γυναίκα είναι ΟΤΑ (παλιοί βορειοηπειρώτες που έπαιρναν ελληνικό διαβατήριο πριν το 2006) ίσως να μην δικαιούται διαβατήριο ούτε της ελλάδας ούτε της αλβανίας ούτε άλλης χώρας, οπότε πιθανότατα δεν θα μπορέσει να ταξιδέψει στις ΗΠΑ. Θα πρέπει να κάνει αίτηση πολιτογράφησης στην ελλάδα πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση πάντως που η γυναίκα είναι ΟΤΑ (παλιοί βορειοηπειρώτες που έπαιρναν ελληνικό διαβατήριο πριν το 2006) ίσως να μην δικαιούται διαβατήριο ούτε της ελλάδας ούτε της αλβανίας ούτε άλλης χώρας, οπότε πιθανότατα δεν θα μπορέσει να ταξιδέψει στις ΗΠΑ. Θα πρέπει να κάνει αίτηση πολιτογράφησης στην ελλάδα πρώτα.

οσο αναφορα για την πολιτογραφηση ο σαμαρας εχει παγωσει τα παντα πλεον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...